Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Simochromis Diagramma F1

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor timus
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Cze 2006 07:23 
Mineło juz sporo czasu od naszych ostatnich spostrzeżeń o Simochromisach.
Ja jednak chciał bym do nich powrócić.

Odkad pojawiły sie w naszych akwariach mineło juz sporo czasu. Pewni Ci z Was którzy nabyli te ciekawe reyby moga juz sie pochwalić jakimis spostrzezeniami z hodowli. Ja niestety z braku miejsca nie pozostawiłem sobie młodych. I nie wiem jakm one się zachowuja w porównaniu z tymi z odłowu.
Mozecie cos powiedzieć???

Marcin.t <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Cze 2006 08:43 
Witaj Marcinie!!!
Ja mam cały czas swoja "3-kę". Nie ma zadnych problemow z agresja miedzy nimi. Dochowalem sie licznego potomstwa, bardzo licznego. Jedyne przejawy agresji sa podczas tarla i tu samiec jest tym agresorem. Drugi przypadek agresji to podczas inkubacji ikry przez samice. Samica inkubujaca jest czasami przeganiana przez samice nie inkubujace. Zauwazyłem ciekawe zajwisko podczas okresu gdy ryby sie wycieraja, ale nie wiem jak to jest u innych akwarystów. Samica/samice wycieraja sie z samcem/samcami prawie w tym samym okresie. Różnica wynosi 1 dzień. Do tarla podchodza jednocześnie samce F1, jak równiez jeden dominant odłow (najwiekszy). Jaka jest wybiorczość samca przez samice (bo to dzialla tylko w jenda strone, to ona go wybiera) jest równiez ciekawe.
Obecnie posiadam 3 sztuki z odlowu (1+2) oraz liczne potomstwo F1 (ok. 20 sztuk) w wielkości ok.6-8 cm, które juz sie mnoży i samice donaszaja za pierwszym razem. Co ciekawe samce F1 według mnie maja bardziej wyraziste kolory (to chyba kwestia karmy). Ryby pływaja w jednym zbiorniku z Ikola. Nie sa agresywne w stosunku do siebie. Stado robi bardzo fajne wrażenie, jak taki "bolek" dominujacy (ale tylko podczas tarła) pływa wsród swoich miniaturek (juz troche podrośnietych). Dorosły samiec jest na tyle silny że podczas wypuszczenia narybku w akwarium ogolnym przez samice tak długo polował na nie w rogu akwarium (przy powierzchni) ze zruszył calkowicie przyczepiony do szyby filtr wewnetrzny, który sie przemieścił z pionu w poziom.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 23 Cze 2006 08:50 
U mnie jest tak
Mam juz tylko 1 samca z odłowu i stado około 20 sztuk F1 - w rozmiarze 7-9 cm. Nie ma agresji stałej, tylko w czasie tarła w akwarium jest " szybciej".

F1 samiczki noszą i maja zawsze sporo młodych. Samce polują na wypuszczony narybek tuz przy powierzchni wody - tak jak to opisał to Leszek.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Cze 2006 12:29 
No fakt Leszku one sa niesamowicie płodne! Wiem cos o tym ;)

Może się naraze teraz ale uwazam że młode świetnie nadały by się jako żywy pokarm dla mięsożernej tanganiki.I jeśli ktoś ma dwa zbiorniki (mięsożerną i roślinożerna tanganike) to polecam. Źrudło pokarmu jak talala.Mysle że to dopuszczalne bo przeciez w naturze tak sie dzieje. No chyba ze ktos nie może na to patrzec to juz kwestia wrażliwości.

To ciekawe co piszesz o ubarwieniu samców F1. Niedługo cie odwiedzimy ze Sławkiem to sobie pooglądamy ;)

Marcin.T <')))><

Autor marioot
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Cze 2006 23:07 
Ja również mam F1 (kupiłem w lutym jako 3cm ryby), tak świetnie mi sie udało, że mam dwa samce i 8 samic. Ryby są rzeczywiście płodne i bardzo szybko podchodzą do tarła. U mnie wypuściładwa tygodnie temu pierwsza samica. Dwie jeszcze noszą, a i inne zalecają się do samca. Raz tylko zdazyło mi sie widzieć podrapane pyszczki samców, co oznacza, ze musieli sie za nie trrzymać. Ryby sa bardziej żarłoczne niż tropheusy. Ja wieszam im całę główki sałaty, albo liście mniszka lekarskiegoi bardzo szybko zostają same ogonki. Co do ubarwienia to do artykułu Timusa dodam jeszcze, że mój samiec ma mocno cytrynowo żółte pierwsze promienie płetw brzusznych, co dodaje im uroku, oraz głowa często nabiera malinowego odcienia pomiędzy oczami na czole wśród centek i powyżej skrzel. Zauważyłem jeszcze znaczną różnice w wielkosci samic. I co dziwne, te mniejsze noszą a te wieksze jeszcze nie.

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Cze 2006 23:19 
Może się naraze teraz ale uwazam że młode świetnie nadały by się jako żywy pokarm dla mięsożernej tanganiki

hmm, a nie za mało płodny to gatunek ?

Autor marioot
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Cze 2006 07:51 
moim zdaniem księżniczki z burundi bardziej sie nadają jako żywy pokarm i nie potrzebują takiego baniaka :)

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Cze 2006 09:04 
Oj płodne płodne są simochromisy ;) Sypią tak po 30 z miotu i za niecały miesiąc to samo ;)

Nie mówie że miały by stanowic podstawowe menu. Ale przekaske ;)

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Cze 2006 12:02 
Mariot ;)

A czy te malinowe przebarwienia w okolicach skrzeli i oczu napysku to nie wynik gonitw i utarczek w okresie godowym???? Ja równiez je zauwazyłem ale sądze że to sa urazy. Choć pewny nie jestem.

Co do pierwszych promieni płetw masz racje. Bardzo zaciekawiło mnie ubarwienie młodych samców o których pisał Leszek (są intensywniejsze)


Marcin.T <')))><

Autor marioot
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Cze 2006 13:45 
To nie jest efekt utarczek jestem tego pewien. Jak mi sie uda zrobić fotke to postaram sie wkleić, ale trudno bedzie bo on ma o tylko w okresie podniecenia, czyli np jak stroszy płetwy, a później mu zaraz znika. Spróbuje zrobić mu zdjęcie, ale nie obiecuje, bo nie wiem czy wyjdzie

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Cze 2006 13:49 
No to sie postaraj i daj znać.

MArcin.T <')))><

Autor marioot
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Cze 2006 16:06 - Edytowany przez: marioot 
a moze ktoś jeszcze to zauważył ?? że okilice głowy mają delikatny malinowy kolor tak jak płetwy tylko oczywiscie wiele słabiej ?? płetwy piersiowe też są do połowy zabarwione. Nie wiem może to efekt oświetlenia ponieważ mam świetlówke philips aqarelle.

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Cze 2006 16:34 
Ja tego nie zauwazyłem. A trło widziałem nie raz. Z tym że nie mam sztucznego oświetlenia nad moim akwarium.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Cze 2006 17:38 
Nic nie piszecie o pokarmach które podajecie. One równiez maja wplyw na wybarwienie.
Leszek

Autor marioot
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Cze 2006 20:16 
Moje ryby od małego jedzą hikari cild excel, spiruline tropicala teraz również OSI, sera granu green, sałata, mniszek lekarski, od czasu do czasu zielone mixy (groszek, krewetki, itp.) artemia

Autor kris
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Cze 2006 08:58 - Edytowany przez: kris 
moja samica simo ma takie ubarwienie - intesywnosc i wielkosc zabarwiena pletw piersiowych zalezy od pobudzenia ryby ale przez wiekszosc czasu one zawsze wlasnie takie czerwone zabarwienie

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Cze 2006 12:11 
Ja podaje głównie pokarmy gotowe Hikari,OSI,Pokarmy roślinne Tropicala, Phyl i Flore z mixuw krewetkiz szpinakiem i czosnkiem.

Dośc intensywnie jest ubarwiona ta samiczka ;)

Marcin.T <')))><

Ps. Tylko że ja mam odłowy.

Autor kris
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Cze 2006 12:59 
no to jest odlow wlasnie - jest przepiekna - tutaj w calej okazalosci

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Cze 2006 13:41 
Ale po ojemu to jest samiec na 100%

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 28 Cze 2006 13:56 
Po mojemu dokładnie też. Czyli to co Ci zostało z odłowu to nie samica.

A jak teraz z F1?

Marta

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 28 Cze 2006 13:57 
No chyba, że zdjęcie jest przekolorowane, bo czasami dominujące samice są wybarwione dość intensywnie, ale chyba nie aż tak.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Cze 2006 14:41 
Nie ma mowy o pomyłce Marto.

Popatrz na płetwe grzbietową . U samicy nie ma czerwieni.
Pletwa odbytowa i atrapy. a na dokładke pierwsze promienie płetw brzusznych są żułciutkie. Samiec jak ta lala!


Marcin.T <')))><

Autor kris
Użytkownik
#23 - Posted: 28 Cze 2006 14:43 
samiec mial intesywniejszy niebieki odcien i mocniejsza czerwien na pletwie grzbietowej i palaca czerwien na odbytowej

samiec F1 jeszcze sie leczy - caly czas odrastaja mu pletwy
samiczka F1 oczywiscie wyglada jeszcze malo artakcyjnie ale jest jeszcze za mala

Autor kris
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Cze 2006 14:52 - Edytowany przez: kris 
Nie ma mowy o pomyłce Marto.

Popatrz na płetwe grzbietową . U samicy nie ma czerwieni.
Pletwa odbytowa i atrapy. a na dokładke pierwsze promienie płetw brzusznych są żułciutkie. Samiec jak ta lala!


a samiczki nie moga miec ubarwienia samcow - czesto sie to zdarza ze dominujaca samica przybiera ubarwioenie samca - zauwaz ze ona jest sama w akwarium

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 28 Cze 2006 14:54 
Marcin

Ja miałam samicę, która była ubarwiona prawie jak samiec, miała młode, więc nie było mowy o pomyłce.

Cóż najprościej jestsprawdzić guzki płciowe i po problemie.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Cze 2006 14:56 - Edytowany przez: kris 
to samica, miala mlode, Jak mowie - samica zdominowana przez samca nie bedzie tak wybarwiona i ona tez nie byla poki samiec byl w akwarium

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 28 Cze 2006 14:56 
No właśnie!! Sprawa rozwiazana :-)
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Cze 2006 15:02 
Człowiek uczy sie całe życie! Nie miałem pojęcia że tak moze być. U mnie samice wyglądaja inaczej zupełnie.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 28 Cze 2006 15:12 
Patrzyłem teraz na swoje samice. Powiem tak. Sa można powiedzieć prawie jednolicie ubarwione. Ich pletwy brzuszne sa lekko żóltawe z domieszka bialego. Samce zas maja płetwy brzuszne żółtawe z domieszka czerwonego. Płetwa grzbietowa i płetwa odbytaowa samca sa czerwonawe.Atrapy na płetwie odbytowej sa u samców i u niektórch samic. Różnica jest taka że u samców atrapy są bardziej widoczne i kolorowe. Samice maja stonowane.
Na zdjeciu krisa gdzie widać jak zrozumiałem samice jest ono moim zdaniem nieco zniekształcone kolorystycznie poprzez lampę aparatu lub oświetlenie akwarium. Bardzo dziwny wydaje mi sie ten niebieski, metaliczny blask na tułowiu tej ryby, poza tym wszytko jest w porzadku. Widac po zdjeciu że ta ryba jest w bardzo dobrej kondycji.
Marcinie zwróć uwagę na płetwy brzuszne (pisałem o tym wcześniej) i różnice miedzy górym zdjeciem a dolnym oraz na płetwe odbytowa (widoczne różnice). Powiedzialbym tak że ew. na górnym zdjeciu jest jeszcze dobrze nie wybarwiony samiec lub dobrze wybarwiona samica :-). Skoro kris twierdzie że ryba z górnego zdjacia miala maluchy to zagadka ;-) rozwiazana.
Ale rzeczywiście mozna sie pomylić.
Leszek

Autor kris
Użytkownik
#30 - Posted: 28 Cze 2006 15:15 
a i z moich obserwacji zarowno odlowu jak i F1 dodalbym to ze ryby te naleza takze do gatunku zjadajacego rosliny, nie wiem jak to w porownaniu z limnotilapia wypada, ale skutecznie zredukowaly cale monokultury vali. wczesniej nie zaobserwowalem tego u zadnego z innych gatunkow tropheini

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Simochromis Diagramma F1 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®