Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Czy to wystarczy?

Autor kasanga
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Sier 2006 22:37 
Witam

Wczoraj przyjechalo 16 kasang do naszego zbiornika (do tej pory bylo tylko cztery)
Czyli razem jest ich 20 i to naprawde juz zupelnie co innego
W gromadce czterech ryb mozna juz bylo zaobserwowac strukture spoleczna
Wsrod tych cztero cantymetrowych maluchow wyodrebnil sie dominant ktory obral sobie teren po prawej stronie zbiornika i wszczynal wszelkie rozroby

powstala takze grupa dwoch ryb , ktora wspolpracowala ze soba i nie straszny byl jej trofek rozbojnik

Ostatnia ryba miala role chlopca do bicia w szczegolnosci dla dominanta,
ktory molestowal tego biedaka mimo ze ten robil wszystko ,by pokazac ze jest ulegly i calkowicie poddany(szary jak myszka)

Okresowo osobnik ten walczyl ostro z dominantem o lepsza pozycje niestety dostawal manto

Ale ku mojemu zaskoczeniu po pewnym czasie szara myszka zamienila sie w kolory ostrej zeberki(macho)
dominant nadal przepedzal zmieniona rybke ,ale juz tylko do scisle okreslonego miejsca w akwarium
Tam chlopiec do bicia stawal jak wryty i pletwa, ogon mozg na szybie
dominant musial zaakceptowac nowy image i terytorium domoroslego macho
Generalnie ta grupka czterech ryb byla bardzo plochliwa
trzymajaca sie mocno dna i kamieni
Po wpuszczeniu 16 rybek w dniu wczorajszym REWELACJA
ryby plywaja po calym akwarium,gdy zastukam delikatnie w szybe wszystkie gromadza sie i naprawde to piekny widok obserwowac taka gromade(2cm,4cm ,imoze ze dwie okolo 6cm)
Przezabawny jest widok tych najmniejszych czupurnych maluchow, u ktorych mozna zaobserwowac pierwsze potyczki z rowiesnikami(nasrozy sie ,barwa dominanta ,(u niektorych tych 2 centymetrowych kulturystow mozna w tym momencie zobaczyc wyrazna zolta plame)jmponujacy widok!!!
W zwiazku z tym uroczym stadkiem i z akwarium , ktore nie jest moim ukochanym rozmiarem(137/46/50) rodzi sie pytanie ;
CZY ABY ZLOZYC DOROSLE STADO Z DOBRYM UKLADEM PLCI,CZY TE 20 SZTUK WYSTARCZY?
Z tego co wiem jest kilka hipotez ;
1.Nabyc liczbe wieksza ryb od zamierzonej ilosci stada juz stalego ,by ewentualnie zmniejszyc liczbe samcow
2Pozostawic to naturze ,czyli madrosci stada(ryby mimo niekorzystnej liczby samcow egzystuja w zgodzie)

Dziekuje za wszelkie uwagi

pozdrawiam Robert

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Sier 2006 22:55 
Robercie napisales ze ten zbiornik nie jest tym docelowym, tak przynajmniej zrozumialem, moze sie myle to mnie popraw. Skoro w przyszlosci masz zamiar powiekszyc zbiornik to ja bym jeszcze dokupił kilka sztut podobnej wielkosci rybek. widze ze rozmiary sa rózne to i pole manewru z dobraniem wielkosci jest duze i masz spora swobode nie musisz sie trzymac konkretnych wielkosci. Zrob to na poczatku bo poźniej moze byc juz problem jak ryby dorosna i zaczna tak na serio pokazywac swoje "piórka" w akwarium i niekoniecznie to musza byc samice.
A tak stado bedzie sie samo dogrywalo od samego poczatku. Ja tak mialem dobierane stado ilang i naprawde wszystko było bezstresowo. Lepirj jest zabrac 1-3 samce niz dopuszczac do zgranego w miare towarzystwa wieksze juz ryby.
To jest moja opinia na ten temat.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Sier 2006 22:57 
Przepraszam ! Mialo być :"niekoniecznie to muszą być samce". Płeć piekna tez potrafi i chce dominowac w stadzie. Jak to w życiu :-)
Leszek

Autor kasanga
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Sier 2006 01:22 
Akwarium jest docelowe ale nie wymarzone
Wymiana na wieksze prawdopodobna ale w blizej nie okreslonej przyszlosci
CZY PRZY TYM KONKRETNIE AKWARIUM JEST SENS KUPOWAC WIECEJ KASANG?
Pozdrawiam ROBERT

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Sier 2006 09:28 
Ew. Robercie przyjmując "współczynnik Janosika" że cos może sie stać z 1-2 rybkami (naturalna selekcja lub selekcja akwarysty ;-)) to może bym dokupił jeszcze ze 4 sztuki i to juz max, ew. zostawił tyle ile jest. Zakladając ze będa tam tylko same Kasangi.
Leszek

Autor kasanga
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Sier 2006 10:36 
Zalozenie ze bedzie to akwarium jednoodmianowe funkcjonowalo juz od dawna ,gdyz przy takich gabarytach zbiornika nic madrzejszego nie przyszlo mi do glowy
Wychodze z zalozenia ze jezeli trofeus , ktory jest ryba stadna to dac mu to stado ,takie jakie moge najwieksze
Ryby beda zdowolone i akwarysta ,dla ktorego obserwacja zachowan takiego stada jest arcy pasjonujacym i satysfakcjonujacym zajeciem
Dzieki Leszku za niewzruszona solidnosc i pomoc
Mam okazje nabyc wlasnie taka czworeczke i TO ZROBIE!!:)

Pozdrawiam Robert

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Czy to wystarczy? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®