Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Problem tropheus ikola

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor mk5michal
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Wrz 2006 13:25 
Dostałem w prezencie tropheus ikola 15 sztuk. Obecnie trzymam je w akwarium 150 litrow. Sa to mlode osobniki wielkosci ok. 2 - 3 cm. Przez pierwsze 2 tygodnie ladnie plywaly. Obecnie zaobserowowalem ze ich ruchy sa bardzo dziwne, a wlasciwie polowy z nich. Bardzo sa plochliwe, jak czlowiek podchodzi to chowaja sie po kontach. Jesli nikogo nie ma w poblizu akwarium rybki plywaja przy szybie z gory na dol. Srednio pobieraja pokarm i odchdy maja nitkowate.
Co mam robic ? Nie chcialbym zeby moj pierwszy kontakt z Troph... zakonczyl sie niepowodzeniem.
Prosze o wskazowki. Czy tylko sodą oczyszczoną i solą niejodowaną da sie ustabilizowac parametry wody.

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Wrz 2006 13:29 
A jakie wogóle są te parametry???? Jakie oświetlenie ?Gdzie stoi zbiornik? Czym karmisz ? I kiedy masz zamiar je przełożyć do odpowiedniego dla nich akwarium?

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Wrz 2006 13:30 
No i poczytaj posta ALexa podobne ma problemy-będziesz wiedział o co pytać!!!!!!!!!!!!!!
JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Wrz 2006 13:32 

Autor mk5michal
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Wrz 2006 14:09 
W przygotowaniu mam zbiornik 300l, moje rybki nie maja plesniawki. Nie ma zadnych oznak zranien i ubytkow luski. Planowalem ze przez okres 2 miesiecy posiedza w 150 litrach wody, a potem je przesadze.
Ale zaczynaja sie problemy. W piatek 8 wrzesien wyjalem z akwarium wszystkie kryjowki rybek zeby sprawdzic czy wszystkie zyja. Zadnych strat nie bylo. Po przeliczeniu wszystkie kamienie i inne czesci dekoracji spowrotem wlozylem na miejsce. Czy to moglo byc przyczyna takiego zachowania ?
W akwarium mam 4 glonojady : 2 zbrojniki i 2 panaque - wielkosc ok. 3 cm kazdy.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Wrz 2006 15:10 
Jakie masz parametry wody???
Jakie oświetlenie??
Czym karmisz???

JAcek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 12 Wrz 2006 15:17 
I ile razy podmieniłeś do tej pory wodę i w jakich ilościach?

Marta

Autor mk5michal
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Wrz 2006 15:27 
oświetlenie mam tylko wieczorem ze 4 godziny
wode podmienilem w piatek 30 %
i w czoraj ok 20 % ogolnej objetosci akwarium
Co do parametrow zaraz jak tylko wroce z pracy zmierze

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 12 Wrz 2006 15:32 
Moze zbyt duze ilości na raz wody podmieniasz. Lepiej cześciej, codziennie, ale 10-15%. Twoje akwarium nie jest ustabilizowane i wg nie masz problem z cyklem azotowym. Mały zbiornik - sporo ryby...i problem gotowy.

Marta

Autor mk5michal
Użytkownik
#10 - Posted: 13 Wrz 2006 10:52 
Wczoraj obserwowałem rybki. Główną przyczyną dziwnego zachowania ryb wydaje mi się że jest oświetlenie. Ryby mają w akwarium bardzo jasono. W związku z tym mam pytanie Jakie najlepsze jest oswietlenie dla tropheusów ?, jaka firma ?, jaka moc żarówki ?
Bardzo proszę o podpowiedź

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Wrz 2006 11:02 
Michale
Nadal nie napisałeś nic o parametrach wody...
Jacek

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 13 Wrz 2006 11:37 
Ośiwtlenie możesz wyłączyć!

Ale jeśli poważnie chcesz żeby Ci pomódz podaj parametry i pokarmy jakie podajesz trofciom!!!!!

Marcin.T <')))><

Ps. A czas leci.......!

Autor mk5michal
Użytkownik
#13 - Posted: 13 Wrz 2006 21:55 
Wrocilem z pracy dzis pozno. Domownik zapalil swiatlo w akwarium ok 18
wylaczylem je ok 21. W akwarium z trofami masakra. Cztery sztuki padly.
Naprade nie wiem dlaczego. Wczoraj wieczorem podmienilem ok. 15% wody. Dodalem sera nitrivec na 50 litrow i sera aquatan - na zwalczenie metali ciezkich.
Parametry wody
PH - 7,8
NO2 - 0
NO3 30

Pomocy nie wiem co mam zrobic w pierwszej kolejnosci zeby zachamowac ten stan. Reszta ryb plywa przy szybach z gory na dol.

Autor mk5michal
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Wrz 2006 07:55 
dzisiaj rano kolejna rybka padla. Uwierzcie mi ze nie chce zeby moja przygoda z tymi rybami skonczyla sie z wysnieciem tych ryb.
Bardzo prosze o rady i wskazaowki.

Autor mk5michal
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Wrz 2006 07:58 
Reszta ryb jak nie ma nikogo przy akwarium plywa przy szybie z gory nadol. Gdy tylko sie pojawie od razu sie chowaja.

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Wrz 2006 08:21 - Edytowany przez: timus 
mk5michal czytaj dokłoadnie nasze pytania i dokładnie odpowiadaj!

Pytaliśmy Cię o pokarmy czym je do tej pory karmiłeś i jak.

Parametry które podałeś nie są najgorsze choc pH można by podnieść.

Opisz jeszcze w miare możliwości jak wyglądają ryby co sie u nich zmieniło w stanie chorobowym czy sa spuchnięte? Czy maja wytrzeszcz oczu? Czy sie kiwaja i odchody są cieniutkie jak włos i przeźroczyste?

Zeby Ci pomódz musimy znaleść przyczyne tej choroby.

Marcin.T <')))><

Jedyna kuracja jaka moge Ci podać w ciemno to dodanie soli niejodowanej w ilości 3 łyżek na 100L wody i podanie do wody witamin w ilości o 50% większej jak podaje producent i dobrw natlenienie. Reszte jak odpowiesz na pytania powyżej. No i nie karm ryb!

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Wrz 2006 08:44 
Pływanie ryb po szybie gora dol to oznaka stresu. Ta plochliwosc rowniez jest niepokojaca. Sprobuj zmniejszyc intesnsywnosc oswietlenia i jezeli mozesz to szapalaj im switalo nieco wczesniej. Podlacz do swietlowek ew. zegar czasowy.
Proponuje nie karmic ryb. Opsz cos wiecej o rybach. jak wygladaja. Jakie maja pletwy? Czy posiadaja na skorze jakies naloty?

Autor mk5michal
Użytkownik
#18 - Posted: 14 Wrz 2006 09:28 
Rybki nie maja zadnych nalotow, nie maja postrzepionych pletw. Obecnie nie daje zadnego pokarmu. Rybki karmilem tylko spirulina tropicala forte 36. Rybki nie sa spuchniete i nie maja wytrzeszczonych oczow. Odchody ryb sa nitkowate cienkie. Od kilku dni nie chcialy jesc tzn. jak wrzucilem pokarm to nie podpywaly do poiwerzchni dopiero gdy przeplywal kolo nich to go troche jadly. Swiatla w ogole nie pale.
Gdzie moge kupic sol niejodowana

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 14 Wrz 2006 10:10 - Edytowany przez: fazi64 
Gdzie moge kupic sol niejodowana

Witam,
Najpewniejszym miejscem sa sklepy ze zdrowa zywnoscia, ale i w normalnych spozywczakach (a na pewno w wiekszych marketach) mozna ja dostac. Tam mozesz kierowac sie opisem na opakowaniach ("przeznaczona do zapraw ogorkow"):

Pzdr.
Fazi64

Autor mk5michal
Użytkownik
#20 - Posted: 14 Wrz 2006 11:13 
Rozumiem ze soli niejodowanej nalezy dac 3 duze lyzki stolowe ( nie czubate ) na kazde 100 litrow wody
Czy taka operacje powtarzac przy kazdej podmianie wody? Ilosc soli proworcjonalna do wymienionej wody.
Jak cos zle zrozumialem prosze o poprawienie mnie.

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Wrz 2006 11:55 
Od kiedy masz te ikole?
Czy w tym akwarium byly wczesniej ryby? Jezeli tak to jakie?
Od kiedy sa u ciebie glonojady?

Mysle ze sol tu raczej nie pomoze. Nie rob z akwarium slodkowodnego akwarium zasolonego. Daj takie dwaki jakie napisales przez 3 dni (po podmianie wody), jezeli to nie pomoze to odpusc sobie sol. W tym okresie nie podmieniaj wody.
Sól jest dobrym sposbem na delikatne i w sumie nie grozne dolegliwosci (zniszczony naskorek, czesciwowo pletwy itd). w twoim przypadku jezeli ryby stopniowo padaj w dosc krotkim okresie to moim zdaniem sol nie pomoze, chociaz w jakims stopniu moze spowolnic pewne niekorzystne procesy. Nadmier soli jest rowniez bardzo niebezpieczny dla ryb slodkowdnych, tym bardziej jezeli beda w niem przebywac dluzej.
Sol ktora tak super pokazal Fazi jest bardzo dobra. Na pewno nadaje sie do celow profilaktyczneo- leczniczych do twoich ryb.

Przygotuj sobie, jezeli jeszcze nie masz Sera Baktopur direct oraz metronidazol. Skoro nic nie wiedac na zewnatrz na rybie, a odchody sa nitkowate to moze byc nirkorzystny rozwoj baktrii w przedzie pokarmowym ryby (wywyolany min. woda oraz stresem) oraz/lub np. wiciowcow, ktorych to takich róznych żyjatek w akwarium pelno.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 14 Wrz 2006 11:58 
Tak w okresie chorobowym stężenie soli w akwarium powinna wynosić 3 łyżki na 100L wody.

Popełniłeś bła w żywieniu ryb. Cały czas karmiłeś jednym pokarmem. Choćby był ze złota to nie powinno sie ograniczać do podawania jednego. W diecie trofci należy maksymalnie urozmaicic diete! Bardzo ważne są pokarmy tzw. balastowe. Czyli takie które przyczynią się do przeczyszczenia układu pokarmowego z zalegających resztek. Taka role np. odgrywa podawany szpinak.

A teraz powiem co ja bym na Twoim miejscu zrobił.

Jako że zaczyna sie śnięcie ryb podał bym juz leki. Zastosował bym kuracje jaka sie stosuje w przypadku bloat. Stres zła dieta brak witamin i to jest źródło choroby. Dodatkowa ingerencja w zbiornik (przekładanie kamieni) przyspozyła tylko niepotrzebnie stresu. Kuracja BD +Metronidazol i duża ilość witamin.

A jak juz ryby wyzdrowieja popracuj nad menu i poczytaj o ich potrzebach.
Od tego w sumie powinienes był zacząć.

Jeśli się myle niech ktośmnie poprawi.

Marcin.T <')))><

Autor mk5michal
Użytkownik
#23 - Posted: 14 Wrz 2006 12:05 
Trofy mam od 15 sierpnia. Wczesniej w akwarium plywaly miale zebry 4 sztuki. Pod koniec sierpnia wspuscilem 4 glonojady. Przez ten okres wszystko bylo ok. Az do piatku (8.09.2006 ) kiedy odlowilem pielegnice zebry, poniewaz zaczynaly przygotowywac sie do tarla i atakowac trofy. W piatek tez podmienilem poraz pierwszy wode - ok. 25 %. Od tej pory zaczely sie problemy. Acha w czasie wylowu zebr wyjalem cala dekoracje. Potem spowrotem wlozylem na miejsce.
Bardzo prosze o podanie dobrego sposobu na uspokojenie ryb, zeby sie tak nie stresowaly.
Z gory wszystkim zaangazowanym w moj problem dziekuje.

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 14 Wrz 2006 12:11 
Czy te ryby które pozostały też maja objawy chorobowe?

Leszku.

Kiedys mówiliśmy że mnustwo energi ryba traci na tzw.procesach osmotycznych. I aby odciążyć jej organizm aby miał więcej siły na walke z chorobą podaje się właśnie sól. Czy od tamtej pory cos sie zmieniło?


Marcin.T <')))><

Autor mk5michal
Użytkownik
#25 - Posted: 14 Wrz 2006 12:19 
Teraz jestem w pracy a wiec nie wiem w jakim sa stanie. Ale rano ryby byly wystraszone i caly czas plywaly przy szybie gora dol. nie maja jakrawych kolorow tylko sa wyblakle.
Czy to mozliwe ze wysadzenie z akwarium pielegnic spowodowalo takie problemy?
Acha czy moge trofy wpuscic do akwarium mojego brata. On ma zbiornik 350 litrow tylko ze tam trzyma pielegnice papuzie (male sztuki ok15 sztuk )
Czy w ogole mozna trzymac pielegnice papuzie razem z trofeusami ?

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 14 Wrz 2006 12:21 
Nie ma zlotych regul na ograniczenie stresu. Tak duzo czynnikow wplywa na ten stan ze wsztkiego nie da sie wyeliminowac.
Ja moge powiedzic od siebie ze na pewno stres u ryb wywyoluje "grzebanie w zbiorniku", szczegolnie trofeus tego nie lubi. Natepnie zle parametry wody, agresja wspolmieszkancow. Stres moze byc wywyolany zbyt duzymi i czestymi podmianami wody. Bezpieczniej jest jak sie podmienia czesciej wode ale wmniejszych ilosciach (o tym pisala Marta), nie przesadzajz ta sola to rowniez wplywa na funkcjonowanie ryby w akwarium szczegolnie slodkowodnej.
Mozliwe ze bilogia w akwarium czyli to co pozostaklo po zebrach miala rowniez wplyw na zachowanie sie trofeusow.
Proponuje podobnie jak Marcin, co zreszta juz wczesniej napisalem, przygotowanie sie do leczenia ryb.
Ogranicz majstrowanie w akwarium i w jego poblizu, zmniejsz temp. do 25*C, silnie napowietrzaj, osobniki ktore sa agresywne jezeli mozesz to odlap, zminimalizuj lub wylacz oswietlenie. dodawaj podwojna dawke witamin, codziennie, najlepiej wieczorem.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 14 Wrz 2006 12:33 
Nie. nic sie nie zmienilo.
Marcinie czytaj uwaznie i spojrz na dawki i kiedy one sa podawane, przez jaki czas. Z tego co widze to zaczyna sie robic w naszych akwariach czasami morszczyzna.
O tym wspomaganiu procesow to tez trzeba byc ostroznym. Ja mysle ze chyba szybciej i korzystniej pomoze rybie podwojna-potrojna dawaka witamin niz duze ilosci soli podawane co drugi dzien przez np. tydzien - 10 dni.
Sól jest dobrym "panaceum" na drobne dolegliwosci ktore rzeczywiscie pomagaja/ przyspieszaja procesy w rybie w walce z nimi, ale ryba bez soli tez by sobie z nimi poradzila tylkow dluzyszym okreie czasu. Wtedy podajemy "normalne" dawki soli czyli np. 1 lyzka na 100-150 litrow i co jakis czas nie podajemy jej wcale.
A tu Marcinie 3 lyzki soli na maxa i przez jaki okres.
Ja taka dawke stosuje u ryb jak lecze ale nie dluzej niz 4 dni. Sól stosuje na poczatku kwaranntany przez ten sam okres.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#28 - Posted: 14 Wrz 2006 12:35 
Witam,
Ten post (zebry i trofcie w jednym) duzo wyjasnia. Takie polaczenie/rozlaczenie nie moglo sie skonczyc inaczej. Rozumiem - prezent - pewnie nieoczekiwany, ale trzeba bylo sie do jego przyjecia troche lepiej przygotowac.
Pzdr.
Fazi64

Autor mk5michal
Użytkownik
#29 - Posted: 14 Wrz 2006 12:49 
Rozumiem ze nagle odlaczenie zebry od frofeusow spowodowalo pogorszenie kondycji ryb . To w ostatecznosci moglo spowodowac sniecie ryb

Autor mk5michal
Użytkownik
#30 - Posted: 14 Wrz 2006 12:52 
Czy trofeusy sa gatunkiem ktory bardzo przyzwyczaja sie do sasiada nawet innego gatunku
To ciekawe czy moglyby zyc z pielegnicami papuzimi.
Akwarium 350 litrow sporo kryjuwek
Ph wody moze byc powyzej 7,8. U nas w regionie jest woda o takim ph w kranach. Pielegnice papuzie zyja w takich warunkach i dobrze sie maja.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Problem tropheus ikola Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®