Sa dwie teorie na ten temat.
Pierwsza mowi, ze hormony wydzielane do wody podczas tarla pyszczakow przyciagaja synodontisy i powoduja dobranie sie spontaniczne parki sumow (zazwyczaj jest to samica, ktora ma najwiecej ikry i dominujacy samiec - tutaj warto zaznaczyc, ze wiecej samcow podgrzewa nieco atmosfere, wiadomo zdrowa konkurencja :)).
Druga teoria mowi iz synodontisy slysza dzwieki wydawane przez pielegnice. Jest to o tyle przewrotna teoria iz przeciez od dawna wiadomo, ze dzieci i ryby glosu nie maja :) (pominiemy te drobne wyjatki, bo wiadomo, ze niektore ryby wydaja dzwieki slyszalne dla ucha ludzkiego).
Tak czy siak obie teorie mowia o momencie tarla, nie o dniach je poprzedzajacych ;).
Hodowcy, ktorzy rozmnazaja s. multipunctatus komercyjnie maja mniej wiecej taki patent:
-3 sredniej wielkosci akwaria+zbiorniki na narybek
-jedno z s. multipunctatus
-jedno z grupa pyszczakow (najczesciej wiktoria)
-jedno puste (w sensie dojrzaly baniak ale bez ryb na stale)
Pyszczaki sa odpowiednio karmione i doprowadzane do stanu, w ktorym wycieraja sie regularnie (hodowcy odbieraja noszacym samicom ikre).
Potem gdy zbliza sie dzien tarla wybranych pielegnic i widac, ze s. multipunctatus tez sa gotowe wpuszcza sie do akwarium z synodontami pare czy grupe pyszczakow (w zaleznosci od gatunku - tak zeby bylo dla pyszczoli "naturalnie"). Ryby sie wycieraja. Po 3 dniach (wtedy sumiki juz sie wykluly i jeszcze nie zjadly zajeczek/narybku pielegnic) odlawia sie rozrodowa grupe pyszczakow z akwarium z multipunctatusami (przy okazji odbierajac ikre samicom i umieszczajac w inkubatorach). Uzyta do tego tarla grupe pielegnic umieszcza sie w akwarium 3, potem sie je zastepuje swiezo uzytymi do rozrodu pielegnicami. I tak w kolko ;).
Co jakis czas hodowcy zalecaja zmiane obsady pielegnic.
Dodatkowo twierdza iz lepsze efekty uzyskuje sie gdy sumy i pyszczaki "wczesniej sie nie znaly" - czyli np. nie dorastaly razem w akwarium.
Czasami spontanicznie dochodzi do tarla synodontiskow bez uzycia ryby-hosta. Ilosc ikry jest zwykle wtedy kilkakrotnie wieksza niz przy uzyciu pielegnic jednak jest rozpraszana nad dnem i dosc szybko zjadana ;].
Na jakims uniwersytecie sa s. multipunctatus, ktorych wielkosc przekracza 25cm - mozliwe, ze wraz z wiekiem ten drugi sposob rozrodu staje sie dla s. multipunctatus glownym. |