Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Mam akwarium 100 litrow

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor amw81
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Wrz 2006 14:00 
Mam akwarium 100 litrow. Do tej pory hodowalam tylko gubiki i mieczyki. Obecnie wszystkie te ryby sprzedalam i zamiezam zajac sie hodowla rybek z Tanganika. bardzo prosze o porade jakie rybki najlepiej hodowac w akwarium 100 litrow. chcialabym miec tylko dorosle osobniki, zeby mogly sie juz rozmnazac.

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Wrz 2006 14:03 
Witam!
Muszlowce. Wiekszosc zyje w parach, ale np. multifasciatus w malych haremach.
Bardzo ciekawe ryby i dostarczaja wiele milych wrazen podczas obserwacji.

Autor amw81
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Wrz 2006 14:15 
Niedawno wyczytalam ze warte uwagi sa ksiezniczki z burundi. czy one warte sa uwagi?
Mam jeszcze jedno pytanko co jest latwiesze w hodowli ksiezniczka czy trofeus. ? prosze o uzasadnienie odpowiedzi

Autor Komar
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Wrz 2006 14:58 
rosze o uzasadnienie

Jak na egzaminie.

Co do tropheusow i wielkosci akwarium: http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=3&topic=815

Hodowla tropheusow nie jest trudna ale trzeba dobrze przygotowac zbiornik dla nich - przy czym sama dlugosc i szerokosc zbiornika odgrywa juz znaczaca role. Bez dlugiego zbornika nie masz co marzyc o hodowli tych ryb.

Ksiezniczek nie trzymalem u siebie to nie wiem jak wyglada ich hodowla.

pzdr
Lukasz

Autor worton
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Wrz 2006 18:36 
guPiki - nudze sie ;]

Autor trzcinka
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Wrz 2006 22:10 
Worton -kuknij mi swojego meila to Ci coś napiszę-bo Ty zdaje mi sie siedzisz przy denniakach-jako swoich oblubieńcach.Nie o Tanganice będzie więc nie tu

Autor Szel
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Wrz 2006 22:11 
bardzo prosze o porade jakie rybki najlepiej hodowac w akwarium 100 litrow.
W takim zbiorniku można trzymać jedynie muszlowce. Inne gatunki z Tanganiki potrzebuja o wiele większej pojemności akwarium. Nie powinieneś sie zniechęcać do muszlowców, ponieważ to jednen z najbardziej interesujących gatunków piorąc pod uwagę zachowanie i zwyczaje. Jest to taka mała ciałem rybka, ale wielka duchem. Wybierz jakiś najbardziej podobający ci sie gatunek muszlowca, a będziesz usatysfakcjonowany z hodowlii. W 100 litrach proponowałbym obsadę jedenogatunekową.
zeby mogly sie juz rozmnazac.
Muszlowce rozmnażają się łatwo, nie sa to ryby trudne w hodowli.
Pozdrawiam
Szel

Autor drwie
Użytkownik
#8 - Posted: 19 Wrz 2006 20:18 
Witam,
Co do ksiezniczek to w akwarium 100 litrowym napewno beda sie rozmnazac. Radzil bym kupic kilka mlodych rybek tego gatunku i wposcic do zbiornika. Po kilku miesiacach dobierze sie para. Reszte rybek bedziesz musial odlowic.
Jesli zaczynasz przygode z Tanganika jest to bardzo dobry gatunek. Maja bardzo liczne potomstwo, ktore tworzy wielka rodzine.
W akwarium o tak małym litrarzu możesz wybrac ksiezniczki lub muszlowce. Oba gatunki są bardzo ciekawe w hodowli, dodatkowo dostarczą Ci wiele emocji.
Jednak radzil bym zebys kupil młode rybki. Moim zdaniem jest to o wiele ciekawsze., poza tym Twoja wiedza o rybach z Tanganiki jest narazie tylko ksiazkowa, wiec w takiej sytuacji zacznij od praktyki. POtem jak wciaganie Cie tanganikia to bedziesz mógl nabywac dorosłe ryby nawet z odłowu. Oczywiscie wybór nalezy do Ciebie:)
Pozdrawiam

Przemek

Autor amw81
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Wrz 2006 10:22 
Witam
Zaczelam rozmawiac ze znajomymi na temat ryb z Tanganika.
Okazalo sie ze jest wsrod moich znajomych kilku fanatykow tych ryb
Jedna osoba nawet trzyma 4 dorosle trofeusy chimba w akwarium 100 litrowym. Nawet jej sie rozmnazaja. Twierdzi ona ze przy malej ilosci ryb i dobrych warunkach nawet w 100 litrach mozna trzymac trofeusy tylko ze w malych ilosciach.
Co wy o tym sadzicie?

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Wrz 2006 10:33 
To ze ryba sie rozmanza w 100 litrowym zbiorniku to nie znaczy ze jest jej dobrze. to widac po zachowaniu. Nie mam mozliwosci obsrwacji prawidlowych zachowan trofeusa, ktore sa bardzo ciekawe, a jednoczesnie dos zlozone. druga sprawa to ze trofeus to ryba stadna, a 4 sztuki ni jak mi nie pasuja do stada.
Pytanie: po co chcesz trzymac te ryby? Zeby obserwowac i podziwiac ich zwyczaje to pomysl o wiekszym zbiorniku.

Autor amw81
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Wrz 2006 10:38 
Jak ze znajomym rozmawialam, ze powinien miec akwarium co najmniej 300 litrow i co najmniej 10 ryb to odpowiedzial ze to co powiedzialam to jest regula. Ale wazne jest to ze na kazda dorosla rybe potrzebne jest 15 litrow wody, a on w tychgranicach sie miesci. te informacje uzyskal od chodowcy od ktorego bral rybki.

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Wrz 2006 10:41 
Witam,
To sie wpisuje w tendencje trzymania welonki w kuli - tez rosnie i zyje....
Pzdr.
Fazi64

Autor amw81
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Wrz 2006 10:42 
Mam pytanie :
z jakimi rybami mozna trzymac Trofeusy?
Jesli mozna to prosze o podanie z jakimi mozna trzymac.

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Wrz 2006 10:47 
Nikt z nas tego nie poprze! To totalna bzdura i tyle! W 100L to jedynie muszlowce!!!!!!

Marcin.T <')))><

Autor drozd
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Wrz 2006 10:59 
te informacje uzyskal od chodowcy od ktorego bral rybki.

to chyab nie był prawdziwy hodowca...

Nikt z nas tego nie poprze! To totalna bzdura i tyle! W 100L to jedynie muszlowce!!!!!!


zgadzam się w 100 a nawet w 200%... to chyba tyle w tym temacie...

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Wrz 2006 11:20 
Ja mam pytanie:
skad sie biora takie przeliczniki ile potrzeba wody na dana rybe
Dla mnie sa to bzdury. Starsze podreczniki akwarstyczne podaja takie przeliczniki ale moim zdaniem tylko dlatego zeby bylo latwiej podjac przez pocztakujacych akwarystow decyzje jaie ryby trzymac, a nie ze sa to jakies standarty.
Przeciez jest tyle roznych gatunkow ktore maja rozne wymagania i w zaden sposob nie zwiazane z wielkoscia ryby. Taki organizm zachowuje sie swoimi prawami a czlowik mu wyliczyl np. 15 litrow przestrzeni, czyli co 1 trofeus lub ryba o podonej wielkosci w akwarium 15 litrowym moglby byc trzymana, tak? Bzdura.
O tym hodowcy nie bede sie wypowiadal skoro tak podchodzi do akwarytyki. Trofeusa nalezy rozparywac w grupie a nie na sztuki, jakie ma rewiry itd itd itd........

Rozumiem ze twoje pytanie o towarzystwo dla trofeusa nie jest zwiazane z ew. trzymaniem w takiej ilosci wody i z takimi przelicznikami w twoim akwarim ktore jest stanowczo za male.
Towarzystwo dla trofeusa to przede wszystkim ryby o podobnych preferencjach pokarmowych i charakterze, czyli: Eretmodusy, Tanganicodusy, simochromisy, Petrochromisy. To tak z grubsza. Teraz jak sobie o nich poczytasz, czyli o wielkosciach, charakterze, jak sie je hoduje to zrozumiesz dlaczego masz za male akwarium dla tych ryb.

Autor Komar
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Wrz 2006 14:45 
Rozumiem ze twoje pytanie o towarzystwo dla trofeusa nie jest zwiazane z ew. trzymaniem w takiej ilosci wody i z takimi przelicznikami w twoim akwarim ktore jest stanowczo za male.
A ja mysle, ze kolezanka juz podjela decyzje i teraz szka towazystwa dla tropheusow bo przywykla do roznorodnosci w akwarium.

Ja mam pytanie:
skad sie biora takie przeliczniki ile potrzeba wody na dana rybe

Przeliczniki dlugosci ryb do litrarzu zbiorkika dosc dobrze sprawdzaja sie w akwariach towarzyskich z malo skomplikowanymi rybami. Problem zaczyna sie gdy ludzie niedoswiadczeni lub swiadomie wprowadzeni w blad przenosza je na kazda grupe ryb jaka zobacza - tu wlasnie mamy przyklada takiego probemu.

pzdr
Lukasz

Autor duch
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Wrz 2006 17:01 
Witam.O zgrozo!!!!!!AMW 81!!!!Mam pytanko?Czy pojawilaś się na tym forum,żeby szukać potwierdzenia ,że masz super akwa dla trofci?????Przeliczniki ilosci wody na rybe stosują handlarze,a oni powiedzą Ci wszystko aby tylko sprzedać rybę.Wielokrotnie jestem świadkiem w sklepach,oferowania ryb dorastających do słusznych rozmiarow do np.10-20litrowych akwarii.Sprzedający czeka jaką rybe wybierze klient i oczywiście potwierdza że może spokojnie ją trzymać .Na moich oczach chciano wcisnąć pawiooką chlopcu ,ktory mial akwarium 25 litrow!!!!!Takim uparciuchom zalecam zwykle zamieszkanie w pokoju o wymiarach 1m na 1m.!!!!!!Zastanow się i powiedz jak czułabyś się w takim lokum?????Tak samo czułby się tropheus w Twoim zbiorniku.Pozdrawiam i mam nadzieję ,że moja paplanina zostanie cokolwiek zrozumiana.Andrzej.

Autor krzychu
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Wrz 2006 18:34 
Z moich wyliczeń wynika że możesz poradzić znajomemu żeby dokupił jeszcze 2,5 ryby .

Autor mario
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Wrz 2006 19:07 
Witam
W takim akwarium jak masz można trzymać tak jak już wspomniano na forum z Tanganiki tylko i wyłącznie muszlowce lub księżniczki Nigdy NIE Tropheusy to akwarium jest po prostu zamałe. Nie słuchaj tego swojego znajomego " fanatyka"który trzyma trztery tropheusy w takim akwarium bo to jest znęcanie się nad tymi rybami daj mu linka na to forum i niech poczyta trochę o tych rybach napewno będzie mu to przydatne .
Pozdr.
mario

Autor duch
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Wrz 2006 19:48 
Witam.Może nie za często udzielam się pisemnie na forum,ale zapewniam,że jestem codziennie i czytam wszystkie posty od deski do deski.Zaczynam zauważać pewną prawidłowośc.Od czasu do czasu pojawiają się osoby,ktore poszukują potwierdzenia swoich wizji.Tak jak w tym przypadku(trzymania trofci w 100 litrach.)Jak da się zauważyć ,osoby te po kilku postach urazone znikaja i gina po nich wszelkie ślady.Martwi mnie,że zamiast chęci zrozumienia czegokolwiek jest w Nich tylko upor i wiara we własną nieomylnośc.Może się mylę,ale obawiam sie ,że Ci ludzie pomimo iz nie piszą wiecej na forum i tak robią swoje!!!!!!Pozdrawiam-Andrzej.

Autor trzcinka
Użytkownik
#22 - Posted: 20 Wrz 2006 22:15 
Ale musicie przyznać że również przypadkowe nabycie pary trofci lub 2 par wywiązuje cały szereg następstw-których dość często jest wejście z pasją w ten biotop ,zakup większego akwa,zdobywanie wiedzy-jednym słowem załapanie tangobakcyla.Oczywiście wszystko kończy się pomyślnie ,jeśli wcześniej nie dojdzie do zejścia ryb do tanganikańskiego nieba.

Ale -jeśli już ktoś trafia na to forum i mimo wszystkoz pełną premedytacją nie posłucha wskazówek-to przepraszam ale powiem dosadnie-wykaże się głupotą na swoją własną miarę.

Myślenie nie boli mimo że zużywa więcej energii !!!

Autor Komar
Użytkownik
#23 - Posted: 21 Wrz 2006 00:33 - Edytowany przez: Komar 
Szczerze mowiac moja pierwsza tanganike za dawnych lat, kiedy bylem mlodzieniaszkiem ;), stanowil jeden T. moori bemba (taka wtedy byla nomenklatura) dlugosci 2 cm, wcisniety mi przez sprzedawce w sklepie zoologicznym za horrendalne pieniadze (teraz spokojnie kupilbym jedna dorosla rybe F0 za te pieniadze). Faktem jest, ze dopiero po zakupie tej ryby zaczalem szukac infrmacji na jej temat - jak to mlody i glupi czlowiek ma w zwyczaju robic. Teraz postepuje juz troche inaczej, ale widze do czego zmierza inicjatorka tego watku. Ona kupi te tropheusy i zainstaluje w 100 litrach bez wzgldu na to co my tutaj napiszemy i nikt z nas nic na to nie poradzi.

pzdr
Lukasz

Autor drwie
Użytkownik
#24 - Posted: 21 Wrz 2006 09:41 
Witam,
Wracajac do Ksiezniczek ja mowilem o Neolamprologus Brichardi
(Księżniczka z Burundi) ktora hodowalem i w akawirum 200 litrowym i w 112l. W obu zbiornikach zachowywaly sie identycznie. Byla to dobrana para, tak jak wczesniej pisalem kupilem ok 7 sztuk mlodzikow, odczekalem kilka miesiecy po tym czasie dobrala sie pierwsza para. reszte odlowilem i poprostu oddalem. Para doskonale sie dobrała i stworzyła piekna rodzine. Tylko jest jeden problem nie dolaczaj do nich nigdy zadnych innych gatunkow po tym jak one są dobrane w pare. Ryby ktore dołaczysz beda bite odganiane itp. Widzialem kiedys akwarium z Ksiezniczkami do ktorego koleS wposcił stadko Cyphotilapia Frontosa Burundi. Ksiezniczki zajmowaly 80% zbiornika, frontosy reszte. Ksiezniczki sa agresywne. Poczatek mojej hodowli ryb z Tangi wygladal nastepująco, ze w 1 akwarium mialem kilka gatunkow ryb ( szczelinowce, naskalniki, muszlowce i ksiezniczki). Nie ma co sie chwalic, ale podczas tego czasu poznalem sie na tych gatunkach. Ksiezniczki nie byly wogole agresywne ale to wynikało z tego ze nie mialy poprostu warunkow do rozmnazania. Gdybys np do akwarium 150litrowego wposcil kilka mlodych ksiezniczek i kilka mlodych Julidochromis marlieri, bylo by ok. Ale warunek jest jeden one musza byc wpuszczone w jednym czasie, zeby terytorium bylo nie znane dla dwoch gatunkow. To jest tylko moje zdanie. Wszystko to co tu napisalem przedstawia moja opinie i to co sam zaobserwowalem przy hodowli tych ryb.
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#25 - Posted: 21 Wrz 2006 09:54 
Witam,
Co do Tropheusów, Te ryby najlepiej trzymac w stadzie ktore najmniejsze ma ok 15sztuk. W przeszlosci mialem stado 12 sztuk masw, moim zdaniem to nie jest stado. Byly same walki itp, ogolnei ryby byly w bardzo złej formie. Teraz w akwarium 450l trzymam 22 Tropheus duboisi maswa. Ryby wogole inaczej sie zachowuja. Tropheusy potrzebuja duzego akwarium, ale i duzego stada w ktorym same ukladaja hierarchie. Dodatkowo nie warto trzymac kilku tropheusow w malym akwarium, poprostu nie poznasz wogole tych ryb czyli zachowania, barw itp. A to ze ktos mowi o trzymaniu trofkow w tak malym akwarium jest przykre. Szkoda ryb! Mozna powiedziec ze to tak jak trzymanie duzego psa mysliwskiego w kojcu 2m na 2m dodatkowo przywiązanego do łańcucha.
Pozdrawiam
Przemek

Autor amw81
Użytkownik
#26 - Posted: 21 Wrz 2006 10:05 
Zamierzam na poczatek trzymac ksiezniczki z czasem moze i trofeusy.
obecnie mieszkam w blokach, lecz na wiosne planuje przeprowadzic sie do domku. Wtedy zafunduje sobie akwarium co najmniej 600 litrow o taki zawsze marzylam.
Wszystkich pozdrawiam, nawet tych ktorzy mnie krytykowali.

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 21 Wrz 2006 12:03 
Nikt Ciebie nie krytykowal a jedynie pomysl hodowania trofci w 100L akwarium.

Pomysl wietny z tym 600L aby tak dalej! W takim to mozna nawet polczyc trofcie z pertochromisami ;)

Marcin.T <')))><

Autor drwie
Użytkownik
#28 - Posted: 21 Wrz 2006 13:14 
Witam,
Zgadzam sie z Timusem, ze pomysl z 600 l akwarium jest swietny. Widac ze łapiesz juz ten "nałog" z tangą:)
A ze wybrales ksiezniczki to bardzo dobrze, sa to super rybki na poczatek.
Pozdrawiam
Przemek

Autor Komar
Użytkownik
#29 - Posted: 21 Wrz 2006 19:51 
Powodzenia z tymi rybkami. Zacznij juz szukac odbiorcow narybku :)

pzdr
Lukasz

Autor amw81
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Wrz 2006 10:55 
Witam
Mam jeszcze jedno pytanko do do zmniejszania no3 w akwarium moze byc preparat aquafix no3 firmy ZOOLEK.
Producent tego preparatu twierdzi, ze mozna znacznie obnizyc stezenie no3 w akwarium.
Czy warto zainteresowac sie tym preparatem ?
czy to jest kolejny chwyt marketinkowy, zeby sprzedac barachlo?
Czy ktos go testowal?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Mam akwarium 100 litrow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®