Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Mam piękne ryby-i nie potrzebuję pomocy:)

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Paź 2006 00:06 
Tak sobie dzisiaj jak i wczoraj i przed wczoraj i przed przedwczoraj siedzę i patrze się na moją trofciarnię-i jest ona piękna-Mam piękne zdrowe ryby,chyba nawet za zdrowe-bo byc może za bardzo je zatuczyłam.
Pozbyłam się stresu u ciprichromisków wsadzając piękne valisserie gigantee-zdobyte przypadkowo na wizycie domowej u mojego pacjenta.
I tak przykładam ręke do akwarium-i wszystkie płyną do mojej ręki-stawiają płetwy na drut kolczasty-ale płyną.
Moje piękne akwarium-które pozwala mi zapominać o wszystkich niefajowych sprawach-
I tak myślalam sobie że tak będzie /
Aż zdałam sobie sprawę że w tym wszystkim zapomniałam o jednym

Tyle żyję na tym świecie-i dalej nie wiem ile tych moich pięknych ryb jest samcami a ile samiczkami.

I pogrzebałam w wiedzy,i w fotografiach -i -niestety miażdzyca naczyń mózgowych mnie dopadła-by nie powiedzieć Alzhaimer.

Ponieważ mam 1-nego małego trofcia to wiem że na pewno mam samca i samice -
Największe atrapy jajowe mają samice.Ostatnio zauażyłam że 2 rybki mają pyszczki b.białe-czyli samce.Ale też kiedyś w/g zachowania oceniłam rybkę że jest samcem -a podczas tarła -okazała sie być samicą.

Jeśli mi nie pokażecie czarno na białym -wskazując palcami różnice-to chyba umrę w niewiedzy co to moje piękne akwarium zawiera.

Ja to wiem że macie jakieś swoje tajne sposoby na odróżnianie płci.-wiem to doskonale.Wiem że jest hasło-ostry koniec płetwy-ale co to znaczy-No mówię Wam starośćnie radośc..albo ze mnie taki tempak że tego nie rozunię.

Dawać mi tu wskazówki prooooooszęęee-bo jednak potrzebuję pomocy.

Ile to mam chłopaków a ile dziewczynek w ojej pięknej trofciarni.
Bo ile mam dzieci -na szczęście wiem.


Tropheus sp Bulu Point -10 + 1 gówniarz
Tropheus sp Ilangi Yellow Real-10
Erytmodus --para+4 gówniarzy
Tanganikodus--para + 4 gówniarzy
Ciprichromis-4 pary +1 gówniarz zachowanyi byc może przychówek z 3 samiczek na dniach
Plecostomus-samica-ktora miała być samicą zbrojnika niebieskiego.
Zbrojnikniebieski 1 samiec

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Paź 2006 00:15 
Wstep twojego postu był powiedzmy skromny ;-).
Co do dalszej czesci to juz nieco inaczej ;-).

Najpewniej samca odroznic od samicy po brodawkach moczowo-płciowych. Porownujemy brodawke blizej pletwy odbytowej. U samca jest ona malutka i w porownaniu z ta obok sa identyczne.
Samica zas ta brodawke blizej pletwy odbytowej ma wieksza i bardziej szklista w porownaniu z otworem obok. W galerii masz zdjecia jak to porownywać.
Co do innych cech to juz nie jest sprawa jednoznaczna. Samice przewaznie sa bardziej krepe i pelniejsze w partii brzusznej. Samiec jest smuklejszy i sprawaiajacy wrazenie "nieco wyciagnietego".
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Paź 2006 00:17 
Tu jest link, ale nie wiem czy bedzie chodzil:
http://tropheus.com.pl/galeria/thumbnails.php?albu m=20

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Paź 2006 00:20 
Zapomnialem dopisac.
U form poludniowych przewaznie samce traca jako pierwsze tzw. ubarwienie mlodzieńcze, czyli charakterystyczne dla tych odmian jasne paseczki. Samice traca je znacznie poźniej, a niektorym zostaja juz na stale (nie sa wpelni wybarwione).

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Paź 2006 00:23 
Zapomnialem dopisac.
U form poludniowych ubarwienie mlodzieńcze przewaznie pierwsze traca samce, samice poźniej. Ubarwienie to charakteryzuje sie wystepowaniem bialych paseczkow na ciele ryby. Niektore zas samice takie ubarwienie utrzymuja bardzo dlugo, juz po osiagnieciu dojrzalosci placiowej.
W Twoim akwarium moglas to obserwowac np. na Ilangach.

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Paź 2006 00:24 
Przepraszam cos mi net szwankuje bo 2-razy to samo wkleilem, prawie.

Autor trzcinka
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Paź 2006 00:31 
leszku-ja to tak troszke przekornie-ale na prawdę -chyba troszke zatuczylam swoje rybki i nie mogę sie przez to dopatrzeć płci.
Czy rybkę należy wyjąc-by obejrzeć brodawki?
Słowo daję -jak już wydaje mi sie że dana rybka jest samcem-to potem nagle wize powiększone podgardle-i głupieję.
Ponieważ mnożą sie wszystkie rybki poz trofciami-a szczególnie bulaki-nie wiem jaką mają płeć-to na prawdę takie dziwne-a ja już dostaję paranoi.

Czy odłowienie rybki i przyjrznie się jej od spodu -rybce nie zaszkodzi.-?
Czy Leszku jakąs wskazówką może być zaostrzenie płetwy-no -tylko której?

Autor trzcinka
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Paź 2006 00:46 
W moich Ilangach -faktycznie jest tak że 3 mają już typowe dorosłe umaszczenie -bez paseczków-.Też zachowująsie typowo jak samce.
I wyglądają jak samce.
Więc może byc rozklad 3-7 lub( + -) wtę czy wewtę.
Zupełnie inaczej ma sie u Bulu.-tu ani z zachowania ,ani z wyglądu(oczywiście pomijając ocene otworów płciowyh)nie jestem w stanie przez szybkę ocenić płci.
Choć wiele pisano o wtórnych cechach płciowych-to u mnie nic się nie zgadza-albo -no wiesz -mój-móżdzek nie ten :)

Czy w obec tego -zostaje jedynie obejrzenie brodawek?
Tylko jak ?


Moje wcześniej zestresowane ciprichromiski-o czym pisałam -zaczęły się nareszcie zachowywać jak normalne rybki-gdy wsadziłam ta valisserię -i mogą pływać miedzy listkami i jakosinaczej sie zachowują Są mniej bojażliwe.I nawet samiczki samca A-lfa przeganiają.Coś dobrego się stało gdy posadziłam przedwczoraj te roślinki.

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Paź 2006 00:47 
Beato jezeli w Twoim akwarium wszystko gra to narazie obserwuj ryby i z czasem plec sama sie pokaze. Ja bym nic nie kombinowal.
Rozumiem Twoja niecierpliwosc i niepewnosc co do ukladu plci, ale akarystyka to hobby dla ludzi cierpliwych.
Ja przy swoich Xenach papilio to juz bym sie chyba zaplakal i skoczyl z mostu (ktorego nie ma we Wladyslawowoie :-)), bo tam to naprawde jest mistrzostwo swiata jezeli chodzi o rozroznienie plci. Bez dobrej lupy nie podchodz!
Jezeli chodzi o trofeusy. Przewaznie jest tak ze szybiej djrzewaja i wycieraja sie odmiany z grpy "balck", pozniej dojrzewaja wszystkie z form pludniowych. Mistrzami moim zdaniem w najdluzszym tym procesie sa Kasngi i Ilangi. Dlatego jak sama widzisz musisz jeszcze poczekac.
Chcac okreslic plec po brodawkach niestety trzeba rybki wyjac z wody. a to juz jest dla nich stres, przy przekarminonych rybach jak piszesz moze byc problem z jeslitami wywolany wlasnie stresem.
Przy najblizeszym takim wiekszym sprzatnaiu akwarium mozesz pokusic sie o ocena plci. Rob to w mokrej szmatce bawelnianej, delikatnie sciskajac rybe do gory brzuchem.
Czsami mozna okresli rowniez po brodawce ryby, szczegolniesamice bez wyciagania ich z wody ale to juz niestety jest duzo trudnijesze.

Jezeli mowimy o pletwach. z mjej praktyki wnioskuje ze nie jest to regula. mozna sie wielce pomyslic w przypadku trofeusow podbnie jest z ztrapami jajowymi. Ogolnie mowiac wiekszosc pielegnic , a dokladnie samce (wszytskich biotopow) maja wydluzone promienie pletwy odbytowej i pletwy grzbietowej (gora-dol). U samic koncowki tych pletw sa mnije wydluzone, a nawet czasem dosc wyraźnie zaokraglone.
Beato poczekaj, cierpliwosc to domena akwarysty :-).
Pamietaj o glodowkach ryb, zrob im teraz ze 3-4 dni postu.

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Paź 2006 00:50 
Jezeli mozesz to zrob fotki tym bulu pintom moze cos wykombinujemy. Ja ci moge ew.podeslac roznice jak rozpoznac samice bez wylapywania jej z akwarium, ale to jest dosc ciezka sprawa. Tylko musze te fotki teraz poszukac.
podaj mi swojego maila.

Autor trzcinka
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Paź 2006 00:51 
W moich Ilangach -faktycznie jest tak że 3 mają już typowe dorosłe umaszczenie -bez paseczków-.Też zachowująsie typowo jak samce.
I wyglądają jak samce.
Więc może byc rozklad 3-7 lub( + -) wtę czy wewtę.
Zupełnie inaczej ma sie u Bulu.-tu ani z zachowania ,ani z wyglądu(oczywiście pomijając ocene otworów płciowyh)nie jestem w stanie przez szybkę ocenić płci.
Choć wiele pisano o wtórnych cechach płciowych-to u mnie nic się nie zgadza-albo -no wiesz -mój-móżdzek nie ten :)

Czy w obec tego -zostaje jedynie obejrzenie brodawek?
Tylko jak ?


Moje wcześniej zestresowane ciprichromiski-o czym pisałam -zaczęły się nareszcie zachowywać jak normalne rybki-gdy wsadziłam ta valisserię -i mogą pływać miedzy listkami i jakosinaczej sie zachowują Są mniej bojażliwe.I nawet samiczki samca A-lfa przeganiają.Coś dobrego się stało gdy posadziłam przedwczoraj te roślinki.

Autor trzcinka
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Paź 2006 00:59 
mój meil beta.trzy@interia.pl

Spróbuje po kolei każdej rybce zrobić foto.Mam taki aparat który niestety niezbyt dobrze robi zbliżenia-Ale spróbuję.

Jutro szykuję się na sympozjum do Zakopanego-Wracam w sobotę -będe też w Trofeusie.Niestety nie moge byćz tydzień-i już mi serce płacze.
Gdzie mam umieścić te fotografie.

Chyba do ręki nie wezmęrybki-wiesz -za małe doświadczenie -nie umię boję się -nie chćę krzywdy zrobić.Kocham je.

tak że fotki z rożnych stron zrobię.One mają do mnie zaufanie-to może jak poprosżę pokażą co trzeba:)

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Paź 2006 01:06 
Fotki moze wklei na forum to i moze maly konkurs bez nagrod zrobimy.
Swoje jak znajde to ci podesle.

Fajnie ze tak podchodzisz do swoich rybek. czyli problem sie rozwiazal :-).

Autor trzcinka
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Paź 2006 01:22 
jutro jak mi czasu starczy to zrobie kilka -prześlę na forum-przez fotosika.

A wiesz jeszcze -a propo tych diod LEd-to nie mam zdania-czasami śpią -a czasami jakby to światło im zaburzało cykl nocy i dnia.
Muszę się temu jeszcze lepiej przyjrzeć.
Możliwe że nie chodzi o rozświetlenie wody na niebiesko,a tylko o np-odległość diod od powierzchni wody-.
Bo jak poziom wody jest niższy i światełka nie zanurzają sięw tafli to mam wrażenie że rybkom jest to obojęetne i śpią w nocy jak należy.
Gdy natomiast końce lampek zanurzone są w wodzie -to rybki w nocy są jednak pobudzone.
Wiesz o co i chodzi.

Dziękuję za rady -jak zwykle wklejam Twoje posty do mojej prywatnej galerii mądrości nieocenionych-i jak zwykle wielki szacuneczek dla Twwojej wiedzy

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 11 Paź 2006 01:30 
Witam,
Musisz im to swiatlo wylaczac po dwoch godzinach (najlepiej zastosowac do tego sterownik-timer, bo przeciez nie mozesz codziennie pilnowac tego procesu). Jak zauwazylem w moim baniaku, szczegolnie cyprichromisy sa uzaleznione od "poswiaty nocnej". Zaraz po zgaszeniu sie belki z swietlowkami T8, (diody siewca sie juz wczesniej), sledziki ustawiaja sie pod belka z diodami (wspolnie samce i samice, zapominajac o swarach) i tak tam stoja, czasami majestatycznie robiac kolko w obszarze zasiegu poswiaty. Trofeusy ignoruja to oswietlenie i zajmuja swoje rewiry wsrod skalek i tam czekaja nocy i ranka.
Pzdr.
Fazi64

Autor trzcinka
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Paź 2006 22:50 
tak samo moje szprotki
Ciekawa jestem jak by na ryby wpływało zielone światło-Mam takie u aksolotli.I wygląda ono ciekawiej niż to niebieskie.
Nie zdążyłam dzisiaj zrobićroto moich rybek -celem zgaduj zgaduli.

W nocy wyjeżdzam-i dopiero w niedzielęje tu wstawię

Autor drozd
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Paź 2006 22:56 
Beato taki mały off topic ale ciekaw jestem czy wyklułu już ci się małe aksolotle? pamiętam że kiedyś spodziewałaś się sporej gromadki mlodych...

Marek

Autor trzcinka
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Paź 2006 07:50 
tak kochani-wykluło się w zeszłą sobotę 210 pyszczków głodnych i wołających non stop cyca.Hoduję rozwielitkę.trzymam je w małych akwa.Zabawa jak niewiem co.
Dziś zostawiam je na 3 dni pod opieką.Już w zasadzie jestem w drodze.I boję się o wszystko co zostawiam.
Na pocieszenie to -będę w sobotę w Trofeusie.
Atam wkleję zdjęcie-zobaczcie jakie to szczurki[imgs] [/imgs]
[imgs] [/imgs]
[imgs] [/imgs]
[imgs] [/imgs]

a to dla kontrastu
[imgs] [/imgs]
[imgs] [/imgs]
[imgs] [/imgs][imgs] [/imgs]

Pa

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Paź 2006 09:39 
Podoba mi się aranzacja Twojego akwarium z trofciami Beato ;)

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Paź 2006 09:53 - Edytowany przez: jacekkudla 
Bardzo ładne akwa Beato:) I śliczne rybki:)
I aksolotle ładniutkie:)

JAcek

ps. daj fotkę całego baniaczka z trofciami

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Paź 2006 10:05 
Beato gratuluje malych aksolotów!! :-), fajne te szkraby. widze jest ich trochę.
Jezeli chodzi o akwarium bede przekorny w stosunku do Marcina i Jacka. Masz na pewno ladniejsze akwarium od mojego, ale to cos niebieskiego to juz nie naturalnie wyglada, ale to kwestai gustu.
Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Paź 2006 19:59 
Bulupoint to piękny tropheus - nic dodać nic ująć ;o)

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor trzcinka
Użytkownik
#23 - Posted: 13 Paź 2006 09:39 
witam
dzięki-nie wiem co to to coś niebieskiego-bo tylko Bulu w tym świetle z diod led tak wychodzą na fotkach-nie mam niczego nienaturalnego w trofciarni.
Natomiast u aksolotli sztuczne niektóre rośliny -0to przymus-wszystko inne poza anubiasami i tym pierzem -pada-za mało światła i za zimno(16-18 stopni)
A te czerwone rybeczki-mieczyczki-to niestety -straszne-ale to pływające żywe papu.

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Mam piękne ryby-i nie potrzebuję pomocy:) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®