Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

Mam zbiornik 240 l

Autor amw81
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Paź 2006 08:08 
Wszyskich wiyam i pozdrawiam.
Wczoraj zostal zalany zbiornik 240 l na tropheusy.
Podpowiedzcie jakie mam trzymac na poczatek gatunki i w jakiej maksymalnie wielkosci - mysle o doroslych sztukach.
Z gory dzirki.l

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Paź 2006 09:22 
240L to akwarium dla jednej odmiany trofci w ilości około 15 szt.
I pamiętaj o dobrej filtracji bo akwarium nie jest duże i parametry wody moga się szybko zmieniać.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Paź 2006 09:31 
A gatunek dokładnie ten co Ci się podoba:)

JAcek

Autor drwie
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Paź 2006 09:32 
Witaj,
dobrym gatunkiem na początek jest t. duboisi maswa. Ale tak jak powiedzial Timus musi byc dobra filtracja.
Pozdrawiam
Przmek

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Paź 2006 10:00 
Przemek a czym różni sie duboisi od brichardów czy blecków albo innych?

Marcin.T <')))><

Autor drwie
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Paź 2006 10:17 
Witam
Powiem tak moim zdaniem duboisi sa latwym gatunkiem, wiem ze w takim zbiorniku bedzie ok. Ja podalem tylko przyklad.
Pozdrawiam
Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Paź 2006 10:42 
od razu się przyznaje że nie miałem jeszcze do czynienia z trofeusami a to m.in. dlatego że swego czasu po żmudnych poszukiwaniach wiedzy na temat tych ryb i innych tanganickich piękności doszedłem do wniosku że zbiornik ja posiadam czyli także 240 litrów to za mało dla trofeusów... przekonały mnie opinie ludzi którzy przesiedli się na większe zbiorniki z 240 i twierdzili że ryby zachowują się zupłenie inaczej w większym zbiorniku, czesto stały się spokojniejsze, utorzyły stado, zaczęły dopiero być trofeusami... wg mnie czymś co moznaby określić "rozsądnym minimum" dla trofeusów to standardowe 375 litrów (150x50x50)... co zaawansowani troficiarze sądzą na ten temat? :)

Marek

Autor drwie
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Paź 2006 10:58 
Marek przedstawil cała prawde. Zgadzam sie z tym co napisal w 100%
Pozdrawiam
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Paź 2006 11:16 
Witam,
Ja jednak nie odsadzal bym od czci i wiary tych, ktorzy planuja trofciarnie w 240-tce. Przy niewielkiej ilosci "dekoracji", minimum podloza, braku tla wewnetrznego (czyli jak najwiecej wody), dobrej i nadmiarowej filtracji - uwazam, ze jest to mozliwe przy jednej odmianie i obsadzie 12-15 sztuk.
Martwi mnie tylko jedno - pytania typu jakie ryby dac do takiego akwarium. Ta decyzje uwazam za najbardziej "intymna" czesc zakladania akwarium i nie dalbym za nic podjac jej nikomu innemu. Boje sie, ze ktos kto nie wie, jaka odmiane chce hodowac (jakie ryby w o gole), nie wie tez chyba wiele o innych rownie waznych rzeczach zwiazanych z trzymaniem ryb w akwarium.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Paź 2006 12:00 
Każda z odmian zachowuje sie tak samo. Może różnić sie jedynie cechami osobniczymi. I ty nie ma regóły. Może się trafić wściekły dubois jak i bemba czy kasanga i nie ma to nic wspólnego z odmiana. To raczej warunki w akwarium wiedza akwarysty i pochodzenie może mieć wpływ na agresje.

Co do 375L to polecane przezemnie akwarium dla trofci. Tu mozna hodować dwie odmiany i coś jeszcze np. eretmodusy czy tanganicodusy ;)

Ale nie przekreślam 240 L dla jednej odmiany.

Marcin.T <')))><

Autor amw81
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Paź 2006 12:50 
Rozumiem ze w 240 l mozna trzymac 12 - 15 doroslych Tropheusow.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Paź 2006 12:54 
Bingo

Jacek

Autor Alex
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Paź 2006 17:49 
Witam
Moge sie podzielic doswiadczeniem bo sam posiadam podobne akwarium - 200 litrow i na razie trzymam w nim 12 Bemb.W ciagu trzech tygodni jednak bedzie dokładnie 375 l. Jesli chodzi o zachowanie Bemb w 200 litrach to powiem szczeze ze takie akwaria dla trofeusów naprawde nie maja sensu.Jeden osobnik "przejął" najwiekszy kamien i zajmuje dosłownie połowe długosci akwa i nikogo nie wpuszcza, jezeli tylko jakas ryba wpłynie na jego połowe akwarium zaraz jest przeganianie co oznacza ze pozostałe 11 ryb "kotłuje" sie w drugim koncu akwarium.Ja nawet nie wiem czy do 375 l o długosci 150 cm jest sens dawac dwie odmiany.Nawet nie chce widziec tych walk.Wsadze tam jednak jeszcze trofcie Moliro bo jestem w nich dosłownie zakochany i zobacze co bedzie.Pozdrawiam

Autor drwie
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Paź 2006 19:57 
witam,
gdy w akwarium znajdzie sie wiecej tropheusow agresja zostanie rozlozona. w zbiorniku 375l najlepiej wposcic ok 25-30 trofci. te ryby inaczej zachowuja sie gdy stado jest duze. Sa zdecydowanie mniej agresywne.
pozdrawiam
Przemek

Autor Alex
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Paź 2006 06:07 
Przemku zgadzam sie z tym ze wieksza ilosc ryb rozładuje agresje.Mysle jednak ze gdy w 375 l bedzie np 12 Bemb a nastepnie wpusci sie tam około 20-tu Moliro to po pewnym czasie Moliro całkowicie zdominuja akwa.Przeciez Moliro przy Bembach to prawdziwe olbrzymy.

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Paź 2006 07:22 - Edytowany przez: timus 
;)Przeciez Moliro przy Bembach to prawdziwe olbrzymy.

Tak jesli bemby pochodza z howu wsobnego. Bemba jak i moliro osiągaja takie same wymiary. To tylko zależy od warunków w jakich żyły. Bemba i duboisi z rodzimych "hodowli" To chyba dwie najbardziej zdegradowane odmiany. Pamiętajcie że są w polsce od kilkudziesięciu lat. A inne????

Marcin.T <')))><

Autor amw81
Użytkownik
#17 - Posted: 27 Paź 2006 08:37 
Mam pytanko czy po zalaniu zbiornika 240 litrow i dodanie potrojnej dawki sera nitrivec proces dojrzewania akwarium znacznie przyspieszy i w znaczacy sposob skróci czas oczekiwania na wpuszczenie rybek ?

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 27 Paź 2006 08:55 
NIe zapominaj że w baniaku prócz bakterii z nitriveca potrzeban jest pożywka dla tych bakterii, najlepiej wynik przemiany materii ryb... Wpuściłeś kilka mocniejszych rybek np żyworódek by dać im pożywkę?

JAcek

Autor amw81
Użytkownik
#19 - Posted: 27 Paź 2006 18:04 
Jak juz wspominalam jutro planuje zalac moje akwarium.
W zwiazku z tym mam pytanie jaki rodzaj piasku nalezy dac na dno akwarium?
Czy moze to byc zwykly zolty piasek ?
Prosze o odpowiedz.

Autor drwie
Użytkownik
#20 - Posted: 27 Paź 2006 21:19 
Witam,
Fjny jest piasek kwarcowy. Dobrze sie go czysci. A co masz na mysli mowiac o zoltym piasku? ( taka jak w piaskownicy? ;)
Pozdrawiam
Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Paź 2006 00:23 
a czytałeś artykuły na stronie główniej? polecam m.in. http://www.tropheus.com.pl/popups/articleswindow.p hp?id=76 tu poczytasz co świetnie nadaje się na podłoże... oczywiście zywkły biały piasek też może być, ale skoro mozna sobie i rybom pomóc używając dolomitów to czemu nie...

Marek

Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / Mam zbiornik 240 l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®