Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini /

mam problem

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor sebas
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Lis 2006 15:35 
witam jestem nowy na waszym forum i mam pytanie , zakupilem wczoraj bemby 6 sztuk ok.3-4cm. od chodowcy , po wpuszczeniu do akwa nawet dobze sie zachowuja pokarm zaczely pobierac po ok. godzinie dzisiaj niby tez jest wporzadku ale mam wrazenie jakby cos im nie pasowalo tak jakby chcialy sie o cos obetrzec jak by cos je swedzilo,draznilo sam nie wiem moze to kwestia zaaklimatyzowania sie ??? (dodam ze moja przygoda z akwarystyka trwa kilka ladnych lat i bardzozadko ryby mi chorowaly ) a tropheusy mam pierwszy raz.
Moje akwa to 160x40x50
Woda: Ph ok.7.5 two ok. 28 tww 13
acha woda jest dojzala ma pare miesiecy, dojzewala z bocja ok 6 cm. i kilkoma skalarami bo nie mialem co z nimi zrobic

Autor sebas
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Lis 2006 16:02 
aaaaa i jeszcze jedno czy tropheusy choruja na tak zwana ospe rybia ???
bo z ta choroba mialem kilka razy doczynienia ,przewaznie pojawiala sie u ryb po zmianie warunkow ( to znaczy jak np. kupilem jakies)

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Lis 2006 16:13 
Nie powinno sie karmic trofci w okresie aklimatyzacji.

Powiedz nam jeszcze jakie masz No2 i No3 oraz temperature.
Zdecydowanie popracuj nad podniesieniem pH.

Trofeusy jak inne ryby moga chorowac na ospe .

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Lis 2006 16:33 
Trofeusy, jak wszystkie inne ryby tropikalne hodowane w warunkach sztucznych choruja na choroby ryb tropicalnych. Moge ci podac ciekawastke ze w pierwszej kolejnosci ospa jest widoczna na rybach tzw. bezluskich, u ciebie jest to bocja.
Skoroospe miales juz kilak razy proponuje zmienc sklep lub hodowce. To swiadczy o niezbyt dobrym dbaniu o ryby moim zdaniem. Ospa jest w 100% obecnie wyleczalna, ale trzeba to jednak zrobic a nie czekac.

Niestety skalary nie moga byc w akwarium z trofeusami. Oba gatunki beda sie meczyc z wielu powodow.

Co jaki czas wyieniasz wode i w jakiej ilosci?
Jaka masz filtracje (ilosc filtrow, rodzaje wkladow)?
Co masz wlozone do akwrium (dekoracje)?
Czy podaje witaminy rybom?
Czym karmisz ryby i w jakich ilosciach?

To ze masz juz jakies doswiadczenie (rozumiem hodowlane) w akwarystyce to dobrze, ale jaka masz wiedze na temat akwarystyki? Pytanie o ospe jest w pewnym sensie tego wyznacznikiem.
Do kazdego nowego gatunku nalezy podchodzić indywidualnie i z wczesniejszym przygotowaniem teoretycznym, a ty jak widze chyba nie do konca sie dobrze przygotowales. Mam na mysli np. skalary w tym samym zbiorniku. Jakbys przestudiowal tematy na forum to bys wiedzial ze nie karmi sie trofeusow zaraz po wpuszczeniu do nowego akwarium.

Autor sebas
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Lis 2006 16:47 - Edytowany przez: sebas 
sklep zmienilem juz dawno
skalarow nie ma i nie bylo w momencie wpuszczania trofci
z wyleczeniem ospy bez problemu sobie zawsze radzilem
wode podmieniam srednio co tydzien ok 10%
mam dwa filtry kaskadowe aquaclear 300 i 200 ale bede robil zewnetrzny tego typu http://www.2a.pl/~pr0680/
dekoracja to sam piaskowiec i zwir (ziarnistosc ok. 3-4mm)
mam je od wczoraj wiec za duzo nawet bym nie zdazyl ich nakarmic
mam spiruline, mrozony cyklop i tropical (zwyczajny czarny)
a w akwa mam tylko tą bocje i plecostomusa (ale on ma wszystko gdzies , ma swoj swiat)
aha temperatura 27'c a NO2 I NO3 jeszcze nie miezylem

Autor sebas
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Lis 2006 16:49 
aha szczeze mowiac to nigdy nie kombinowalem z podnoszeniem PH
czym to najlepiej zrobic ?

Autor sebas
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Lis 2006 16:52 
a ile trwa ich aklimatyzacja bo skoro bardzo chetnie przyjmuja od pierwszego dnia ???

Autor artkras12379
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Lis 2006 17:11 
WITAM
Przede wszystkim odpowiedz na wszystkie zadane pytania przez moich poprzedników. Dojdzie trochę wiedzy.
Jak dla tropheusów to zdecydowanie za mała filtracja.
Filtry zewnętrzne typu KASKADA nie dają wodzie przysłowiowego powera, a tropheus to lubi. Rozumiem, że jeden wisi na jednej bocznej szybie a drugi na drugiej - to przy 160 cm nie ma prawie ruchu wody!!!
Jakie wkłady masz w tych filtrach?
Ile podmieniłeś wody po pozbyciu się ameryki a przed wpuszczeniem afryki? - ja bym podmienił co najmniej 80% i dodał uzdatniacza, a najlepiej założył (wypłukał) wszystko od początku.
Ph można np. podnieść specjalnymi preparatmi, ja jeśli muszę stosuję TETRY Ph/Kh plus.
Pozdrawiam
Artur

Autor sebas
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Lis 2006 17:22 
DZIEKI
oba wisza na jednej szybie bo wtedy jest duzo wiekszy ruch wody
w jednym gabka a w drugim gabkai rurki ceramiczne
podmienilem najpierw ok.50% przyczym sciagnolem caly mul z dna a tydzien pozniej jakies 20%
A SODA NIE PODNIESIE PH ???

Autor sebas
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Lis 2006 17:25 

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Lis 2006 17:26 
Więc tak !

Zamiast tych piaskowców które sa obojętne postaraj się o wapienie. Wapienie podnosza pH wody. Możesz równiez w filtrze włożyc pokruszone fragmenty stwardniałych koralowców. Wode dla trofci podmienia sie minimum co tydzień w ilości 30% albo w mniejszych ilościach dwa razy w tygodniu. Ta wybieram wariant 2. Poza tym za mało masz urozmaicona diete twoich ryb. powinienes oprucz tzw "siana" podawac dobre pokarmy typu OSI , Hikarii i troche pokarmów balastowych np ze dw razy w tygodniou mrozony siekany szpinak.

Nie obrażając Cie musisz poczytać. Tu na tej stronie wszystko znajdziesz. Tanganika nie jest trudna jak juz dowiesz się co i jak.

Temperatura nie powinna przekraczac 26'C
Marcin.T <')))><

Autor sebas
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Lis 2006 17:32 - Edytowany przez: sebas 
Niewiem jak wiele maja ze saba ryby malawi a tanganiki ale warunki panujace w obydwoch jeziorach sa podobne , jak chodowalem malawi (ok.3 lata) caly czas stosowalem piaskowiec .
A co jesli chcialbym przy nim pozostac ??? ( przy tym piaskowcu oczywiscie)

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Lis 2006 18:04 
To musisz zastosować w filtrach wkłady podnoszące pH. Np. koralowce,tłuczone muszle.grys dolomitowy bądź wapienny itp...

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Lis 2006 18:10 - Edytowany przez: timus 
A tak na marginesie to w obu jeziorach panuja zupełnie inne warunki!

Popatrz sobie chociażby na twardości!!

Marcin.T <')))><

Autor sebas
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Lis 2006 18:27 - Edytowany przez: sebas 
CO DO TWARDOSCI TO SIE ZGADZA ALE PH ZNIKOMA ROZNICA


A sól wsypac czy nie ?
i czy soda moze byc do podniesienia ph i w jakiej ilosci?

Autor sebas
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Lis 2006 19:02 
A CO Z TYM KARMIENIEM KARMIC CZY NIE ???????????

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Lis 2006 19:41 
Nie karm, podmień dzisiaj w ciemno 20% wody a jutro kup koniecznie testy na No2 i No3


A ja przy temacie ocierania się tropheusów mam pytanko: W jakich okolicznościach takie rzeczy mają miejsce?

Wiadomo, że one zwykle od czasu do czasu tak robią - gdzieś jednak leży granica między zdrowym a nie zdrowym zachowaniem tego typu, ja bym chciała wiedzieć jakie mogą być przyczyny tych drugich.

-Na pewno robią to gdy parametry wody są nieodpowiednie - wysokie stężenie No3

- W połączeniu z innymi objawami jak ciemnienie, brak pobierania pokarmu, nitkowate białe odchody - będą to nicienie

- Przesiewanie piachu przez skrzela i ocieranie ich okolic - przywry


Czy coś jeszcze?

A może to co powyżej wypisałam jest niezgodne z prawdą?

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor ad7
Użytkownik
#18 - Posted: 14 Lis 2006 19:56 
dzien lub dwa bez karmienia nie wpłynie ujemnie na trofcie

Autor sebas
Użytkownik
#19 - Posted: 14 Lis 2006 20:03 
O TO CHODZI ZE POKARM CHETNIE POBIERAJA,KOLORY MAJA NORMALNE,
I ROBIA TO RZADKO ALE LEPIEJ SIE ZAINTERESOWAC TAKIMI RZECZAMI

Autor robertk40
Użytkownik
#20 - Posted: 14 Lis 2006 20:29 
Coś ty się kolego tak uparł na tego piaskowca wapień i dolomit napewno nie pożałujesz a co do soli to niejodowana i w zasadzie przy natężeniu ocierania się lub nitkowatych odchodach co do ilosci to się nie wypowiadam bo krąży kilka opini i to też w zależnosci do obiawów ,a i ta sól to do podmienianej wody

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Lis 2006 21:41 
Moim zdaniem Malawi i Tanganika to odmienne srodowiska. Oczywiscie mam na mysli parametry wody. Proponuje zaglebic sie mocniej w temat. Poznaj wszyskie parametry fizyko- chemiczne wody a na pewno roznica miedzy wodami jezior bedzie widoczna. To pozwoli ci rowniez na wysuniecia pewnych wnioskow jezeli chodzi o ryby.
Filtracja moim zdaniem jest za slaba, co wspominal rowniez wczesniej Artur. Trofeus lubi duzo zjesc i produkuje bardzo duzo prodkutow przemiany materii, a to trzeba usuwac lub minimalizowac ich stezenie do odpowiednich poziomow.
Dobrymi buforami dla wody sa jak juz wspomieli moi przedmowcy wapienie, korale. Jezeli chcesz piaskowiec to sobie go zostaw tylko zmierz parametry wody. Jezeli beda w porzadku to nie ma potrzeby wymiany skal.
W twoim akwarium pH jest za niskie, a ty chcesz miec piaskowce dlatego musisz szukac innych spsobow podniesienia wartosci pH.

Autor sebas
Użytkownik
#22 - Posted: 14 Lis 2006 22:50 
PATRZAC NA NIE Z DRUGIEJ STRONY TO CHYBA DOBRZE SIE CZUJA , CALY CZAS PLYWAJA NONSTOP COS SKUBIĄ TU GLONIK TAM COS INNEGO, MOZE POPROSTU MI SIE WYDAWALO SAM NIE WIEM NOI PRZEDEWSZYSTKIM MAJA NORMALNE UBARWIENIE, I SA CIAGLE GLODNE ALE SKORO MOWICIE ZEBY NIE KARMIC DWA DNI TO NIE DOSTANA , ZAWSZE MAJA GLONY :) DZIEKI ZA POMOC TEGO NIGDY ZA WIELE :))

Autor fazi64
Użytkownik
#23 - Posted: 14 Lis 2006 23:00 
Witam,
Prosze Cie - nie krzycz na Forum (tekst duzymi literami) - nie jestesmy glusi ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor sebas
Użytkownik
#24 - Posted: 14 Lis 2006 23:00 
MOZECIE PODAC JAKIS LINK ZEBYM DOKLADNIE WIEDZIAL JAK WYGLADAJA WAPIENIE ?

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 14 Lis 2006 23:12 
Witam,
Widze, ze nie lubisz sie wysilac ;( i wolisz miec wszystko podane jak na tacy:
http://tiny.pl/rnjm
Pzdr.
Fazi64

Autor sebas
Użytkownik
#26 - Posted: 14 Lis 2006 23:16 - Edytowany przez: sebas 
SORRY za te litery
dzieki za link

Autor sebas
Użytkownik
#27 - Posted: 15 Lis 2006 23:31 
Witam.
Z moimi trowciami raczej wszystko wporzadku,wydaje mi sie ze to bylo spowodowane nowymi warunkami,dzisiaj wygladaja na bardziej zwawe i jak sie podchodzi do akwa to nie chowaja sie tylko sa ciekawe i podplywaja.

Autor sebas
Użytkownik
#28 - Posted: 17 Lis 2006 00:39 
Witam ponownie
Z moimi trofciami wszystko wporzadku , ale mam pytanie :
jakie tropheusy moge miec z moimi bembami ???
(maga byc tropheus duboisi ???)

Autor ad7
Użytkownik
#29 - Posted: 17 Lis 2006 00:48 - Edytowany przez: ad7 
tak, mozesz trzymać bemby z duboisem

Autor sebas
Użytkownik
#30 - Posted: 17 Lis 2006 00:54 
Witam dzieki , a ty masz juz swoje 500L ???

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Tropheini Forum Tropheus Tanganika / Tropheini / mam problem Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®