Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Cos jeszcze do piaskówek ;)

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor timus
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Lis 2006 18:00 - Edytowany przez: timus 
No właśnie. /wyczytałem że te ryby nadaja sie jako towarzystwo dla Xenotilapi. Choć to spore ryby ponoc bardzo łagodne ;) Czy ktos z Was wie coś więcej o nich ????

Mowa o Grammatotria Lemairii




Marcin.T

Ps. To ta ryba Leszku o której Ci wspominałem ;)

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Lis 2006 20:50 
no cóż faktycznie ładna - Konings pisze że spokojna

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Lis 2006 21:28 
O tej rybie wlasnie rozmawialismy Marcinie ;-0

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Lis 2006 21:44 
Witam,
Marcinie - ryba faktycznie ciekawa, ale cos chyba jeszcze robisz nie tak przy wklejaniu linku do zdjecia na forum, bo po kliknieciu nie otwiera sie w nowym oknie. Sprobuj to poprawic.
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Lis 2006 22:23 
Grammatoria Lemairii
Witam,
Prosba o poprawne pisanie nazw ryb ciagle aktualna ;(
Grammatotria
Pzdr.
Fazi64

Autor drwie
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Lis 2006 22:33 
Witam,
Czy ktos z Was ma zgromadzone informacje na temat tej ryby?
Ona w sumei jest podobna do xenek. Jak z jej zachowaniem itp...
Pozdrawiam
Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Lis 2006 02:34 

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Lis 2006 02:37 

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Lis 2006 02:38 

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Lis 2006 02:44 

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Lis 2006 07:32 
Prosba o poprawne pisanie nazw ryb ciagle aktualna ;(

Przepraszam pisałem na sam koniec pracy. Juz poprawiłem

Marcin.T

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Lis 2006 09:50 - Edytowany przez: fazi64 
Czy ktos z Was wie coś więcej o nich ????
Witam,
Za Koningsem moge powtorzyc: To jedne z najwiekszych pielegnic piaskowych, dorastajace do ok. 18 cm. Charakterystycznym zachowaniem (jak i innych ryb tego rodzaju) jest przesiewanie piasku, w ciaglym poszukiwaniu pokarmu. Jednak te ryby kopia najglebiej ze wszystkich, wbijajac swoje dlugie pyski w podloze, stad koniecznosc zastosowania na dnie grubszej warstwy piasku.
Samce nie sa agresywne i nie buduja karaterow/kopczykow. Tarlo przebiega w ten sposob, ze samiec wybiera ze stada samic, dojrzala do tarla i "zaprasza" ja do tarla, prezentujac barwy godowe (czarne plamy, jak na zdjeciu Marcina i polyskujace metalicznie cialo). Samicza inkubuje ikre ok. 4 tygodni. Ryby zywia sie skorupiakami, slimakami i innymi zyjatkami, znajdowanymi w przesiewanym w pyskach piasku.
To tyle, co zapamietalem z krotkiego opisu w "Tanganyika Cichlids in their Natural Habitat".
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 29 Lis 2006 10:05 
Nie znam tych ryb "na żywo". Jeżeli jednak są takiego usposobienia jak i Gnatochromis permaxillaris (przypominam też piaskowa pielęgnica), to myśle, że można je trzymać bez problemu z xenami.

Cóż jak widać lista sprowadzanych ryb musi się powiększyć-:))

Marta

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Lis 2006 10:31 
He He!!! Cóż jak widać lista sprowadzanych ryb musi się powiększyć-:))

Jest jeszcze kilka ryb godnych uzupełnienia dla Xen których Marto nie miałaś ;) Ale może dozujmy emocje ;)

Dzięki Krzysiek za przetłumaczenie z "Tanganyika Cichlids in their Natural Habitat". To dla mnie miłe ;)

Jak dowiesz sie Marto czegos od Michaell daj znać

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 29 Lis 2006 10:38 
Wcześniej pomyślcie jaki zbiornik jest potrzebny dla takich ryb. Nie znamy temperamentu tej ryby? 20 cm to dużo .

Ja mam taka listę piaskówek, ale ...poczekam.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Lis 2006 10:40 
Nikt nie widział jej na zywo wiec tródno cokolwiek powiedzieć. Opisywana jest jako spokojna a rozmiar??? Popatrzcie na Bentochromisa. Tak na czuja powiedział bym że 450L wystarczy.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 29 Lis 2006 10:45 
Tak na czuja powiedział bym że 450L wystarczy.

Na przechowanie 450l wystarczy, ale czy to jest odpowiedni zbiornik dla grupy? One muszą się wypływać.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Lis 2006 11:00 
Wydaje mi sie Marcinie ze zapominasz o tym ze to jednak piaskowki ;-).
Proponowałbym jednak operowanie nie litrażem zbiornikow, a jednak dwoma paprametrami, czyli dlugosc i szerokosc. co do wysokosci wiadomo w miare logicznie (np. w przypadku Benthochromisa wydaje mi sie takim min. wysokosc 60 cm). Mysle ze te parametry wyznczaja mozliwosci hodowlane tej grupy pilegnic. Ja widze po swoich rybach ze nie litraż, a pow. dna jest tu najwazniesza chcac obserwowac w miare prawidlowe zachowania.
Ja podobnie jak Marta mam swoja liste piaskowek, ale zapewne z kilku powodow nie bedzie ona powiekszana praktycznie (brak zbiornikow), a moze kiedys ;-). Teraz mam swoich ulubieńców i to chcialbym zrealizować. . wiadomo wszystkiego nie mozna miec od zaraz.

Co do Grammatoria Lemairii ja mysle ze zbiornik dla tej ryby to min. 2 metrow dlugosci i min.60-70 szerokosci. Zakladajac ze jakies inne gatunki beda tam jeszcze plywac.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Lis 2006 11:01 
a rozmiar???

Witam,
Na zdjeciu w poscie Marcina wyglada jak karp koi (wielkosc) ;)))
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Lis 2006 11:20 
Tak masz racje Leszku! Niestety nic prawie o niej nie wiemy. Jedynie to co podaje Konigs w swoich ksiażkach. No i Tooold podesłał linki ale niestety dla mnie nie do rozszyfrowania. Może ktoś sie pokusi o jakies ztreszczenie?

Coraz bardziej zmienia mi sie moje mazenie w głowie i nie wiem czy piaskówki nie wypra równie podobajace mi sie Petrochromisy.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Lis 2006 11:47 
Witam,
Marcin - nie zastanawiaj sie, tylko rob 2 (albo 3, 4, 5, ......n) akwaria!! ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Lis 2006 11:51 
Tu chodzi o obsadzie do mojego baniaczka który stanie w salonie budowanego przezemnie domku ;) Mam juz wyprowadzone oświetlenie nad nim teraz biore sie za kanalize i wode. A będzie miało dno 300x80i60h. A co obsad sie do niego w mojej głowie przewineło!

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Lis 2006 12:03 
a jeżeli dobrze rozumuje to tu pisze że minimalna długość dna powinna wynosić 150 cm.

Due to its adult size (up to 25 cm) Grammatotria lemairii should be kept in an aquarium with a minimum length of 150 cm. The bottom of the aquarium should consists of a layer of fine sand, and some scattered rounded rocks could be added. Suitable companions could e.g. be various species of Xenotilapia.

Jest to cytat z jednego linku podanego przez Toolda. Nie upieram sie że to wystarczy poprostu jestem ciekaw.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#24 - Posted: 29 Lis 2006 12:41 
Witam,
Tak, masz racje - m i n i m a l n a dlugosc to 150cm, poza tym dno wylozone warstwa drobniutkiego piasku i poustawianymi gdzie niegdzie otoczakami; odpowiednim towarzystwem beda inne xeny.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 29 Lis 2006 12:52 
Coś troche wiecej o tym gatunku.

Grammatoria Lemairii.

Jest to największy przedstawiciel pielęgnic pisakowych z Tanganiki.
W tym rodzaju Grammatoria jest to jedyny przedstawiciel. Posiada kilka cech wspólnych z Xenotilapiami. Istnieje hipoteza ze rodzaj Xenotilapia rozwinął się prawdopodobnie właśnie z Grammatorii.
Samce Grammatorii lemairii mogą osiągać nawet 25 cm długości, samice są mniejsze i osiągają wielkość ok. 18 cm. Ciało jest wydłużone, srebrzyste, głowa duża z wydłużonym pyskiem. Oczy są owalne i stosunkowo duże. Brak wyraźnej różnicy w odróżnieniu płci, poza wielkością osobników. W jeziorze występują na dość dużym obszarze. Warianty geograficzne nie są znane.
Pokarm stanowią skorupiaki takie jak np. „wyłuskiwane„ małe ślimaki , małże, krewetki znajdujące na piasku lub bezpośrednio w nim. Analiza żołądka potwierdziła również pobieranie bezkręgowców oraz glonów. Grammatoria Lemairii szuka pokarmu nieco głębiej w jeziorze w odróżnienieu od np. niektórych Xenotilapia i Callochromis. Szukanie pokarmu odbywa się również w większych grubościach piasku (nawet do kilku centymetrów !). Głowa podczas pobierania pokarmu może być całkowicie schowana w piasek, przez co Grammatoria Lemairii pobiera pokarm do którego nie mogą dotrzeć inne „piaskówki”. Mocne szczeki i warki doskonale radza sobie z większymi zdobyczami.
Ciekawa budowa ogona. Grammatoria Lemairii nie maja w naturze żadnych kryjówek. W razie zagrożenia cała grupa ucieka bardzo szybko w głębsze partie jeziora lub bardzo szybko całkowicie zakopują się w piasku.
Grammatoria Lemairii w akwarium należy do spokojnych gatunków. Potrzebuje dużych zbiorników, co najmniej o długości 150 cm. Na dnie akwarium powinna być dość gruba warstwa drobnego piasku. Mogą być na dnie pojedynczo rozłożone skały, w celu dostarczenie samcom ew. rewirów. Zaleca się trzymanie tego gatunku w małych grupach (co najmniej 5-6 osobników), ale nie w parach! Karmienie w akwarium: artemia, mysis, kryll, krewetki.
Grammatoria Lemairii należy do pyszczków ale zwyczaje rozrodcze i zachowanie w akwarium nie zostały jeszcze dobrze opisane. Jest stosunkowo mało obserwacji tej ryby w akwarium. Według dostępnych informacji samce G. Lemairii nie sa bardzo terytorialne i nie buduja żadnych kopczyków czy kraterów charakterystycznych dla innych gatunków „paskówek”. Podczas tarła zmienia się ubarwienie samca. Po tarle samica dołącza do grupy innych samic G. Lemairii. Czas inkubacji trwa ok. 4 tygodni. Narybku może być do 50 sztuk. Narybek karmimy cyklopem, bosminą, świeżo wykluta artemią.
Grammatoria Lemairii należy do rzadkich gatunków spotykanych w handlu oraz w akwariach. Wymaga dużych zbiorników oraz dużej powierzchni piasku.

Na podstawie artykułu Thomasa Andersena – Cichlidroom.

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#26 - Posted: 29 Lis 2006 12:56 
Grammatoria Lemairii

Witam,
Wrrrrrrr!! Grammatotria. ;(
Pzdr.
Fazi64
PS.
Reszta opisu - rewelacja! ;)

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 29 Lis 2006 13:11 
Dziki Fazi za te Wrrrrrrrrrr!
Zjadlo sie to i owo, czyli "T".
Na pewno pisząc artykul sprawdziłbym to z 5 razy, a teraz poczłem troche luzu i proszę.
dobrze ze czuwasz na tym "zjadaniem".
Kiedys toool mi napisal w podobnej sprawie, a chodzilo o BENTHOCHROMISA , a ja na szybkiego pisalem "BENTOCHROMIS", w tym przypadku ucieklo mi "H".
Dzieki!
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 29 Lis 2006 13:13 
Widzisz źle nalisalem.
Powinno być "tooold" :-).
Przepraszam!

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 29 Lis 2006 13:13 
Dobra robota Leszku! ;)

Powiedz tylko jeśli wiesz. Czy T.Andersen hodował je osobiście i to co pisze jest poparte jego obserwacjami? Czy sie na kogos powołuje?

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#30 - Posted: 29 Lis 2006 14:03 
Czy sie na kogos powołuje?
Witam,
Konings, Ad; 1998; "Tanganyikan Cichlids In Their Natural Habitat"; Cichlid Press; .

Poll, Max; 1956; "Poissons Cichlidae"; Exploration hydrobiologique du lac Tanganika (1946-1947) - Résultats scientifiques; pp. 1-619

Pzdr.
Fazi64

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Cos jeszcze do piaskówek ;) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®