Coś troche wiecej o tym gatunku.
Grammatoria Lemairii.
Jest to największy przedstawiciel pielęgnic pisakowych z Tanganiki.
W tym rodzaju Grammatoria jest to jedyny przedstawiciel. Posiada kilka cech wspólnych z Xenotilapiami. Istnieje hipoteza ze rodzaj Xenotilapia rozwinął się prawdopodobnie właśnie z Grammatorii.
Samce Grammatorii lemairii mogą osiągać nawet 25 cm długości, samice są mniejsze i osiągają wielkość ok. 18 cm. Ciało jest wydłużone, srebrzyste, głowa duża z wydłużonym pyskiem. Oczy są owalne i stosunkowo duże. Brak wyraźnej różnicy w odróżnieniu płci, poza wielkością osobników. W jeziorze występują na dość dużym obszarze. Warianty geograficzne nie są znane.
Pokarm stanowią skorupiaki takie jak np. „wyłuskiwane„ małe ślimaki , małże, krewetki znajdujące na piasku lub bezpośrednio w nim. Analiza żołądka potwierdziła również pobieranie bezkręgowców oraz glonów. Grammatoria Lemairii szuka pokarmu nieco głębiej w jeziorze w odróżnienieu od np. niektórych Xenotilapia i Callochromis. Szukanie pokarmu odbywa się również w większych grubościach piasku (nawet do kilku centymetrów !). Głowa podczas pobierania pokarmu może być całkowicie schowana w piasek, przez co Grammatoria Lemairii pobiera pokarm do którego nie mogą dotrzeć inne „piaskówki”. Mocne szczeki i warki doskonale radza sobie z większymi zdobyczami.
Ciekawa budowa ogona. Grammatoria Lemairii nie maja w naturze żadnych kryjówek. W razie zagrożenia cała grupa ucieka bardzo szybko w głębsze partie jeziora lub bardzo szybko całkowicie zakopują się w piasku.
Grammatoria Lemairii w akwarium należy do spokojnych gatunków. Potrzebuje dużych zbiorników, co najmniej o długości 150 cm. Na dnie akwarium powinna być dość gruba warstwa drobnego piasku. Mogą być na dnie pojedynczo rozłożone skały, w celu dostarczenie samcom ew. rewirów. Zaleca się trzymanie tego gatunku w małych grupach (co najmniej 5-6 osobników), ale nie w parach! Karmienie w akwarium: artemia, mysis, kryll, krewetki.
Grammatoria Lemairii należy do pyszczków ale zwyczaje rozrodcze i zachowanie w akwarium nie zostały jeszcze dobrze opisane. Jest stosunkowo mało obserwacji tej ryby w akwarium. Według dostępnych informacji samce G. Lemairii nie sa bardzo terytorialne i nie buduja żadnych kopczyków czy kraterów charakterystycznych dla innych gatunków „paskówek”. Podczas tarła zmienia się ubarwienie samca. Po tarle samica dołącza do grupy innych samic G. Lemairii. Czas inkubacji trwa ok. 4 tygodni. Narybku może być do 50 sztuk. Narybek karmimy cyklopem, bosminą, świeżo wykluta artemią.
Grammatoria Lemairii należy do rzadkich gatunków spotykanych w handlu oraz w akwariach. Wymaga dużych zbiorników oraz dużej powierzchni piasku.
Na podstawie artykułu Thomasa Andersena – Cichlidroom.
Leszek |