Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Callochromis pleurospilus i tropheusy.

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Gru 2006 10:07 - Edytowany przez: winiar 
Witam!

Co sadzicie o polczeniu Callochromis pleurospilis z tropheusami?
W forum doczytalem, ze Jarek oraz Leszek trzymali te rybcie. Prosba o porade. W galerii znalazlem kilka fotek gdzie tropheusy plywaly w jedym zbiorniku z callo.
Zbiornik 160x50x50 na 100% beda tropheusy+eretmodusy.

Marek

P.S.
Na stonie http://www.cichlid-forum.com/articles/c_pleurospil us.php nic nie wspominaja o mozliwosci polaczednia tych rybek.

Francuski jest dla mnie calkowicie niezrozumaily ale udalo mi sie przetlumaczyc strone
http://www.destin-tanganyika.com/Articles/index-ca llochromis-pleurospilus.htm
przy pomocy http://babelfish.altavista.com/ na angielski to juz bylo calkiem zrozumiale. Tu rowniez nic nie wspominaja o polaczeniu z tropheusami.

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Gru 2006 11:16 
Marek, rozmawiałem kiedyś z kolegą który miał takie połączenie jak planujesz i twierdził, że się sprawdza, ale ja jakoś nie mam przekonania.

Po pierwsze wszystkie te ryby są terytorialne i do rozmnażania potrzebują dna. Co prawda pleurospilus nie jest tak duży i charakterny jak macrops, nie buduje też kraterów, wystarcza mu niewielka powierzchnia dna do tarła (koniecznie piasek), którą skrzętnie oczyszcza, ale...

Ciekawostką jest dla mnie dość nietypowe zachowanie tej ryby jak na pielęgnicę piaskową, może tak jest tylko u mnie... otóż nie spędza ona większej ilości czasu - jak inne ryby tej grupy - na przesiewaniu dna.
6 samic pływa w grupie na wysokości mniej więcej połowy zbiornika. Grupy zawsze pilnuje jeden z samców, zależnie od tego który akurat dominuje, drugi trzyma się na uboczu.
Pleurospilusy są raczej spokojne, jednak podczas starań o dominację w grupie uwidacznie się ogromna determinacja samca, nigdy nie wycierają oba w tym samym czasie. Jak dla mnie - jest to ryba typowo haremowa.

Druga sprawa - dieta. Callochromis chętnie przyjmuje pokarm roślinny, jednak do utrzymania dobrej kondycji potrzebna mu dieta z dużym udziałem pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Może być tak, że pleurospilusy okażą się u Ciebie rybami "gorszego gatunku" - zmuszonymi do poważnych ustępst na rzecz trofeusów co do diety i terytorium. Oczywiście takie ustępstwa to zupełnie naturalna rzecz, jednak natura i akwarium do 2 różne sprawy.

Ja trzymam C. pleurospilus z synodontami. Tu, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wielkości dna, nie ma konfliktu.

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Gru 2006 21:03 
Jarek napisał:
".....Ja trzymam C. pleurospilus z synodontami", i tu moim zdaniem Jarku moze byc przyczyna plywania Callochromisow w srodkowej czesci akwarium.

Co do laczenia Callochromisow i trofeusow. milaem taki uklad przez dosc dlugi czas. Wszytskie ryby sie rozmnazaly (trofeus i callochromis).
Ale po odlaczeniu Callochromisow od trofusow zauwazylem ze jednak ta zmiana wyszla na dobre tym pierwszym (callochromisom) oraz mi czyli obserwatorowi- podgladaczowi ;-), poniewaz moglem obserwowac ich bardziej naturalne zachowania.
Co do zachowania w akwarium to moge potwierdzic to co napisal Jarek, czyli ryba spokojna, haremowa, pieknie wyglada w stadzie , a szczegolnie inkubujace samiczki ktore sie zbieraja razem i sobie plywaja po akwarium. samce sa bardziej nie zalezne.

Leszek

Autor JGr
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Gru 2006 21:32 
".....Ja trzymam C. pleurospilus z synodontami", i tu moim zdaniem Jarku moze byc przyczyna plywania Callochromisow w srodkowej czesci akwarium.

Ja bardzo mocno tkwię w przekonaniu, że synodonty nie przeszkadzają nikomu i niczemu w żaden sposób... Leszek, musiałbyś je poznać, nie znam drugiej tak spokojnej, przyjaznej i niekonfliktowej ryby... callo musiałyby być naprawdę bezwolne, żeby dać się zapchnąć sumikom... ale może się mylę?

Wszytskie ryby sie rozmnazaly (trofeus i callochromis)

Musiałby chyba piorun w zbiornik strzelić, żeby callochromisy się nie rozmnażały. Leszek, nie licząc pierwszego tygodnia po odbiorze ryb, callochromiski noszą non-stop, ciągle któraś, cząsto po 3-4 naraz. Bez dnia przerwy. Inna rzecz - utrzymanie maluchów przy życiu, z tym jest gorzej, są natychmiast zjadane przez dorosłe.

Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Gru 2006 06:47 
To cenne informacje.

"Ale po odlaczeniu Callochromisow od trofusow zauwazylem ze jednak ta zmiana wyszla na dobre tym pierwszym (callochromisom)"

Leszku a jak wplynela zmiana na zachowanie sie tropheusow?


Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Gru 2006 07:18 
specjalnej zamiany w zachowaniu trofeusów nie zauwarzylem po odlapaniu callochromisow.

Autor bryko
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Gru 2006 08:17 - Edytowany przez: bryko 
ja mam u siebie Pleurospilus i Tropheusy, raczej sobie nie wchodzą w drogę. Czasem samiec Callochromisa pogoni chwilę małego chipimbi, innych przejawów rywalizacji nie ma. Wszystkie rybki się trą, callochromisy dopiero dorosły, więc nie udało mi się jeszcze dochować młodych. Dieta typowo trpopheusowa z okresowym dodatkiem dafni.

pzdr
Paweł

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Callochromis pleurospilus i tropheusy. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®