Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

s. sp. cf. dhonti "dwarf"

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Gru 2006 20:24 
Hej,

no to mamy nowy gatunek - to co nazywalismy do tej pory S. sp. cf. dhonti "dwarf" to Synodontis irsacae ;) - Jarku masz niezle nowosci w baniaku ;p


Btw. co tam u wasaczy?
Pozdrawiam.

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Gru 2006 20:44 
to Synodontis irsacae

Chrzanisz?! Skąd te wieści? Coś przegapiłem?

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Gru 2006 20:46 
no nie za bardzo, dzisiaj sie dowiedzialem ;)

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?p =103652

no jest to bardzo nowa nowosc hyhy wiec nic nie przegapilismy ;p

Pozdrawiam.
P.S.
Jak mi sie uda zalatwic caly papier to przesle na maila, masz caly czas tego samego?

Autor JGr
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Gru 2006 20:54 
Faktycznie! Najnowsza taksonomia!!! O tak tak - przesyłaj jak tylko będziesz mógł. Mail bez zmian.

Jarek

Autor JGr
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Gru 2006 21:02 
Dinyar - o ile pamiętam - miał te sumy co ja. Uważał je za juwenilne dhonti, ale mu nie rosły... teraz pisze, że to irsacae!

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Gru 2006 21:08 
bo prawdopodobnie przeczytal juz opracowanie :))) - mam nadzieje, ze mi przesla, jak nie to bede nachalny, super nachalny, bardzo super nachalny az mi przesla ;]

Autor worton
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Gru 2006 21:16 
aj aj, nie napisales co tam u Twoich ;) -seksu nie bylo albo chociaz jakiejs gry wstepnej? Ciekawe ile lat im schodzi na osiagniecie dojrzalosci plciowej i ciekawe jak szybko rosna. On sa wszystkie tej samej wielkosci? A jak nie to czy zauwazyles zeby te mniejsze doganialy powoli te wieksze?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 19 Gru 2006 22:19 
Danieku

To mogę juz zmienić spokojnie nazwę w ofercie?

Bajka jak ja lubię takie numery. Zaraz napiszę do MIchelle

Marta

Autor worton
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Gru 2006 22:22 
tak :)), Marto i tam jeszcze kilka gatunkow sie podzielilo ale to juz dokladnie ustalimy co sie pozmienialo jak przeczytam wszystko :).

Fajowo, ze cos sie wreszcie dzieje :D, teraz jeszcze by sie przydal jakis papierek, w ktorych miejscach jeziora co zyje i byloby full wypas ;p

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 19 Gru 2006 22:25 
Super.
Jak tylko będziesz miał pdf przyślij. Ja jutro poszperam, no chyba że Fazi juz ma -:)))

Marta

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 19 Gru 2006 22:26 
Danielu - może napiszesz któtką notatkę na stronę, co?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#12 - Posted: 19 Gru 2006 22:41 
hmm ok ale to jak juz przeczytam calosc :), jakby ktos znalazl te opracowanie w necie to dajcie znac. Na przyslanie od ludzi z PC musze czekac zazwyczaj tak 2-3 dni a kurka juz bym chcial to przeczytac ;p

Autor JGr
Użytkownik
#13 - Posted: 19 Gru 2006 23:07 
seksu nie bylo albo chociaz jakiejs gry wstepnej? Ciekawe ile lat im schodzi na osiagniecie dojrzalosci plciowej i ciekawe jak szybko rosna.

Gra wstępna - owszem i na tym koniec. Żeby mi życia wystarczyło na zobaczenie czegoś więcej...

wszystkie tej samej wielkosci? A jak nie to czy zauwazyles zeby te mniejsze doganialy powoli te wieksze?

Były mocno zróżnicowane pod względem wielkości. Uważam, że te różnice nieco się zatarły. Wydaje mi się, że największe nie urosły, średnie - nie wiem, a najmniejsze urosły o ok. 1 cm.

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#14 - Posted: 19 Gru 2006 23:28 
bija tempem wzrostu nawet petricole.

Moze juz czas zastosowac terapie Sida i wpuscic do akwa stadko plodnych zyworodek?

On rozmnazal tez synodonty w stosunkowo niskich temperaturach 23-24 stopnie albo nawet 22 nie pamietam :/

Autor JGr
Użytkownik
#15 - Posted: 19 Gru 2006 23:39 
On rozmnazal tez synodonty

Mówił dokładnie jak tego dokonuje? Czy w ogólnym, czy przenosząc parkę do tarliskowego? Stosował jakieś wyjątkowe techniki typu groty, zmiana parametrów wody, szczególna dieta?

Utrzymuję 24-25 stopni (z wyjątkiem lata). Mniej nie odważyłbym się ze względu do Callochromisy, ale to sumy są tam najważniejsze... może Callo nie były najlepszym pomysłem? A co do żyworódek - nie wykluczam.

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Gru 2006 23:45 
wywalajac wszystko z ogolnego i zostawiajac w nim tylko synodonty+zyworodki - to trwa czasem dosc dlugo zanim cos sie zacznie dziac. Podmiany wody regularne i mrozonki jako pokarm, a potem juz tylko fart ;p

Co do technik to tylko w przypadku petricol i multipunctatusow trzeba kombinowac. U innych gatunkow trzeba wyczaic moment tarla i dzialac zanim zadziala apetyt rodzicow ;].

Pozdrawiam.

Autor JGr
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Gru 2006 23:51 
A wiesz jak Sid ma urządzone zbiorniki? Chodzi mi o wystrój.

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Gru 2006 23:58 
ma jedno akwa pakazowe, a reszta brzydkie ale funkcjonalne.

Pokazowe - tutaj rozmnazal petricole wyglada tak:http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.p hp?t=11926&highlight=natural+tank

tam gdzies na pierwszej stronie jest ;)

Pozdrawiam.
P.S.
Jutro dokladnie poczytam notatki o tych jego wyczynach z synodontami, zbiore to w kupie i zapodam.

Autor JGr
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Gru 2006 00:14 
Z tym linkiem coś nie tak, albo ja nie mam dostępu, ale widzę że Sid ma w stopce aktywne pole "my images". Fotografie bardziej poświęcone rybom niż zbiornikom, ale z tego co widzę - nie ma tam nic wyszukanego.

A za udostępnienie notatek z góry dziękuję.

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Gru 2006 06:32 
hmm masz racje mi tez cos nie trybi.

Autor worton
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Gru 2006 08:40 
No to podstawa sa dwa gatunki w akwarium z tego co zauwazylem - duzy baniak, stosunkowo malo ryb.

Sid podzielil synodonty mniej wiecej tak:
1.cavespawnersow
2.kukulke [tylko jeden gatunek]
3.i jakis takich dziwakow, ktore wsadzaja jajka w piasek (tutaj mamy s. polli, s. polli "white Zambia", s. granulosus i s. petricola jezeli nie zapewni im sie odpowiedniej kryjowki).

Te z grupy 3. prawdopodobnie naleza tez do grupy 1.
Zarcie - trzeba ekspetymentowac, jak nie dzialalo to czym je karmiles do tej pory to moze trzeba zmienic zupelnie jadlospis? Np. same warzywka - chociaz warzywka to niedobry pomysl w sumie, moze zamiast mrozonek to platki/granulki albo na odwrot?
Co do zyworodek to nie sa koniecznoscia, inne gatunki, ktore sa dosc plodne moga tez byc (z tego co pisales callochromisy caly czas nosza wiec ok). zawsze mozesz postawic maly baniaczek, wrzucic tam ze 20 samic gupika a jak sie zaczna wycierac to wode wlac do akwa z synodontami.
U Sida na granulosusy podzialaly tarla trophciakow.

Jak wygladala ta gra wspetna? Czesc rybek machala brzuchami w piasku albo tuz nad z bardziej niz zwykle widoczna brodawka plciowa?

W przypadku s. polli pomoglo mu rozdzielenie dwoch plci, obfite karmienie i potem wpuszczenie do akwa z zyworodkami (tego prawdziwego s. polli - duzego, czekoladowo-brazowego gagatka, nie polli "white Zambia").

Heh dran nie chce napisac dokladnie czym karmil swoje synodonty (magic stuff) jak on to mowi ;] ale wiem, ze nie kupuje jakis specjalnie drogich pokarmow takze po prostu prawdopodobnie czestsze karmienia mrozonkami (kiedys cos pisal o komarze).

Podmiany wody - nawet do 30% na raz i temperatura spokojnie moze spac do 23 stopni :).

Znajac Ciebie zrobiles juz wszystko z tych rzeczy :/. Wiesz, synodonty mogly zjesc swoja ikre bardzo szybko. Jakbys zobaczyl, ze z dnia na dzien jedna ryba bardzo schudla znaczy, ze sie udalo ;)

Jak by Ci sie chcialo mozesz sprobowac podawac jako pokarm krewetki (nie wiem czy pielegnice ich nie zezra zanim synodonty sie do nich dorwa ale zawsze mozna wpuscic skorupiaki noca). Poczytalem troche na temat tego co jedza pielegnice (niestety o sumach nic nie ma) i krewetki stanowia spora czesc ich pozywienia. Koszty utrzymania krewetkarium sa zerowe, w swoim mialem na poczatku swiatlo i filtr, teraz stoi na parapecie bez grzalki, filtra i swiatla i jest rownie dobrze ;). "red cherry" sa tanie i popularne, przeslalbym Ci troche maluchow ale nawet 2 godzinna podroz przyplacic musialem polowa krewetek :/ - jakos nie lubia podrozowac brzdace.

Parametry wody i akwarium przy s. petricola:

1.30m x 40 cm x 45 cm. - ostatni wysokosc
ryby:
2 samce, 5 samic
temperatura: 23-25'C, pH: 8, GH: 11, KH: 6-8.
No i ryby zostaly dodane do akwa z zyworodkami ale trzec zaczely sie dopiero gdzies po 2-3 miesiacach.

No to chyba tyle.

Pozdrawiam.

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 20 Gru 2006 15:45 - Edytowany przez: fazi64 
no chyba że Fazi juz ma -:)))
Witam,
No niestety, nie udalo mi sie tego nigdzie wypatrzec, choc przeszukalem nawet zasoby Florydzkiego Muzeum Historii Naturalnej, w biuletynie ktorego cala rzecz sie ukazala (co dziwne w spisie prac zawartych w nim, nie ma ani sladu tej pracy).
Szukajac natknalem sie na kilka innych ciekawych rzeczy (np. opis nowej odmniany ryby z gatunku Cyprichromis: Description of a new Lake Tanganyikan cichlid fish of the genus Cyprichromis)
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 20 Gru 2006 15:51 
Szukajac natknalem sie na kilka innych ciekawych rzeczy (np. opis nowej odmniany ryby z gatunku Cyprichromis: Description of a new Lake Tanganyikan cichlid fish of the genus Cyprichromis)

Mam tą pracę - nie wiem tylko czy w domowym komputerze. To Cyprichromis coloratus sp. nov.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#24 - Posted: 20 Gru 2006 15:52 
Witam,
Polecam tez watek z forum:
http://szort.pl/guveb
Gdzie Stuporman informuje, ze jeden z autorow (J. J. Wright) poinformowal go o braku wersji .pdf tej pracy ;(
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 20 Gru 2006 18:26 

Autor worton
Użytkownik
#26 - Posted: 20 Gru 2006 19:50 - Edytowany przez: worton 
ale skucha :/, pisze do autora ;]. Moze ktos dac linka do strony tego muzeum?

Pozdrawiam.
P.S.
Stuporman to Heok Hee Ng - sumowaty ichtiolog ;)
Edycja:

ok napisalem maila do rektora ;p

Autor fazi64
Użytkownik
#27 - Posted: 20 Gru 2006 22:19 - Edytowany przez: fazi64 
Moze ktos dac linka do strony tego muzeum?

Witam,
Ponizej link do strony z opisem biuletynu, ktory ma zawierac wzmiankowana przez worton'a prace (Vol. 46):
http://tiny.pl/9vv5
Niestety ani sladu tego opracowania.
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#28 - Posted: 20 Gru 2006 23:05 
moze sie uda, na zdjeciach wygladal na okejowego goscia ten rektor ;]

Pozdrawiam.

Autor JGr
Użytkownik
#29 - Posted: 20 Gru 2006 23:07 
Znajac Ciebie zrobiles juz wszystko z tych rzeczy :/

Chyba tak... ale co tam! Mam te ryby dopiero półtora roku i nie spodziewałem się cudów - to odłowy, niełatwo się aklimatyzują, te które mam najdłużej przeżyły remont, zmianę zbiornika, parę pomysłów na zmianę wystroju... nie miały lekko. Może przyszły rok będzie bardziej łaskawy? Nie śpieszy mi się.
Na razie uwielbiam patrzeć jak ustawiają się pionowo trochę poniżej połowy wysokości akwarium - łeb do góry, brzuch do przedniej szyby (coś na kształt zbrojników) i zawzięcie machają ogonami :-) Jak ustawi się tak z 6 sumów obok siebie to tworzą cudaczną kompozycję :-) Twoje Daniel też tak robią? Bo moje codziennie! Co one właściwie demonstrują??

Jak wygladala ta gra wspetna? Czesc rybek machala brzuchami w piasku albo tuz nad z bardziej niz zwykle widoczna brodawka plciowa?

Tak. Zdarza im się takie zachowanie, nawet dość często. Ponadto ganiają się czasem w parach - takie rajdy wzdłuż zbiornika.

Bardzo byście mnie ucieszyli znajdując tego pdf-a. Mnie to po prostu przerasta.

Jarek

Autor worton
Użytkownik
#30 - Posted: 20 Gru 2006 23:35 
Moje petricole zachowywaly sie podobnie zaraz po tym jak wpuscilem je do tej 200 potem kazda znalazla sobie jaskinie i laly sie przy kazdym spotkaniu. W ciagu ostatniego tygodnia zauwazylem jednak znaczna zmiane zachowania. Zrobily sie duzo bardziej odwazniejsze i tak jak pisales plywaja za soba czasem w wiekszej grupce, czasem dwojkami - no ale moje to ciagle male szkraby, maja tak 3-5cm ;) wiec nie mam pojecia co sie stalo. Zmienilem troche zarcie ostatnimi czasy i podmiany wody robie duzo czesciej, moze przez to humory im sie poprawily ;).

Sprawdzales filtr zewnetrzny jezeli masz? ;p. Pierwsze miejsce, w ktorym trzeba szukac mlodych synodontow ;).

Jarku to co opisales to sa typowe zachowania obserwowane podczas tarla synodontow z tej 3 grupy! Wiec albo juz sie wycieraly i wszamaly jajka (tak bylo przez lata z petricola - wszyscy mysleli, ze nie rozmnazaja sie w akwa, zanim opracowana ta metode z doniczka i kulkami).
Imho, kwestia czasu i bedziesz mial maluszki ;)). Probowales moze tej metody z kulkami? Wiem, smieszna sprawa ale moze akurat ;)

Pozdrawiam.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / s. sp. cf. dhonti "dwarf" Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®