Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Burza w szklamce wody czyli jednoczesne tarlo enantiopus'a oraz lamprichthys'a

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Gru 2006 22:03 - Edytowany przez: winiar 
Witam!

Wstalem od stolu by zobaczyc co sie dzieje u rybek - moze cos powiedza ;-) Co widze? Samiec enantiopusa kreci kolka w dolku i jest bardzo wybarwiony. Za chwile podplywa do niego samiec lamprichthys'a i zaczyna sie kociol i przeganianie rybek. Rybki bardzo wybarwione, natroszone pletwy...
Lamprichthys co jakis czas odplywal i podplywal go skalki gdzie odbywal tarlo. Enantiopusy skladaly ikre w dolku a samiec laprichthysa przeszkadzal im w tarle. Samica enentiousa przysiadla na piaseczku i pozostawila sprawe odgonienia rywala samcowi. W pewnym momencie mialem wrazenie jakby samiec laprichthysa chcial zaplodnic ikre w pysku enentiousa.
Generalnie laprichthys zachowywal sie strasznie zadziornie, mozna by wrecz rzec ze agresywnie.


Tu kilka fotek:


Samiec enantiopus


Samiec lamprichthys


Przeganianie i stroszenie pletw


Przeganianie i stroszenie pletw


Tarlo enentiopus i nieproszony gosc


Tarlo lamprichthys


Samica enantipusa z ikra


Samica enantiopusa z ikra

Marek

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Gru 2006 22:21 
Marek!

Z tego co wiem mało kto może pochwalić się rozmnożeniem lamprichthys!

Więc sukcesów ;)

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Gru 2006 22:28 
Dzieki,
ale powiem tak - samo tarlo to pierwszy krok do sukcesu. Musze pod miejscem gdzie obywaja tarlo postawic diniczke z plaskimi kamykami - tak jak to bylo opisywane na stronie podrzuconej przez Faziego http://szort.pl/cjz42
w poscie http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=897&page=0#msg15160
Popracuje usilnie nad tematem bo jest o co powlaczyc.

Marek

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Gru 2006 23:10 
No i chyba obsada do końca się nie zgrywa ;) Jak sam pisałeś.

Działaj działaj!!!! Chętnie poczytam o efektach Marku.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Gru 2006 23:41 
Dla Lamprichthys'ów dobrym rusztem na ikre jest rowniez plywajacy duzy kłębek "włóczki" lub nawet paski z bardzo grube gabki (ale to musza byc jedyne miejsca gdzie ryby moga zlozyc ikre w akwarium).

Sukces rozmnozenia Lamprichthys'ów polega na udanym dochowaniu sie narybku żyjacego dluzej niz poł roku.
Marku zycze Ci powodzenia z calego serca!!!! Moze ci sie uda. Nie wiem jak masz wiedze na teamt rozmnazanie tych pieknych ryb, ale z tego co wiem to bardzo wazna jest woda gdzie rozwija sie ikra oraz stale jej "oplukiwanie".
Kiedys myslalem powaznie o tym gatunku, ale niestety stala bolaczka wiekszosci akwarystow- brak zbiornika, chociaz takie ruszta ikrowe mam przygtowane dla niech (gleboko schowane w piwnicy, czekaj na odpowiednia chwile ;-)).

Inna ciekawostka dla zaintersowanych piakowami. Enatiopus/Xenotilapia melaonogenys ma ciekawy sposob skaldania ikry i jej zapladniania. Ikra po zlozeniu na piasku w dolku przez samice jest zapladaniana przez samca ktory nad nia przeplywa. Samica wowczas cierpliwie czeka w poblizu jak samiec zaplodni ikre i dopiero zbiera do pyszczka.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Gru 2006 09:20 
Dzieki Leszku!

Jestes naprawe skarbnica wiedzy - masz ogromna wiedzie i doswiadczenie i z przyjenoscia czytam to co piszesz, bo to naprawde ulatwia zycie i wiele pomaga.
Zastanawialem sie czemu samica enantiopusa po zlozeniu zaiarenka ikry zatacza male kolko i nie podejmuje jej od razu lecz czeka chwilke i sprawia wrazenie jakby popychala nosem ikre do przodu. Wlasnie w tym czasie samiec przeplywal ponad ikra. Dopiero po jego przeplynieciu ona podejmowala ikre do pyszczka. To powtarzlo sie cyklicznie pzy kazdym ziarenku. To nic innego tylko zapladnianie ikry...

Co do zachowania w zbiorniku - dzis sytuacja powtarza sie. Moze nie tak burzliwie jak wczoraj ale samce nadal przeganiaja sie i strosza. Lapichthys delikatnie przegania rowniez samice enantiopusow. I tu ciekawostka - samiec Lempichthysa co jakis czas podlpywa w miejsce gdzie wczoraj odbyl tarlo. Zbliza sie do miejsca podlpywa brzuchem - sprawia wrazenie jakby jeszcze sam zapladnial ikre.... Wszsytkie samice lamprichthysa plywaja w zadadzie tuz pod powierzchnia wody, natomiast tylko samiec plywa po calym zbiorniku, rzeklbym nawet ze wiekszosc czasu spedza przy dnie. Moze wyczuwa zbilzajace sie tarlo enantiopusow?
Enantipus nadal sie stroszy i wyglada to tak jakby szykowal sie do kolejnego tarla z nastepna samica.
Dalem rybkom jesc i w tej chwili jest rozejm -> jedzienie lagodzi obczeje ;-)

Ponizej kilka dzisiejszych fotek


Dzisiejsza proba sil...


Odganianie samicy enentipusa


Samica laprichthysa


Co ciekawe - samiec enantiopusa czase znajdduje schronienie w gaszczu valisnerii. Przysiada tam na chwilke i odpoczywa...

Laprichthys to bardzo szybka ryba, ma ogromne przyspieszenie i potrafi sie zerwac w okamgnieniu. Zrobienie jej ladnego zdjecia wymaga nie lada cierpliwosci i wytrwalosci a takze pstrykniecia co najmniej 20 zdjec... Ponizej probka moich wypocin.


Samiec laprichthysa - a w zasadzie jego kawalek... ;-)


Tu znowu on - hm... jego czesc ;-)

i ponizej moje ulubione - chya wsytawie je na konkurs fotograficzny...



Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Gru 2006 12:06 
Marku a jaki jest uklad plci u Enetiopusa?

Autor winiar
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Gru 2006 12:49 
Leszku mam 9 sztuk Enantiopusow. Rybki sa mlode - maja ok 6-7 cm. Jak do tej pory wybarwil sie tylko jeden samiec, ale obserwujac rybki to wyglada mi na ukald plci 2 samce i 7 samic.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Gru 2006 13:04 
Mysle sobie tak.
Jak podrosna enetiopusy i samcow bedzie nieco wiecej to Lamprichthysy nie za bardzo podskocza ;-) tym elegantom z dna. zachownaie np. 3 duzych samcow Enetiopusa ktory jest w caglym ruchu moze nieco ostudzic temerament do gonienia przez Lamprichthysy.
sprobuj umiescic jakies ruszty ikrowe lub kamyki ze szparkami poprzyklajne do szybki w gornej czesci akwarium, moze to ograniczy schodzenie kasaczowcow na dno.
Bedziesz odkladal ikre Lamprichthysów? Te ryby skaldaja clay czas ikre w malych ilosciach. zaleca sie wyjmowanie takich rusztow co tydzień i wkadanie nowych.
Jak wysoki jest zbiornik?

Autor winiar
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Gru 2006 13:29 
Właśnie kończę budowę i zasiedlanie 400 dla Tropheusow i teraz wiecej czasu poświce Lamprichthysom oraz Enantiopusom...
Tak, bede odławial ikre - przygotuje niewielka doniczkę z kamieniami a nad nią postaram sie przyczepić ruszt - tak aby ryby wycierały sie na ruszcie a ikra, ktora spadnie w czasie tarła lądowała między kamieniami w doniczce.
Zbiornik nie jest duży - wysokość 40 cm, dlugość 120, szerokość 50 cm. Bardzo powaznie rozważam postawienie kolejnej 400 na piaskówki i Lamprichthysy.

Z dzieiejszych obserwcji - samiec Lamprichthysa krecił sie i zaczepiał samicę Enantiopusa. Sprawiał wrażene jakby chciał odbyć z nią tarło. Wręcz pokłdał się jak do tarła - może wyczuwa zbliżające się kolejne tarło Enantiopusa?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 26 Gru 2006 13:38 
A skad wieszs ze spadnie? A czy ta ikra przypadkiwem nie jest lepka?

Autor winiar
Użytkownik
#12 - Posted: 26 Gru 2006 14:26 - Edytowany przez: winiar 
Zgodnie z opisami w necie [jak zwykle prawda lezy po srodku i należałoby ja potwierdzić samemu a ja zamierzam to zrobic] sa dwa sposoby na zebranie ikry: Ruszt, a takze pojemnik z kamieniami, do ktorego ryby skladaja ikre.
Fazi wczescniej podrzucil stronke przetlumaczona z frnacuskiej strony: http://szort.pl/cjz42

Ja wolałbym postawić pod rusztem doniczkę, a pozniej przenieśż ruszt do jednego zbiornika a doniczkę do drugiego - wowczas bedzie jasna informacja czy ikra spada czy nie a jak tak to ile.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#13 - Posted: 26 Gru 2006 14:44 - Edytowany przez: winiar 
Dwa slowa odnosnie zbiornika.
Leszku w poście "enantiopusy i ich zachowanie" opisywales Twój zbiornik 150x60x60 pzeznaczony dla piaskowek. Jak pisałem wcześcniej chcę zmienić baniak na wiekszy i trafia mi sie dobra cena za 150x50x50. Czy to wytarczy by trzymac 2 rodzaje piaskowek? Enantiopus + ??? [to jeszcze rozwazam] do tego moje Lamprichthys i jeszcze stadko Paraciprichromis Nigrippinis.
Czy wstrzymać się i postawic np 160x60x50 [dl x szer x wys] - mysląc o rozwoju i ew 3 gatunkcha piaskówek?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Gru 2006 15:07 
Mysle ze jezeli masz mozliwosc kupienia taniej zbiornika to zrob to, a na piaskowki i taka obsade ktora chcialbystam miec postaw ten drugi 150x60x60 ;-).

Jezeli chodzi o ruszty ikrowe dla Lamprichthys. Ja mysle ze jednak ikra tego gatunku jest dosc lepka o czym moze siwdczyc kilka moim zdaniem czynnikow . Ruszt z wloczki ma tylko w takim przypadku sens (lepkos ikry) a ten sposob stosuje sie min. w rozmnazaniu Lamprichthys i innych karpieńcowatych.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Gru 2006 16:04 
Decyzja już zapadła. Kupuje trochę drożej, ale za to 160x60x60 ;-))))
Wolę postawić docelowe akwarium i nie meczyć ryb wielokrotnymi przenosinami. Dzieki za porade.

Co do rusztu - chyba masz racje. Zreszta takie zachowanie zaobserwowałem u siebie w zbiorniku. Co jest ciekawe - jako ruszt rybom służy glon szantrasja , która rośnie u mnie na kamieniach. Ciekawostka - samiec odbywa taniec godowy i tarło z dwoma samicami na raz - z jedna w jednej czesci zbiornika z druga w drugiej.

Zastanawia mnie też opis składania ikry gdzie ikra składna jest do pojemnika z kamieniami... Chyba, że ryby składają ikre w szparach tych kamieni. Pewnie tak jest... Wowczas nie ma co stawiac pod rusztem pojemnika z kamieniami, bo to nic nie da.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 27 Gru 2006 22:44 
Marku napisales
".....Zastanawia mnie też opis składania ikry gdzie ikra składna jest do pojemnika z kamieniami... Chyba, że ryby składają ikre w szparach tych kamieni. Pewnie tak jest... Wowczas nie ma co stawiac pod rusztem pojemnika z kamieniami, bo to nic nie da..

Ja wlasnie o tym mowie i mysle.
Lamprichthys sklada ikre w szparach waskich, a jednoczesnie dosc glebokich. Mysle ze jest to w pewnym sensie ochrona ikry przed drapieznikami.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Sty 2007 11:48 
Dziś odbyło a w zasadzie odbywa sie kolejne tarło X.Melanogenys. Aż łuski leca, taka jest gonitwa między samcami Lamprichthysa i Xenotilapi. Co ciekawe, na początku przeganiania Lamprichthys dostawał w kość, lecz po chwili to własnie on był góra i Melanogenys chował się za skałkami. I tak w kółko. Samica Melanogenysa leżała cieprliwie w dołku i czekała na samca.
Lamprichthys przed walką/atakiem "stawał" na głowie i to był znak do rozpoczęcia walki i gonitwy. Lamprichthys wałsnie zaczał się wycierać...
Reszta ryb udaje że ich nie ma i się nie wtrącają.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Sty 2007 13:49 
ciekawe czy istnieje zaleznosc miedzy tarlami tych gatunkow. Kiedys o tympisalismy na forum.
Wedlug mnie, jak czytam, nie jest to dobre polaczenie gatunkowe ryb.
A co Ty o tym sadzisz Marku?

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Sty 2007 15:02 
Poważnie się nad tym zastanawiam, czy to aby dobre połączenie ryb. Dopóki nie ma tarła - żyją w zgodzie. Jak zaczynają się amory to wówczas zaczyna się gonitwa. Może zbiornik jest za mały? To na pewno. Żyja razem w zbiorniku 240 l. To za skorminie -> zdecydowanie za skromnie. Wiem o tym. Dlatego zdecydowłem sie na większe akwarium. Stawiam je w ten "łykend" [dokładnie w tej chwili pracuje nad tym]. Rybki właśnie przełowiłem do 2 zbiorników 120 i 100 L. Rozdzieliłem je - Lamprichthysy są w jednym Xenotilapie w drugim.
Spróbuje je razem wpuścić do nowego zbiornika, gdzie rewiry będa mogły dobierać sobie do woli. Jak sytuaja będzie się powtarzać to trzeba będzie odłowić jeden gatunek.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Sty 2007 15:12 
Jeszcze jedno co może mieć znaczenie. Melanogenys miał rewir tuż pod skałką [obrośnięta szartjasją] gdzie Lamprichthys odbywał tarło. Może to wpływało na ich agresję. Za mały zbiornik!!!!
Jak będe urządzał akwarium to ruszt powieszę w miejscu gdzie dno [piaczeczek] nie będzie sprzyjać Xenotilapi do odbycia tarła.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#21 - Posted: 30 Sty 2007 09:44 
Dokonało się! Zmieniłem akwarium na zbiornik ;-) To mniejwięcej tak jakby przesiąść się z malca na dużą limuzynę. Była 240 [120x50x40] a jest 647 [180x60x60].

Pierwsze obserwacje.

Po pierwsze ryby mają znacznie więcej przestrzeni do pływania a to powoduje mniejsze zagrożenia czyli ingerencje w rewir innego samca.
Samiec lamprichthysa był nadal zadziorny ale już nie tak bardzo. Nadal przeganiał samca X. melanogenys. Lamprichthysy są znacznie szybsze.
W sobote przyjechały do mnie 2 pary X. melanogneys [są znacznie większe od moich tybek] i układ sił smienił się. Lamprichthys nie jest już tak odważny i nie zapuszcza się w tereny przydenne. Co prada może to okazać się przedwczesną radością, gdyż samce malanogenysów nie zaczęły jeszcze tańców godowych - czyli "kreęcenia kółek".
I jeszcze jedno spostrzeżenie. Wczoraj wytarły sie całkowicie bez problemu C. Letosoma. Jedynym intruzem był drugi samiec C.Leptosoma, który niebezpiecznie zbiżał sie do rejonu tarła.

I jeszcze jedno - Gdy odławiałem rybki z 240 dzień wcześniej odbyło sie tarło X. melanogenys. Delikatnie udało mi się odłowić samicę do zbiornika pt: "poczekalnia" a pózniej przełowić ją do docelowego zbiornika czyli do 647. Samica nadal nosi :-) chowa się w zaciszu roślinek, czy też filtra.

Marek

Autor worton
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Sty 2007 11:25 
Hej Marku,

a masz moze fotki nowego baniaka?

Pozdrawiam.

Autor winiar
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Sty 2007 11:46 
Postaram się wrzucić wieczorem na forum. Co prawda oświetlenie jeszcze nie gotowe - szafka również ale rybki już pływają ;-)

Marek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Burza w szklamce wody czyli jednoczesne tarlo enantiopus'a oraz lamprichthys'a Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®