Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Benthochromis tricoti

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Sty 2007 20:49 
Witam!

Nie jest dobrze - ze mna... Zacząłem rozmyślać o pieknej rybce jaką jest Benthochromis tricoti ;-)) Przejrzałem forum, przejrzałem trochę informacji w sieci i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Jaka może/powinna być wysokość zbiornika dla Benthochromis tricoti? Nie chodzi mi o powierzchnie dna ale o wysokość zbiornika - czy 53 cm wystarczy?

Marek

P.S. Ciekawa stronka z opisem http://duboisi.com/articles/CCbenthotri.htm

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 7 Sty 2007 22:04 
czy 53 cm wystarczy

moim zdaniem zbyt mało - widziałeś te ryby na RAdzymińskiej ?

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 7 Sty 2007 22:06 
wg mnie minimum 60 cm. My je mamy w 70 cm.

Marat

Autor winiar
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Sty 2007 22:35 - Edytowany przez: winiar 
Obawiałem się że tak powiecie, ze za mało...
Na Radzymińskiej z tego co mi sie wydaje zbiornik ma 60 cm. Ciekawie się tam prezentują.
Boje się o strop/podłogę - Mieszkanie z 1935 roku. Podłoga ''ślepa", czyli strop, na tym legary, na tym deski a dopiero na tym zwykła klepka.
Boje się o podłogę...

Zbiornik miał być 160x60x60, ale po rozmowie z Marcinem zdecydowałem sie na zwiększenie powierzchni dna do 180x60. Tafla ma 59 cm a ja obniżyłem wysokość do 53 cm - obniżyłem ze względu na mase całego zbiornika. Co prawda zbiornik nie jest jeszcze sklejony - mam czas do soboty, ale mam dylemat.

Benthochromis tricoti to naprawdę fajna rybka ale nie chce by się meczyla w zamałym zbiorniku.

Marek

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Sty 2007 22:52 
do 180x60. Tafla ma 59

to daje 637 litrów

a ja obniżyłem wysokość do 53 cm

to daje 572 litry - to mała różnica, rozumiałbym gdybyś redukował do 30 cm wysokości

o ile w pierwszym przypadku mamy (zmieniając litry na kg 1=1,5 - takie założenie) nacisk 884,7 kg/ 1 m2 , to w drugim przypadku mamy 794,4 kg/ 1 m2

zwiększając podstawę pod akwarium (stelaż 10 cm = 180 x 70 ) otrzymujemu zmniejszenie nacisku do 758 kg/ m2

PS.u mnie dokładnie taka jak u Ciebie podłoga i mam pod każdym stelażem około 1190,5 kg/m2

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 7 Sty 2007 23:28 
Marku dla Benthochromisa akwarium powinno miec przynajmniej 60 cm wysokosci. Obserwujac ten gatunek w akwarium i jego wielkosc wydaje mi sie ze jest to min.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Sty 2007 06:41 
Dziekuje za podpowiedź i pomoc
.
"No cóż, Obserwujac ten gatunek w akwarium i jego wielkosc wydaje mi sie ze jest to min. "
I mi się tak wydawało ale chciałem poradzić się i przeczytać Wasze opinie. To w takim razie przygotuje zbiornik również z myślą o Benthochromisie ;-) Może nie w tej chwili go wpuszczę ale wymiary zbiornika będą sprzyjały posiadaniu go w zbiorniku. W sobotę kleję 180x60x60.

Marek

P.S. Informacja w literaturze o długości akwarium i jego pojemności jest zdecydowanie niewystarczająca. Musi być informacja o wysokości zbiornika. To dużo wyjaśnia.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 8 Sty 2007 06:55 
Marku

Bentochromis cały czas spędza przy powierzchni. Tylko na czas tarła schodzi do kamieni. W nocy u nas spią na piasku w całkowitej ciemności.

Pokarm zawsze zbieraja z toni, jak opada na piasek jest dla nich niedostęny.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Sty 2007 20:12 
U mnie Benthochromis zachowuje sie podobnie jak u Marty.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Sty 2007 20:32 
No właśnie - Wasze obserwacje [tych, którzy mają terybki w zbiorniku] są najcenniejsze. Z tego co czytałem to Benthochromis lubi falowanie/poruszanie się wody na powierzchni - zaobserwowaliście coś takiego?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Sty 2007 22:13 
Czy lubi? hym, trudno powiedziec. u mnie jeden filtr wewnetrzny troche "faluje wode" oraz spadajace krople z filtra tackowego.
Ale tak sobie mysle ze patrzac na jakiej glebokosci wystepuje ten gatunek w naturze czy falowanie wody (ruch) ma znaczenie, nie wiem, nie do konca jestem przekonany.
Nie wiem gdzie to wyczytales Marku, ale moze to falowanie ma zwiazek z karmieniem, czyli ten ruch wody przy powierzchni bardziej "ożywia" martwy pokarm (mrozonki) lub sztuczny. Ryby podczas karmienia rzeczywiscie doslownie sie rzycaja na pokarm co dosc szybko plynie , a dopiero pozniej wylapja wolno plywajace kawalki karmy z toni wodnej.

Leszek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 8 Sty 2007 22:20 
I co jest ważne zbierając pokarm pobierają spore banieczki tlenu.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Sty 2007 20:43 - Edytowany przez: winiar 
Byłem dziś na Radzymińskiej poparzeć na te cudeńka. Ich sposób pobirania powietrza a póżniej "przeżuwania" go to coś niesamowitego. Bawią się tymi bąbelkami jakby to był pokrm przygotowywany do połknięcia. Pomimo swojej wielkości nie sprawiają ryby masywnej - nazwałbym je subtelna rybka - choć nie wiem czy to dobre określenie.

"Nie wiem gdzie to wyczytales Marku"
Przeglądałem stronę http://duboisi.com/articles/CCbenthotri.htm
Tu cytat z tej strony:
"... they give the impression of liking a little bit of a current, so surface water movement is a definite plus."
W wolnym tłumaczeniu -> Sprawiają wrażenie upodobania do nutru/prądu, także ruch powierzchni wody jest zdecydowanie na plus.

Może rzeczywiście ma to związek z pokarmem a także ich upodobaniem do "żąglowania" powietrzem.


I tu jeszcze na koniec duży ukłon w stronę Leszka a zarazem gratulacje.
Rozmawiałem z Alkiem - właścicielem sklepu na temat Bentochromisów. Wspominał, że jego kolega zna kogoś kto rozmnożył te rybki. Zapytałem czy chodzi o Leszka? A Alek na to - Tak to On.

Leszku - jesteś sławny!

Pozdrawiam

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Sty 2007 21:22 
Dzieki Marku ! :-)
O matko to az w Warszawie o mnie mowia. Juz sie zaczerwienilem.
Powiem tak: doprowadzenie do tarla nie ma problemow, sredni problem jest z dopilnowaniem larw zeby odpowiednio sie rozwijaly, ale duzym problemem jest dotrzec do konca, czyli wypuszczenie narybku Benthochromisa. Mi na 4 sztuki jakie udalo mi sie dochowac ( z 2 tarel) zyja i rosna 2. Pozostale 2 sztuki narybku podczas wzrostu niestety padly we wczesnym okresie po wypuszczeniu. Jedna z nich miala wade rozwoja czyli skrzywiony kregoslup u nasady pletwy ogonowej. Mlode maja na pocztku bardzo duze problemy z plywaniem. ale przy wielkosci ok.4-5 cm juz plywaja z babelkami powietrza. super widok! Te pozsytlae 2 maluszki juz maja po ok. 8 cm wielkosci i smigaja po claym akwarium.

Marku przepiekne ryby, bardzo ciekawe zachowania w akwarium. Naprawde warto te ryby miec w zbiorniku!!!
Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Sty 2007 21:55 
Naprawde warto te ryby miec w zbiorniku!!!

Dlatego zdecywałem sie na wysokość zbionika 60cm :-))

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Sty 2007 21:57 
No i sie bardzo ciesze! :-)

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 10 Sty 2007 06:36 
Bentochromisy to jedne z najbardziej ulubionych moich ryb. Są bardzo majestatyczne, spokojne, brak u nich całkowicie agresji. Najpiękniejszy widok to samiec w czasie tarła. Jego cudowne ubarwienie i pysk tworzący ryjek - jakby wołał "echo" - niezapomniany widok.

Szczególnie wyraźnie właśnie w czasie tarła widać niebieskie, poziome linie na ciele samca. Wg wielu, linie (lub inne wzory) o barwie niebieskiej są u ryb żyjących w głębinach pomocne w rozpoznawaniu osobników ( najczęście w czasie tarła). Cecha ta wystęuje u niektórych xenotilapii, paracyprichromisów, no i oczywiscie u frontos.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Benthochromis tricoti Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®