Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Pielęgnice piaskowe

Autor hurcik1
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Sty 2007 23:39 
Witam wszystkich
Chciałbym przeznaczyć zbiornik 240l(120/40/50) na pielęgnice piaskowe + stado Cyprichromisa. W związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę w ogóle hodować w nim piaskówki? Jeśli tak, to jaką odmianę? Ile sztuk dorosłych może w nim być? Jak duże zakupić stadko młodych?
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie rady.
pozdrawiam hurcik

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Sty 2007 08:35 
Witaj Hurcik1na forum,

Na wstępie niestety muszę Cie skarcić, bo jesteś trochę leń. Wszystkie ospowiedzi na nutujące Cię pytania znajdziesz w archiwum. Opcja szukaj pod banerem Tropheus Tanganika.
Do dzieła!

Pozdrawiam

Marek

P.S. Grono ludzi zamierzające mieć w swoim zbiorniku pielegnice piaskowe powiększa się - Gratulacje!

Autor artkras12379
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Sty 2007 10:57 
No właśnie Marku, uprzedziłeś mnie.
hurcik 1, również witam w gronie PIASKOWCO-MANIAKÓW.
Zadałeś bardzo ogólne pytania. Ilu ludzi tyle gustów. Nie wiem co Ci się podoba, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie - moim zdaniem - jeśli już się na coś zdecydujesz i ewentualnie wtedy zapytasz czy TAK, z TAKĄ ilością i w TAKIM połączeniu można wystartować z piaskownicą (rada - zaczynaj od ryb łatwiejszych w hodowli). Są na tym forum użytkownicy, którzy z pewnością zweryfikują Twój wybór oraz pomogą w ewentualnych późniejszych niejasnościach i (oczywiście odpukać w niemalowane) problemach, oby ich było jak najmniej.
pzdr
Artur

Autor hurcik1
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Sty 2007 14:02 
Winiar
Chyba przeczytałem już wszystkie tematy, które są na tym forum odnośnie xen. Znalazłem tylko jeden, który pasuje do mojego pytania, a mianowicie "zbiornik 200L z xenami". W tamtym temacie była mowa o x. ochrogenys.
Mi się także ta odmiana bardzo podoba.Myślałem o 10-12 sztukach . Ochrogenysy kuszą barwami:) . Mam pytanie czy one też się będą opiekowały młodymi, czy może po opuszczeniu pyska samica już ich nie przyjmuje i są zdane tylko i wyłącznie na siebie?

Artkras12379
Według mnie wszystkie xenki są bardzo ładne. U mnie w domu obecnie jest sama Tanganika. Rybami zajmuję się już od wielu lat. Obecnie mam samą Tanganikę i tak już zostanie:) . W zbiornikach hoduję m.in tropheusy( ilangi yellow real, bemba, ikola, golden kazumba), eretmodusy, tanganicodusy, frontosy, cyprichromisy, cyathopharynxy, compressicepsy gold i sumbu.
pozdrawiam Hubert

Autor JGr
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Sty 2007 14:47 - Edytowany przez: JGr 
Znalazłem tylko jeden, który pasuje do mojego pytania, a mianowicie "zbiornik 200L z xenami"

Nie do końca jest to prawda ;-) Pozostałe kilkanaście tematów też pasuje do Twojego pytania. Nie ma tam prostej, jednoznacznej, podanej na tacy odpowiedzi, ale opisy ryb dają pojęcie o wielkości odpowiedniego dla nich zbiornika. Osoba taka jak Ty, zajmująca się rybami - jak piszesz - od wielu lat, nie będzie miała problemu z wyciągnięciem wniosków.

O ile ja - człowiek hodujący ryby tanganickie od niedawna - dobrze zinterpretowałem tamte tematy, to Twoje akwarium jest przede wszystkim za małe dla Cyprichromisów. Jeśli już, to pomyślałbym o mniej dynamicznych paracyprichromisach w towarzystwie haremu Callochromis pleurospilus.

Jarek

Autor drwie
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Sty 2007 15:00 
Witam,
Wlasnie tak siedze i patrze jak zachowuje sie stadko 8 doroslych ochrogenysow w takim baniaku o jakim mowisz, mysle ze to nie to, one potrzebuaj przestrzeni, sa to bardzo energiczne rybska. Ryby sa u mnie od konca ubieglego roku, lecz w tym tygodniu dostaja awans i przechodza do 220*60*60 ale i tak uwazam ze powierzchnia dna powinna miec inny wymiar, np taki jaki jest u Artura, zeby szerokosc miala ok 90cm! Mam jeszcze 16 sztuk mlodych mzurii, ktore planuje dodac do zbionika, gdy urosnal.
Pzdr
Przemek

Autor hurcik1
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Sty 2007 15:48 
JGr
Zgadza się jest dużo tematów podobnych do mojego. Można z nich wywnioskować, że większość xenotilapii potrzebuje zbiorników o dużej powierzchni dna. W przyszłości mam zamiar przeznaczyć seryjne 150/50/50 na piaskówki. Myślałem też o takim rozwiązaniu jak Ty pisałeś, czyli paracyprichromisy i callochromisy:)
Drwie
Bardzo ładny zbiorniczek:)
Jaką planujesz obsadę?
pozdrawiam Hubert

Autor drwie
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Sty 2007 16:06 
Witam,
U mnie plywaja w oddzielnych baniakach enantiopusy, cyprichromisy i paracyprichromisy, mysle ze narazie wpuszecze je razem z xenami do ogolnego baniaka czyli do tego 220*60*60, ale bedzie to narazie proba! Jesli ryby beda sie dobrze czuly to zostanei jak jest w planach, a jak nie to bede musial myslec.
Ostatnio jedank zmieniam poglady i coraz bardziej podobaja mi sie akwaria jedno gatunkowe z xenami, wiec mozliwe ze w baniakau zostanie 20 enantiopusow i 8 ochrogenys mzurii, a potem dolacze jeszcze maluchy. Wczesniej myslalem o dodaniu do tego wariantu ktoras z odmian papilo, jednak mysle ze akwarium bedzie za male na takie polaczenia.
Jak tylko wstane na nogi, rozlicze sie do konca z baniakiem, bede myslal dalej o kolejnej piaskowce! Jednak pierwsze co bede robil to napewno akwarium o wielkiej powiezchni dna.
I mozliwe ze zaryzykuje z odlowem, bo do dego czasu zawsze myslalem ze sobie nie poradze, ale to tylko takie przyszlosciowe wizje.
Pzdr
Przemek

Autor artkras12379
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Sty 2007 17:39 
Witam
hurcik 1, jeśli uraziłem to sorry, chyba się nie gniewasz :-)))
Ja, od kiedy trzymam xeny jestem nimi zauroczony. Niesamowite rybki jeśli chodzi o zachowania, kształty, charakter, itp.
Podpisuję się pod tymi którzy wypowiedzieli się na temat wielkości zbiornika, w przypadku xen sorry ale moim zdaniem za mały baniak (rozmiary dna), niewiele będziesz mógł tam trzymać. Xeny z reguły, poza nielicznymi wyjątkami, są rybami bardzo terytorialnymi !!!
Można połączyć typowo "denne" xeny ze "skalnymi" - do przemyślenia.
pzdr
Artur

Autor drwie
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Sty 2007 17:43 
Arturze,
Co myslisz wlasnie na teamt polaczenia o ktorym ja pisalem? Czy w moim baniaku Twoim zdaniem znalazlo by sie miejsce dla xen "skalnych"?
I jak by bylo z np agrsja w baniaku? Ktora grypa bardzije by dominowala?
Poza tym jak jest z rozrodem, czy ochrogenysy czujac zagrozenie trudniej podchodza do tarla?
Pzdr
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Sty 2007 17:46 
zastanawia mnie takze jak bylo u Leszka, przeciez w jednym zbioniku trzymal kilka gatunkow.
Wlasnie Leszku, co powiesz o trzymaniu kilku odmian xen w jednym baniaku?
Jakei sa obserwacje zwiazane z rozmnazaniem?

Autor artkras12379
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Sty 2007 18:00 
Witam
W tej kwestii niech lepiej wypowie się Lecho, ma dużo większe doświadczenia. Ja osobiście trzymałem tylko przez chwilę dwa gatunki xen i było to niedługo. Dlatego, jeśli chodzi Ci jeszcze o zachowania związane z agresją i rozrodem, najlepiej będzie jak wypowie się właśnie Lecho.
Mogę jedynie dorzucić od siebie, że nie bez wpływu będzie: rozmiar akwarium (Twoje będzie duże, także chyba będziesz mógł poeksperymentować), wystrój (dla jednych potrzebna duża powierzchnia dna z piaskiem, dla drugich kamienie, skałki ale piasek również) oraz sposób podziału zbiornika na strefy, itp itd.
pzdr
Artur

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Sty 2007 18:12 
Jezeli chodzi o trzymanie roznych gatunkow Xen we wspolnym akwarium to moim zdaniem nalezy dobierac gatunki pod katem wielkosci, zachowan w akwarium (zwiazanych z rozmnazaniem) oraz temperamentem.

Ja u siebie w jednym akwarium mam X. melanogenys, X. ochrogenys Ndole i X. papilio "sunflower" mpimbwe. Wszystkie znajduja sobie miejsce w akwarium. Najbardziej ekspansywny na dnie jest X. malonegenys (duza ryba, duze kratery, caly czas w ruchu); X. ochrogenys zwiazana rowniez z podlozem ale wmniejszej ilosci w akwarium buduje na czas tarla male dolki z kopczykami w spokojniejszych miejscach ktorymi X. melanogenys nie jest zaiteresowana/-y czyli jak widac kazdy znjadzie swoja "oaze" spokoju. X. papilio sunflower mpimbwe wiadomo rogi akwarium i skaly.
Ale oststnio zrobilo mi sie za gesto i czesci obsady bede sie pozbywal (szczegolnie X. melanogenys).
Jak w akwarium byly jeszcze przez jakis czas X. Tembwe to nie bylo dobre polaczenie z X. p.s. Mpimbwe.
Wydaje mi sie ze gatunki dosc agresywne o podobnych preferencjach nalezy trzymac osobno. Na pewno nie mieszac spokojnych z agresywnymi i terytorialnymi, mimo to ze te pierwsze moga byc zwiazane tylko z dnem a drugie ze skalami.
Uklad np. x. ochrogesnys i X. papilio w wiekszym akwarium, odpowiednio urzadzonym moglby sie sprawdzic. Jedne i drugie do spokojnych nienaleza. Na pewno nie laczylbym rowniez z Xenotilapiami gatunku C. leptosoma, mimo nie pozornego wyldau moze byc dosc zaborczy w stosunku do Xen. Bardziej odpowiedni bylby juz np. gatunek Paracyprichromis np. brieni.

Mam nadzieje ze ja rowniez bede szczesliwym posiadaczem Xenotilapii sp. Red princess i u mnie one na pewno beda same w specjalnie dla nich przygotowanym zbiorniku o ktory caly czas teraz rozmyslam.

Leszek

Autor drwie
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Sty 2007 18:40 
Witam,
wlasnie ostatnio sobie poczytalem jesze doglebniej i wydaje mi sie ze trzyamnie cypricromisow z xenami tez nie bedzie dobrym rozwiazaniem, ja mam leptosome kigoma juz sie samczyki zaczely fajnie wybarwiac, w tym momenice trzymam je z a. calvus. Dwa stada byly wpuszczane w podobnym okresie i byly jeszcze bardzo mlode, w tym momenice moge powiedziec ze dwa gatunki nawet pasuja do siebie. Calvusy sa bardziej smielsze od tych ktore hodowalem kilka lat temu. Nie widze tez zadnej agresji chociaz niektore calvusy sa juz duze bo ok 7-8cm (urosly w nie caly rok) Paracyprichromisy wydaja mi sie o wiele lagodniejesze i te wpusze napewno do ogolnego. A z ustawieniem w baniaku to tak jak kiedys mowilem, po bokach sterty otoczakow mniejszych i wiekszych(mam juz patent na ustawianie otoczakow, ktory funkcjonuje w zbioniku z tropheusami i babkami)
mysle ze jestem w dobrej sytuacji, poniewaz enantiopusy(8cm) sa jeszcze mlode i w tym wypadku ochrogenysy beda wazniejsze chociaz na poczatku.
A co do Red princess, zazdrosze Wam, ze widzieliscie je na zywo!
Pozdrawiam
Przemek

Autor duch
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Sty 2007 18:44 
I ja wtrące swoje trzy grosze chociaż oj daleko mi od doświadczenia Leszka.Moja aktualna obsada klaruje sie od okolo 2 miesiecy.Najpierw było to stado 33 sztuki c.leptosoma jumbo Mpimbwe Yellow Head i x.melanogenys na dno.Potem doszły x.ochrogenys mzuri 10 sztuk.Aktualnie ryby podrosły (zwłaszcza śledzie i malanogenys,bo mzuri mam króciutko),sledzie maja 8-10cm,malanogenys 5-7-8,a mzuri 4-6.Na dnie podobnie jak u Leszka.Enaniopusy kopią kratery(narazie 3 wybarwione samce),mzuri 2 samce obraly sobie rewiry i podzielily sie samiczkami:),nie wchodzą w sobie w drogę.Nie widze tez wiekszego problemu jesli chodzi o obedcnosc w zbiorniku c.leptosoma,a jumbo jest ponoć najagresywniejsza.Owszem czasmi pogoni jakieś mieszkańca strefy dennej,ale i Ci nie pozostają im dłużni.Nie wybiega to dla mnie poza ramy normalki w Taganikańkiej obsadzie.Być może jest to spowodowane tym ,że mam okolo 12 samców i dominujace samce c.leptosoma są dosc zajete obrona swojej pozycji aby jeszcze dodatkowo interesować sie tym co dzieje sie na dnie zbiornika.
Zaznaczam ,że ten stan rzeczy trwa stosunkowo krótko.Opisuję tylko jak wyglada sytuacja na tzw"dzień dzisiejszy".
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor drwie
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Sty 2007 18:56 
mysle, ze odgrodzeniem terytorium xen od np cyprichromisow, moze bys wieksza ilosc roslin np rogatek, czy cryptokoryna.
Ostatnio bardzo czesto ogldam zdjecie akwarium Leszka, w ktorym sa tembwe. Ten rogatek jest naprawde swietny, nie sadzilem ze bede myslal o rogatku jako roslinie dla ryb z tangi. Moim zdaniem bardzo ciekawa roslina dla piaskowcow!
Pzdr
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Sty 2007 19:03 
Rogatek rosnie w Tanganice do glebokosci 4 metrow :-).
A dokladniej jego nazwa - Ceratophyllum demersum .

Leszek

Autor drwie
Użytkownik
#18 - Posted: 14 Sty 2007 19:05 
Leszku, ale zeby nie te zdjeica ja nawet bym nie spojrzal w kierunku tych roslin, kiedys tego sie mialo duzo i tak ciekawie to nie wygladalo. A z tembwe naprawde fajne zestawienie i oczywiscie schronienie przed za duzym swiatlem!

Autor hurcik1
Użytkownik
#19 - Posted: 15 Sty 2007 17:55 
artkras12379
Nie no jasne, że się nie gniewam.
W przyszłości chcę odpalić 150/50/50 z piaskówkami i myślę, że tam już będzie dużo ciekawiej z doborem obsady. Obecnie jednak ciągle myślę nad mniejszym wariantem(240) .

Jeżeli chodzi o rogatka, to miałem go kiedyś-"za czasów paletek" bardzo dużo.
pozdrawiam Hubert

Autor winiar
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Sty 2007 08:29 - Edytowany przez: winiar 
hurcik1!

Co prawda to niestandartowy baniak, ale pomyśl o szerszym dnie np 150x60. Bedziesz wówczas miał większe pole do oppisu. Ja za radą Forumowiczów postawiłem dla poaskówek 180x60x60.

Marek

Autor artkras12379
Użytkownik
#21 - Posted: 16 Sty 2007 09:31 
Dokładnie
Jeśli nie jesteś ograniczony przestrzenią i masz możliwości zrób tak jak pisze Marek, inaczej będziesz potem żałował :-)
pzdr
Artur

Autor krasa
Użytkownik
#22 - Posted: 16 Sty 2007 10:19 
Jeżeli myślisz nad mniejszym wariantem to nie 120x40x50 tylko 120x60x50 360 l na tej smej długości, a o połowę większa powierzchnia dna. Mam kilka fotek niedużych zbiorników nietypowych rozmiarów właśnie dla piaskówek.
Jeżeli obsada Paracyprichromis i Callochromis zbiornik powinien IMO wystarczyc.
Pozdrawiam Radek

Autor hurcik1
Użytkownik
#23 - Posted: 17 Sty 2007 15:36 
Winiar
Myślałem nad takim baniakiem:). To jest jeszcze kwestia do przemyślenia, bo taki zbiornik planuję za ok. 2 lata.

Artkras12379
Będę się starał postawić jak największy baniak:)

Krasa
Czy możesz mi wysłać te fotki?

Autor krasa
Użytkownik
#24 - Posted: 17 Sty 2007 16:34 
Wrzuciłem kilka do albumu http://krasa-666.fotosik.pl/albumy/115594.html
To tylko przykładowe (nie chciało mi się ładowac wszystkich) przeglądam powoli 2 fora (niemieckie i amerykańskie) w poszukiwaniu pomysłów i ciekawych baniaków.
Pozdrawiam Radek

Autor hurcik1
Użytkownik
#25 - Posted: 18 Sty 2007 19:42 
Bardzo ciekawe te fotki.Dzięki:)
pozdrawiam

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Pielęgnice piaskowe Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®