Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Rozpoznawanie płci u Xenotilapii

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 16 Sty 2007 21:05 
Rewelacyjna praca Thomasa Andersona.

http://www.cichlidae.info/section.php?n=tsd&id=168

Polecam

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Sty 2007 21:18 
Praca krótka a jaka treściwa!


Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Sty 2007 22:31 
No to ladnie! Super!
wyprzedzil mnie o kilka tygodni (ew. autor podanego nizej w artykule źrodla). Ja cos podobnego robie , ale z tymi gatunkami ktore hodowalem lub hoduje. Cos podobnego mam juz zrobione do Xenotilapii papilio Tembwe i podobnych "sunflower" i postaram sie dolaczyc fotki jak rozpoznac samca i samice w akwarium.
Uwielbiam takie ryciny i ten sposob przedstawiania tematu.

Powiem tak: mala uwaga, moim zdaniem zawsze najpewniejszy sposob to porownywania brodawek (otwrow) moczowo- plciowych. Pletwy brzuszne moga byc niestety czasami mylace, a juz na pewno po wyciagnieciu z wody (w siatce :-(). U niektorych gatunkow nawet porwnanie brodawek przy pomocy szkla powiekszajacego moze byc problemem. Szansa zwieksza sie po kilku tarlach danej samicy.
Do tej pory z moich wstepnych obserwacjach moge powiedziec ze roznice miedzy samcem a samica u niektorych Xen sa nastepujace:
- samiec jest zazwyczaj wiekszy i mocniejszy w budowie
- samica w partii brzusznej jest zawsze pelniejsza i lapiej to jest widoczne po karmieniu ryb
- podkladelko samca jest duzo wczesniej widoczne przed tarlem niz u samicy. Jest ono krotkie, cienkie i ostro zakończone.
wymienieone przeze mnie roznice dotycza tylko gatunkow gdzie nie ma roznic w ubarwieniu.
W przypadku Callochromisa, X. malonogenys nie ma problemu. Tu decydujace jest ubarwienie samcow.
W przypadku Xenotilapii sp. red princess wydaje mi sie ze w tym przypadku ubarwienie ma rowniez ceche charakterystyczna w odroznianiu plci. Samce sa chyba jaskrawiej wybarwione i maja bardziej widoczne na krawedziach pletwy ogonowej dwa paski w kolorze bialo- rozowym. Ale zapewne o tym wiecej powiedza Marta i Artur ktorzy maja przyjemnosc ogladanie tych ryb w akwarium.
Bardzo fajne opracowanie!!!

Ciekawy jestem rowniez opinii Marty i Artura na ten temat (płeć u Xen).


Leszek

Autor krasa
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Sty 2007 22:45 
Bardzo pomocny artykuł, jednak rysunki mają już pare latek i Thomas chyba chce go unowocześnic bo szuka fotek Xen w rzucie jak na rysunkach (jeżeli są w 100% pewni płci) Hodowcy aparaty w dłoń i do boju, bo to jeszcze bardziej się przyda.
Pozdrawiam Radek

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Sty 2007 22:56 
Lechu, a co ja mogę napisać ;-)
Napisałeś: "W przypadku Callochromisa, X. malonogenys nie ma problemu." - nie sposób się z Tobą nie zgodzić.
W przypadku np. Red Princess - z tymi paskami na płetwie ogonowej to nie wiem czy występują onet ylko u samców. U ryb które mam, a są to chyba (jak sądzisz Marto) młode ryby, obecność tego paska o którym piszesz stwierdziłem jak na razie tylko u dominanta. Czy mają go tylko samce czas pokaże - na chwilę obecną nie wiem. Ogólnie faktycznie samiec jest bardziej jaskrawo wybarwiony. Jak napisałem w temacie o Red Princess, właśnie ta "mam nadzieję dobrana" para jest najintensywniej wybarwiona z całego stada. Czyli samica jest bardziej wybarwiona od pozostałych dwóch samców (o ile układ jest 3/3)
pzdr
Artur

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Sty 2007 23:39 
Robienie zdjec w celu pokazania roznic w plci po otworach moczowo- plciowych u Xen to trudne zadanie. Przede wszyskim nalezy miec na uwadze to za sa to ryby bardzo delikatne. Przetrzymywanie ich przez dluzszy okres w siatce lub w mokrym plotnie moze niekorzystnie wplynac na ich zdrowie.
Ja narazie skupiam sie na cechach widocznych, o ile sa, bez lapania w siatke. Pozniej zapewne przyjdzie czas i pora na zrobienie kilku fotek poza akwarium.
Zobaczymy. Bezpieczniejsze dla ryb jest narysowanie tych roznic.

Leszek

Autor artkras12379
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Sty 2007 23:48 
Co nieco o delikatności xen - bardzo słuszna uwaga Lechu.
Powiem tak: w przypadku xen (po przejściach które osobiście miałem, przedewszystkim rybcie) nawet bym o tym nie pomyślał - a niech tam sobie stworzonka spokojnie pływają.
Także Hodowcy nie aparaty tylko ołówki w dłoń i do boju - nie męczyć zwierzątek.
pzdr
Artur

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 17 Sty 2007 06:59 
Leszku

Jesteś bardzo dokładny w opisach i wyraźnie podkreśliłeś najważniejsze cechy morfologiczne u xen z dymorfizmem płci.

Co do red princess - wg mnie samce są nieco wieksze i masywniejsze, chociaż głowa samic jest bardzie zaokrąglona. Czy cechy ubarwienia są bardziej widoczne? w okresie bez tarła, samce są bardziej wyraziste i wg mnie mają intensywniejszą plamkę. W czasie zalotów, nie wiem - nie miałam takich doświadczeń.

Tembwe - Twój opis jest świetny. Samce maja mnóstwo kropek na płetwach: grzebietowej i piersiowych. Zwykle są wieksze, ale u mojej jednej pary inkubującej obecnie - róznice w wielkości prawie nie istnieją. Druga para jest bardzie zróznicowana, samiczka jest mała i delikatna w wybarwieniu - ale jest zapewne bardzo młoda.

Flavipinnis - samce są masywniejsze i większe, maja nieco inny kształt głowy.

papilio Chituta - samce pokrojem zbliżone do samic, ale w czasie zalotów, na ich zółtych płetwach tworzą sie piękne ciemne obwódki.

Marta

Autor krasa
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Sty 2007 10:04 - Edytowany przez: krasa 
Co do porównywania brodawek to tutaj jest jedna fotka i o coś takiego chodzi Thomasowi. http://www.cichlidae.info/phpBB2/viewtopic.php?t=7 99 Co do delikatności Xen to macie abolutną racje, a ja sie źle wyraziłem. Chodziło mi oczywiście o fotki, które moga powstac w sytuacji np. przeławiania do innego zbiornika, czy zakupie nowych egzemplarzy.
A mnie osobiście już cholera bierze, że jeszcze baniaka z piaskówkami nie moge postawic. Ale co się odwlecze to nie uciecze ;) Narazie chłone wiedze.
Pozdrawiam Radek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 17 Sty 2007 11:04 
Polecam natomiast ten temat
http://www.cichlidae.info/phpBB2/viewtopic.php?t=2 007- genialne zdjęcia.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Sty 2007 11:22 
Ta ostatnia fotka jest rewelacyjna ;) Oj ale tu to chyba juz trzeba miec sprzęt.


Choć Leszek zrobił dobre fotki i słabszym aparatem. Mi jakoś nie wychodzą ;(


Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 17 Sty 2007 11:25 
Leszka zdjęcia są naprawdę super.

Marta

Autor artkras12379
Użytkownik
#13 - Posted: 17 Sty 2007 11:25 
Marto
Genialne to mało powiedziane, wczoraj wieczorem wertowałem ten temat no i zdjęcia. Ostatnie podziwiałem chyba z 5 min.
pzdr
Artur

Autor krasa
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Sty 2007 11:44 
Mam chyba wszystkie zdjęcia z tego forum na twardzielu, posegregowane na gatunki, odmiany itd. Przeczytałem już wszystkie posty i artykuły (tak to jest jak się nie ma na urlopie zajęcia a żona w pracy). Ale te fotki powaliły mnie na kolana http://www.cichlidae.info/phpBB2/viewtopic.php?t=1 244 X. spilopterus są piękne. Mam nadzieje, że bendą dostępne jak zaczne "piaskownice" stawiac.
Pozdrawiam Radek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 17 Sty 2007 11:53 
X. spilopterus jest juz odłowiona!

Marta

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Sty 2007 14:50 
Ale czy ten wariant? Bo nie wszystkie Spiloppterus mają żółtą płetwe grzbietową.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 17 Sty 2007 14:57 
Przyjeżdża wariant X. spilopterus Blue, jaki będzie i skad jest odłowiony - informacja poźniej - nie mam jeszcze wszystkich danych.

Marta

Autor krasa
Użytkownik
#18 - Posted: 17 Sty 2007 21:01 - Edytowany przez: krasa 
A gdzie odłowiona ta X. spilopterus , bo Blue to nigdzie w necie nie moge znaleźc, wszyscy raczej korzystają z nazwy miejsca występowania (odłowienia). Naprzykład te na zdjęciach to X. spilopterus "Kipili"
Radek

Autor tooold
Użytkownik
#19 - Posted: 2 Lut 2007 05:07 
Ale czy ten wariant? Bo nie wszystkie Spiloppterus mają żółtą płetwe grzbietową.

ten wariant to chyba X.spilopterus mabilibili




Autor admin
Admin
#20 - Posted: 2 Lut 2007 06:13 - Edytowany przez: admin 
Dioo nas przyjeżdża X. spilopterus Chimba.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Lut 2007 06:44 
Chimba leży bardzo blisko Kachese , więc może populacja ryb jest w tym przypadku ta sama??



i jak widzę wszyscy w cennikach maj a określenie "blue"

Autor krasa
Użytkownik
#22 - Posted: 3 Lut 2007 07:58 
Też znalazłem w kilku sklepach ("Tan-mal", jakimś czeskim i norweskim) określenie "blue", co mnie zdziwiło bo w żadnym innym sklepie wcześniej ich nie było. Ale wydaje mi się, że czasem odłowi ktoś ładną rybkę, nie ma pewności co do odmiany to walnie takie "blue" czy inny kolorek :))) Jednak miejsce odłowienia w nazwie odmiany lepiej mi przechodzi.
Pozdrawiam Radek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Rozpoznawanie płci u Xenotilapii Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®