Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Sumokształtne i Cyprichromisy

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor JGr
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Lut 2007 16:53 
Najprawdopodobniej niedługo pojawi się u mnie kolejny gatunek tanganickiego suma - Lophiobagrus brevispinis. Ze względu na potrzebną powierzchnię dna będę musiał rozstać się z Callochromisami, które być może - jak sugerował mi Leszek - już teraz nie znajdują dla siebie odpowiedniego miejsca w akwarium. Chciałbym jednak wprowadzić do zbiornika jakieś niewielkie ryby nie związane z podłożem, ośmielajace swoją obecnościa sumy, a jednocześnie nie wchodzące z nimi w konflikt. Początkowo wybór padł na Cyprichromis leptosoma, ale przyglądając się bliżej informacjom na ich temat, nabieram wątpliwości - to chyba bardzo dynamiczne, żeby nie powiedzieć - agresywne ryby, dobrze czujące sie w dużych grupach i wymagające sporej przestrzeni. Nie znam się na Cyprichromisach, ale przygotowując niedawno zestawienie Wielkość akwarium, a jakość życia ryb zacząłem podejrzewać, że mój zbiornik trudno nazwać optymalnym... Może powinienem pomyśleć o innych rybach? Jak myślicie?

Wielkośc zbiornika - 122x52x50cm
Obsada - 11 osobników Synodontis irsacae, niebawem para Lophiobagrus brevispinis i... ???

Jarek

Autor Malawi
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Lut 2007 16:59 
A może paracychromisy?

Autor JGr
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Lut 2007 17:18 
A może paracychromisy?

Masz z nimi jakieś doświadczenia? Chodzi mi np. o to, czy nie są bardzo płochliwe, jak reagują na drobne zmiany, np. pojawianie się ludzi, zmianę światła w pomieszczeniu, itp. Nie chciałbym, aby częstymi gwałtownymi, panicznymi ruchami płoszyły sumiki, które z natury do najśmielszych ryb nie należą. Innymi słowy - szukam ryb śmiałych, ale nie agresywnych wobec innych gatunków + to, co pisałem wcześniej.

Nie jest tak, że o Cyprichromisach, czy Paracyprichromisach nie wiem nic, sporo czytałem i obserwowałem oba gatunki często i długo, ale obserwacje u kogoś to nie to samo, co u siebie. Chciałbym dokonać wyboru ryb możliwie świadomie, jestem nudnym akwarystą, nie lubię często zmieniać obsady, rozstawać się z rybami... wolę skazywać je na dożywocie ;-)

Jarek

Autor Malawi
Użytkownik
#4 - Posted: 4 Lut 2007 18:12 
W takiej sytuacji to Ci dużo nie napisze. Obserwowałem je u kolegi i były dosyć śmiałe, ale pływały w akwa jednogatunkowym

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Lut 2007 18:25 
Paracyprichromis to w zasadzie oaza spokoju. Co prawda zdarzy jej się wystrzelić niczym z procy ale to pojawia się bardzo sporadycznie [np jak oglądam wiadomości i ryby nie wytrzyują ;-))) ]
Nie uciekają jak ktoś pojawi się nawet nagle w pokoju, zmiana światła również im nie przeszkadza. Ale mają wymagania. Musisz zapewnić im skałkę niemalże do tafli wody. To przy skałce obierają swój rewir [pion] i przy niej odbywają tarła. Bez takiego zaplecza będą się czuły cokolwiek niekomfortowo, poza tym będą odbywąc tarło przy filtrze :-))


Tu stójka w wykonaniu moich podopiecznych

Paracyprichromisy mam od ?? lat i pisze o nich artykuł ;-)

Jakby co to pytaj

Marek

Autor JGr
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Lut 2007 19:30 
Hmm... trochę mnie ta skała przeraża... Niedługo pewnie będę przeławiał synodonty parami do zbiornika tarliskowego, w ogólnym się nie rozmnożą, a nawet jakby to nie uchowam potomstwa, pewnie będę to przeławianie uprawiał sukcesywnie przez długi czas i za każdym razem musiałbym mordować się z tą 50-cio centymetrową skałą... Cyprichromisy też jej potrzebują?

Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Lut 2007 19:52 
C. Leprosoma nie potrzebuje skałki. Zyje i żeruje w toni, tam też odbywa tarło.
Jarek - po prawej stronie zdjęcia załączonego wcześniej jest skałka, która dobrze służy Paraciprichromi za rewir, a także za miejsce do tarła [u mnie ma wyskokośc ok 40 cm. Będę ją zmieniał na większą. Im wyższa tym lepiej].

Pozdrawiam

Marek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 4 Lut 2007 21:17 
A ja nie mam u paracyprichromisó skalek i nie ma problemów z tarłem, o -:))

Marta

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Lut 2007 21:34 
Ale jak mówił Marek zastępuje je gabka od filtra ;)

Marcin.T <')))><

Autor JGr
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Lut 2007 21:44 
No dobra, to powiedzcie szczerze co myślicie o moim pierwszym pomyśle - z leptosomami. Czy moje obawy są podstawne, czy może przesadzam i warto spróbować? Wiem, że akwarium jest moco na styk, z drugiej strony - cała toń będzie tylko dla nich, bez innych ryb i wysokich dekoracji.

Zyje i żeruje w toni, tam też odbywa tarło.

To jest to, o co mi chodzi. A co z agresją wobec innych gatunków, nie zajmujących toni? Macie jakieś doświadczenia, czy choćby przypuszczenia?

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Lut 2007 21:49 
Jarku jakie chcesz wpuscic C.leptosoma? To wazne.

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Lut 2007 21:54 
Czy moje obawy są podstawne, czy może przesadzam i warto spróbować?
Przesadzasz ;-)))

Ja miałem w swoim zbiorniku 120x50x40h stadko ok 15 sztuk dorosłych Leptosom i nie było żadnego problemu. Nie było agresji, czasem się przeganiały. Zyły razem z meleagrisami i to właśnie meleagrisy przeszkadzały im w czasie tarła -> samiec meleagrisa szybciej "startował" do spadającej ikry niż samica Leptosomy zdążyła ją złapać w pyszczek :-))

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Lut 2007 21:56 
Słusze to co napisał Leszek! Umknęło mi to [może dla tego że miałem "zwykłe odmiany a nie Jumbo"]. Przepraszam.
Jakie to będą Leptosomy?

Marek

Autor JGr
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Lut 2007 22:06 
Leszku, jakie ja chcę to jest mało ważne ;-)

Wpuszczę takie, jakie mogę wpuścić i tu właśnie prośba do Was o radę.

Rozmawiałem co prawda z Martą o konkretnej odmianie, ale przemyślałem sprawę i postanowiłem się nie upierać. Jestem nawet skłonny pozostać przy jednogatunkowym z sumikami, jeśli okaże się to potrzebne.
O dodatkowym gatunku myślę z paru powodów, po pierwsze i najważniejsze - uważam, że towarzystwo innych ryb dobrze wpływa na zachowanie sumików, ośmiela je. Po drugie - chciałbym spełnić życzenie mojej żony, która choć nie jest akwarystką wspiera mnie w mojej pasji, lubi przesiadywać przed zbiornikami oglądając ryby, a do sumokształtnych specjalnego nabożeństwa nie czuje ;-) Po trzecie - zawsze to dobrze mieć możliwość obserwacji kolejnych ryb, o ile tylko nie będzie to z krzywdą dla nich, ani dla tych, które już mam.

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Lut 2007 22:09 
Marku o to wlasnie mi chodzilo.

Jarku jezeli to maja byc z grupy "Jumbo" to odradzam wpuszczanie ich do mniejszych zbiornikow. Sa to kolosy i czasami agresja samcow wynosi 8 , no a przy sumach to nawet 10 ;-), to zart z tymio sumami. sa to dosc agresywne ryby nawet wysokie zbiorniki nie pomagaja przy atakowaniu ryb na dnie przez samce C.L "Jumbo".

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Lut 2007 22:17 
Jarek napisal;
"...Leszku, jakie ja chcę to jest mało ważne ;-)"

moze i tak bo to Twoje akwarium, ale dla mnie skoro mam/-y Ci cos podpowiedziec ;-).

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Lut 2007 22:18 
kurcze znowu zjadlem wyraz,
mialo byc:
"..moze i tak bo to Twoje akwarium, ale dla mnie nie, skoro mam/-y Ci cos podpowiedziec ;-).

Autor JGr
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Lut 2007 22:33 
Acha! Dobrze, że spytałem, bo prawdę mówiąc brałem pod uwagę Jumbo, ale zastanowiło mnie to, co napisała mi o nich kiedyś Marta i to, co zdobyłem na własną rękę pisząc opracowanie o zbiornikach i rybach...

Czyli uważacie, że leptosomy - tak, Jumbo - nie? A czy jest duża różnica w zachowaniach pomiędzy różnymi wariantami leptosom (wyłączam już z tego odmiany Jumbo)? Na coś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wariantu?

Leszek, z tym "chceniem" chodziło mi o to, że nie będę wpuszczał takich ryb, jakie mi się podobają. Wpuszczę takie, jakie mi doradzicie. Ja się na nich nie znam, wszystko co wiem to z lektur, czy obserwacji u kogoś.

Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Lut 2007 22:41 
Jarek - Leszek ma racje, Jumbo rosną duże - dorosłe rybki są co najmniej 3 cm większe niż "normalne" Leptosomy. Poza tym w mniejszym zbiorniku agresja ich będzie większa. Jeżeli zamierzasz je wpuścić do baniaczka - zacznij od stadka ok 10 sztuk, tak by ew ich gonitwy oraz zainteresowanie było skierowane w stronę innych "śledzi".

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Lut 2007 22:47 
Jarek - Masz Nasze Akwarium numer 71? Tam jest mój artykuł na temat C. Leprosoma. Jak nie masz to daj znać coś poradzimy.
Co do agresji -> chyba nie ma znaczenia jaki gatunek wybierzesz.
Na coś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wariantu?
101% pewne źródło - łatwo się krzyżują a z niepewnego źródła kupisz "coś".
Poza tym kwestja wariantu to tylko Wasze upodobania kolorystyczne.

Marek

Autor JGr
Użytkownik
#21 - Posted: 4 Lut 2007 23:01 
Kurcze, chyba mam jakieś problemy z komunikacją międzyludzką ;-) Nie zamierzam wpuszczać Jumbo!!! Owszem, brałem to pod uwagę, obok innych rozwiązań, ale przy niczym się nie upieram. Ja w tym temacie p y t a m.
Co wpuszczę i czy w ogóle, uzależniam od tego, co Wy - Praktycy mi podpowiecie. Dlatego napisałem jakie ja chcę to jest mało ważne, ponieważ chcę ryby, które spełnią określone wymagania, mniejsza o wariant, czy nawet gatunek.

Przepraszam, jeśli wcześniej wyraziłem się niejasno, mam nadzieję, że teraz lepiej?

Jarek

Autor JGr
Użytkownik
#22 - Posted: 4 Lut 2007 23:03 
Marek odniosłem się do Twojego poprzedniego posta, a w następnym wszysto mi wyjaśniłeś. Dzięki. Co do źródła... co Ci bedę gadał...

Zaraz szukam tego numeru NA.

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#23 - Posted: 4 Lut 2007 23:22 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
A ja uwazam, ze najlepszym rozwiazaniem w tym akwarium bedzie umieszczenie P. nigripinnis (te perelki bankowo zawojuja tez Twoja zone - bo sa jak klejnoty, a wiadomo - klejnoty i kobiety swietnie wspolgraja ze soba).
Pzdr.
Fazi64
PS.
Swietnym miejscem dla tarla tych sledzikow jest tez wewnetrzne tlo (czarne) np. Aquaela - miejsca nie zajmuje wiele, a sprawdza sie w przypadku tych ryb znakomicie ;)
F64

Autor JGr
Użytkownik
#24 - Posted: 4 Lut 2007 23:39 
Wiem, wiem Fazi, pamiętam jaką namiętnością pałasz do Paracyprichromisów... odwrotnie proporcjonalną jak ja do teł strukturalnych :-D

A poważnie - pewnie o tym nie wiesz, ale głównym bodźcem, który spowodował moje zainteresowanie P. nigripinnis (na razie teoretyczne) były właśnie Twoje posty napotykane dość już dawno temu, nie tylko na tym forum. Ale na razie - w tym konkretnym przypadku - bardziej przychylam się do mniejszych Cyprichromisów.

Jarek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#25 - Posted: 7 Lut 2007 13:11 
witam

A Paracyprichromis mógłby żyć w akwarium o długości 120x40x50 ?

podobno jest mniej agresywny?

pzdr Jarek

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 7 Lut 2007 13:14 
Tak mógłby.

Marta

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#27 - Posted: 7 Lut 2007 13:17 
super!!

A ile sztuk?

pzdr Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#28 - Posted: 7 Lut 2007 14:16 
Stadko ok 10 sztuk

Marek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#29 - Posted: 7 Lut 2007 15:08 
witam


winiar

Czy mógłbym Cię prosić, o to żebyś wkleił fotkę całego zbiorniika?

Autor winiar
Użytkownik
#30 - Posted: 7 Lut 2007 15:18 
nie ma problemu ale zrobię to dopiero w sobotę. Do końca tygodnia siedze długo w robocie i jak wracam to światło już jest zgaszone a nie chce płoszyć ryb. Sorki, że to tak długo trwa ale...


Pozdrawiam

marek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Sumokształtne i Cyprichromisy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®