Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

xenotilapia i paracypriochromis w akwarium fala?

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Lut 2007 10:50 
witam

Czy xenotilapie wytrzymały by w akwa fala (120x45x50) a paracypriochromisy w toń?
Chodzi mi o Xenotilapia spilopterus Chimba

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Lut 2007 10:59 
Moim zdaniem jest to za maly zbiornik, szczegolnie szerokosc.
Chcac hodowac rowniez z nimi Paracyprichromisy moim zdaniem zbiornik powinnien byc nieco wyzszy.

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Lut 2007 11:33 
Zgodzę sie z Leszkiem. Szerokośc dla Xenotilapii za trochę za mała a wyskokość za mała dla Paracpirichromis'ów [cjoć jakbyś sie bardzo uparł to można je mieć].
Ja ostatnio zmieniłem wysokość zbiornika z 40 na 60 cm i ryby zachowują się całkowicie inaczej. Zupełnie inne zachowania! Nie ma przepychanek, wszystkie rubki maja swoje rewiry...


Marek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Lut 2007 12:13 
czyli aka 60 wys. i bez xenek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Lut 2007 12:30 
Moim zdaniem przygotowujac akwarium o wysokosci 40 cm dla ryb plywajacych w wolnej toni wodnej, czyli min. Cyprichromisow, Paracyprichromisow, Benthochromisow zrobimy w akwarium z nich ryby czescisrodkowej zbiornika lub dennej, co wedlug mnie nie laezy w anturze tych ryb.
Do akwarium np. o wym. 120 dlugosc, 60 szerokosc i wyskosc 40-45 cm mozesz wpuscic niektore Xenotilapie, ale bez Paracyprichromisow.

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Lut 2007 12:31 
Aha nieprzeczytalem.
Jezeli zrobisz akwarium o wysokosci 60 cm i nieco szerszym dnie mozesz tam wpuscic mala grupe Xenotilapii.

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Lut 2007 14:20 
nie zmieści mi się szersze niż 45

Autor krasa
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Lut 2007 15:08 
W jednym z postów na Cichlid Room Thomas podaje, że 120/45/45 baniak dla większości xenotilapii będzie wystarczający. (oczywiście bez przesady z obsadą) W innym poście jest mowa o zbiorniku 110/50/60 dla grupki xen i mniejszych cyprichromisów (albo paracyprichromisów).
Xenotilapia Spilopterus jest piaskówką, kóra większośc czasu przebywa w toni wodnej. Pary stają się terytorialne tylko podczas tarła, ale i tak terytorium jakie obierają dla siebie jest niewielkie.
Jest tam też artykuł Koningsa na temat X. Spilopterus na pewno da jakiś pogląd na sprawę.
A najlepszym wyjściem jest zarejestrowac się na forum i spytac użytkowników Cichlid Room, którzy hodują ten gatunek Xenotilapii. Na pewno coś doradzą.
Pzdr. Radek

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lut 2007 16:20 
Obserwujac w akwarium takie gatunki Xenotilapii: X. ochrogenys, X. melanogenys, X. papilio, X.papilio "sunflower" wydaje mi sie ze wymiary ktore podaje T. Andersen sa za male.
Dlaczego?
X.ochrogenys bardzo aktywnie czesze dno i trzyma sie je w haremach. Na taki zbiornik ktory on podaje wydaje mi sie ze uklad 3+5 to max, oczywicie bez zadnego innego towarzystwa. Co ciekawe jest jedna odmiana/gatunek X. ochrogenys ktory rosnie nieco wiekszy od innych, czyli taki zbiornik bylby za maly.
X. melanogenys na pewno odpada, za duza ryba i zbyt dominujaca na, dnie buduje rowniez bardzo duze kratery.
X. papilio, X. papilio "suflower" bardzo duza agresja i terytorializm, czyli taki zbiornik odpada.
Nie znam zachowan X. spilopterus w akwarium, ale z tego co wyczytalem jest to raczej spokojny gatunek czyli moze mala grupa moze by sie pomiescila w akwarium jedno gatunkowym.
X. sima (X. boulengeri?) odpada bo to "kolos".

Czyli jak widac raczej jest odwrotnie moim zaniem jak napisal T. Andersen- jest niewiele gatunków Xenotilapii ktore moza hodowac w zbiorniku 120x45x50.
Zostaje jeszcze z dostepnych X. flavipinnis.
ale nalezy pamietac rowniez ze niektore gatunki wskazane jest zeby mialy towarzystwo innych ryb.

Autor krasa
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Lut 2007 18:43 
Wszystko zależy od wielkości, agresywności i ilości ryb w baniaku. Mały haremik Ochrogenys, Bathypilia czy Flavipinnis nie miałby problemów w takim akwarium (jednogatunkowym). Spiloptera nie wymaga aż tak wielkiej przestrzeni i nie jest bardzo agresywna. A 2-3 pary razem z 8-10 sztukami Paracyprichromisa można by trzymac.
Osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem przerybiania baniaków, ale nie każdy może sobie pozwolic na takie cudo jak ma Artur dla 6 sztuk "Red Princess".
Pzdr. Radek
Ps. Sam się zastanawiałem nad X. Spilopterus ale w wariancie Mabilibili albo Kipili, w połączeniu z Paracyprichromisami.

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lut 2007 19:04 
Czyli same xeny mogłyby być?

np. 2-3 pary spiloptery

Autor krasa
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lut 2007 20:29 
Zdecydowanie tak. Same xeny to najlepsze rozwiązanie tymbardziej, że spilopterus okupują toń wodną w większym stopniu niż inne Xenotilapie.
Pzdr. Radek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Mar 2007 18:15 
witam

proszę o korekte mojego planu :

Akwarium 120x40-45x50 dno piasek granulacji 0.5-0.8 ryby x.ochrogenys mzuri 3+5 wystrój otoczaki.

Coś zmienić?

Autor winiar
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Mar 2007 20:23 - Edytowany przez: winiar 
piasek granulacji 0.5-0.8
Ja bym dał granulację do 0,5.
Zobacz zdjęcie numer 31/2007 w kategorii FOTO 2007- "Jej portret". Jako podłoże jest żwirek o granulacji 0,4 mm i muszę powiedzeć że sprawdza się wyśmienicie.

Co do urządzenia akwarium z X. Ochrogenys przeczytaj wątek utworzony przez Marcina <Timus>
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=1256&page=0
Pasuje do Twojego opisu.


Marek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Mar 2007 20:30 
Marku a jak tam Twoje mzuri, ile mają cm ?

I czy już się rozmnażają?

pzdr Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Mar 2007 20:37 
Jarku, mam tylko pare :-((((( póki co... Ale chcę zwiększyć obsade do ok 10 szuk. Na razie jeszcze się nie rozmnażają, ale cierpliwie czekam....

Pytasz o wielkość - mają ok 7-8 cm

Marek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Mar 2007 21:28 
aha, no to szybko musisz dokupić 8 sztuk

pzdr Jarek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Mar 2007 21:29 
I czekaj :)

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Mar 2007 21:36 
To piasek wybrać 0.2-0.5?

Autor winiar
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Mar 2007 08:44 
Ja bym bardziej cleował w granulacje 0,4-0,6 mm. Granulacja 0,2 może być za drobna i będą się tworzyć strefy beztlenowe.

Marek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#21 - Posted: 6 Mar 2007 15:37 
A czy xenki ochrogenys i inne są skoczne ?

(pytam bo chce skleić akwa 120x45x50 całe nie fala)

pzdr Jarek

Autor winiar
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Mar 2007 16:05 
Co prawda u mnie nie skaczą [niezależnie mam przykryty dość szczelnie baniak] ale spotkałem sie z opinią, że xenki zwłaszca przestraszone, zrywają się i mogą wówczas wyskoczyć ze zbiornika.
Poza tym jak odławiałem z kwarantanny moje X.Ochrogenys to uciekały i tak moocno uderzały w bok szyby ze mnie aż ciarki przechodziły. Są naprawde szybkie. Również Flavipiniski, które nadal rosna w innym baniaku kwarantannowym również zrywają się błyskawicznie do ucieczki.

marek

Autor jarek_zgr
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Mar 2007 17:49 
Pytam ponieważ chcę skleić 45 szerokości na całej linii a nie na kawałku jak w fali

Bo chyba nie ma pokryw 120x45?

pzdr Jarek

Autor Lucek1987
Użytkownik
#24 - Posted: 24 Maj 2008 15:56 
Troszkę z innej beczki: Mam możliwość postawienia akwarium o powierzchni dna 100X60 i wysokości 35-40cm. Czy w takim akwarium mógłbym hodować np. harem (a może parę?) X. flavipinis? Z tego co znalazłem na forum, to pozostałe piaskówki zdecydowanie odpadają. Pozdrawiam!

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 24 Maj 2008 18:11 
Witaj

Ja nie włozyłabym do takiego zbiornika "flavipinnis". To jednak bardzo temperamentne ryby. Nie żyją w natuzre w pojedynczych parach, więc nie bardzo powinno się je w parach pojedynczych trzymać. A grupa powinna stanowić, wg mnie, minimum 6 sztuk. Ten zbiornik jest na to zbyt mały. Ryby te dobierają się w pary na okres tarła, czasami te pary stają sie w zbiornikach stałymi.

Marta

Autor Lucek1987
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Maj 2008 18:20 
A ewentualnie jakieś inne piaskówki? Czy pozostaje mi założenie 4-go akwarium z muszlakami?:)

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 24 Maj 2008 18:35 
Ja nie bardzo wyobrażam sobie piaskówki w takim zbiorniku. A w takim zbiorniku niekonieczne muszą być muszlowce:)) Mozna pomyśleć o szczelinowcach.

Ale gdyby go nieco wydłużyc.....to już byłoby miejsce dla piaskówek.

Marta

Autor Lucek1987
Użytkownik
#28 - Posted: 24 Maj 2008 19:23 
Bardzo chętnie bym wydłużył, gdyby nie... kolejne akwarium:) Sporo czytam ostatnio o tych pielęgnicach - niestety takie akwarium jakie napisałem, to jest maksimum na co w tej chwili mogę sobie pozwolić. Chociaż z drugiej strony dno o wymiarach 100x60 daje sporo możliwości dla muszlowców, więc sprawę jeszcze przemyślę:) Pozdrawiam,
Łukasz

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / xenotilapia i paracypriochromis w akwarium fala? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®