Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Młodzież Lamprichthys tanganicanus ;-)

Autor winiar
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Mar 2007 19:15 - Edytowany przez: winiar 
Dochowałem się [to za duże słowo ale zmobilizowało mnie do postawienia kotnika] młodzieży Lamprichthys tanganicanus. Mam osiem rybek w układzie jeden samiec i reszta samic. Rybki wycierają sie regularnie a za substrat służy im np: gąbka [prefiltr kubełka] lub santrasja na kamieniach. Nie przygotowałem jak dotąd rybom żadnego sztucznego substratu. Tarło trwa ok 30 min. Samiec "trzęsie sie" i zaprasza samice do tarła. Jak ona odpływa on błyskawicznie ją okrąża i podpływa bokiem do niej. Sprawa to wrażenie jakby chciał ja brzuchem skierować/dopchnąć do skałki. Kiedy samica odpowiada na zaloty podpływają blisko do skałki. Samiec tak jaby delikatnie przyciskał samice do zagłębienia skałki i wówczas samica składa ikrę. Trwa to ok 2-3 sekund. Następnie samica odpływa a samiec rzuca sie w toń, robi kółko i powraca do miejsca tarła. Ten proces potarza sie kilka/ kilkanaście razy. Składana ikra jest mała i przeźroczysta.

Dziś w nocy odławiałem noszące samice X. Melanogenys. Niestety nie mam możliwości cieszenia sie ich narybkiem, gdyż ich samce bardzo sprawnie polują na młodzież. Odłowiłem dwie do kotnika 240 l i odławiałem trzecią gdy spłoszona wypuściła młodzież. Zajęło mi ok godziny wyłapanie przecinków. Nie bardzo wiedziałem gdzie je wpuścić i jak zachowają się pozostałe dwie samice więc młodzież wyłapałem do plastikowego 2l pojemnika a później wpuściłem maluchy do dużej siatki służącej do wyławiania ryb. Siatkę umieściłem w baniaczku z którego odławiałem samice. Rano jak wstałem oczywiście poszedłem zobaczyć jak się maja maluchy i samice. Maluszki Ok, a uwagę moja przykuły małe rybki pływające na powierzchni. Wyłowiłem 5 sztuk [mało ale to już cos]. Rybki wg mnie mają nieproporcjonalną budowę [a może dla tego gatunku proporcjonalną ?] - zobaczcie sami:




Długie bardzo szczupłe ciało i niewielka głowa. Są malutkie -
Pomimo, że są małe są bardzo szybkie! Tak samo jak zresztą rodzice.
Nastawiłem dla nich artemię i jak tylko się wykluje będę podkarmiał rybki.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Mar 2007 19:30 
Gratuluję Marku!
Super!
Maluszki sa swietne!
Zycze Ci aby z kazdym tarlem LT maluszkow przybywało i dobrze rosly!

Leszek

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Mar 2007 19:37 
Myślę, że składają dużo wiecej ikry, ale ja nie wyławiam substratu - hm.. nie wyławiałem - teraz będe - 45 littrów na ich podchów na razie powinno wystarczyć.

Zastanawia mnie również to, co mówiłeś jak jechaliśmy na zlot. Jeżeli je odchowam czy przeżyją dłużej niż [o ile dobrze pamietam] 8 miesięcy? Kwestja rozrodu w niewoli.

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Mar 2007 22:49 
Wlasnie.
Sam jestem tego ciekaw. Ale trzymam kciuki ze beda zyly 100- lat ;-).

Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Mar 2007 23:03 
Kwestja rozrodu w niewoli

a o co Ci chodzi ??
miałem te ryby kiedyś i pochodziły z akwarium, nie z Jeziora ....

Autor winiar
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Mar 2007 23:27 
Jak pisłaem założyłem dla nich akwarium 45 l. Woda w 95% ze zbiornika z którego je wyłowiłemm reszya z kranu + kilka kropel Fishatamin. Wystrój - pływający na górze rogatek i filterek - nic więcej. Oświetlenia brak - jedynie pada na akwarium z boku światło z krewetkarium. Tu muszę przyznać że zostałem zauroczony. Pomimo, że sa to bardzo małe ryby, widać już ich charakterystyczne niebieskawe połyskiwanie boku ciała.

Ponadto sprawiają jaby były z 2 miotów Jedna ma jeszcze duży woreczek żółciowy pozosałe jakby juz go skonsumowały.



Marek

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Mar 2007 23:29 
a o co Ci chodzi ??
Leszek wspominał, że ryby romnożone w niewoli dożywają tylko do 8 miesięcy a później odchodzą do krainy wiecznego tarła...

miałem te ryby kiedyś i pochodziły z akwarium, nie z Jeziora ....
Udało Ci się je rozmnożyć?

Marek

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Mar 2007 23:42 
Udało Ci się je rozmnożyć?

nie - niewiele wtedy wiedziałem o tych rybach, początki przygody z Tanganiką, ale brałem je od hodowcy jako młode ryby

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Mar 2007 08:32 
Zapomniałem wczoraj dopisać jeszcze jedna uwagę odnośnie tarła. Pisałem już wcześniej na temat agresji Lamprichthysa wobec X. Melanogenys. Wątek pt.: "Burza w szklance wody...". Agresja nadal jest spora ale nie tak duża jak wcześniej. Natomiast Lamprichthys nie przejawia, co ciekawe, żadnej agresji w stosunku do Paracyprichromis Nigripinnis. P.N. pływa tuż, tuż [w odległości nawet 5 cm] przy wycierających się L.T. i nic się nie dzieje - zero przeganiania, zero agresji.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#10 - Posted: 13 Kwi 2007 11:11 
Odświeżam temat.
Minęło już prawie miesięc od chwili gdy wyłowiłem pierwszą sztukę.

Wyglądają tak


W między czasie odłowiłem kolenje 4 sztuki - maja ok tygodnia.


Jak widać mam "dwa mioty". Podaje im solowca i Hikari plankton. Oba przyjmują chętnie. Poprak mpobierają tylko z toni.

Kwestia tarła.
Wycierają się w każdym miejscu, gdzie jest szczelina i trochę szantrasji. Czasem tarło odbywa się ma poziomie paisku, bo tam akurat jest szczelina. Eric opisywał ze są dwa sposoby na odłownie złożonej ikry - substrat i pojemnik ze skałkami. Wydaje mi się że zdecywoeanie lepszy jest pojemnik ze skałkami. Substrat wogóle je nie interesuje - poki co, natomiast skałki - a proszę bardzo. Choć widziałem tarło na pefiltrze od kubełka...
Dziś powieszę gąbkę do filtra [większe oczka] jako substrat w toni i postawię pojemnik ze skałkami - tak bym mógł wyłowić złożoną ikrę.

Marek

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Kwi 2007 11:23 
Noooo kombinuj ;)

Te miesięczne nabierają już kształtu rodziców ;)

A u Marty tez się rozmnożyły???

Marcin.T <')))><

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Młodzież Lamprichthys tanganicanus ;-) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®