Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Pytanie odnośnie ocellatus gold???

Autor johny11palcow1
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Kwi 2007 11:35 
Witam, mam pytanko odnośnie ocellatusów gold. Od około 2miesięcy jestem posiadaczem parki(f1) lamprologus ocellatus gold. Kupowałem harem ale jedna samiczka niestety została zabita. Trzymam je w akwarium o pojemności 63l., niestety nie ma mowy o rozmnozeniu ich ponieważ samiec wogóle nie toleruje mniejszej o jakieś 1,5cm samiczki(są to dorosłe rybki). Gdy tylko zobaczy samiczkę, odrazu przegania ją w róg akwarium, a ta siedzi skulona nad filtrem i stara się unikać go jak ognia ;)
Mam w akwa obecnie około 15 muszli, trochę wapieni i kilka anubiasów. Układając kamienie starałem się podzielić akwa na dwa terytoria, niestety nie poskutkowało bo samiec sam zajął całe akwa. Proszę pomóżcie mi rozmnozyć moje muszlowce ;)
PS:A może poprostu dokupię samiczkę czy dwie żeby rozłożyć agresję, co radzicie?
Z góry dzięki wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam!

Autor Sendog
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Kwi 2007 14:10 
Słuchaj u mnie w takim przypadku pomogło wpuszczenie samca i samicy (niedobranych) do dużego zbiornika z innymi rybami.
W małym samniec nie tolerował samicy - nawet myślałem już że to dwa samce mimo różnic w wilekości ale w ogólnym zbiorniku zajęły wspólne terytorium i wyprowadziły po miesiącu młode.
Polecam rozproszenie uwagi samce na inne ryby - o ile masz u siebie jeszcze jakieś zbiorniki.

Autor duch
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Kwi 2007 15:11 
Witam.
Rada Sendoga ma sens,ale z tego co wiem to Johny nie ma możliwości wpuszczenia ich do innego baniaka,bo chyba takowego nie ma.Te ryby były u mnie. Najpierw właśnie w baniaku 375 wraz z innymi i było oki.Samice zajmowały swoje muszle,a samiec swoje.później całą trojkę przeniosłem do akwa 45 litrow i tez było oki.Owszem małe przeganianianie przez samca i samicę szykującą sie do tarła,ale samiec na przemian tolerował obie.Być może zachowanie to jest spowodowane przeprowadzką?
Może pomogłoby wprowadzenie do tego zbiornika innych ryb?.Raczej nie mniejszych i nie mniej zadziornych niż goldy.Raczej nie muszlaki,a np.jakiś szczelinowiec?
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor bemben
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Kwi 2007 15:39 
Cześć,

Trzymałem parę Ocellatusów najpierw w 112l z dwoma młodymi Calvusami. Samiec Ocellatus lał całą trójkę równo. Cykliczne godził się z samicą i szybko były młode, później sprzeczka i rozstanie do następnego razu. Później było znacznie lepiej, bo w 240l miałem te Ocellatusy z A.C Chumbu (2 pary), parą Caudo plus 4 młode Calvusy i agresja rozłożyła się lepiej dla samicy. Kiedy sprzedałem wszystkie Altolamprolongusy samiec niestety zamęczył samicę. Cały czas miałem wrażenie, że ona da radę, bo związek był burzliwy, ale niestety odłowiłem ją 2 dni za późno.

Pozdr, Krzysiek

Autor Sendog
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Kwi 2007 21:27 
z całej trójki : ocellatus , speciosus, meleagris tylko ten ostatni (z moich doświadczeń) nie toleruje partnerki bezpośrednio na swoim terenie poza okresem tarła. Samica jest mile widziana tylko gdy jest gotowa do tarała i wykonuje odpowiednie gesty godowe.
Pozostałe dwa bardzo zgodnie żyją ze swoimi (podkreslam : dobranymi) partnerkami. Muszle samca i samicy są bezpośrednio obok siebie i nigdy nie jest to problemem dla samca.

Jeżlei jest tak jak pisze duch to rzeczywiście posłuchaj go i dołóż do zbiornika kilka (nie muszlowce) ryb które rozdładują agresję samca i pozwolą mu na nowo zaakceptować partnerkę.

ryyb jednakże zawsze zaskakują i skuteczne rozwiązanie może być zgoła inne
Pozdr
Nie poddawaj się ja od pół roku próbuję połaczyć parę trących się kiedyś talmatochromisów... i co? i nic - samiec nie akceptuje starej samicy...
Krzysiek

Autor johny11palcow1
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Kwi 2007 21:42 
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Kwi 2007 22:06 - Edytowany przez: winiar 
tylko ten ostatni (z moich doświadczeń) nie toleruje partnerki bezpośrednio na swoim terenie poza okresem tarła. Samica jest mile widziana tylko gdy jest gotowa do tarała i wykonuje odpowiednie gesty godowe.
Ja miałem kiedyś meleagsy w akwarium jednogatunkowym i musze przyznać, że było dokładnie tak jak pisze Krzysiek. Raz o mało samiec nie zatłukł samicy. Natomiast w akwariuym ogólnym z P. Nigripinnis oraz C. Leptosoma ich zachowanie było zgoła odmienne. Zero stresów, agresji i przeganiania.

Tak na marginesie po tym nieprzyjemnym zajściu z pobiciem samicy rozpoczęła się moja przygoda z C. Leptosoma. Kupiłem kilka rybek by rozładować agresję samaca meleagrisa i pomogło!

Marek

Autor anomalocaris
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Cze 2007 02:20 
witam.moim skromnym zdaniem- nalezaloby zaczac od powiekszenia akfenu.patrzac terz na pH...podstawowe parametry .i.t.d/a moze poluzowac ambicjom?

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Cze 2007 07:02 
cóż ja jeszcze po takich wypowiedziach mógłbym powiedzieć ?.....

1.mozna dołożyć samicę
2.można dołożyć samca
3.można dołożyć samca innego gatunku
4.można dołożyć zbrojnika

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Pytanie odnośnie ocellatus gold??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®