Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Akwarium dla Shelli

Autor tomeek7
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Kwi 2007 11:44 
Witam wszystkich w tych przedświątecznych nastrojach :)

Od dluzszego czasu mysle o wlasnym akwarium dla Shelli. Mialoby to byc akwarium o pojemnosci 60x30x30 (54l). Akwarium oczywiscie tylko dla jednej pary :)

Mam jednak pewien problem. Z uwagi na to iz ryby sa niezwykle plochliwe obawiam sie postawienia akwarium w ktorym pierwotnie planowalem. Ponizej przedstawiam fotki gdzie mialoby stac akwarium. Nie wiem jednak czy skaner ktory stalby tuz obok prawej szyby nie powodowal jakiegos wielkiego stresu u ryb? I szflady wysuwane z szafki na ktorej staloby awkarium nie beda przekazywac zbyt duzych drgan na akwarium?






Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Kwi 2007 12:10 
Eeee.... Tu Ci wejdzie większe akwarium na kilka parek Shelli ;)

Zamień ten łukowaty fragment blatu na prostokt i daj dwie nogi i masz wiele więcej miejsca ;)

Dla ryb wszystko ;)

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Kwi 2007 12:11 
Wg mnie stres murowany, zwłaszcza że planujesz tylko jedną parę. Bedziesz je oglądał, przy gobrym układzie, tylko w chwili karmienia.

Marek

Autor tomeek7
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Kwi 2007 12:21 
Z ta zamiana tego lukowatego blatu bedzie bardzo ciezko. Akwarium w tym miejscu musialoby pozostac wlasnie takich wymiarow jak napisalem.

A inna propozycja? W tym akwarium umiescic l. meleagris (1+2) ? A w akwarium o pow. dna 80x35 lub 90x35 Shelle? Tylko ile wtedy par? Dwie?

I jak by to bylo z potomstwem gdyby byly w takich zbiornikach i w takim ukladzie? Czytalem ze w akwarium z kilkoma shellami nie ma co liczyc na potomstwo :( planowalem dlatego shelle do tej 54, a meleagrisy do tego wiekszego.

Jakies sugestie?

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Kwi 2007 13:42 
Miałem dobraną parę meleagrisów w zbiorniku 45 l, dno [50x40]i nic się nie działo. Maiłem również meleagrisy w 112 [dno 72x40] i samiec o mało nie zatłukł samicy, więc nie ma reguły. Ja jestem zwoennikiem 2 gatunków w zbiorniku. Agresja wóczas nie jest skoncentrowana na przedstawicielu swojego gatunku.

Marek

Autor tomeek7
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Kwi 2007 13:45 
Ale przy takich litrazach lepiej decydowac sie na akwaria jednogatunkowe

Autor kozik
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Kwi 2007 14:25 - Edytowany przez: kozik 
Ja mam shelle od niedawna i powiem Ci, ze w tym miejscu, gdzie zamierzasz trzymac akwarium, nie bedzie ich za czesto widac. Tym bardziej, ze ma byc tylko para. Umnie sa 4 szt i najmniejszy ruch w promieniu 2 metrow od akwarium powoduje paniczna ucieczke do muszli, dlatego odradzam stawianie zbiornika dla nich w miejscach, gdzie jest jakies zamieszanie dookola. Moje akwarium ma taka sama powierzchnie dna jak Twoje, ale ja sie mimo wszystko zdecydowalem na 4 sztuki, zobacze jak bedzie sie rozwijala sytuacja w zbiorniku i wtedy najwyzej cos zmienie.

Autor tomeek7
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Kwi 2007 14:29 
Czyli rozumiem ze w tym miejscu odradzacie shelle, zwlaszcza jedna pare. No a w takim razie meleagrisy w tym miejscu moglyby miec postawiony zbiornik?

I jeszcze wracajac do shelli. Przy wiekszej ilosci tych ryb mozliwe jest dochowanie sie potomstwa?

Autor kozik
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Kwi 2007 14:36 
Podobno nie za bardzo, ale nie wiem czy ktos to sprawdzal ;) Samo dochowanie sie potomstwa moze i jest mozliwe, ale nie wiadomo, jak pozostale ryby potraktuja maluchy, czy nie zaczna na nie polowac, a tak nawiasem mowiac to ponoc nawet parze moze odbic i tez skonsumuja swoje wlasne potomstwo wiec nie ma zadnych pewnikow.

Autor tomeek7
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Kwi 2007 14:47 
No wlasnie :) Slyszalem od wielu osob ze przy jednej parze duzo latwiej dochowac sie mlodych. Zdarza sie ze rodzice porzeraja mlode oraz zupelnie odwrotnie ze nie

Autor tomeek7
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Kwi 2007 23:39 
jak to jest w przypadku meleagrisow? W tym miejscu zdecyduje sie chyba na pare z odlowu. Dla shelli postaram sie kiedys wygospodarowac zbiornik min. 112l. O ile mi wiadomo meleagrisy nie sa zbyt tchorzliwe :) Czy para w 54l to dobre rozwiazanie czy lepiej 1+2?

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 7 Kwi 2007 09:15 
tomeek7:
Apropos shelli podpisuje sie obiema rekami i nogami pod tym co napisali przedmowcy. Nic dodawac nie trzeba.
Jesli ma to byc akwarium, stojace w ruchliwym miejscu pomysl o malym mastacembalusie. Bedziesz mial takiego pieska, ktory popatrzy Ci w oczy jak siadziesz przy biurku. Karmic go mozna z reki. Polecam.

Pzdr.
Przemek

Autor tomeek7
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Kwi 2007 13:09 
Odnosnie jeszcze shelli, ile byloby rozsadnie umiescic ryb w 112l zbiorniku o powierzni dna 80x35 z mysla o odchowaniu potomstwa? Przy 6 sztukach jest to mozliwe?

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Kwi 2007 13:55 
Moim zdaniem 2. Prawie na 100% ryby beda zjadac nie swoje maluchy, a i rodzice nie gardza swoimi pociechami. Nie prosciej nie zaprzatac sobie tym glowy i w razie potrzeby przeniesc muszle z wachlujaca samica do innego zbiornika?

Autor tomeek7
Użytkownik
#15 - Posted: 11 Kwi 2007 14:38 
W sumie dobra mysl i rozsadny pomysl :) Nie wiem czemu na niego nie wpadlem... :) Czyli problem mlodych mam zalatwiony. W takim razie ile sztuk do 112? Ryby te zyja w stadzie.. 6? 8?

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Kwi 2007 14:46 
6 bedzie ok, 8 tez bedzie ok, nawet 12 szt tez . Tutaj wieksza ilosc osobnikow nie jest konieczna, ale zmienia sie zachowanie. Ryby staja sie smielsze, jest wiecej przepychanek, szturchania. Z reguly jednak o to chodzi zeby ryby obserwowac, a nie upajac sie widokiem ogonka wystajacego z muszli choc i to moze byc ciekawe.

Autor pedro
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Kwi 2007 16:20 
U mnie w akwarium o takiej samej powierzchni dna, ale 5 cm niższym pływa 10 szt Shelli. Jak na razie większych konfliktów nie widzę, czasami tylko tak jak napisał Taśma dochodzi do niegroźnych przepychanek i szturchania.

Autor sue
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Kwi 2007 21:10 
Witam!

Moim zdaniem ważne jest jeszcze jedno pytanie. Czy interesują Cię ryby dorosłe i zakup dobranych par, czy raczej myślisz o młodzieży, o nieznanym układzie płci? Jeżeli prawidłowa jest odpowiedź nr 1 to proponuję zakup 6-8 sztuk (3-4 par), w przypadku odpowiedzi nr 2 lepsze będzie wyjście z 10-12 sztukami.

Pozdrawiam
Magda

Autor kozik
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Kwi 2007 21:47 
...dobranych par... No właśnie, mam pytanie, czy skoro jest to gatunek żyjący w koloniach możemy mówić tutaj o monogamiczności, czy jednak możliwe jest, że ryby nie będą tworzyły stałych par i będą się w nie łączyły tylko na czas tarła? Mam na myśli sytuacje, kiedy właśnie w zbiorniku byłoby kilkanaście dorosłych sztuk.

Autor sue
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Kwi 2007 22:50 
Istnieje możliwość kupienia dobranej pary ryb. Ja wybrałam taką wśród 10 dorosłych ryb z odłowu :) Wydawało się, że samiec świata nie widzi poza swoją wybranką (a w zbiorniku było przecież więcej samic). Tak jest do dzisiaj...
Niestety nie miałam możliwości obserwacji kilkunastu dorosłych ryb z odłowu w jednym zbiorniku przez dłuższy czas, taki, który pozwoliłby na jednoznaczne stwierdzenia. Jeżeli jednak posłużymy się porównaniem z ich większymi kuzynami, jeden samiec może zainteresować się kilkoma samicami. A zainteresowanie to mija po okresie tarła...

Magda

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Akwarium dla Shelli Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®