Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

zostałem wujkiem :)

Autor bernard
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Kwi 2007 21:53 
Nie mogę się powstrzymać i chciałbym się podzielić swoją radością. Dzisiaj jedna z moich samic C. Frontosa Blue Zambia (czy tez Gibberosa), pochodzących z odłowu, wypuściła młode. Co prawda zauważyłem tylko 2 sztuki, ale nie ma to wielkiego znaczenia. Czekałem na tę chwilę półtora roku - od momentu przywiezienia pierwszych 6 ryb z Krakowa. Maluchy są całkiem duże (ok. 1,5 cm). Być może było ich więcej, ale że w zbiorniku mam parę A. Compressiceps Fire Fine i parę A. Calvus Black być może jakaś rybka padła ich łupem. Wprowadzając te drapieżniki oczywiście liczyłem się z taką możliwością. Jednak teraz, gdy zobaczyłem młode od razu dorzuciłem trochę małych wapieni i zrobiłem z nich kryjówki. Może któraś ocaleje, zwłaszcza że A. Compressiceps jakiś czas temu złożyły ikrę i może nie będą specjalnie zajęte polowaniem. (nota bene ikrę złożyły w grocie należącej do dominującego samca Frontosy, z którym teraz ją dzielą) .
Tylko tyle chciałem Wam napisać, choć dla mnie to aż tyle!

Pozdrawiam
Bernard

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Kwi 2007 22:05 
Gratuluje!
Fajnie i milo jest po takim czasie ujrzec maluszki na ktore sie czekalo. Sa to na pewno nie zapomniane chwile na ktore warto czekac półtora roku.

Jeszcze raz gratuluje i życzę dalszych sukcesów hodowlanych!!
Kiedyś musi byc ten pierwszy raz i te pierwsze maluszki. :-)

Leszek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 21 Kwi 2007 22:36 
Brawo! Gratulacje!
Marta

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Kwi 2007 10:38 
Gratulacje!!!
Małe frontozy są takie ładniutkie. Miałam przyjemność ich obserwacji u Marty i Roberta w Tropheusie, zarówno jako 1,5 cm maluszki, jak i później :)

Bardzo bardzo bardzo podoba mi się Twoja obsada :) Pewnie sami będziemy mieć podobną juz niebawem...

Pozdrawiam
Magda

Autor bernard
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Kwi 2007 21:44 
Dziękuję.
Cieszę się niezmiernie, zwłaszcza że być może są to miłe miłego początki. Druga samica ma obecnie bardzo wyeksponowane pokładełko, więc może coś z tego będzie...
Zdziwiło mnie natomiast to, że samica, która wypuściła młode właściwie się nimi nie interesuje. Raz na jakiś czas podpływa do miejsca, w którym je wypluła, ale nie widać, aby ich specjalnie poszukiwała, czy chciała się w jakiś sposób nimi zająć.
Maluchy są rzeczywiście śliczne i beztroskie. Gdy patrzę jak odpływają od bezpiecznego schronienia to z przerażeniem patrzę na pływające w pobliżu Altolamprologusy....
Co do obsady, rzeczywiście był to chyba dobry wybór, z którego się cieszę. Śmieszy mnie natomiast dominant wśród Forontos, który nieraz bardzo energicznie przegania swoich pobratymców, natomiast bez problemu zgodził się na zamieszkanie z nim pary Compressicepsów, które w dodatku złożyły ikrę w szczelinie wewnątrz groty. I tak siedzą sobie we troje :))
Myślałem, że ikra zostanie złożona w muszli, którą będę mógł przenieść do innego zbiornika, ale ryby te całkowicie obojętnie traktują muszle.
Para Clavusów, którą przywiozłem półtora miesiąca temu razem z Compressicepsami żyje ze sobą w zgodzie, choć samiec nie adoruje samicy, która niemal cały czas spędza przy dużej muszli (ale do niej nie wchodzi). Zobaczymy co z tego wyjdzie. W ogóle na przykładzie moich ryb widzę, że Calvusy są znacznie bardziej nieśmiałe niż Compressicepsy. Te ostatnie już na drugi dzień po wpuszczeniu pływały po całym zbiorniku, natomiast samca Calvusa przez pierwsze 2 tygodnie niemal nie widziałem.
Potyczki między samcem Compressicepsa i samcem Calvusa są sporadyczne i niegroźne, kończą się na kilku uderzeniach w bok.

Pozdrawiam
Bernard

Autor Sendog
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Kwi 2007 11:51 
Gratulacje - zwłaszcza za te compressicepsy. Pisz na bieżąco jak po tarle tej pary.

Autor bernard
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Kwi 2007 21:08 
Witam ponownie.
Po powrocie ze spotkania u Marty i Roberta moje frontosy postanowiły zrobić mi niespodziankę. Właśnie skończyłem oglądać 2 godzinny spektakl w wykonaniu pary tych ryb, w czasie którego doszło do tarła. Wydaje mi się, że znalazłem przyczynę, dla której z pierwszego tarła tej pary mam tylko dwie małe. Otóż samiec, zapewne z braku doświadczenia i całkowitego zrozumienia swojej roli, zwyczajnie poluje na jaja. Biedna samica próbuje go odgonić, ale przynajmniej kilka sztuk zginęło w jego paszczy. W ogóle całe tarło wyglądało nieco nieporadnie. Samica (być może widząc apetyt samca) wypuszczała jaja, po czym nie czekając na samca połykała je. Później próbowała pływać za samcem, jak sądzę by doszło do zapłodnienia. Samiec natomiast co i raz przesuwał się po dnie, w miejscu, gdzie przed chwilą robiła to samica i sprawiał wrażenie jakby dążył do zapłodnienia ikry, lecz robił to wtedy, gdy akurat samica nie złożyła jaja. Innym razem, gdy ikra pojawiła się na dnie tarlaki prześcigały się które szybciej ją dopadnie - samiec by ją pożreć, samica by uratować przed samcem. Obecnie samica ma ok. 10-12 jaj w pysku, lecz czy ikra została zapłodniona - nie wiem....
Generalnie tarło przebiegało spokojnie, poza chwilami, gdy samiec atakował ikrę, a samica - w odwecie - jego.

Pozdrawiam
Bernard

PS Compressicepsy w dalszym ciągu pilnują ikry w zagłębieniu kamienia.

Autor bernard
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Kwi 2007 21:18 
nikt nic nie pisze - trudno :)
Jako, że temat dotyczy radości z narodzin/ tarła - mam dzisiaj kolejną nowinę. Samiczka Calvusa siedzi sobie od rana w muszli a samiec jej pilnuje. Czyżbym miał zostać wujkiem także małych Calvusów?
Niestety nie widziałem tarła :(

To chyba wykład Winiara nt. utrzymania zbiornika tanganikańskiego sprawił, że moje ryby, kiedy się dowiedziały, że mają warunki zbliżone do opisanych przez prelegenta, przestały marudzić i zaczęły się wycierać :)
B.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / zostałem wujkiem :) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®