Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next »  
Autor UTUS
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Maj 2007 07:39 
Od ostatniego spotkania w Krakowie jestem dumnym posiadaczem 8 sztuk Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell. Są mieszkańcami 240l zbiornika urządzonego tak że przednią część zajmuje piasek kamienie i muszle a tylną gruby żwir i rośliny. Ryby przyjęły się super! Obserwując w Krakowie jak shelle chowają się w muszlach zafundowałem im wszelkiego autoramentu muszle od winniczków do dużych muszli. Cóż z 8 sztuk do tej pory tylko jeden jest zainteresowany muszlą, reszta od muszli i grot kamiennych woli... gąszcz roślin. Poza tym przygotowałem się na ewentualność że ryb "nie będzie widać". Nic bardziej błędnego kolektywnie spacerują po zbiorniku. Świetny widok, ale nijak nie pasujący do opisów i tego co widziałem w akwarium w Krakowie. Pomimo niechęci ryb do mieszkania w muszlach zadziwiające jest jak z pozoru mała szara rybka potrafi przykuć uwagę obserwatora. Jestem bardzo zadowolony z swojego wyboru i z kondycji zakupionych ryb.

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Maj 2007 08:44 
Łukaszu:
Ja sobie swoja wersje przyjalem i bede sie jej trzymal. Dalej podtrzymuje, ze jak podrosna, przekonaja sie do muszli.
Twoje akwarium jest jednak spore (jak dla shelli) co moze byc przyczyna innego zachowania , czego Ci zycze.
Mam nadzieje ze z paracyprychromiasami juz wszystko OK.

Przemek

Autor UTUS
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Maj 2007 08:58 
Wiesz Przemku, to że wszystko jest z shellami ok to głównie Twoja zasługa - wystarczająco długo Cię męczyłem pytaniami w mailach :-)
Z paracyprychromiasami nie jest tak wesoło, jedną sztukę gdzieś wcięło (może weszła do muszli) - pozostało już tylko 5 , zachowują się jak kwintesencja stresu. Udało mi się wreszcie w tym tygodniu załatwić dodatkowe 6 sztuk, a w przyszłym m-cu jeszcze 5 - może będzie wtedy lepiej bo narazie strach patrzeć. Jak wiesz, kupiłem je okazyjnie stąd tylko 6szt. Trzymanie ich w takiej ilości to głupota, widzę to aż nad to dobrze. Mam nadzieję, że podwojenie tej ilości już przyniesie widoczne zmiany. Zastanawiam się czy na ich zachowanie może mieć wpływ dużej ilości kryjówek w zbiorniku.

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Maj 2007 11:20 
Są mieszkańcami 240l zbiornika urządzonego tak że przednią część zajmuje piasek kamienie i muszle a tylną gruby żwir i rośliny.

Ja tu upatrywał bym się innego zachowania.

W środowisku naturalnym zajmują rewiry grubo usiane muszlami i tylko muszlami ;)

Marcin.T <')))><

Autor UTUS
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Maj 2007 12:23 
timus, proszę wytłumacz to mojej żonie ;-)

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Maj 2007 12:40 
timus, proszę wytłumacz to mojej żonie ;-)

Czy aby na pewno tego chcesz? ;)


Wiem jak to jest z żonami tez jestem szczęśliwcem ;)


Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Maj 2007 15:36 
Do mnie rowniez przyjechaly ostatnio (26 maja) Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell. Sa w mniejszym zbiorniku niz twoj. Na dnie sa trzy strefy myszli przedzielone dwoma duzymi kamieniami. Jedyne rosliny w akwarium to rogatek posadzony w rogu w celu zamaskowania filtra (jest to mala kepka). Ruch wody w akwarium jest "wyciszony" poprzez zalozenie strzykawki umocowanej prostopadle na wylocie filtra.
Po wpuszczeniu do akwarium alto plywaly po akwarium, po paru godzinach zajely juz swoje muszle. Teraz kazdy ma swoja muszle i czasami dwa "koguty" tocza walki o pojedyńcze muszelki. U mnie wszystkie trzymaja sie myszli, nie plywaja wyzej jak kilka centymetrow nad dnem. Zbiornik jest nie oswietlony, stoi w poblizu okna.
Razem z Alto sa w akwarium Telamtochromisy, tez "shell'e". Moze to ich towarzystwo prowokuje do zajmowania muszli przez Alto?
Jak narazie oba gatunki nie wchodza sobie w droge, kazdy gatunek gania swoich przedstawicieli. Jednak Telamtochromisy plywaja wyzej od Alto i czasami lubia sobie poplywac podobnie jak naskalniki w poblizu kamieni, brzuszkiem skierowanym do pow. kamienia.

Leszek

Autor UTUS
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Maj 2007 17:09 
U mnie są jeszcze paracyprychromisy. Wiesz moje akwarium jest przedzielone wzdłuż rzędem sporych kamieni z grotami. Z przodu 25 cm białego pisku z muszlami a 15cm z tyłu zbiornika z gęstą obsadą kryptokoryn (różnych) i microzorium. Przemek (patrz wyżej) twierdzi że miłością do muszli dopiero zapałają. Ten jeden który zadomowił się w muszli jest w istocie największy co potwierdzało by to twierdzenie. Pozostałe jednak pływają po całym zbiorniku (na całej wysokości!). Akwarium jest oświetlone 2x30W a filtracja też jak u Ciebie wyciszona aby nie gloniły się liście roślin (Unimax 250 i wewnętrzny turbinowy). Ciekaw jestem jak długo muszle będą jeszcze puste. Podobnie jak u Ciebie pływają brzuchami jak naskalniki nie tylko do skał ale też do najdłużśzych liści kryptokoryn. Choć dochodzi do sprzeczek między nimi to w przypadku zagrożenia ze strony zbrojnika stają kolektywnie do obrony swoich racji, super widok.

Autor kozik
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Maj 2007 20:59 
Ja mam swoje Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell od ponad 2 miesięcy i nie było momentu, żeby ryby choć na krok odstąpiły muszle. W akwarium są same we czwórke i również mają troche roślin. Początkowo praktycznie nie wychodziły z muszli, a teraz czasem wypływają na małe spacery, ciągle jednak bardzo blisko muszli. Jedynie podczas podawania pokarmu rozpływają się po całym zbiorniku. Ryby były płochliwe przy naturalnym świetle i najlepiej się je obserwowało przy włączonym oświetleniu, ale z biegiem czasu zrezygnowałem ze sztucznego doświetlania i ryby już czują się pewniej za dnia przy oświetleniu słonecznym. Jedyne co mnie niepokoi to fakt, iż mogę mieć 4 samce, bo nie widzę wyraźniejszych różnic w wyglądzie i zachowaniu między nimi... Ogólnie są to dość ciekawe rybska.

Autor tasma
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Maj 2007 08:48 
Moim zdaniem okres niemuszlowy trwa do mniej wiecej 12-14 miesiaca zycia i dlugosci ciala 25-30 mm. Pozniej ryba wybarwia sie (najpierw pojawia sie zolty ogonek, pozniej pasy na ciele, znika szary kolor itp) i zaczyna palac miloscia do muszli.

Twoje Łukaszu maja na moje oko 8-9 miesiecy. Nie wiem jak jest w przypadku Leszka. Bylo tam kilka wiekszych.

kozik:
Czy Twoje ryby sa wybarwione? Ile maja cm?

Prrzemek

Autor UTUS
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Maj 2007 10:04 
Pewno masz Przemku rację (jak zwykle) Swoją drogą dobrze że apetyt nie przekłada się u nich na szybkość wzrostu bo do teraz miały by już wartość konsumpcyjną ;-) Zresztą jak jedzą to odnosze wrażenie że reszta ciała jest tylko załącznikiem do wielkiej paszczy.
Zobaczymy co będzie się działo dalej, narazie są niewybarwione jeszcze - z wyjątkiem bijatyk kiedy wyraźnie ciemnieją pręgi. No i nie mają żadnego respektu przed dużo przecież większymi od siebie paracyprychromisami.

Autor sue
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Maj 2007 11:54 
Witam!

Jedyne co mnie niepokoi to fakt, iż mogę mieć 4 samce, bo nie widzę wyraźniejszych różnic w wyglądzie i zachowaniu między nimi...

Kozik obawiam się, że układ płci swoich ryb będziesz w stanie ocenic dopiero po pierwszym/ch tarłach. Z moich doświadczeń wynika, że wcześniej nie jest to możliwe... Można jedynie gdybać, ale potwierdzenie jest niemal nie możliwe!!! Nawet sprzedając dorosłe ryby nigdy nie ma pewności...
Samce i samice nie różnią się wyglądem i zachowaniem (wyjątkiem jest tarło i opieka nad ikrą/potomstwem)!

Pozdrawiam
Magda

Autor UTUS
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Maj 2007 17:49 
Mam pytanko jeszcze. Czy w takim 2 gatunkowym zbiorniczku jak mój (240l i obsadzie 8 szt a.c.shell + docelowo 17 szt paracyprichromisów) możliwe jest odchowanie potomstwa któregoś z gatunków?

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Maj 2007 19:20 
shelli na pewno nie, a o para sie nie wypowiadam

Autor kozik
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Maj 2007 20:47 
Przemku moje to te, które mam od Ciebie. Nie wiem dokładnie w jakim są wieku, może mnie oświecisz. Urosły od tego czasu ok 0,5 cm (jedne mniej drugie więcej) i już widać wyraźniejsze zmiany w ubarwieniu. Rzeczywiście chyba za szybko napisałem, że mam same samce, po tak krótkim okresie jak je mam nie da się tego stwierdzić, tylko naprawdę każda jest niemal identyczna pod względem zachowania :)
Pozdrawiam
Piotrek

Autor UTUS
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Maj 2007 21:17 
Jak rozumiem paracyprychromisy nie gardzą młodymi shellami?

Autor tasma
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Maj 2007 22:33 
Łukaszu wyjasniam, zeby nie bylo niedomowien:
Malych shelli nie bedzie dlatego, ze zjedza je inne shelle. Bez odlowienia muszli z malymi sie nie obejdzie. Jak zachowaja sie paracyprychromisy, nie wiem. Dorosle shelle nie powinny atakowac malych para, ale glowy nie dam sobie uciac.

Piotrek
Twoje maja okolo 10 miesiecy. Troche jeszcze musisz poczekac zanim bedzie mozna o nich cos powiedziec. Sorry nie poznalem Cie.
Z rachunku prawdopodobienstwa wychodzi mi, ze masz okolo 6% szans ze beda to same samce. Chyba mozesz spac spokojnie ;)

Autor Sendog
Użytkownik
#18 - Posted: 31 Maj 2007 20:13 
Dla mnie widoczne są 3 różnice samca i samicy shelli:
1. samiec ma zdecydowanie większą i ukośniej osadzoną szczękę
2. samica ma wyraźniejsze pręgi na jasniejszym tle ciała, samiec te pręgi ma mniej wyraźne i zdecydowanie częściej prezentuje ciemneijsze barwy - jednolite wręcz ciemno popielate ubarwienie.
3. samiec ma wydłużone promienie płetw piersiowych, grzbietowej i odbytowej

Róznic nalezy dopatrywac się porównując ryby.
ale rzeczywiście definitywnie o płci świadczy pierwsze tarło.
Swoją droga u mnie samica w 18 dniu opuściła muszlę z młodymi. odłowiłem muszlę w której pozostało 8 młodych. Myślę, że w następnych tarłach będzie ich więcej.

Autor lesiu180
Użytkownik
#19 - Posted: 2 Cze 2007 11:34 
Ja mam takie pytanie do osób ktore posiadają Altolamprologus compressiceps shell Cape Kachese gdzie je można dostać. Czy w thorpelusie są dostępne f1 czy tylko z odłowu, w Tan Mal-u mają ale tylko sumbu.

pozdrawiam

Autor UTUS
Użytkownik
#20 - Posted: 2 Cze 2007 12:43 
Ja jak pisałem kupowałem swoje na spotkaniu w Krakowie i jestem bardzo zadowolony. Kondycja ryb super zapakowano mi je transportu tak że lepiej nie można.

Autor tooold
Użytkownik
#21 - Posted: 2 Cze 2007 18:20 
w Tan Mal-u mają ale tylko sumbu
określenie sumbu jest w tym wypadku błędne i mylące

Autor zimny
Użytkownik
#22 - Posted: 2 Cze 2007 19:16 
napisz coś więcej o sumbu z tan-mal ??? bo chciałem tam sie wybrać po ryby

Autor tasma
Użytkownik
#23 - Posted: 2 Cze 2007 20:16 - Edytowany przez: tasma 
zimny:
a przeczytales ze zrozumieniem regulamin forum?

I. Informujemy wszystkich, że jest to forum KOMERCYJNE.
1. OZNACZA TO, ŻE NIE WYMIENIAMY SIĘ INFORMACJAMI KTO, CO, KOMU OFERUJE LUB JAKICH SZUKA RYB.
2. GIEŁDA NIE ISTNIEJE NA TYM FORUM W ŻADNEJ POSTACI.
3. Wszystkie tego typu informacje wymieniamy na tzw. "priv".


W zatoce Sumbu od kilku lat obowiazuje zakaz odlowu (cala zatoka znajduje sie na terenie parku narodowego). Jesli ktos twierdzi, ze sprzedaje ryby z Sumbu to albo sciemnia, albo nie wie co sprzedaje, albo kupuje od klusownika.

EOT z mojej strony na ten temat.

Autor Sendog
Użytkownik
#24 - Posted: 2 Cze 2007 20:26 
Ale Cape Kachese znajduje sie właśnie nad Zatoką Sumbu.

Autor tasma
Użytkownik
#25 - Posted: 2 Cze 2007 20:41 - Edytowany przez: tasma 
Krzysiu nie masz racji.

Spojrz tutaj:
http://www.duboisi.com/tang_map.htm

Zatoka Sumbu znajduje sie obok przyladka Nundo. Cape Cachese jest kilkanascie kilometrow na polnoc.
Na tej mapie:
http://encarta.msn.com/map_701514005/Tanganyika_La ke.html
dokladnie zaznaczono granice Sumbu National Park.

Przemek

Autor lesiu180
Użytkownik
#26 - Posted: 2 Cze 2007 22:30 
Wiem że określenie sumbu nie jest poprawne "Sumbu" to tylko odmiana z położenia geograficznego ( miejsce występowania) a poprawna nazwa to Altolamprologus compressiceps shell no chyba że się mylę jeśli tak to przepraszam. Chciałem się tylko dowiedzieć gdzie ewentualnie u kogo można dostać Altolamprologus compressiceps shell inne niż odmiana "sumbu"

Autor tooold
Użytkownik
#27 - Posted: 3 Cze 2007 08:49 
powiem jeszcze tak, te o których tu pisał lesiu180 to są Cape Kachese - wiem bo je mam ;-) .

Natomast co do nazewnictwa - dawniej faktycznie ryby te określało się jako A. sp. Sumbu . Sam tak miałem dłogo na swojej stronie. NAtomiest teraz uzywa się nazwy A. sp. shell z członem wskazującym na pochodzenie danej odmiany. NAzwa sumbu mogła jeszcze zostać jako nazwa handlowa.

Autor zimny
Użytkownik
#28 - Posted: 3 Cze 2007 14:35 
w Tan Mal-u mają ale tylko sumbu
określenie sumbu jest w tym wypadku błędne i mylące

interesowało mnie dlaczego jego zdaniem okreslenie swumbu wobec tych shell-i jest błedne!!!!!!! A NIE KTO, CO, KOMU OFERUJE LUB JAKICH SZUKA RYB.
Ps. TASMA TROCHE LUZU

Autor tasma
Użytkownik
#29 - Posted: 3 Cze 2007 15:07 
Po pierwsze, jestem bardzo wyluzowany.

Po drugie regulamin forum zostal zlamany przynajmniej w pieciu postach w tym watku. Pewnie jak admini wroca to wyczyszcza.

Autor zimny
Użytkownik
#30 - Posted: 3 Cze 2007 18:21 
PEWNIE WYCZYSZCZA!!!!!!!!!!! POzdro

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®