Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor admin
Admin
#31 - Posted: 4 Cze 2007 17:50 
Kolego zimny - obawiam się, że luz o którym mówisz, Tobie jest potrzebny najbardziej.
Miło by też było, gdybyś używał formy pozdrowienia pełnym wyrazem. Albo nie rób tego w ogóle :-)
Robert

Autor tooold
Użytkownik
#32 - Posted: 4 Cze 2007 19:46 
tak gwoli przypomnienia o czym tu piszemy





Autor admin
Admin
#33 - Posted: 4 Cze 2007 20:07 
Twoje Jurku wyglądaja na spore osobniki. Tak wnioskuję po muszlach.
U nas muszle Neotheuma wydaja się dla dorosłych zbyt duże.

Marta

Autor zimny
Użytkownik
#34 - Posted: 4 Cze 2007 20:23 
intereuje mnie wyłącznie tanganika, mysle że ingerencja admina w sposób w jaki żtkownicy sie żegnajom to ..............

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 5 Cze 2007 05:31 
zimny


Przeczytaj swoje wypowiedzi, przeczytaj regulamin i sam zobaczysz....

Na tym forum obowiązuja określone zasady.

Twój ostatni post jest trudny do odczytania. Istnieje opcja "edytuj".

Marta

Autor UTUS
Użytkownik
#36 - Posted: 5 Cze 2007 07:25 
Tooold super te fotki! Powiem szczerze że też wydają się spore te rybska. Możesz określić jakiej są faktycznie wielkości? bo wydaje się że mają +/- 7 cm - to możliwe?

Autor tooold
Użytkownik
#37 - Posted: 5 Cze 2007 10:54 - Edytowany przez: tooold 


ta muszla ma 5,5 cm no nie wiem -średnicy, szerokości , w każdym razie ten wymiar który widać w poprzek ;-)
na tym zdjęciu moim zdaniem ciężarna samiczka


to jest samiec (największy ze stada) ma 6 cm - musiałem włożyć ekierkę do akwarium ;-)

Autor UTUS
Użytkownik
#38 - Posted: 5 Cze 2007 10:59 
a mogę zapytać ile je hodowałeś do tej wielkości?

Autor tooold
Użytkownik
#39 - Posted: 5 Cze 2007 11:09 
a mogę zapytać ile je hodowałeś do tej wielkości?

wiesz mam je od dość niedawna - kupiłem je w styczniu, ta para jest dość dorodna, pozostałe 4 sztuki są mniejsze

Autor tooold
Użytkownik
#40 - Posted: 5 Cze 2007 11:28 




trudno jest złapać ostrość w manualu ;-)

Autor UTUS
Użytkownik
#41 - Posted: 5 Cze 2007 11:31 
dzięki, miło popatrzeć na nie, naprawdę

Autor tooold
Użytkownik
#42 - Posted: 5 Cze 2007 11:41 
dodam,że włożyłem je do akwarium po krewetkach słodkowodnych, więc na początku mieły raj na ziemi - mnóstwo dobrego pokarmu . Czerwone krewetki red-cherry zostały sukcesywnie wyłapane.
Co dziwne przeżyły w znakomitym zdrowiu dwie dorosłe kreweki amano. Dziś je odłowiłem .

Autor tasma
Użytkownik
#43 - Posted: 5 Cze 2007 20:43 
Moze wywolam tym postem burze ale .... te zdjecia nie przedstawiaja Altolamprologus sp. compressiceps shell.
Ta ryba jest za duza i ma za wysoka pletwe grzbietowa, jak na shella.
Mysle ze to takie ogniwo posrednie miedzy "prawdziwymi" Altolamprologus compressiceps a wersja sp. "shell" sprzedawana przez Marte i Roberta. Firma, ktora je sprzedaje/odlawia uzywa nazwy Altolamprologus sp. Sumbu, prawdopodobnie po to zeby je odroznic od typowych shelli.

W zwiazku z tymi rybami nurtuje mnie czy istnieje w Tanganice slimak, w ktorego muszli moze schowac sie 6cm ryba? A jesli nie to jak sobie daja rade w jeziorze? Na jakim terenie zyja? I dlaczego sa tak rzadko spotykane?

P.

Autor tooold
Użytkownik
#44 - Posted: 5 Cze 2007 21:15 
tasma

a to Twoje słowa także :
"Znalazlem informacje jakoby rosly do wielkosci muszli w ktorej mieszkaja"


"U nas wyglada to tak jak pisalem na cichlid forum. Przez okolo 4 miesiace "shelle" zyly i rozmnazaly sie w muszlach, ktore dostalismy od Ciebie po slimakach Neothuama. Kiedy wrzucilem im muszle po winniczkach, najpierw samiec, a po wypuszczeniu kolejnego miotu samiczka, przeprowadzily sie do nich. Niby nic nienormalnego, ale kiedy ktoregos dnia podczas sprzatania samiec chcial sie ukryc przede mna (a do swojej obecnej muszli nie mogl) probowal wejsc do "starej". Niestety nie zmiescil sie. Nie potrafie powiedziec o ile urosl, ale troche musial. "

ja mam większe muszle ;-)

Autor tasma
Użytkownik
#45 - Posted: 5 Cze 2007 21:33 
Moj samiec ma okolo 5 cm. Rzeczywiscie wchodzi tylko do kilku najwiekszych muszli Neothauma. Od czasu kiedy to pisalem chyba nie urosl. Prawdopodnie byl jeszcze mlody kiedy do mnie dojechal (choc dojrzaly plciowo). Obecnie ma minimum 3 lat i mysle ze juz nie urosnie.
Samiczka ma okolo 4 cm. Wiek jak wyzej.

a to Twoje słowa także :
"Znalazlem informacje jakoby rosly do wielkosci muszli w ktorej mieszkaja"

NNie do konca sie z tym obecnie zgadzam. Samiec mieszka czasami w muszli o srednicy 8-9 cm i nie urosl.

ja mam większe muszle ;-)
A ja mam inne ryby.

Przemek

Autor tasma
Użytkownik
#46 - Posted: 5 Cze 2007 21:47 
Nie wiem na ile wiarygodna jest ta strona ale podaje:
http://www.wetpetz.com/altocomp.htm

Two other Altolamprologus also exist -
-Altolamprologus sp Sumbu.
This fish was originally classified as Altolamprologus compressiceps Sumbu, but has recently been moved.
This is a dwarf shell-dwelling Altolamprologus that reaches about 8 centimetres. In the wild, Sumbu breed in shells.
The difference between the shell-dwelling form and the regular Altolamprologus compressiceps is that male shell-dwellers are small enough to fit inside empty Neothauma snail shells.
Sumbu look like miniature Altolamprologus calvus with their pearly body spots. Ad Konings believes that they could be a dwarf form of the nearby rock-dwelling pearly Altolamprologus compressiceps variants - not a small calvus, as the range doesn't cross.

-Altolamprologus sp Shell (Mbita Pearl).
This fish is also a dwarf and occurs at Mbita Island, Zambia.
Altolamprologus sp Shell has thicker, fleshier lips; both sexes show bars on the body and the unpaired fins are yellow.
The dwarf forms of Altolamprologus appear to be more outgoing than their larger cousins.
They also need less space - a 60 centimetre (2 foot) tank is fine for a small colony of dwarf Altos.

Pogrubienie moje.
Nigdzie nie znalazlem potwierdzenia tej informacji, a w tekscie jest wiele bzdur (np. jakoby samiec Sumbu dorastal do 8 cm i miejscil sie w muszli neothaumy, byc moze chodzi o samice, ktora jest mniejsza), ale cos w tym jest ...

Autor tooold
Użytkownik
#47 - Posted: 6 Cze 2007 21:45 
A ja mam inne ryby
nie będę się spierał skoro wiesz to na pewno...

Autor lesiu180
Użytkownik
#48 - Posted: 11 Cze 2007 11:12 
To jak tooold jest z Twoimi A.sp.shell są to Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell czy jest to jakaś inna odmiana bo troszke zgupiałem. Pytam się bo chcę zamówić te rybcie tam gdzie Ty tooold.

I jeszcze jedno pytanie do Ciebie tooold czy swoje rybcie kupowałeś pod nazwą Altolamprologus compressiceps Sumbu Shell bo tak jest w ceniku tej firmy gdzie nabyłeś rybcie?

Pozdrawiam Łukasz

Autor tooold
Użytkownik
#49 - Posted: 11 Cze 2007 12:39 
To jak tooold jest z Twoimi A.sp.shell są to Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell czy jest to jakaś inna odmiana bo troszke zgupiałem

hmm, ja już napisałem co mam, ale jeśli ktoś twierdzi że mam inne ryby to ja nie będę dyskutował, nie znam się aż tak bardzo

Autor tasma
Użytkownik
#50 - Posted: 11 Cze 2007 14:41 - Edytowany przez: tasma 
Moim zdaniem (bo nikt tego jeszcze nie opisal i nie zrobil badan genetycznych) mamy trzy Altolamprologus compressiceps

1) Znany wszystkim Altolamprologus compressiceps. Samiec dorasta do 15 cm, samica do 7-8 cm.
2) Cos co niektorzy nazywaja Altolamprologus sp. "Sumbu" (nazwa moze sie roznic, wspolny jest czlon Sumbu). Ryby wygladaja jak mniejsze Altolamprologus compressiceps. Samiec moze dorastac do 8 cm, samic do okolo 5. Zwracam uwage na roznice w wielkosci samiec-samica i na wysoka (szczegolnie u samcow) pletwe grzbietowa (!). Prawdopodobnie rozmnazaja sie w muszlach. Prawdopodobnie do muszli miesci sie tylko samica.
3) Altolamprologus sp. "compressiceps shell". Ryby te nie przekraczaja 5-5,5 cm. Roznica pomiedzy samcem a samica jest niewielka (max 1 cm u doroslych ryb). Pletwa grzbietowa jest o wiele nizsza. Samiec i samica mieszcza sie w muszlach Neothauma (!).

Ryby dostepne w Tropheusie to z cala pewnoscia wersja trzecia. Ryby ktore ma Tooold to prawdopodobnie wersja druga.

W ostatnim czasie przeczytalem wiele publikacji naukowych, stron internetowych i wysnulem wlasnie takie wnioski. Zaznaczam, ze ryb w wersji drugiej nie widzialem na oczy, nie zna ich tez dostawca Marty i Roberta. Ich skrotowego opisu dokonalem na podstawie informacji znalezionych w internecie, zadna publikacja o nich nie wspomina.

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#51 - Posted: 11 Cze 2007 20:03 
Widziałem rodziców moich shelli. Choc mój samiec (mam go prawie 1,5 roku) ma około 5 cm to rodzice są znacznie więksi. samiec ma około 8-9 cm a samice około 6 cm.

U mnie te ryby są znacznie mniejszych rozmiarów. szacuję że moje mają około 2lat. choc kupiłem je jako sumbu to raczej są podobne do ryb pokazywanych jako odłowione w okolicach Mbita.

Dorosłe ryby oglądałem na Słowacji. Ich właściciel nie trzyma muszli w akwarium w którym je hoduje. ma tam te swoje groty kóre pokazuj w temacie o calvusach.
Ciężko powiedzieć czy jest forma pośrednia (2). Myślę że zależy to od warunków w jakich ryba żyje. Formy shell wszak potrzebuja muszli. Jeśli ich nie ma radzą sobie inaczej. Formy shell compressicepsa na pewno odróżnia ubawrienie w którym dominuje popiel, czerń i brąz, charakterystyczne są też ŻÓŁTE płetwy piersiowe.

Ciekawe że nie ma formy shell calvus.

Autor tooold
Użytkownik
#52 - Posted: 11 Cze 2007 20:58 
Myślę że zależy to od warunków w jakich ryba żyje

chyba się z tym zgadzam - kiedyś spotkałem się ze stwierdzeniem i zgadzam się z nim ,że tak na prawdę maksymalna wielkośc danego gatunku nie istnieje. To znaczy jest jakaś średnia - statystyczna ale nie znaczy to że ryby te nie moga być większe (lub mniejsze jako dorosłe) .

bardzo prostym na to przykładem sa populacje ryb krajowych : okoni czy szczupaków - w pewnych warunkach i pewnych jeziorkach po prostu są małe i większe nie będą, pomimo iż jest to ten sam gatunek co w innym jeziorze.

wracając do shelli - myśłę że to także może być sprawa pokoleniowa. Jak rozumiem Sendog i ja mamy pokolenie F1. Może nawet mamy F2 ?

Możliwy jest taki mechanizm - shelle w jeziorze są małe. Do tego je zmusiło jezioro i tamtejsze warunki. W warunkach hodowlanych ich potomstwo "powraca" do większych rozmiarów. To taka hipoteza tylko ....

Autor tasma
Użytkownik
#53 - Posted: 12 Cze 2007 19:14 
To ja znowu pozwole sobie na mala polemike.
Istnieja gatunki, u ktorych dorastanie tych samych osobnikow do roznych rozmiarow jest powszechne chocby T. vitattus shell. U nich cecha ta jest wykorzystywana w naturze. W przypadku shelli nie ma takiej potrzeby.
Wiemy ze w naturze zyja te, ktore nazwalem wariantem nr3. Wiemy tez ze spotyka sie je w terenach litoralu skalnego, dalej sa male - czyli nie rosna, mimo, ze nie maja muszli.
Wydaje mi sie ze nie sa to cechy, ktore moga ulec zmianie na przestrzeni kilku pokolen, nawet jesli nie ma ograniczenia w postaci muszli.
Ja ciagle mam wrazenie ze miedzy moimi a Jurka istnieje roznica w budowie ciala.
Tutaj zdjecie doroslego osobnika (ponad 3 lata), samiec:

W zwiazku z nim mam pytania.
1) Czy Wasze shelle maja takiej samej wysokosci pletwe grzbietowa i czy jest ona wydluzona na koncu
2) W jakim wieku sie wybarwily na kolory doroslych (to pewnie do Krzyska)?
3) Jak sie Krzysku u Ciebie zachowywaly podczas tarla, konkretnie czy samiec bronil muszli z mlodymi i czy wpychal samice do srodka

U mnie F1 wygladaja dokladnie jak rodzice. Nie jest to jednak dowod na to ze Jurek niema racji bo dorastaly w tych samych warunkach co rodzice (piach, muszle Neothauma i winniczkow, choc byly tez duze).

Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#54 - Posted: 12 Cze 2007 19:49 
Przemek napisał:
"......chocby T. vitattus shell. U nich cecha ta jest wykorzystywana w naturze. W przypadku shelli nie ma takiej potrzeby......."

, ups! tego nie rozumiem. Czyzby były "shell'e" i "shell'e"?


Przemku moje Alto sa jeszcze mlodziutkie (sadze tak po wielkosci, ok. 2- 2,5 cm) i samce (tak przypuszczam) sa dokladnie tak samo wybarwione jak ten osobnik na zdjeciu, powiem wiecej ich ciemne pasy sa nawet bardziej intensywne (moze to kwestia wieku) i pletwa grzbietowa jest do polowy czarna, stopniowo "rozmywajaca" sie. płetwa ogonowa żółta.

Ostanio zaobserwowalem to o czym piszesz. Samce staja pionowo glowa w dol, cale drza i wpychaja wyraznie jasniejsze osobniki do muszli (samice?). Kazdy samiec (jak narazie sa chyba 3) ma swoja muszle, ktorej broni na swoim rewirze.

Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#55 - Posted: 12 Cze 2007 20:14 
Leszku chodzilo mi o to ze w koloniach vitattusow wystepuja dwie wielkosci samcow tzw "pirates" (do 60mm) i "sneakers" do (35mm) mimo ze to ten sam gatunek. W przypadku A. sp. "compressiceps shell" nic takiego niue wystepuje

Autor rufus1
Użytkownik
#56 - Posted: 12 Cze 2007 22:00 
To jak to wyglada w przypadku Altolamprologus com.? Z tego co widze Formy barwne Alto com. (wieksze) nie wystepuja w formach "shell". T. vittatus z tego co mi sie wydaje nie ma form barwnych.

Nie moge dalej zrozumiec Twojej wypowiedzi:
".....Istnieja gatunki, u ktorych dorastanie tych samych osobnikow do roznych rozmiarow jest powszechne chocby T. vitattus shell. U nich cecha ta jest wykorzystywana w naturze. W przypadku shelli nie ma takiej potrzeby....",
przeciez T.vittatus tez ma forme "shell", chodzi o to zdanie"...W przypadku shelli nie ma takiej potrzeby....",


Przemku z tego co wyczytalem T.vittatus zajmujacy srodowisko skalne rosnie wiekszy (10 - 11cm, w niewoli moga byc nawet nieco wieksze) od jego kuzyna z muszli (do 6 cm). Czyli jeszcze jest jeden rozmiar? , czyli dorastajacy do 35 mm. A moze te najmniesze samce sa tylko "orbitami" na terytorium samcow dominujacych, ale moze w pozniejszym okresie jednak rosna wikesze po objeciu swojego terytorium?. Czy biora one udzial w romnazaniu (te maluchy)? Czy samice wycieraja sie z tymi samcami czy tylko tylko z tymi "wyrosnietymi?
U mnie dojrzala samica wytarla sie z najwiekszym samcem, najbardziej aktywnym w akwarium. Samiec ten mial dosc spore terytorium i bronil skutecznie swojego terytorium z ok. 15 muszlami.
co ciekawe po pierwszym tarle widze ze samiec T.vittatus nie zajmuje muszli , jedynie tylko broni jej przez krotki okres podczas tarla i u mnie 1 dzien po tarle. Obecnie plywa po calym akwarium i przegania inne osobniki wlasnego gatunku. W akwarium sa jeszcze dwa samce. Czasami zajrzy do samicy. Role stalego "obserwatora" rejonu muszli przejela samica ktora co jakis czas wychyla sie doslownie na dlugosc oka z muszli i obserwuje co sie dzieje. Druga ciekawostka jest to ze przy tej muszli caly czas "cztuje" alto (caly czas ten sam osobnik).

to zapewne znasz :
"Description of alternative male reproductive tactics in a shell-brooding cichlid, Telmatochromis vittatus, in Lake Tanganyika"

a moze cos pokrecilem. Sa to dla mnie nowe ryby (T.viitatusy, alto juz mialem) i dlatego tak dopytuje :-).

Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#57 - Posted: 12 Cze 2007 22:34 
Leszku
Ja caly czas pisze o telmatochromis vittatus shell. Wiem ze troche zamieszalem, ale w obrebie tego jednego wariantu czy moze gatunku, (jesli to oczywiscie jest osobny gatunek, rozny od telmatochromis vittatus) wystepuja dwie wersje samcow rozniace sie wielkoscia. Mam nadzieje ze teraz juz jest jasne :)

Troche informacji jest jeszcze w : Nest use by territorial males in a shell-brooding cichlid: the effect of reproductive parasitism .

A wracajac do alto, ten ktory czatuje przy muszli, najprawdopodobniej wyczul, ze niedlugo wyplynie jedzenie. Ciekawe jak dlugo male sie uchowaja :)

Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#58 - Posted: 12 Cze 2007 23:56 
Rozumiem.
Z tego co zrozumialem (ale moze blednie) te mniejsze samce to wlasnie "samce orbitalne" na terytorium dominjacego samca (wiekszego, podaje sie wielkosc 5,5 cm +/- 4- 5 mm, terytoria dosc spora wedlug mnie jak na taka rybke). Daletego tez pytalem min. czy masz jakas wiedze czy te samce podchodza do tarla z samicami? czy wycieraja sie tylko te wieksze.
U mnie sa 3 samce, z czego najwiekszy ma ok.5,5 cm, a najmniejszy ok.4 - 4,5cm. Najwieksza samica (to ta ktora odbyla tarlo) ma ok.2,5 - 3 cm.

Co do Alto, postaram sie go jednak uprzedzic w wylapaniu ew. maluszkow i przeniesc samiczke do kotnika wraz z muszla. Obserwujac ich chec szukania jedzenia i samego jedzenia watpie czy cos by sie uchowało.

Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#59 - Posted: 13 Cze 2007 00:00 
podobaja mi sie te Alto na fotkach tooolda.
Ich kolorystyka. Z czasem bede szukal podobnych.

Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#60 - Posted: 13 Cze 2007 04:36 
W zwiazku z tymi rybami nurtuje mnie czy istnieje w Tanganice slimak, w ktorego muszli moze schowac sie 6cm ryba

Pila ovata

myślę,że w moim przypadku rozdzielamy włos na czworo - Przemek pisze ,że jego osobniki mają 5 i 4 cm (samiec i samica) , moje mają 6 i 5 cm analogicznie. To na prawdę żadna różnica.
inna sprawa to kolorystyka i wygląd płetwy grzbietowej - tu poprosze Przemka aby pokazał kilka fotek swoich ryb i pokazał dokładnie różnicę w budowie - wielkości tej płetwy.

Leszek
Ich kolorystyka. Z czasem bede szukal podobnych

z 6 sztuk tylko ta para (jak sądzę jest to już para) tak ładnie się wybarwiła. Pozostałe 4 sztuki nie są tak bardzo ładne i przy tym są wszystkie mniejsze i gorzej ubarwione. Postaram się im zrobić kilka fotografii w najbliższym czasie.

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®