Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell

Strona  Strona 4 of 4:  « Previous  1  2  3  4  
Autor 09kk
Użytkownik
#91 - Posted: 19 Wrz 2007 17:36 
Kolejne :) :




Autor tasma
Użytkownik
#92 - Posted: 19 Wrz 2007 19:21 
Sadze ze to Altolamprologus compressiceps, ktore z jakiegos powodu nie urosly. Nie potrafie tego w zaden sposob udowodnic. Wnioskuje tak po kolorystyce i ulozeniu pasow.
Sprobuj zrobic zblizenie.

Przemek

Autor 09kk
Użytkownik
#93 - Posted: 19 Wrz 2007 19:36 
Dzięki za odp.
tylko czemu takie małe się wycierają , a dużo większym kalvusą ani to w głowie. Ryby są na pewno dobrze karmione i zdrowe. Mnie też to zaskoczyło jak samica siedziała przy i w środku muszli aż do tego stopnia, że wyjąłem muszlę i wtedy wypadły młode ku mojemu wielkiemu zdiwieniu miały jeszcze woreczek żółtkowy i około 3 mm. Czy jest to możliwe, że ryba , która ma dorastać do ok. 15cm jest już dojrzała przy wielkości 5cm?

Autor 09kk
Użytkownik
#94 - Posted: 19 Wrz 2007 20:01 
Samica :



Autor tasma
Użytkownik
#95 - Posted: 19 Wrz 2007 20:20 
A jak wyglada samiec?
Tak jak na ostatnim zdjeciu?

P.

Autor 09kk
Użytkownik
#96 - Posted: 19 Wrz 2007 20:26 
Na tych 3 zdjęciach jest ta sama samica . Samiec jest tej samej wielkości tylko kolor ma jakby brudniejszy . Mniej widzoczne są pasy,a jak jest zdenerwowany to robi się ciemnosiwy i pasy są jeszcze mniej widoczne . Nie mogę mu zrobić zdjęcia ,bo nie chce wyjść za skały ,a jak wyjdzie to fotka jest nieudana :p

Autor 09kk
Użytkownik
#97 - Posted: 19 Wrz 2007 20:32 
Udało się . Jest śpiący samiec :D


Autor tasma
Użytkownik
#98 - Posted: 19 Wrz 2007 20:43 
Po obejrzeniu tych fotek w dalszym ciagu stawiam ze to "duzy" compressiceps. Piszesz ze kupiles osobniki okolo 3cm. Do tej wielkosci dorastaja okolo 7-8 miesiecy. Byc moze w tym czasie ktos je w jakis sposob "zepsul". Moze byly zle karmione. Nie wiem.
Poza tym zeby kupic shella trzeba sie niezle postarac. Shelle sa okolo 2 x drozsze od "zwyklych" kompresiow. Dlaczego ktos mialby Ci robic prezent.
oczywiscie moge sie mylic ...
Przemek

Autor 09kk
Użytkownik
#99 - Posted: 19 Wrz 2007 20:52 
Jak pisałem kupiłem je w sklepie w Toruniu a one pochodzą z giełdy w Łodzi tak samo jak moje Kalvusy , które mi przywieźli na zamówienie.
Na allegro facet z Gdańska shelle sprzedawał po 15zł Ja za moje dałem po 20zł

Autor 09kk
Użytkownik
#100 - Posted: 19 Wrz 2007 20:55 
To jak wytłumaczyć , że u mnie od maja urosły około 2cm? Czyli są zdrowe i rosną

Autor tasma
Użytkownik
#101 - Posted: 20 Wrz 2007 11:20 
Wiesz ja mam za malo danych zeby wyrokowac.
Wiem na pewno, ze nie jest to mniejsza wersja shelli (ta ktora sprzedaje Tropheus Tanganika). Nie ten ksztalt ciala i nie ta kolorystyka.

Mozna wytlumaczyc to ze skarlowaciala ryba rosnie. Takie ryby rosna, nawet dojrzewaja plciowo, ale nie osiagaja maksymalnych wymiarow.
Przyklad z mojego zbiornika. Akurat chodzi o calvusy, ale pokrewienstwo jest tak duze ze mozna zalozyc analogie.
. Mam stado 13 sztuk pochodzacych od rodzicow z odlowu. ryby sa w tym samym wieku, okolo 18 miesiecy. Wsrod nich jest kilka samcow 10-11 cm, kilka samiczek 5-6 cm, juz dojrzalych plciowo i cztery osobniki o wielkosci okolo 3-4 cm. Te najmniejsze osobniki caly czas rosna, ale nie jestem w stanie stwierdzic dlaczego sa mniejsze od braci i siostr. Byc moze w pewnym momencie jako mniejsze i slabsze zalapywaly sie na mniejsza ilosc pokarmu, byc moze to cechy osobnicze. Nie wiem. Chow wsobny odpada bo rodzice byli z odlowu.

Napisz jeszcze ile cm ma samiec i czy chowa sie w muszlach. Jesli nie wchodzi do nich wogole znowu swiadczyloby to o tym ze jest to duzy compressiceps.
Odpowiedz na zadane przez Ciebie pytanie nie jest latwa. Po raz kolejny podkreslam, ze z mojej strony sa to wylacznie dywagacje. Na 100% bedzie mozna okreslic kiedy ryby urosna albo kiedy samiec wejdzie do muszli.

Przemek

Autor 09kk
Użytkownik
#102 - Posted: 20 Wrz 2007 12:38 
samiec nie wchodzi do muszli one początkowo miały tylko dwie muszle morskie takie podobne do winniczka tylko większe i zaglądały do nich tylko calvusy,teraz po tym incydencie z małymi włożyłem więcej muszli po winniczkach ale samca one nie interesują . Nie ma większej różnicy we wielkości międz tymi czteroma osobnikami tak samo jak nie ma takiej różnicy między calvusami ale one moim zdaniem rosną prawidłowo bo od maja urosły prawie jeszcze raz taki . Compreski by mnie nie martwiły (ich wzrost ) bo jednak rosną ale te młode dały mi do myślenia dlatego te moje pytania. Mam doświadczenia z rybami z Tanganiki bo od wielu lat mam księżniczki trochę krócej multiki i naskalniki ale Alto mam od maja i małe doświadczenie tylko wiedza teoretyczna brak praktyki.
Jakie jest Twoje zdanie co do tych ryb czy je trzymać czy nie jeżeli to są duże "małe" compreski
krzysztof

Autor tasma
Użytkownik
#103 - Posted: 20 Wrz 2007 18:55 
Przede wszystkim nie podejmuj pochopnych decyzji. Zalozmy ze sie myle. Co wtedy?
Daj im jeszcze szanse. Alto to ryby dla cierpliwych. Moze cos sie jeszcze zmieni.

A na pytanie:
Jakie jest Twoje zdanie co do tych ryb czy je trzymać czy nie jeżeli to są duże "małe" compreski
nie odpowiem, bo to bardziej kwestia moralna niz akwarystyczna. Jesli sie okaze ze cos z nimi nie tak moze uda Ci sie znalesc im jakis inny dom.

Przemek

Autor 09kk
Użytkownik
#104 - Posted: 20 Wrz 2007 19:22 
Dzięki za wszystkie wypowiedzi
ja pisząc czy je trzymać czy nie nie miałem na myśli ich uśmiercania
cała akwarystyka to hobby dla cierpliwych
Pozdrawiam krzysztof

Autor tasma
Użytkownik
#105 - Posted: 1 Paź 2007 21:07 
Dzisiaj znalazlem w naszym akwarium malutkie shelle. Nie byloby w tym nic dziwnego, wszak to nie pierwsze tarlo u nas, ani nawet nie dwudzieste, ale ze poprzednie maluchy znalazlem poltora tygodnia temu, a mam w zbiorniku pare z odlowu i cztery sztuki F1 z wlasnej hodowli (2 samce, 2 samice), znaczy sie ze ktoras z mlodych samic jest juz dojrzala plciowo.
F1 pochodza z miotu, ktory przyszedl na swiat w dlugi weekend majowy 2006, czyli do dojrzalosc plciowa te ryby osiagaja w okolicy 18 miesiaca zycia (napisalem to juz w artykule TM, ale wtedy byly to przypuszczenia, a teraz jest dowod empiryczny).
Obecnie te F1 maja okolo 2,5-3cm samiczki i 3,5-4cm samce. Odlowy okolo 4 cm samica i 5-5,5 samiec. Sadze ze odlowy maja okolo 3,5-4 lata. W dalszym ciagu sie rozmnazaja.
Moze komus przydadza sie te informacje.

Przemek

Autor bernard
Użytkownik
#106 - Posted: 2 Paź 2007 00:15 
"tylko czemu takie małe się wycierają , a dużo większym kalvusą ani to w głowie". - błagam, takich słów nie da się czytać... :)

Autor tooold
Użytkownik
#107 - Posted: 7 Lis 2007 20:08 - Edytowany przez: tooold 

Autor Sendog
Użytkownik
#108 - Posted: 9 Lis 2007 09:50 
Piękne Jurku ryby. W jaki są wieku?


Pozdr
Krzysiek

Autor tooold
Użytkownik
#109 - Posted: 9 Lis 2007 21:15 
około 3 miesiące

Autor tooold
Użytkownik
#110 - Posted: 12 Gru 2007 06:13 - Edytowany przez: tooold 
Dzisiaj znalazlem w naszym akwarium malutkie shelle

ciekaw jestem Przemku ile ryb jest - było w miocie ?
ja dzis przenosiłem swoje do wiekszego kwarium i było ich 50 sztuk ;-)

a propos naszej rozmowy mam tu pytanie dotyczące Twojego artykułu w 1 numerze TM o shellach - piszesz :

"Naturalnym środowiskiem shelli są otwarte , piaszczyste strefy jeziora , na głębokości od 10 do 40 metrów"

"W sytuacji zagrożenia chowają się w pustych muszlach..... nie przywiązują się do nich na stałe , z wyjątkiem okresu tarła"

"Młodzież wychowuje się w terenach skalistych "

czy mam przez to rozumieć,że wylęg się przemieszcza z muszli z terenów piaszczystych do terenów skalistych - chyba jednak nie ?????

Autor tasma
Użytkownik
#111 - Posted: 12 Gru 2007 08:55 
Jurku

W miocie tak jak u Ciebie jest po okolo 40-50 sztuk.

Nie wiem czy ustosunkowywac sie do wszystkich cytatow czy tylko do pytania postawionego na dole.

czy mam przez to rozumieć,że wylęg się przemieszcza z muszli z terenów piaszczystych do terenów skalistych - chyba jednak nie ?????
Tak, tak masz to rozumiec, z tym, ze nie to nie wyleg sie przemieszcza, a przenosza go plywy.
Mlode altolamprologusy (dzieci duzych alto) jak sam pewnie wiesz sa bardzo nieporadne. W jakis sposob prad wody wyrzuca je na plycizny, gdzie jest sporo pokarmu, a mniejsze zagrozenie. Nie wiem czy one same kieruja sie w strone skal, czy tez przezywaja tylko te ktore sie tam znajda (w opracowaniu bylo napisane jednym zdaniem, lakonicznie ze maluchy dorastaja w takim wlasnie srodowisku).
O shellach wiem, ze w mlodym wieku wola skalki (z relacji pletwonurkow, zreszta moje obserwacje w akwarium to potwierdzaja). To ze zachowuja sie podobnie jak duze alto. dopowiedzialem sam. Wedlug mnie nie mialyby szans przezycia na piasku, a jesli mlode osobniki zyja w skalach, to pewnie od malego.

Przemek

P.S.
Nie wiem czy pamietasz moj podzial compressicepsow na te shele co mam ja od Marty, te co masz Ty i Sendog i na duze. Thomas Andersen podziela moj poglad w tej sprawie.

Autor tooold
Użytkownik
#112 - Posted: 12 Gru 2007 17:58 
teoria pływów mówisz.....

wiesz , bez urazy ale nie do końca mnie to przekonuje :
- po pierwsze nie sądzę aby na płciznach było mniejsze zagrożenie , moim zdaniem płycizny są terenem o większym zagrożeniu ( ale to nie na temat ;-)

- po drugie - zakładam że shelle nie mieszkają na pustyni litoralu piaszczystego, tylko jest tam sporo innych ryb, także powiedzmy innych muszlowców. Dziwne by było że tylko wylęg shelli jest przenoszony przaz pływy, prądy. Opierając się na tej hipotezie płycizny powinny być pełne młodych ryb różnych gatunków , także innych muszlowców i wielu innych gatunków .

- po trzecie pada zdanie o występowaniu tego gatunku : wymieniasz Zambię, Tanzanię , Kongo i Burundi. Należałoby więc sądzić że te pływy czy prądy są takie same w tych rejonach , a to wydaje mi się mało prawdopodobne.

takie są moje wątpliwości .....

ps.moje młode shelle zaglądają chętnie do muszli ;-)

ps2. pamiętam twój podział shelli - nie neguję go i jest to ciekawy problem

Autor tasma
Użytkownik
#113 - Posted: 13 Gru 2007 07:57 
W takim razie przeanalizujmy srodowisko zycia altolamprologusow.
Altolamprologus compressiceps. Litoral skalny to pewne. Najczesciej wyglada to tak. Prawie pionowe skaly od powierzchni wody az do minimum 30-40 metra. Glebiej sie raczej nie zapuszczaja i wisi im czy sa skaly czy nie.

W zaleznosci od tego na jakiej glebokosci koncza sie skaly zaczyna sie piasek (jesli powyzej okolo 40-50 metra glebokosci) lub mul (ponizej). Shelle mimo, ze zyja na piasku, pierwsza czesc zycia spedzaja w skalach. Podejrzewam, ze cykl schodzenia glebiej wyglada podobnie jak u duzych compressicepsow z ta roznica, ze w koncu docieraja do piasku.
Wedlug mnie shelle nie zyja w miejscach gdzie piasek rozciaga sie od brzegu, ale jak pisalem wyzej, od pewnej glebokosci. To chyba nie jest typowe miejsce wystepowania muszlowcow, bardziej piaskowek.

Jesli chodzi o zagrozenie na plyciznach, nie zgadzam sie. Ktore ryby zyja na malych glebokosciach w litorale skalnym, w poblizu brzegu? Niektore naskalniki, moze jakies eretmodini. To ciezka strefa wymagajaca odpowiedniego przystosowania ciala (Marek Winiarski nazwal to torpeda). Jezioro faluje, grozi rzuceniem na skaly lub nawet na brzeg.

Apropos wynoszenia mlodych. Nie wiem czy to wplyw pradu wody (bo powyzej udowadniam ze falowanie nie robi im krzywdy), czy tez narybek jest w stanie sam sie uniesc, w jakis sposob to robi. A jesli robi to narybek duzych alto. shelli najprawdopodobniej tez. Przyznaje nie potrafie tego wyjasnic.
Zauwaz, ze wzrost altolamprologusow trwa bardzo dlugo. Mozna wydzielic co najmniej trzy okresy. Maluchy do okolo 3-4 miesiaca (szaro-zolte), pozniej zmiana ubarwienia na ciemniejsza (braz) i przejscie glebiej, a pozniej "przeobrazenie" w osobnika wygladajacego jak dorosly zyjacego jeszcze glebiej. U innych ryb ze szczepu Lamprologini nie ma tego typu zmian.

W kwestii wystepowania. Chyba nie wyslowilem sie zbyt jasno. Piszac, ze wystepuja w tych krajach, nie znaczy ze jezioro jest pelne tych ryb. Znam okolo 5 lokalizacji w Zambii, jedna w D.R. Konga i po dwie w Tanzanii i Burundii. Nie jest to wiec ryba ktora wystepuje tylko na kilku kilometrach linii brzegowej, w jednym miejscu. Z drugiej strony tak mala ilosc siedlisk swiadczy ze wymagaja dosc specyficznych warunkow do zycia. Jakich? Nie wiem. Byc moze chodzi o jakies specyficzne ulozenie skal, do jakiejs okreslonej glebokosci, byc moze prady, byc moze cos zupelnie innego. Chetnie bym sie dowiedzial.

Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#114 - Posted: 13 Gru 2007 12:29 
Przemku dziękuję za odpowiedź

nie rozwiałeś moich wątpliwości

chciałem Cię prosić o informację, w której pozycji z literatury spotkałeś info o tym, że młode shelle są przenoszone na skalne płycizny - to dla mnie ważne ;-))))

ps.moje młode mają już 4 miesiąc , nabrały powoli kszałtów typowych dla Altolamprologusów ,a i barwy są dośc podobne

Autor tasma
Użytkownik
#115 - Posted: 13 Gru 2007 12:54 
Jurku

Zauwaz, ze nie napisalem nigdzie ze wyczytalem ta informacje o shellach, a o duzych compressicepsach. Wniosek ze tak jest u shelli wysnulem sam.
Bylo to w ktorejs publikacji, ktora podalem jako literatura do artykulu o Calvusie albo o Rodzaju Altolamprologus. W wolnej chwili sprawdze.

nie rozwiałeś moich wątpliwości

Przykro mi. Staralem sie.

Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#116 - Posted: 13 Gru 2007 13:11 
Wniosek ze tak jest u shelli wysnulem sam.


ach Przemku !!!!!!!!!

ale to właśnie w artykule o shellach piszesz :
"Młodzież wychowuje się w terenach skalistych "
"Naturalnym środowiskiem shelli są otwarte , piaszczyste strefy jeziora , na głębokości od 10 do 40 metrów"

to w takim razie chyba jednak zbyt pochopny wniosek - moim zdaniem

ps.dziwnie się czuję ;-))))))))

Autor tasma
Użytkownik
#117 - Posted: 13 Gru 2007 13:19 
Nie do konca. Przeciez tak wlasnie zachowuja sie mlode w akwariach. Do pewnego momentu nie korzystaja z muszli by nagle zaczac to robic. Tutaj pewnie bedziesz oponowal, ale takie zachowanie zaobserwowano nie tylko u mnie w przypadku ryb zakupionych w Tropheusie.
Pewnie w naturze jest tak samo, choc jak w wielu moich wywodach moge sie mylic.

ps.dziwnie się czuję ;-))))))))

nie tylko Ty

Autor fazi64
Użytkownik
#118 - Posted: 13 Gru 2007 13:25 - Edytowany przez: fazi64 
ps.dziwnie się czuję ;-)

Witam,
Dejavu!
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#119 - Posted: 13 Gru 2007 15:16 
Nie do konca. Przeciez tak wlasnie zachowuja sie mlode w akwariach. Do pewnego momentu nie korzystaja z muszli by nagle zaczac to robic. Tutaj pewnie bedziesz oponowal, ale takie zachowanie zaobserwowano nie tylko u mnie w przypadku ryb zakupionych w Tropheusie.
Pewnie w naturze jest tak samo,


moje shelle-nie-shelle przeniosłem teraz do młodych L.callipterus
fajnie to wygląda 50 sztuk Alto i drugie tyle conajmniej Callipterusa

co do Alto i muszli - moje mają 4 miesiąc, chętnie zaglądają do muszli - kilku sztuk do dziś nie przeniosłem bo jak tylko kiwne palcem to sie chowają . W dużej masie można powiedzieć że nie zaglądają do muszli bo jest ich po prostu zbyt dużo , jeden drugiego wypycha i pogania.

Strona  Strona 4 of 4:  « Previous  1  2  3  4 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®