Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Mlode Lophiobagrus brevispinis

Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Wrz 2007 21:48 
Hej,

no i stalo sie parka wczoraj w nocy zlozyla ikre :).
Do tarla doszlo dzien po tym jak z 50 litrowego zbiornika odlowilem innych wspolmieszkancow tj. parke Lamprologus multifasciatus.
Rybki obraly za miejsce tarla jaskinie samca.
No to na razie tyle informacji :).

Pozdrawiam.

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Wrz 2007 23:25 
Gratuluje Danielu!!
Pierwsze tarlo, super emocje!!!
Ja tez sie przymierzalem do zakupu tych sumikow, ale jak narazie brakuje mi warunkow (zbiornika).
Moze napisz kilka slow na ich temat (akwarium, pokarm, zachowanie itd)

Jak sie spotkamy to mam do Ciebie pytanie zwiazane z Syndontis granulosus. Licze na kilka slow o tej rybie ;-).

Leszek

Autor worton
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Wrz 2007 09:37 - Edytowany przez: worton 
Hej,

sa spokojne, mozna trzymac w grupie. Zyly sobie zgodnie u boku parki L. multifasciatus. Nadaja sie do ogolnego akwarium (trzeba kupic grupke) a potem parki mozna poprzelawiac do akwariow tak 50l :). Jedyny haczyk to taki, ze trzeba grupke wpuszczac od razu do baniaka lub potem nie dodawac samcow. Nowy osobnik w ustabilizowanej juz grupie zostanie zabity jezeli baniak bedzie za maly.

Co do S. granulosus jak masz kasiore i baniak to sie nie wahaj bo na pewno sie nie zawiedziesz ;).
Aha no i S. granulosus w przeciagu 2-3 nastepnych lat prawdopodobnie trafi do czerwonej ksiegi.


Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 19 Wrz 2007 18:20 
Aha no i S. granulosus w przeciagu 2-3 nastepnych lat prawdopodobnie trafi do czerwonej ksiegi.

http://www.iucnredlist.org/search/details.php/6080 9/all

Marta

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Wrz 2007 18:42 
Czy to oznacza że już trafił? I nie będzie można go odławiać?

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 19 Wrz 2007 19:37 
To są ryby z Czerownej Ksiegi o różnych stopniach zagrożenia. Odławiane moga byc wszystkie te ryby za zgodą. Nie są na loście CITES. Tutaj przede wszsytkim pokazane jest, żeę ryby te maja ograniczony zasięg - czyli tylko jezioro Tanganika. Nie ma zakazu odłowu.

Marta

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 19 Wrz 2007 20:51 - Edytowany przez: admin 
Jeszcze w sprawie wyjaśnienia Czerwonej Ksiegi. Gatunki tam zamieszczane mają wiele kategorii zagrożeń. _ wymarłe, wymierajace, zagrożone wymarciem, o ograniczonym zasiegu występowania itp. Wiele ryb z Tanganiki klasyfikuje sie tutaj z powodu endemicznego rozmieszczenia - czyli tylko w tym konkretnym miejscu. Gatunki o duzym zagrożeniu umiejscowiane są na Cites. Tanganika o ile wiem nie ma do tej pory takich gatunków. Zagrożenia w większości wypadków są określane przez badaczy: w specjalnej rubryce są zmieszczane pozycje - tutaj zwykle pojawia sie określenie - zagrożenia nieznane. Są też takie zagrożenia jak zniszczenie środowiska, itp. Warto posługiwać sie tą lista z powodu pełnej informacji i rozmieszczenu w jeziorze - mapa, a także danych o żywieniu, środowisku itp. Dane sa uzupełniane na bieżąco.

Marta

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 19 Wrz 2007 21:02 
A w sprawie S.granulosus - wiem od Michelle, że to ryba bardzo rzadka, samotnik, żyjąca dość głęboko. Pojawia sie w strefach przybrzeżnych sezonowo, wędrujac albo w celach godowych, albo za pokarmem i wtedy istnieje szansa na jej odłwoienie. Stąd tez i ogromna cena tej ryby.

Wiele ryb jest możliwych do odłowienia tylko w określonym sezonie roku. Tak naprzykład jest z Bathybates, Bentochromis i innymi rybami żyjącymi w toni wody.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Wrz 2007 19:59 
No no,

CITES - taka kraza plotki wsrod milosnikow sumoksztaltnych. Mam nadzieje, ze nie uzasadnione :).

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 20 Wrz 2007 20:13 
No to jak CITES to wtedy mozna sprowadzać te ryby, ale tylko za specjalna zgodą.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Wrz 2007 20:20 
:/

pewnie dlatego, ze udalo sie je rozmozyc w sposob naturalny w baniakach. Ciekawe jak sie sprawa rozwinie.

Pozdrawiam.

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 21 Wrz 2007 12:26 
Po męcze Cię Danielu jeszcze ;)

Opisz dokładniej te sumki i różnice jakie są pomiędzy Lophiobagrus brevispinis a Lophiobagrus cyclurus.

Opisz karmienie tempo wzrostu itp.. ;) zaciekawiły mnie te "szkraby"

Marcin.T <')))><

Autor worton
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Wrz 2007 14:54 
Hej,

brevispinis sa bardzo delikatne i niesmiale. Zjezdzaly sprzed nosa nawet samicom multifasciatusa :]. Samiczki rosna do 4-5cm a samce do okolo 7.
Mozna je trzymac w grupie, pojedynczo albo parami. Wyplywaja do karmienia nawet za dnia po aklimatyzacji, ktora jednak trwa dosc dlugo (2-3 miesiace).

Cyclurus dla odmiany to taki maly killer. Przynajmniej tak slyszalem. Chociaz ponoc gdy trzyma sie je w wiekszych grupach - wiecej niz 5 sztuk - to staja sie spokojniejsze. Rosna wieksze od brevispinis i sa generalnie bardziej "potezne" i smiale.

Nie jestem pewien czy te co plywaja u Marty i Roberta to cyclurus :].

Pozdrawiam.

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Wrz 2007 15:03 
Nie jestem pewien czy te co plywaja u Marty i Roberta to cyclurus :].

A dla czego tak sądzisz?

A Marto jesteś w stanie zdobyć Lophiobagrus brevispinis?

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 23 Wrz 2007 15:03 
To co pływa u nas to baranki, ostatnio zamieszkały w muszlach dla calvusów. Nie są to killery jak pisze Daniel. I na dokładkę nie wiemy co to jest na 100%

Marta

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Wrz 2007 15:07 - Edytowany przez: timus 
Nie są to killery jak pisze Daniel.

A może dla tego że;

Chociaz ponoc gdy trzyma sie je w wiekszych grupach - wiecej niz 5 sztuk - to staja sie spokojniejsze

Marcin.T <')))><

Autor worton
Użytkownik
#17 - Posted: 23 Wrz 2007 19:56 
Gdyby byly to Cyclurus urosly by juz chociaz troche. A one stoja w miejscu. Kiedy nie przyjade, a nie bywam przeciez czesto sa prawie takie same. Do tego jest pare szczegolow w budowie, ktore budza dodatkowo moje watpliwosci. No ale nie mam dobrego zdjecia zeby siasc i pomierzyc wszystko by byc pewnym.

Moim zdaniem to co maja Marta i Robert to ani nie brevispinis ani nie cyclurus.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 23 Wrz 2007 20:01 
Tak to prawda one nie rosna, mimo, że sporo jedzą i mają 400l zbiornik. Przez długi czas były nawet w 800l akwenie. Bardzo jestem ciekawa co to jest.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#19 - Posted: 24 Wrz 2007 17:11 
http://www.scotcat.com/factsheets/lophiobagrus_cyc lurus.htm

:)

polookaj Timusie obrazki :P.

Poza tymi 4 wymienionymi sa jeszcze 2 gatunki zamieszkujace Tange ale nie wiem jak sie nazywaja :/

Pozdrawiam.

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 24 Wrz 2007 18:07 
Więc może na podstawie tych cech pokazanych na rysunkach będzie łatwiej Marcie określić co ma ;)

Ciekawy link Danielu ;)

Marcin.T <')))><

Autor worton
Użytkownik
#21 - Posted: 24 Wrz 2007 21:43 
No dzisiaj lookam w akwarium a tam kurcze samiczka poza jaskinka. Wedlug info, ktore mialem powinno byc juz po ptokach. Smialo wiec podnioslem odlamek donniczki, ktory sluzyl za kryjowke parce. Patrze a tam kurcze jajka.
Co zrobil samiec? Pozbieral je do pyska. Dziwi mnie tylko, ze czesc jajeczek byla przyklejona na prawde mocno do szyby akwarium (dennej) a czesc walala sie po jaskini luzem. Samiec pozbieral tylko te co sie walaly.
Jajka sa duze! Powiedzialbym, ze bardzo duze. Maja ze 2.5mm srednicy i sa koloru perlowego. Bylo ich tak okolo 20. Bardzo dobrze maskuja sie na piasku. Chwile mi zajelo zanim sie zorientowalem co sie dzieje :).
No to w sumie tyle newsow :).

Pozdrawiam.

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Wrz 2007 11:57 
Kurcze ciekawe co z tego będzie. Skoro samica wyszła z groty?????

Opisz jak teraz się zachowują (po incydencie).Wróciły do opieki nad ikrą?

Marcin.T <')))><

Autor worton
Użytkownik
#23 - Posted: 26 Wrz 2007 18:57 
Wszystko w porzadku. Dawalem im jesc, samica je a samiec dalej nie opuszcza grotki :). Nie bede tak wiecej zagladal bo poprzednio chwycil mnie za palca i nie chcial puscic :D

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Mlode Lophiobagrus brevispinis Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®