Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Pytanie do hodowców muszlowców.

Autor timus
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Paź 2007 16:59 
Czy koledzy którzy mają więcej doświadczania z muszlowcami mogli by sie pokusić o podział na dwie grupy?

Chodzi mi o podział na te które kopią w podłożu i te których nie kręci kopanie. Ja z obserwacji własnych widzę że do tej drugiej grupy można zaliczyć T.Vittatus Shell i A.C Shell

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Paź 2007 19:21 
Hymm, widze ze jak narazie Marcinie nikt Ci nie odpwiedzial to ja cos tam sprobuje.

Szpecem od muszlowcow nie jestem, dopiero ucze sie te piekne ryby obserwowac. Ciekawe doswiadczenia :-).

Teraz mam u siebie, podobnie jak Ty Telmatochromisy vittatus "shell" oraz Alto. C. "sell" Cape Kachese. Telamtochromisy nie kopia w piasku, przynajmniej jak narazie. Co do Alto to czasami widze jak samczyk cos tam delikatnie co jakis czas przerzuci piaskiem. Czasami widac lekkie podkopy pod konkretna muszla, ale czy to jest regula nie wiem, ale bacznie obserwuje te ryby.
Wczesniej mialem L. multifasciatus. Ten gatunek u mnie dosc mocno kopał. Piasek był w ciaglym ruchu na wiekszej powierzchni. Mialem tez L. ocellatusy. w tym przypadku samczki tez kopaly w piasku,a le bylo to w poblizu muszli i z tego co pamietam zasypywal inne muszle. Nastepnym gatunkiem jaki hodowalem byly L. ornatipinnis. Te rowniez kopaly w poblizu muszli. Z piasku wystawalo tylko wejscie do "domku".
To takie moje obserwacje w tym temacie.
Zajrzyj na strone tooolda. Tam na pewno znajdziesz informacje na te temat.

Ja teraz szykuje sie powili na przybycie do mnie L. similis. Z tego co wiem to zachowuja sie podobnie jak L. multifasciatus, czyli lubia sobie pokopac.

Ale niech wypowiedza sie rowniez inny forumowicze, moze moje obserwacje odbiegaja od tego co bylo w innych zbiornikach.

Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Paź 2007 19:41 
Chodzi mi o podział na te które kopią w podłożu i te których nie kręci kopanie

a jaki jest cel takiego podziału?

Autor Vepsik
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Paź 2007 20:17 
Jeżeli dalej zainteresowany, to napisze swoje krótkie spostrzeżenia.

Brevisy - u mnie wybrały tak naprawdę jedną muszlę, resztą się nie interesowały. Trochę ją obsypały piaskiem i tyle wyszło z ich kopania.

Meleagrisy - dość podobnie, chociaż u nich jakoś częściej widziałem, żeby wypluwały jakiś piasek. Mimo to można zaliczyć do niekopiących.

Multiki - można powiedzieć, że bob budowniczy i mac gyver wymiękają. W ciągu jednej doby akwarium zostało przez nie zmienione w 100 %. Nawet duże kamienie chciały przestawić podkopując się pod nie :)

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Paź 2007 20:26 
a jaki jest cel takiego podziału?

Ano taki że chcę wiedzieć jakie gatunki wymagają nieco więcej podłoża , jakie mniej. Pod kontem doboru i aranżacji w przyszłości zbiornika. No i doboru współmieszkańców.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Paź 2007 22:07 
Witam,
Do spostrzezen Leszka i Vepsika, ktore sa zupelnie podobne do moich (multifasciatusy, ocellatusy, ornatipinnisy, similisy, brevisy) dodam kilka uwag. Uwazam, ze najwiekszymi "kopaczami" sa najmniejsze multiki, a similisy, mimo ze wieksze u mnie zachowywaly sie duzo stateczniej. Ornatipinnisy (samiec) to prawdziwy mocarz - u mnie przenosi muszle na duze odleglosci i nawet wysokosci, potrafi nawet wyrzucic muszle na gabke filtra, a kopnie ich polega na zasypywaniu otworow muszli, w ktorych aktualnie nie przebywaja (ale to sie zmienia i czesto zmieniaja lokum, zasypujac i odkopujac muszle). Natomiast za najefektowniejszych "kopaczy" uwazam moje L. speciosus, ktore tworza bardzo symetryczne kratery, w srodku ktorych znajduje sie muszla. Moze jednak tkai styl wynika z podloza jakie mam w akwarium z tymi muszlowcami (nie jest to drobniutki piasek kwarcowy, lecz drobna frakcja zwirku koralowego). W akwarium tym plywaja tez L. brevis (para, ktora wyskoczyla z kotnika przy odlawianiu) i trojka moich nowych nabytkow - A. compressiceps Chimba shell, ktore w ogole nie wyrazaja ochoty do zajmowania sie modelowaniem podloza.
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Paź 2007 07:47 
Ja powiwm tak:
Meleagris - kopacz średniej klasy - w zależności od upodobania - Potrafi przekopać podłoże w kilkadziesiąt minut wokół swojej muszli. Inne muszle potrafi zakopać i skupić cię na swojej. Kopanie na początku w chwili ustawiania sobie rewirów, pożniej mniej. Podobnie Ocellatus.
Simillis - zależy od wystroju zbiornika - w natuże żyje przy skałkach a także na przestrzeni otwartej w pobliżu skupisk muszli. Te obierające rewiry przy skałkach kopią znacznie mniej, zaś te zamieszkujące tereny piaszczysto muliste - hm... niech CAT [Caterpilar] sie schowa... Kopią przez cały czas.

Marek

Autor trzcinka
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Paź 2007 21:58 
Telmatochromis temporalis shell
samiczka kopie w okolicy muszli i przerzuca wszystkie kamyczki(takie z koralowca) z okolicy.
Natomiast samiec -przenosi niepotrzebne muszle-wyrzuca piasek spod kamieni-i przerzuca tony piasku z podłoża oddalonego od muszli.Ukopuje kopce i działa jakby na obrzeżu-a samiczka w pobliżu muszli.Codziennie dno wygląda inaczej.
Przestają kopać gdy wylęgna sie młode.
I zaczynaja ponownie natychmiast-gdy ja coś zmienię-dolewając np wody.i wzruszając dno.

Mam ustawione 2 groty z kamieni-i nie wiem dlaczego-ale zawsze usuwają cały piasek spod tych grot

Autor bernard
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Paź 2007 00:28 
Wg moich obserwacji usuwanie podłoża w grotach to dosyć powszechne zjawisko u ryb z Tanganiki (przynajmniej tych, które miałem). Tak zachowują się zarówno fontosy, jak i trofeusy, a nawet Altolamprologus Compressiceps. O ile jednak pierwsze dwa gatunki biorą piach/żwir do pysków i wypluwają poza grotą, o tyle samiec Altolamprologusa wypycha drobne kamyczki pyskiem. Co ciekawe, nigdy nie zaobserwowałem takiego zachowania u A. Calvus - być może dlatego, że groty, w przeciwieństwie do A. Compressiceps, nie traktuje jako "domu", lecz wykorzystuje jako chwilowe schronienie

Bernard

Autor Martin1910
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Sty 2019 10:24 
Jakie podłodze dla muszlowców ? Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 6 Sty 2019 14:28 
Piasek!

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Pytanie do hodowców muszlowców. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®