Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

zmiana części obsady

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor UTUS
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Paź 2007 07:53 
Mam pytanko po dłuuugiej przerwie w obecności na forum. Dla przypomnienia mam w 250 litrowym zbiorniku Paracyprichromis nigripinis "blue neon" 11 szt oraz Altolamprologus compressiceps Cape Kachese shell 8 sz. Ponieważ w przeciwieństwie do tych ostatnich Paracyprichromis marnieją w oczach (pisałem już o tym i niemam dalej siły dochodzić przyczyn) postanowiłem zmienić obsadę. Pytanie jest proste - jakie towarzystwo dla Altolamprologusów byłoby najlepsze? Chodzi o zgodność charakterów oraz fakt że wprowadzam nowe ryby do już istniejącej obsady. Wracając do Paracyprichromis dam je komuś - poprostu szkoda mi ryb więc jeśli są chętni...
Mam problem z zalogowaniem się i niemam pojęcia dlaczego... Pozdrawiam UTUS

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 25 Paź 2007 09:20 - Edytowany przez: admin 
Witaj

Dla mnei niepojęte jest, że paracyprichromisy pzry tej obsadzie marnieją. Czy karmisz te ryby? Czym były karmione zanim Ty je zakupiłeś. Dla mnie w takim zbiorniku powinny czuć się całkiem dobrze.

Nie rozumiem jak problem masz z zalogowaniem sie ? Napisałeś post, bez logowania nie jest to mozliwe.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Paź 2007 09:33 
A jakie masz parametry wody? Jak urządzony masz baniak - podeślij o ile to możliwe zdjęcia.

Marek

Autor UTUS
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Paź 2007 10:05 
Problemu z zalogowaniem jak się okazuje nie mam - tyle, że komputer nie pokazuje, że jestem zalogowany - dlatego nie byłem tego pewien.

A wracając do rybek to pochodzą z kilku źródeł i niemam możliwości sprawdzenia co dostawały. Karmię je suchym pokarmem dla mięsożernej Tanganiki i pokarm przyjmują. Z początkowej (kupionej na wiosnę) obsady 17 szt pozostało 11 - co jakiś czas padają po jednej. O stresie już pisałem na forum i pomimo Waszej pomocy niestety do dziś nie doszedłem przyczyn. Akwarium jest urządzone tak że tył obsadzony Cryptocorynami i Anubiasem (na podłożu dla roślin) potem rząd kamieni i przód drobny piasek i pełno muszli. W sumie roślin trzeba przyznać jak na Tanganikę mam sporo, ale do plywania miejsce jest . Co do parametrów wody to też ślepa droga, konsultowałem je już z Przemkiem i od tamtego czasu są stałe (OK) więc to nie to. Kombinowałem też z siłą prądu wody z filtrów ale bez efektów. Teraz pracuję, ale popołudniu może uda się zamieścić zdjęcie zbiornika tyle że jakość "komórkowa" :-) i jeszcze muszę dojść jak to zrobić. Oświetlenie stanowi 1 jarzeniówka 20W + światło dzienne z okna dachowego. Ja już nie mam siły do tych Para i mimo że zapłaciłem słono za nie, to tak jak pisałem zdecydowałem o podarowaniu ich komuś chętnemu, kto ma większe doświadczenie jak ja.
Proszę o pomoc przy doborze czegoś do Alto C. One są przepiękne i chowają się świetnie. Ewentualnie dokupię ich więcej, tylko ile mogę na taki zbiornik?

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 25 Paź 2007 10:21 
Obawiam sie, że wina jest w ubogim pokarmie. Te ryby powinny dostawać bardzo zróżnicowany pokarm: drobne mrozone skorupiaki, roztarte granulaty typu OSI, Hikarii, Plankton Hikarii, itp. Jeden pokarm Tanganika - to zły pomysł - popatrz na ich odchody!!!

Marta

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Paź 2007 10:23 
Jak dla mnie to brakuje mi w menu mrożonek. Mówię o pokarmach mięsnych.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Paź 2007 10:25 
Obawiam sie, że wina jest w ubogim pokarmie

A o tym ciągle trąbimy ;)

Marcin.T <')))><

Autor UTUS
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Paź 2007 10:59 
Tak, tak ja wiem o tym. Podszedłem do tematu bardzo ambitnie zamówiłem mrożonki, podawałem je - aż do czasu gdy moje ryby po ich podaniu omało nie zdechły (zatrucie). Gdyby nie pomoc Przemka nawet Comressicepsy by padły. To urok małych miejscowości, nie przeczę że Kraków może nie mieć takich problemów. Zachowanie reżimu temperatury przy transporcie pokarmu na dalsze odległości jest jakie jest. Od tego czasu podaję wyłącznie suchy pokarm, bo poprostu się boję. Nie można rozpoznać czy mrożonka "trefna" , z suchym pokarmem niemam takiego problemu. Zresztą zapewniono mnie ze na suchych pokarmach można je spokojnie hodować. A.Compr taka dieta najwyraźniej służy. Zastanawiałem się czy nie podać im mielonego mięsa ryb które łowię (pstrąg, lipień, kleń) ale istnieje ryzyko zawleczenia do zbiornika posocznicy i innych takich. Tak jak pisałem zdecydowałem się na częściową zmianę obsady, tylko na co?

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Paź 2007 11:06 
Łukaszu
A ja twierdze, ze te Twoje paracyprychromisy byly jakies "lewe". Sa to oczywiscie bardzo delikatne ryby, ale nie az tak delikatne jak alto. Zreszta widziales co sie dzialo jak podales te zepsute mrozonki. Chorowaly tylko alto.
Poza tym zgadzam sie z Marcinem. Jesli nie podajesz zywego pokarmu, mrozonki sa musem.
Przemek
P.S.
Troche Cie tu nie bylo ...

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Paź 2007 11:34 
No jest na to wyjście ;)

Zainwestuj w lodówkę samochodowa i sam kup mrożonki. Albo jak kombinujesz z mięsa ryb ale morskich czy krewetek koktajlowych. Z tym że to w 100% nie zastąpi skorupiaków. ;(

Musisz podawać mrożonki. Odpowiednio płukane sprawdzonej firmy z sprawdzonego źródła. Musisz takie znaleźć ;)

Marcin.T <')))><

Autor UTUS
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Paź 2007 11:52 
Och Przemku nie było mnie, nawet pisałem na maila do Ciebie ale myślałem że się obraziłeś bo nie dostałem odpowiedzi. Praca, praca a w przerwach praca... tak ostatnio żyję. Zresztą tyle Cię wyeksploatowałem przy urządzaniu zbiornika że bym się nie dziwił ;-)
Wiesz te para mają (nie wszystkie) ślady lekkiej deformacji kręgosłupa, być może masz rację że coś z nimi nie tak z założenia bo przyznasz że starałem się aby problem rozwiązać (z Twoją pomocą też) W każdym razie poddaję się. Jak ktoś jest chętny to je oddam.
Co do pokarmów mrożonych to nie wiem co robić. Niema absolutnie możliwości sprawdzenia jakości pokarmu, nawet mając lodówkę skąd wiem co do niej wkładam? Zastanawiam się jeszcze czy nie nadawała by się do tego zywa ochotka z wędkarskiego sklepu (myślę o Alto oczywiście) lub małe dżdżownice. No i doradźcie mi wreszcie co dokompletować do Alto bo nadal nieznam Waszego zdania.

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Paź 2007 12:08 - Edytowany przez: timus 

No i doradźcie mi wreszcie co dokompletować do Alto bo nadal nieznam Waszego zdania.



Ja mam z alt to ; http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=1700

Marcin.T <')))><

Autor UTUS
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Paź 2007 12:24 
Telmatochromis Vittatus shell to jest jak rozumiem? ile bym mógł ich wpuścić żeby nie było gęsto? Nie kłócą się między sobą? Muszę sprawdzić gdzie je można nabyć jeszcze :-) Dziękuję za podpowiedź!

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Paź 2007 12:31 
Zaczynajc swoja przygode z akwarystyka hodowalem ryby ktore wymagaly pokarmu miesnego. W lato i wczesnsa jesienie nie bylo problemu, sam lapalem to co plywalo w wodzie (dafnia, wodzien, cyklop). Gorzej bylo w zimie. W moim miescie tez byl problem z mrozonkami. Wtakiej sytuacji postanowilem zastapic naturalny pokarm (najlepszy) nieco mniej naturalnym, czyli tartym sercem wolowym. Jezeli masz problem z mrozonkami sprobuj podawac tarte serce wolowe specjalnie przygotowane do karmienia ryb. Nalezy usunąć wszelkiego rodzaju blony, żylki, tluszcz itd. nozem. Nastepnie serce dobrze przeplukac pod bierzaca woda, osuszyc i pokroic w mniejsze kawalki ktory kazdy nalezy oddzielnie zamrozic np. pakujac w woreczek foliowy. Nastepnie przed karmieniem wyjmujemy taki kawaleczek sarca i trzemy na tarce. W zaleznosci od wielkosci ryb i ich pyszczkow trzemy na grubej tarce lub tej mniejszej. Podaje sie w malych ilosciach na przemian z innymi pokarmami rowniez roślinnymi.
Wiecej przepisow znajdziesz tu:
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/kk/sercew.html

Autor UTUS
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Paź 2007 12:39 
rufus1 dziękuję za informacje, brzmi rozsądnie i daje możliwość szybkiego przygotowania, dziękuję jeszcze raz

timus widziałem posty na temat Telmatochromis, jesteś pewien że się nie pokaleczą nawzajem? ponoć to agresywne stworzonko... jeśli nie to ile ich zamówić na 250 litrów i mając Alto na uwadze.

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Paź 2007 12:40 
Muszę sprawdzić gdzie je można nabyć jeszcze :-)

Sprawdź ofertę na głównej stronie ;)

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Paź 2007 12:42 - Edytowany przez: timus 
Po moich obserwacjach uważam że układ 2 samce i kilka samic jest OK. Nie widzę żadnych uszczerbków ani na Alto ani na Telmatochromisach. A akwarium mam mniejsze ;)

Nerwówkę widać w okresie tarła. Po za tym raczej spokój.

Marcin.T <')))><

Ps. Pewnie można podobnie jak Leszek radzi potraktować krewetki koktajlowe. Choć ja je po prostu miksowałem.

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Paź 2007 12:59 
Ja rowniez, podobnie jak Marcin, mam polaczenie w jednym zbiorniku Telamotochroimis vittatus shell oraz Altolamprlogus comp. Cape Kachese shell. W akwarium na jednej bocznej sciance sa rosliny. Jak narazie takie polaczenie sprawdza sie. Ryby sa raczej agresywne wewnatrz gatunkowo. Nerwowosc samca T. vittatus jest widoczna podczas tarla (2 dni przed i ok. 2 dni po tarle). Pozniej dominujacy samiec T. vittatus czasami niegroznie przegoni jakiegos zdominowanego samca, ale te szybko wiedza jak i gdzie sie schowac przed dominatem. Takim schronienim sa wlasnie rosliny lub wieksze szczeliny miedzy kilkoma skalkami. Po uspokojeniu sie sytuacji zdominowane samce ponownie plywaja po calym akwarium. Alto to juz calkowity spokoj. Dominujace osobniki zajmuja sobie muszle i przy nich siedza, czaami cos tam przegonia, ale nie ma wiekszych problemow.

Autor UTUS
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Paź 2007 13:12 
Patrzyłem na ofertę, ale F1 który by mnie interesował niestety nie widzę. Poczekam, aż się pojawi coś.

Mam jeszcze pytanie o Alto, czy wszystkie wasze ryby są ubarwione identycznie? Ja mam 8 sztuk takich 3,5-4 cm wszystkie mają żółte przebarwienia i wyraźne ciemne pręgi, wszystkie z wyjątkiem jednego mieszkającego w dużej białej muszli- on wygląda zupełnie inaczej tzn jest jednolicie ubarwiony i jasny. Można to przypisać dostosowaniu ubarwienia do koloru muszli?

Autor UTUS
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Paź 2007 13:20 
Telmatochromis temporalis Shell - ma ktoś z nimi doświadczenia? może też by się nadawały?

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Paź 2007 13:20 - Edytowany przez: timus 
U mnie jest podobnie z jednym Alto ;)

UTUS skontaktuj się ze mną na e-maila. Znajdziesz w profilu użytkownika.

Marcin.T <')))><

Autor UTUS
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Paź 2007 13:26 
wysłałem maila już

Autor UTUS
Użytkownik
#23 - Posted: 25 Paź 2007 13:31 
Mój adres to L_Kosiba@interia.pl - niestety nie wiem jak go dopisać do profilu.

Autor timus
Użytkownik
#24 - Posted: 25 Paź 2007 13:56 
Jak wejdziesz w Swój profil kliknij "preferencje"

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 25 Paź 2007 14:50 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Mnie tez dziwi cala sytuacja z P. nigripinnis. Te ryby, mimo ze uwaza sie je za bardzo delikatne i wrazliwe, przy zachowaniu podstawowych zasad, dotyczacych parametrow wody (regularne podmiany, dobra filtracja, wlasciwe pH, dbanie o niska zawartosc azotanow) sa bezproblemowe. Moje mam zarowno w obsadzie miesozernej, jak i z trofeusami (ale juz niedlugo), przy diecie w przewadze roslinnej i zachowuja sie podobnie. Ryby karmie roznymi pokarmami i wszystkie je pobieraja z rownym smakiem. W obsadzie "miesnej" zauwazylem jedynie trudnosci z "polykaniem" zywego wodzienia, podczas gdy mrozony zjadany jest bez problemow. A co to za podloze dla roslin masz w akwarium? I po co? W akwariach z rybami z biotopu Tanganiki takie wspomaganie "zielonego" to chyba niezbyt dobry pomysl. Ja tez nie stronie od roslin w moich zbiornikach, ale w zyciu bym tam nie dodal ani podloza, ani zadnego preparatu dla roslin. Czy parametry wody masz stabilne w dluzszym przedziale czasu, czy musisz je sztucznie podpedzac (soda, "zatwardzacze" itp)?
Pzdr.
Fazi64

Autor UTUS
Użytkownik
#26 - Posted: 25 Paź 2007 15:38 
Podłoże niestety nie pamiętam jakie, nie mniej jeśli parametry wody są ok i stabilne to chyba nic się nie dzieje. Wiem jak wygląda biotop Tanganiki i wiem też, że bez roślin w akwarium poziom tolerancji mojej żony dla 250 litrów wody w pokoju uległby gwałtownemu spadkowi. Rośliny w akwarium z Tanganiką to temat rzeka - ja na przykładzie Alto widzę że zły pomysł to nie jest. Wcześniej miałem Malawi, tam też były rośliny tyle że bez podłoża i zamiast ozdabiać straszyły. A przyczyny zachowania Para pozostaną chyba dla mnie zagadką.

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 25 Paź 2007 15:44 
Szkodam, ze nie pamietasz typu podłoża, być moze wydziela jakieś zwiazki>

A my nie znamy określenia parametry ok!

Marta

Autor UTUS
Użytkownik
#28 - Posted: 25 Paź 2007 16:25 
Jakoś przy zakładaniu zbiornika nie doceniłem znaczenia tej informacji o podłożu. Ale sprawdzę w sklepie mają chyba tylko kilka rodzajów więc nie powinno być problemu z rozpoznaniem. Uczę się na błędach. Jeśli jednak wydziela związki to czy nie wszystkie ryby powinny reagować?
Parametry:
NO3 - 20; NO2 - 0; GH - 300/17,0; KH - 180/10; pH 8,4

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 25 Paź 2007 16:38 
Wg mnie jedna z zasadniczych przyczyn jest ich nieodpowiednie karmienie. Byz moze, że jak pisze Tasma, - one były "nie takie", ale monotonia pokarmu, to dla mnie najważniejsza wada.

Marta

Autor UTUS
Użytkownik
#30 - Posted: 25 Paź 2007 17:55 
Nie mam takiej wiedzy w temacie jak moi rozmówcy, ale z tym karmieniem nie jestem pewien. Otóż ryby są w stresie odkąd zostały kupione i ani jednego dnia nie zachowywały się normalnie. Wydaje mi się, że gdyby to była kwestia żywienia to przynajmniej kilka dni po kupnie byłyby w formie. Zresztą przez kilka m-cy otrzymywały rozdrobnione mrożonki i zachowywały się tak jak dziś.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / zmiana części obsady Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®