Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Prośba i identyfikację

Autor mjytfc
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Paź 2007 22:36 




Witam!
Dostałem tą rybkę wraz trofciami, miała ok. 2 cm i wyglądała, jakby ktoś, a właściwie coś już ją próbowało zjeść. Właściciel parki dorosłych ryb przegapił tarło i wszystkie młode prawdopodobnie zostały zjedzone w akwarium ogólnym, ostał sie jedynie ten biedak. Teraz pływa w moim akwa, ma ok. 4 cm, jest silny i zdrowy. Hodowca podał mi nazwę, ale chciałem sie upewnić czy właściwą, bo zamierzam dokupić mu towarzystwo.
Jeśli można w tym wieku i na podstawie załączonych zdjęć jednoznacznie zidentyfikować tę rybkę to prosze o informację.

Jacek

Autor Vepsik
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Paź 2007 01:33 - Edytowany przez: Vepsik 
Mnie to na eretmodusa wygląda ale jakiego dokładnie, to już ciężko powiedzieć. Moje "Zambia" są dużo jaśniejsze (maluchy). Być może to kiku?

Z drugiej jednak strony wydaje się mieć "ostry" pyszczek ale brak mu plamki na płetwie grzbietowej, więc tanganikodus raczej odpada. Mimo wszystko to tylko moje domysły i niech wypowiedzą się inni.

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Paź 2007 11:55 
Z drugiej jednak strony wydaje się mieć "ostry" pyszczek ale brak mu plamki na płetwie grzbietowej, więc tanganikodus raczej odpada.

Dla mnie to jest Tanganicodus ;)

Marcin.T <')))><

Autor py1szczak2
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Paź 2007 11:59 
Ja też myślę że to Tanganikodus

Autor mjytfc
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Paź 2007 12:56 
Dzięki za odpowiedzi.

Dostałem go jako Tanganicodus Moba.
Pyszczek ma rzeczywiście ostry lecz nie ma plamki na grzbiecie.
Za to połowa płetwy grzbietowej w stronę płetwy ogonowej i górna część płetwy ogonowej ma czarną krawędź, a zaraz poniżej jasno-niebieską, prawie białą, co widać na trzeciej fotce.
Taką samą krawędź na płetwach mają w galerii dorosłe T.Moba (zdjęcia SUE), lecz to jedyne podobieństwa. Szkoda, że nie ma tam zdjęć młodzieży.

Jacek

Autor mjytfc
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Lis 2007 11:05 
Wracam do tematu, ponieważ już jestem raczej pewny, że to jednak nie jest Tanganicodus Moba.

Kontaktowałem się ze znajomym, u którego maluch przyszedł na swiat. Powiedział mi, że jeśli to nie Tanganicodus Moba, to może być tylko Tanganicodus Kasanga, bo innych Eretmodini nie miał w tym czasie.
Nie mogę znaleźć w necie żadnej informacji ani fotki Tanganicodus Kasanga.
Za to znalazłem: http://tooold.superhost.pl/ryby/eretmodini/spathod us.html

Jak myślicie, czy to jest jednak Spathodus?

W polskim internecie znalazłem bardzo niewiele na temat Eretmodini (wiem, trzeba się było uczyc języków :( ), a obecnie cierpię na głód tej wiedzy. Możecie polecić mi może jakiś link albo literaturę?

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Lis 2007 17:08 
W polskim internecie znalazłem bardzo niewiele na temat Eretmodini

a czego dokladnie szukach, jakich informacji? moim zdaniem wiadomosci potrzebne do hodowli tych ryb są dostępne w jęzuku polskim.

Autor mjytfc
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Lis 2007 20:39 
Już wyjaśniam:
Nie chodzi mi o warunki hodowli, bo rzeczywiście informacji jest sporo, ale o dokładny opis rodziny Eretmodini (Tanganicodus, Spathodus, Eretmodus) opis zasadniczych cech tych gatunków i różnic pomiędzy nimi, spis odmian, szczegółowe opisy wyglądu i zasad jednoznacznej identyfikacji na podstawie charakterystycznych cech danej odmiany.
Szukam też informacji czy na przykład trzymanie dwóch odmian tanganicodusów nie stwarza niebezpieczeństwa krzyżowania się, tak jak jest to w przypadku tropheusów.

Informacje znalezione przeze mnie w internecie są często niejednozanczne, np. Tanganicodus Irsacae Moba na dwóch różnych fotkach wygląda tak:
http://www.cichlid.sklepna5.pl/cichlid/miniaturki/ 93.jpg
http://tropheus.com.pl/galeria/displayimage.php?al bum=search&cat=0&pos=10
Dlaczego te zdjęcia pokazują zupełnie inaczej wybarwione ryby? Nie wiem, a chciałbym wiedzieć.

Jacek

Autor duch
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Lis 2007 20:49 
Szukam też informacji czy na przykład trzymanie dwóch odmian tanganicodusów nie stwarza niebezpieczeństwa krzyżowania się, tak jak jest to w przypadku tropheusów. -nie testowałem osobiście,ale moim zdaniem jest wielce prawdopodobne iż będą się krzyzować.

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Lis 2007 21:05 
dokładny opis rodziny Eretmodini (Tanganicodus, Spathodus, Eretmodus)
opis zasadniczych cech tych gatunków i różnic pomiędzy nimi, spis odmian, szczegółowe opisy wyglądu i zasad jednoznacznej identyfikacji na podstawie charakterystycznych cech danej odmiany.

z tymi informacjami rzeczywiscie moze byc problem i to spory, ale moim zdaniem nie tylko w j. polskim.

Internet daje duze mozliwosci, ale niestety tez wprowadza troche zamieszania. Wydaje mi sie ze sporo pracy przed toba jezeli chcesz tak dokladnie wnuknac w temat. Nie obejdzie sie tez wedlug mnie bez niektorych pozycji ksiazkowych oraz dotarcie do informacji czasami dosc mocno ukrytymi w necie.
Ja mialem kiedys podbny problem np. z Petrochromisami.

Autor mjytfc
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Lis 2007 22:52 
No cóż, szukam więc dalej.
W sumie i chcę wniknąć ten temat i jednocześnie muszę.
Najpierw dostałem jako gratis malutką rybkę, która miała być Tanganicodusem Moba (a teraz wygląda dla mnie zupełnie jak Spathodus erythrodon), a niedawno dokupiłem mu towarzystwo - młode Tanganicodusy Moba, które po przyjeździe (PKP) wyglądają dla mnie jak Tanganicodus Kiku :).
Na dodatek sprzedawca (znana na naszym rynku firma handlująca tanganiką), dostał zdjęcie mojego "Moby" ale nie zakwestionował faktu, że jego ryby wygladają inaczej i na pewno nie bedą towarzystwem dla posiadanego przeze mnie osobnika.
Spróbuję zebrać wiedzy ile się da, mam też nadzieję, że tematem Eretmodini kiedyś zajmie się również jakiś fachowiec i napisze ciekawy i wyczerpujący artykuł, który z przyjemnością przeczytam na łamach Magazynu Tanganika :)

Pozdrawiam
Jacek Majewski

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 22 Lis 2007 05:50 
Jacku

Moba ma bardzo charakterystyczny kształk pyska zupełnie inny niz Kiku. Jak widać nie wszyscy to wiedza, a szkoda. Moba była u nas jeden raz i moje pierwsze wrazenia były takie - tanganicodus o pysku eretmodusa.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Lis 2007 11:20 
Moba była u nas jeden raz i moje pierwsze wrazenia były takie - tanganicodus o pysku eretmodusa

to widac na mapce wystepowania Tanganicodusów w jeziorze.

Autor mjytfc
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Lis 2007 13:03 
Ja porównuję młodę 3-4 cm rybki ze zdjęciami dorosłych. Możliwośc błędu pewnie jest duża, zwłaszcza przy braku doświadczenia. Sądzę, że kształt pyszczka może też się nieco zmieniać z wiekiem.
W najbliższych dniach pożycze aparat i postaram się zrobić wyraźne fotki moich ryb.
Znalazłem dwa ciekawe (mam nadzieję, sądząc po objętości i liczbie fotografii) artykuły o Eretmodini na czeskich stronach akwarystycznych. Ściągam już słownik, mam nadzieję, że dam radę się przez nie przegryźć.

Jacek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 22 Lis 2007 13:28 
a moze tutaj
W lipcowym wydaniu kwartalnika „Cichlid News” ukazał się bardzo ciekawy artykuł autorstwa Patricka „New goby cichlids from Lake Tanganyika” (http://www.cichlidnewsmagazine.com/index.html).

Marta

Autor mjytfc
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Lis 2007 13:47 
Znalazłem ten artykuł. Super! Dziękuję za informację.

Z moim angielskim niewiele lepszym od czeskiego :))), mam kilka ładnych wieczorów zajętych ;).

Jacek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Prośba i identyfikację Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®