Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

A. Calvus i A. Compressiceps - podobne, a jednak różne

Autor bernard
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Lis 2007 21:19 - Edytowany przez: bernard 
Witajcie
Od około 6 miesięcy z moim stadem C. Frontosa pływa para A. Compressiceps Fire Fin i para A. Calvus Black. Sylwetki tych ryby te na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie (może poza smulejszą głową Calvusa). Kupując te ryby pzypuszczałem, że ich zachowania będą również bardzo zbliżone. A jednak. Od początku zarysowały się istotne różnice.

1. Rewiry. Samiec A. Compressiceps zajął wspólnie z dominującym samcem C. Frontosa największą grotę i właściwie nie oddala się od niej dalej niż na 20 cm, podczas gdy samica pływa po całym akwarium i jedynie od czasu do czasu daje się zagonić przez samca do groty, gdzie odbywa tarło i spędza kolejnych kilka 20-25 dni. Zarówno samiec jak i samica w ogóle nie zaglądają do muszli. Tymczasem zachowanie A. Calvus jest zgoła odmienne. Samiec pływa po całym akwarium od czasu do czasu interesując się samicą, która z kolei kręci się stale w pobliżu muszli (nawet poza okresem tarła)

2. Rozmnażanie. A. Calvus rozmnaża się w sposób typowy dla tego gatunku - w muszli. A. Compressiceps jak już pisałem muszli nie zauważa, a tarło odbywa w zagłębieniu w pionowej skale tworzącej grotę. Samiec A. Compressiceps po złożeniu ikry przez samicę nie opuszcza jaj i nie pozwala oddalać się samicy. Samiec A. Calvus jest zainteresowany samicą siedzącą w muszli przez 2-3 dni, po czym oddala się i porzuca rodzinkę :)

3. Polowanie. Nie było dla mnie zaskoczeniem (choć bardzo bolało), gdy zobaczyłem samca A. Calvus polującego na narybek C. Frontosa. Przyjmował wówczas charakterystyczną postawę "wiszącą" po czym atakował ryby, niekiedy udanie... Samiece A. Compressiceps, być może dlatego, że kręci się tylko w pobliżu groty stanowiącej centrum jego rewiru - nie poluje na narybek. Ale! Ostatnio zaobserwowałem ciekawe zachowanie w trakcie tarła C. Frontosa, w którym samiec A. Compressiceps niemal uczestniczył :) Kręcił się pomiędzy tarlakami, a gdy samica wypuściła jajo niezwłocznie je pożerał. Samiec C. Frontosy w tym czasie z pasją odganiał inne C. Frontosa, nie interesując się całkowicie drapieżnikiem.... Samica A. Calvus nie poluje na narybek C.Frontosa, który śmiga jej przed nosem, natomiast samica A. Compressiceps nie interesuje się tarłem C. Frontosa.

4. Żerowanie. Samiec A. Compressiceps często "przeczesuje" żwirek w poszukiwaniu pokarmu. Samiec A. Calvus tego nie robi.

Ciekaw jestem Waszych obserwacji i różnic, które zauważyliście, a także uwag co do odmiennych zachowań moich podopiecznych.

Pozdrawiam
Bernard

Autor sue
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Lis 2007 11:14 
2. Rozmnażanie. A. Calvus rozmnaża się w sposób typowy dla tego gatunku - w muszli. A. Compressiceps jak już pisałem muszli nie zauważa, a tarło odbywa w zagłębieniu w pionowej skale tworzącej grotę.

W naturze oba te gatunki rozmnażają się w szczelinach, zagłębieniach i grotach skalnych, stąd ich nazwa - szczelinowce. Rozmnażanie w muszli nie jest więc typowe dla żadnego z nich. Zdarza się natomiast dość często w akwariach.

Pozdrawiam
Magda

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Lis 2007 12:44 
Pozwole sobie zabrac glos.
Wydaje mi sie, ze wyciagnales zbyt duzo wnioskow, obserwujac tylko pare z kazdego gatunku. Ja mialem (mam) do czynienia ze z wieksza iloscia osobnikow moje wnioski:
1 Rewiry
Czesciowo sie zgodze. Jesli chodzi o samice spowodowane jest to prawdopodobnie krotszymi cyklami pomiedzy tarlami i rzeczywiscie samiczki calvusow sa mniej widoczne (te w dobranych parach). Samce obu gatunkow wedruja po akwarium. Zwykle ten czujacy sie slabiej pilnuje swojego terenu, a ten mocniejszy zapuszcza sie dalej.
2) Tarlo
U mnie bez roznicy czy calvus czy compres, oba rozmnazaja sie w muszlach. Z ta roznica, ze calvusy robia to ciagle w tej samej muszli, a compressicepsy lubia sobie zmienic.
Co do drugiej czesci, niezaleznie ktory to gatunek, jak samiec ma ochote to pilnuje samicy, jak nie to nie, zalezy od konkretnego osobnika i jego pozycji w akwarium.
Zdecydowanie inaczej wyglada "sposob prowadzenia domu" przez oba gatunki. Calvusy tworza typowe pary, u compressicepsow sa to raczej haremy, u tych drugich w zwiazku z tym zwiazek miedzy samcem, a samica jest luzniejszy (nawet jesli w zbiorniku jest tylko para ryb).
3) Polowanie
Tutaj tez wszystko zalezy od charakteru ryby. U mnie na narybek konkurencji (calvusy na narybek compressicepsow i odwotnie) polowaly bez opamietania. A opisany przez Ciebie sposob polowania uskutecznia tez compres.
4)
Wedlug mnie oba gatunki przekopuja dno. Nie czynia tego jednak poszukujac pokarmu, a w celu uformowania dna.

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Lis 2007 14:13 
U siebie obserwuje parę A.compr. oraz 2 samce + 1 samica calvus w jednym akwarium oraz parę compressicepsów w osobnym akwarium.
Rewiry:
Samce calvusa podzieliły zbiornik 130 cm na dwa rewiry. Bronią ich i stroszą się na jego granicy. Samica poza tarłem spędza czas na granicy rewirów. odbywała tarła z jednym i drugim samcem choć teraz chętniej akceptuje młodszego samca ok. 12 cm starszy ma około 15 cm. Samica compressicepsa wędruje po całym zbiorniku i jest przez samce calvusa traktowana raczej jak aprtnerka niż jak intruz. Obie samice nie lubią się ale tolerują. Samiec compressicepsa zajmuje jedną grotę i jest przeganiany przez calvusy.
W osobnym zbiorniku compr. żyją bardzo spokojnie i zgodnie. czasem przepychają się.
Rozmnażanie
Calvusy rozmnażają się - compressicepsy nie. Osobna para compressicepsów rozmnożyła się niedawno pierwszys raz. Oba gatunki wybrały muszle.
Polowanie
Poluje tylko samiec F0 compressicepsa który mieszka sam z samicą. Poluje naryby do 3-4 cm.
[b]Żerowanie

Kopanie w dnie dotyczy tylko samców przygotowującyh miejsce do tarła. nie przekopują dna w czasie żerowania. Nie obserwowałem tego nigdy w czasie żerowania. Alto raczej w ogóle nie zachowują się w ten sposób.


Wydaje mi się że tak jak pisze Przemek dużo zależy od charakteru ryby, wieku oraz zasiedlania akwarium.

Ciekawe że dominujący samiec calvusa stracił przywództwo i partnerkę na rzecz samca młodszego który w międzyczasie urósł.

To moje obserwacje.

Pozdr
Krzysiek

Autor marti
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Lis 2007 15:04 
Witam , chcialbym się podzielić z Wami radością, że od wczoraj (04.11.2007), po wizycie w Krakowie, mogę się cieszyć trzema parkami Altolamprologus compresiceps Gold Head (nie chciałem zakładać nowego wątku).
Jak na razie nic szczególnego nie mogę zaobserwować, gdyz ryby są mocno zestresowane i siedzą w ukryciu, ale mam nadzieję że niedługo stres minie.
Załączam fotkę odważniejszego samca, który powoli opuszcza zakamarki.


Autor sue
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Lis 2007 18:37 
Marti
Gratulacje! Bardzo dobry wybór.
Altolamprologusy to piękne ryby, a jaki mają charakterek.

Życzę szybkiej aklimatyzacji...

Magda

Autor bernard
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Lis 2007 21:23 
Dzięki za dotychczasowe wypowiedzi.

Wydaje mi sie, ze wyciagnales zbyt duzo wnioskow, obserwujac tylko pare z kazdego gatunku
Przemku - to są oczywiście wnioski z obserwacji jedynie dwóch par, w dodatku pierwszych w moich akwariach. Kupując te ryby miałem wrażenie, że będą identyczne lub prawie identyczne w zachowaniu. Odmienności jakie zauważyłem zwyczajnie mnie zainteresowały stąd ten wątek. Czytając opinie innych mam nadzieję na weryfikację bądź potwierdzenie niektórych zachowań, a raczej różnic między tymi rybami.

Samce obu gatunkow wedruja po akwarium. Zwykle ten czujacy sie slabiej pilnuje swojego terenu, a ten mocniejszy zapuszcza sie dalej
U mnie sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ w relacjach samiec A. Calvus i samiec A. Compressiceps zdecydowanym dominantem jest ten drugi. A jednak to właśnie on niemal nie opuszcza groty.

Wedlug mnie oba gatunki przekopuja dno. Nie czynia tego jednak poszukujac pokarmu, a w celu uformowania dna.
Kopanie w dnie dotyczy tylko samców przygotowującyh miejsce do tarła. nie przekopują dna w czasie żerowania.
No właśnie - formowanie dna, przygotowanie do tarła, a mój samiec A. Compressiceps robi tak niemal zawsze w czasie karmienia, kiedy pokarm opadnie na dno. W przeciwieństwie do ryb Krzyśka mój A. Compressiceps nie przygotowuje dna pod tarło, bo odbywa je w grocie na wysokości ok. 10 cm nad powierzchnią dna.

Poluje tylko samiec F0 compressicepsa który mieszka sam z samicą. Poluje naryby do 3-4 cm.
U mnie samce polują na ryby wielkości 1-1,5 cm, natomiast samice (zapewne ze względu na mniejsze rozmiary) nie wykazują instynktów łowieckich w stosunku do narybku C.Frontosa.

Pozdrawiam
Bernard

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Lis 2007 22:39 - Edytowany przez: marti 
Przemku - to są oczywiście wnioski z obserwacji jedynie dwóch par, w dodatku pierwszych w moich akwariach. Kupując te ryby miałem wrażenie, że będą identyczne lub prawie identyczne w zachowaniu. Odmienności jakie zauważyłem zwyczajnie mnie zainteresowały stąd ten wątek.

Bernard, osobiście uważam, że bardzo dobrze iż poruszyłeś ten ciekawy temat.
Chyba właśnie po to jest forum, żeby wymieniać się własnymi spostrzeżeniami. A tym bardziej jeśli nieco odbiegają od naszych wyobrażeń. I zasięgać opinii innych, czy nasze spostrzeżenia się pokrywają.
pozdrawiam, Marcin.

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Lis 2007 08:18 
U mnie sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ w relacjach samiec A. Calvus i samiec A. Compressiceps zdecydowanym dominantem jest ten drugi. A jednak to właśnie on niemal nie opuszcza groty.
To jest najprawdziwsza prawda. Najprawdopodobniej z powodu masy w bezposredniej konfrontacji gora jest compres. Mialem kiedys calvusa, ktory chcial sie przekonac czy aby tak jest na pewno. Chlopcy zlapali sie za pyski, compressiceps przywalil calvusem kilka razy o podloze i kamienie i skonczyly sie imperialistyczne zamysly calvusa. U siebie byl panem, ale dalej sie nie zapuszczal. Szkoda ze nie mam zdjec. Wygladalo to nieprawdopodobnie.

No właśnie - formowanie dna, przygotowanie do tarła, a mój samiec A. Compressiceps robi tak niemal zawsze w czasie karmienia, kiedy pokarm opadnie na dno. W przeciwieństwie do ryb Krzyśka mój A. Compressiceps nie przygotowuje dna pod tarło, bo odbywa je w grocie na wysokości ok. 10 cm nad powierzchnią dna.
Ja tylko twierdze, ze kopanie nie ma zwiazku ze zdobywaniem pokarmu. Oczywiscie jesli pokarm lezy na podlozu to altolamprologus polknie go ze spora iloscia piasku, ktora wyleci przez skrzela lub zostanie wypluta. Jednak glowny skladnik pozywienia tych ryb stanowia skorupiaki zbierane ze skal oraz male ryby.

Kopanie w dnie dotyczy tylko samców przygotowującyh miejsce do tarła. nie przekopują dna w czasie żerowania. Nie obserwowałem tego nigdy w czasie żerowania. Alto raczej w ogóle nie zachowują się w ten sposób.
Zgadzam sie, ale nie w 100%. Samiec, ktory zdobywa jakis teren modeluje go wedlug swojego widzimisie, dopiero po tym nastepuja przygotowania do tarla. Jednak to samica decyduje gdzie tarlo sie odbedzie. Jesli jest to poza terenem samca, wtedy te operacje wykonywane sa na chybcika, zaraz przed zaplodniemiem, a u samca widac nerwowosc.

Krzysiek napisales, ze Twoj compressiceps poluje na ryby 3-4 cm. Napisz jakie to ryby i jak jest karmiony, bo przyznam, ze w akwariach takie rzeczy zdazaja sie rzadko. Czy zdazenie ma miejsce zaraz po dolozeniu ich do zbiornika, czy tez zdaza sie pozniej.
Moje alto sa leniami. Oczywiscie male altolamprologusy, i leptosomy znikaja zanim wogole uda mi sie je zauwazyc, ale od wiekszych ryb wola pokarmy, ktore im podaje.

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Lis 2007 09:44 
Połknął 3 samice N. ornatipinnis Zambia - karmiony jest płatkami, artemią, kryllem i Tetra Min. Zrobił to zaraz po przyjeździe. Teraz nie ma już takich małych ryb.

Pozdr
Krzysiek

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Lis 2007 23:01 
Marti
Gratulacje! Bardzo dobry wybór.
Altolamprologusy to piękne ryby, a jaki mają charakterek.

Życzę szybkiej aklimatyzacji...

Magda


Dziękuję Sue,
już powoli się oswajają z nowym domkiem.
Dzisiaj już pływały po cały zbiorniku, poznawały wszystkie kąty.
Są jeszcze troche płochliwe, ale za kilka dni zrobię kilka fotek.
Chociaż przy Sue nie powinienem chyba ich pokazywać :)
a propos, jaki obiektyw mogłabyś polecić?
mój chyba nie jest zbyt dobry.
Prawdę mówiąc , kupiłem aparat głównie po to, żeby robić fotki rybkom,
jednak umiejętności jeszcze nie te ;)

Autor bernard
Użytkownik
#12 - Posted: 7 Lis 2007 23:44 - Edytowany przez: bernard 


A to moi wojownicy :)

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Sty 2008 13:17 - Edytowany przez: marti 
Nie chciałem zakładać nowego wątku.
W nawiązaniu do tematu Alto. , w kontekscie nowego artykułu Przemka http://www.projekttanganika.pl/index.php/artykuly/ artykul/72
zapytam o ilość ikry.
Przemku, napisałeś że : Samica wybiera sobie kryjówkę (szczelinę skalną lub muszlę), do której wejście jest zbyt małe dla samca. Umieszcza w niej do 300 ziarenek ikry...
Z moich obserwcji wynika, że małych wykluwa się około 20-25 sztuk.
Powodów takiej różnicy może być kilka : pierwsze tarła ryb w nowym akwarium, ryby jeszcze osiągnęły docelowego wieku i rozmiarów, ikry było dużo więcej ale nie została zapłodniona i narybku wylęgło się tylko tyko tyle (nigdy nie widziałem ile było ikry ze względu na trudną dostępność miejsca złożenia jajeczek).

A może jeszcze o coś innego chodzi ?

Stąd moje pytanie , jakie jest Wasze zdanie?

Dodam że 2 pary dorosłych (samce ok 10 cm, samice 6cm) miały podobne ilości wyklutych młodych.


ps. nie otwiera mi się fotka Altolamprologus compressiceps Black Nangu :(

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Sty 2008 14:01 
Jaki on tam nowy. Ma ze dwa lata. Niektore poglady tam przedstawione udalo mi sie zweryfikowac. Chocby przynaleznosci rodzajowej fasciatusa.
Teraz sie bede tlumaczyl. 300 jest podane troche na wyrost. Celowo z przyimkiem "do". Ktorys z autorow publikacji tak twierdzil. U mnie compresie i calvusy zblizyly sie do liczby 200 szt w miocie. Przy takiej chmarze trudno policzyc maluchy (szczegolnie jak leza na dnie w kilkudziesiecio litrowym akwarium). Przy liczeniu poddawalem sie zwykle przy 150 ale troszke ich jeszcze zostawalo.
Taka ilosc uzyskuje sie od doroslych samic, ktore mialy dluzsza przerwe w skladaniu ikry (IMO dluzej niz dwa miesiace) i oczywiscie dobrze karmionych. Kiedy para seryjnie odbywa tarlo - co okolo 4 tygodnie wtedy liczebnosc narybku waha sie w granicach 80-120.
To co obserwujesz u siebie to prawdopodobnie pierwsze tarla. Moze byc to tez spowodowane niedozywieniem samicy (np. kiedy samica zajeta wachlowaniem ikry, nie wychodzi na karmienie, lub nie pozwala jej na to samiec).

ps. nie otwiera mi się fotka Altolamprologus compressiceps Black Nangu :(

Dzieki za czujnosc. Poprawilem.

Przemek

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 6 Sty 2008 15:42 - Edytowany przez: marti 
Dziękuję za wyjaśnienia.
Artykuł był w aktualnościach z datą 2007-09-24 Rodzaj Altolamprologus, Poll 1986, więc myślałem że jest nowszy ( 3 miesięczny).
...kiedy samica zajeta wachlowaniem ikry, nie wychodzi na karmienie, lub nie pozwala jej na to samiec

a tak, to jest bardzo prawdopodobne .

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Sty 2008 10:26 
Dziękuję za wyjaśnienia.
Artykuł był w aktualnościach z datą 2007-09-24 Rodzaj Altolamprologus, Poll 1986, więc myślałem że jest nowszy ( 3 miesięczny).

Artykul byl publikowany w NA i przyzwoitosc nakazywala nie wrzucac za szybko na strone.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / A. Calvus i A. Compressiceps - podobne, a jednak różne Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®