Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Triglachromis otostigma - pierwsze wrażenia

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Alex
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Lis 2007 09:56 - Edytowany przez: Alex 
Chciałem podzielic sie wrazeniami z tych kilku dni w jakich mogłem obserwowac ten szczególny gatunek.Jedną parę tych ryb przywiozłem z firmy Tropheus Tanganika.Na poczatku miałem mały problem gdyz jedna z ryb we wiaderku,do ktorego powoli lała sie woda z akwarium połozyła sie na boku.Nie wygladało to ciekawie jednak po szybkiej konsultacji z Marta uznalismy to za objaw stresu.Po ponad godzinie ryby wpusciłem do akwarium.Na poczatku nie wpłyneły do rurek PCV,ktore im przygotowałem,były nieco przestraszone,a ja starałem sie trzymac w pewnej odległosci od akwarium zeby ich dodatkowo nie stresowac.Po chwili ryby wpłyneły juz do rur,skad nie wypływały przez kilka godzin.Wieczorem po zaswieceniu swiatła pokojowego,do ktorego ryby były przyzwyczajone,juz po chwili zauwazyłem pyszczek z ciekawoscia wygladajacy z rurki.Długo przygladalismy sie sobie,ryba jednak nie wypłyneła przez ponad godzine.Zauwazyłem jednak ciekawa rzecz,co chwile ryba pływała z jednej strony rurki na druga i badała co dzieje sie w akwarium z obu stron.Gdy upewniła sie ze nic jej nie grozi z mojej strony,gdyz siedziałem jak posąg zaczęła wypływac.To pływanie trwało zaledwie pare sekund,po czym ryba bardzo szybko jakby przestraszona wpływała do rurki.Druga tego dnia nie pokazała sie wogole.W akwarium jako podłoze jest duza warstwa drobnego żwirku koralowego o granulacji 1-2mm.Wiedziałem ze ryby te to niezłe "kopacze" ale gdy nastepnego ranka zobaczyłem ze góra zwirku koralowego,ktorą usypałem po lewej stronie akwarium, cała jest po prawej stronie-zamurowało mnie całkowicie.Wychodzi na to ze ryby musiały pracowac albo w nocy,albo od wczesnego ranka.Zaskoczenie było niemałe.Dwie rurki,ktore były po lewej stronie zostały całkowicie odkopane.Naprawde byłem zaskoczony.Po wczesniejszej konsultacji z Marta,rano podałem im pierwszy raz odrobine pokarmu,była to spirulina forte Tropicala.Jedna z ryb ta bardziej smielsza o dziwo zjadła pare płatkow pokarmu a ja w koncu mogłem zobaczyc drugi pyszczek wystajacy z rurki.Nastepnego dnia obie ryby podejmowały juz pokarm a akwarium po kilku dniach wyglada tak:Po lewej stronie prawie całe rurki sa odkryte,na srodku powstało cos w rodzaju małego krateru a po prawej stronie ryby usypały cos w rodzaju kopca.Wyglada to naprawde niesamowicie.Ryby te uwazam za bardzo ciekawe w obserwacji,ich zachowanie a zwłaszcza umiejetnosci w przerzucaniu piasku sa niesamowite.Ryby tez sprawiaja wrazenie bardzo ciekawskich,interesuje je dosłownie wszystko.Po tych kilku dniach nie udało mi sie jednak zaobserwowac w jaki sposob ryby przenosza piasek.Niestety kazda proba wykonania ciekawych zdjec,konczy sie szybko,poniewaz ryby bardzo boja sie aparatu.Praktycznie gdy tylko podniose ręke z aparatem,od razu wpływaja do rurki.Gdy tylko uda mi sie wykonac pierwsze ciekawe zdjecia na pewno je wrzuce.Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Lis 2007 10:23 
rano podałem im pierwszy raz odrobine pokarmu,była to spirulina forte Tropicala.

Czy ryby są roślinożerne ?

Zrób fotkę samego zbiornika jak jest przekopany. Trzeba było uwiecznić prace budowlane. Przed i po przemeblowaniu przez Triglachromisy. ;)

Marcin.T <')))><

Autor Alex
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Lis 2007 10:38 
Czy ryby są roślinożerne ?


Ja bym powiedział ze lubia wszystko.Ale z tego co widze szczególnie lubia granulaty - podawałem tetra phyll jak na razie i dosłownie rzucały sie na niego.Fotek pare mam,niestety pozyczyłem aparat bede miał go jutro wieczorem,wtedy postaram sie wrzucic pierwsze zdjecia.Pzdr

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Lis 2007 10:42 
Czy ryby są roślinożerne ?

Witam,
Raczej "mulozerne" ;)))
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 29 Lis 2007 10:58 
Wg mnie żywia sie głównie detrytusem osadzajacym sie na mule. Czyli określenie "mułożerne" idealnie tutaj pasuje.
U mnie głownym składnikiem pożywienią są pokarmy roślinne: granulaty OSi, Hikari, Plankton Hikarii i inne płatki. Od czasu do czasu wrzucam im mrozonki, ale zawsze jako dodatek do płatków lub granulatu.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Lis 2007 11:12 
Witam,
Moze dobrze by im bylo co jakis czas wycisnac kilka gabek z filtrow wewnetrznych. Jaki z tego sie zrobi piekny "detrytus" ;)))).
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 29 Lis 2007 11:17 
One objadają gąbki z tego co sie gromadzi na nich. Podobnie robią to trofeusy z odłowu, ale o tym juz niedługo poczytacie _:)))


Marta

Autor Alex
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Lis 2007 11:53 
Pierwsze fotki,niestety fatalna jakosc ale wiadomo dlaczego




Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Lis 2007 12:14 
Witam,
A zwirek koralowy nie jest przypadkiem za ostry dla tych ryb-budowniczych?
Pzdr.
Fazi64
PS.
Cos "skopales" z fotkami - nie widac miniatur.
F64

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Lis 2007 14:25 
Witam
Jakiej wielkości masz zbiornik ?? Nie ukrywam że rybki bardzo fajne i chętnie bym podobne wpuści u siebie :).

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Lis 2007 14:42 
W moim nowym 200 litrowym zbiorniku dzis znalazł sie i moj przedswiateczny prezent,rowniez z firmy Tropheus,a mianowicie - para Triglachromisów.Rybcie cudne,jak tylko sie zaaklimatyzuja i zechca wyjsc z rurek to pstrykne fotki :)

Marcin.T <')))><

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Lis 2007 14:54 
:) <ukłon> nie będę przesadzał pytając o wymiary choć zasadniczo o to mi chodziło :).

Autor Alex
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Lis 2007 15:22 
Wymiary standard 100x40x50 - 200 litrów

Pzdr,Maciek

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 29 Lis 2007 15:29 
Mariusz_B


Te ryby są tak moło ruchliwe, ze dla pary albo dwóch taki zbiornik jest wystarczający. Ich główne zajęcia to - kopanie w piachu i siedzenie w rurkach. U mnie wypływaja zawsze rano - bo wtedy czekaja na jedzenie, a w ciągu dnia zwykle siedzą w rurkach. Następne karmienie - dopiero jak poczuja, że coś spada z nieba to wtedy wychodzą. Rano zwykle zbiornik jest przekopany.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Lis 2007 16:12 
Te ryby są tak moło ruchliwe, ze dla pary albo dwóch taki zbiornik jest wystarczający.

Rozumiem że więcej jak 2 pary raczej nie należy wpuszczać do 200 litrowego zbiornika??? Również się zastanawiam w niedalekiej przyszłości nad zakupem tych ryb ale z tego co widzę najlepiej czuły by się chyba jedynie w towarzystwie swojego gatunku więc większego baniaczka jak 200 litrów nie zamierzam dla nich poświęcić.

Łukasz

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 29 Lis 2007 16:31 - Edytowany przez: admin 
Łukaszu

Ja w 200 litrach miałam 3 pary. Co najciekawsze - w dwóch rurkach (a mam ich więcej) żyły po 3 ryby.

Dla mnie triglachromis wymaga samodzielnego zbiornika. Nie bardzo wyobrazam sobie,aby inne ryby wytrzymały te zmiany podłoża i ciągłe przopywanie. Moze ryby toni, ale te lubia spać na podłozu, a triglachromisy kopią chyba w nocy. W dzień nie zauważyłam ich aktywnosci w kopaniu.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Lis 2007 16:37 
Ja w 2 litrach miałam 3 pary. Co najciekawsze - w dwóch rurkach (a mam ich więcej) żyły po 3 ryby.


Czyli spokojnie można w takim zbiorniku obserwować 2-3 pary bez obawy o to że będą się źle czuły albo że nie będą zachowywały się tak jak w większym akwarium???? Czy one dobierają się w pary na stałe czy dochodzi czasami do wymiany np. partnerki między poszczególnymi samcami???? Jak wygląda agresja pomiędzy poszczególnymi parami a jak wewnątrz konkretnej pary, czy w ogóle coś takiego ma miejsce?

Łukasz

Autor tooold
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Lis 2007 16:51 
Te ryby są tak moło ruchliwe,

moje Triglachromis są bardzo ruchliwe , w zasadzie ciągle się kręcą po zbiorniku

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 29 Lis 2007 16:53 
Powiem tak - nie wiem czy sie wymieniają partnerami, bo u nas nie było tarła. Nie ma większej agresji - co to znaczy? pary wybrały sobie rurki, czasami chowały sie po 3 sztuki (jak juz pisałam) i zbudowały mały piaskowy mur pomiędzy terenami. Nie widać było przeganiania wzajemniego i bijatyk. To bardzo spokojne ryby.

Po zabraniu pary przez Alexa, zmieniły budowle i wszystko wróciło do normy.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Lis 2007 17:04 
U mnie owa para o dziwo jest naprawde aktywna,własciwie zawsze gdy zagladałem do pokoju ryby były na zewnatrz a nie w rurkach.Gdy wchodze do pokoju od razu sie chowaja,ale po upływie maksymalnie 5 ciu minut pływaja po całym akwarium

Autor Alex
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Lis 2007 17:07 
Tooldzie masz juz troche triglachromisy,czy były jakies zaloty lub próby tarła?

Autor Alex
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Lis 2007 21:30 - Edytowany przez: Alex 
Witam

Kolejne dwie fotki



Dzisiaj udało mi sie zaobserwowac w jaki sposob ryby przenosza piasek.Wyglada to bardzo ciekawie: biora dużą ilosc piasku do pyska,po czym z wielką szybkoscia płyną i "wypluwaja" w docelowe miejsce.Potrafią naprawde wiele zmiescic .Pzdr,Maciek

Autor bernard
Użytkownik
#23 - Posted: 1 Gru 2007 00:30 
niesety fotki się nie otwierają :(

Autor tasma
Użytkownik
#24 - Posted: 1 Gru 2007 08:26 
Fotki sie otwieraja po kliknieciu w to malo "cos". Sa sytuacje kiedy skrypt forum nie potrafi zrobic miniaturki. Niektore aparaty produkuja jpegi, nie konca zgodne ze standardem.

Autor Alex
Użytkownik
#25 - Posted: 1 Gru 2007 09:22 
Witam

Zgadzam sie z Przemkiem,to moj aparat Sony DSC-H3 robi takie problemy niestety.Wystarczy kliknac w ten minimalny prostokącik i fotka na pewno sie otworzy.

Autor Lenek
Użytkownik
#26 - Posted: 1 Gru 2007 11:11 - Edytowany przez: Lenek 
Świetne ryby :)) Czy ten metaliczny połysk jest efektem zdjęcia z lampą błyskową, czy to naturalne w ubarwieniu tej ryby ??

Autor Alex
Użytkownik
#27 - Posted: 1 Gru 2007 11:14 - Edytowany przez: Alex 
W koncu udało mi sie uchwycic w ostatniej chwili jak ryba przenosi piasek



Naprawde ciezko jest zrobic ciekawe ujecie bo gdy tylko podnosze aparat ryby od razu wpływaja do rurek.Ale zaczynaja powoli sie tez przyzwyczajac.Dzis juz znacznie chetniej "pozuja"


Autor timus
Użytkownik
#28 - Posted: 1 Gru 2007 11:41 
Więc jak widać nie kopią w nocy ;)

Marcin.T <')))><

Autor Alex
Użytkownik
#29 - Posted: 1 Gru 2007 12:59 
Więc jak widać nie kopią w nocy

Marcin,w sumie nie moge tego jeszcze stwierdzic.Na pewno zaczynaja wczesnie rano,jak tylko robi sie jasno,w dzien przy mnie pewnie sie hamuja ale to ze juz zaczeły to dobry znak.Własnie podałem im Primary Krill Dainichi.To był strzał w dziesiatke ;)

Autor Alex
Użytkownik
#30 - Posted: 2 Gru 2007 21:54 
Pare fotek



Dzisiaj pierwszy raz właczyłem rybom swietlowke na około 1,5 h.Zeby swiatło nie było za mocne jedną ze swietlowek z pokrywy wykreciłem.Ryby zniosły to bardzo dobrze,juz po 10ciu minutach jeden pyszczek wygladał z rurki a po jakichs 15tu była to juz połowa ciała.Jak przyzwyczaje ryby do swiatła,mysle ze uda mi sie zrobic znacznie ciekawsze zdjecia.Ryby sa juz praktycznie przyzwyczajone tez do ludzi,mozna juz smiało chodzic przy akwarium i nie ma panicznych ucieczek do rurek jak wczesniej.Staja sie tez coraz bardziej aktywne,własciwie to w tej chwili rzadko przebywaja w rurkach.Pzdr,Maciek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Triglachromis otostigma - pierwsze wrażenia Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®