Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Xenotilapia a preparowanie wody

Autor zabir
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Gru 2007 15:23 
Witam!!!

To moj pierwszy post na tym forum, mimo ze czytam juz Was jakies 3 miesiace. Obecnie mam akwarium 160l a "w nim Malawi".

Planuje zalozyc sobie akwarium z Tanganika, a kokretnie chcialbym miec xenotilapie, poczatkowe zaozeia byly takie aby plywaly w nim:
- Xenotilapia sp. "Ochrogenys Ndole" Ndole Bay
- Xenotilapia melanogenys Nangu

Po zaglebieniu sie w informacje o tych gatunkach wyczytalem, ze raczej nie powinno sie je laczyc. Pierwsza prosbe mam do Was odnosie tego, jaki jeszcze jeden gatuek xenek moge wpuscic z Xenotilapia melanogenys Nangu.

Drugie pytanie, ma sie do wielkosci akwarium, ktore byscie polecali bardziej:
- 160x50x40h
- 150x55x40h

Dodam ze nie moge sobie pozwolic na 150x60x40h ani na 160x55x40h, wiec prosze o wybranie z dwoch wyzej podanych.

Przyszla czas na preparowaie wody, w moim kraie plyie woda "paletkowa" czyli ph-6 TWW-3 TWO-6

W swoim malawi w kubelku mam grys koralowy i dodatkowo w czasie podmian wode preparuje soda oczyszczona i pytaie to tyczy sie, czy xenotilapia to nie bedzie szkodzi, chodzi mi o preparowanie soda, a jezeli nie bede mogl preparowac wody soda to czy np podmiana wody o ph 6 w przypadku gdy w akwarium bedzie miala on np: 8,6 nie bedzie mialo wplywu na kondycje rybek.

Chcialbym jeszcze dodac ze akwarium jest w fazie planowania i jeszcze mam nadzieje duzo wiedzy posiade, ale chcialbym sie dowiedziec, czy z taka woda w kranie moge wogole myslec o tym pieknym gatunku pielegnic.

Pozdrawiam Krzysiek

Autor bernard
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Gru 2007 16:34 
Czy jesteś pewien, że uda Ci się podwyższyć Ph z 6 do 8,6? Wg mnie to niemal niemożliwe....

150/55 ma minimalnie większą powierzchnię dna, więc dla piaskówek byłoby lepsze

Autor zabir
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Gru 2007 17:01 
tzn w akwarium jakie teraz posiadam z filtrem tetra tec 700 mam caly wylozony grysem koralowym ktory z ph-6 podniosl mi wode ph-7,2.

dlatego myslalem tez np nad faktem aby polaczyc piaskowki ktore pochodza z litoralu piaskowego i litoralu skalnego i myslalem ze wkladajac kilka wapieni takze ph troszke skoczy, no i jak w poscie wyzej ponawiam pytanie czy moza uzywac wlasnie sody oczyszczonej, bo to jest glowne pytanie o preparownie wody o i wtedy znika broblem z taka wielka ammplituda ph woda wodociagowa=>zbiornik

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Gru 2007 17:03 - Edytowany przez: rufus1 
Witaj na forum :-).!!!

Jezeli chodzi o wode to jestem tego samego zdania co Bernard. Bedzie to bardzo trudne, wrecz nie wykonalne. Preparowanie wody byloby bardzo uciazliwe dla ciebie i dosc ryzykowne dla ryb. Nie wspone juz o stalej kontroli parametrow.

Jezeli chodzi o akwarium. Bernard juz ci odpwiedzial.

Rozumiem ze dlasze odpwiedzi beda czysto teoretyczne.

Do X. melonogenys polecalbym jakis gatunek Xenotilapii zyjacy przy skalach. Sa to X. papilio, A. leptura. Gatunki te zyja w parach dobieranych z grupy ryb. W przypadku X. pailio wskazane jest trzymanie 2 par w jednym zbiorniku. Pamietaj ze X. melanogenys kopie duze kratery na dnie, dochodzace nawet do srednicy 40 cm lub wiecej, w zaleznosci od wielkosci samca.

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Gru 2007 17:07 
jezeli nie bede mogl preparowac wody soda to czy np podmiana wody o ph 6 w przypadku gdy w akwarium bedzie miala on np: 8,6 nie bedzie mialo wplywu na kondycje rybek.

na pewno bedzie niekorzyustnie wplywac na ryby. Dla nich to bedzie szok!!!
Soda nie jest super panaceum na takie preparowanie wody. Mozesz dodawac, ale nie sadze zeby to bylo w dluzszym czasie "zdrowe" dla ryb. Jezeli juz chcesz podawac sode to moim zdaniem pwinna to byc soda czysta, kupiona w aptece. Fazi kiedys pisal co zawiera soda spozywacza kupiona w sklepie.

Autor zabir
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Gru 2007 17:13 
Forum jest naprawde swietne, ale nigdzie tak szybko nie rozwiano moich nadzieji:P

Oczywiscie zartuje, dlatego postanowilem zadac to pytanie na forum czy wogole ma sens "napalanie sie" na xenki, jk narazie moje pysie z malawi daj sobie rade z preparowaniem wody, kiedys rowniez wyczytalem ze soda oczyszczona ie wplywa w zaden sposob na pogorszeie kondycji czy parametrow wody dlatego doszukiwalem sie w tym swojej jedynej szansy, ewentualnie moge jeszcze fakt kwasnej wody zglosic do sanepidu:)

Autor duch
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Gru 2007 17:49 
Witam.
Szcerze mówiąc też mam wątpliwości co do podniesienia ,stałego i stabilnego parametrów.
Niedawno przechodziłem taki proces,ale w drugą stronę:) i wydaje mi się,że miałem prostsze zadanie:)
Szkoda ,że jeszcze nikt nie wymyślił odwrotności osmozy:),ale wygląda na to,że wodę łatwiej oczyścić niż zabrudzic:)
Co do pytania o podmianę wody na wodę o ph 6,jeżeli w akwa osiągniesz parametry odpowiednie dla tanganiki sądzę,że jest to dość ryzykowne.Musiałbyś wymieniać często ale minimalne ilości,aby nie powodować nagłych skoków ph.
Możę jakimś rozwiązaniem byłby drugi baniak o pojemności np.112 z podłączonym kubłem wypełnionym grysem koralowym.Tam preparowałbyś wodę do właściwych parametrów poprzez filtrowanie i dodawanie sody.Nie byłoby w nim ryb to i mógłbyś np.stosować jakieś gotowe preparaty typu PH+.
Ja takie rozwiązanie stosuję u siebie,tylko jak pisałem wcześniej u mnie chodzi o obniżenie parametrów.W takim akwa mieszam osmoze z kranem i podgrzewam wodę.
Andrzej

Autor zabir
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Gru 2007 18:12 
mi chodzi nie zeby podmieniac wode ktora ma ph-6 tylko przed podmiana w czasie odstania wsypac pewna ilosc sody tak aby woda miala 8,6 wiemy ze jezeli TWW jest powyzej 10 to spadki i zadne wahania ph nie maja miejsca, wod ulega zkwaszaniu jezeli TWW spada ponizej 5, a krotko trwale wahania, lub jkies niestabilnosci obserwujemy juz przy TWW ponizej 7-8. Soda oczyszczona podnosi PH jak rowniez TWW, czyli poprzez utrzymywanie TWW powyzej 10 stabilizuje rowniez PH. Wiemy takze ze soda sprawia ze maksymalnie mozn podniesc PH do wartosci 8,6, , jezeli wsypiemy zbyt duzo sody to czesc ktora nie zostanie sporzytkowaa na cele podniesie PH i TWW pozostanie jako bialy osad np na filtrze, szybach lub grzalce, tylko teraz pojawi sie pytanie jaki wplywa bedzie mila soda na tak delikatne rybki jakimi sa xeny

Autor bernard
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Gru 2007 18:24 
dlatego postanowilem zadac to pytanie na forum czy wogole ma sens "napalanie sie" na xenki

Odpowiedź jest wg mnie dość prosta. Jeśli jesteś w stanie utrzymać przez dłuższy czas Ph w zbiorniku przynajmniej na poziomie 7,8-8 możesz próbować. Jednak, aby Twoja przygoda z Tanganiką nie zakończyła się tragicznie (dla ryb) musiałbyś do każdej podmiany używać wody odpowiednio przygotowanej. O uciążliwościach i ryzyku pisał już Rufus

W kwestii Ph nie da się zastosować prostej matematyki, ale dla zobrazowania można przyjąć, że jeśli masz w akwairium 400 l Ph na poziomie 8,0 i podmienisz 100 l wody o Ph 6 to w rezultacie otrzymasz w zbiorniku wodę o Ph ok. 7,5, a więc będzie to skok o 0,5 - dla ryb to bardzo dużo (i tak co tydzień).
Poza tym nie łudź się, że wapienie zalkalizują znacząco wodę w akwarium. Będzie to raczej minimalny wzrost, a raczej pomoc w stabilizacji Ph na poziomie, który masz w akwarium.

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Gru 2007 20:25 
Witam,
zabir
Czy Twoje dane nt. parametrow wody w kranie, to efekt pomiarow wlasnych, czy masz kwit z np. z "wodociagow" z oficjalnymi parametrami?
Pzdr.
Fazi64

Autor duch
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Gru 2007 20:56 
A ja powrócę do swojej propozycji:).W oddzielnym baniaku możesz taką wodę przygotowywać dodając sode lub gotowe specyfiki,które też bazują chyba na sodzie.Po pewnym czasie złapiesz proporcje i będziesz wiedział ile czego potrzeba aby osiągnąc żadane wartości.
Fakt,że ja jak pisałem obniżałem Ph i twardości,ale zabawe z wodą zacząłem okołó 2 miesięcy wcześniej przed planowanym zakupem ryb.Łąpałem proporcje kranu do osmozy i kwasu solnego .
Oczywiście trzeba pamiętać ,że wiarygodny odczyt parametrów uzyskasz po około dobie:)
Proponuję na chwilę obecną poeeksperymentować w jakimś niewielkim baniaku i zobaczysz jak ci będzie to wychodziłó.
Jaki jest wpływ długotrwałego stosowania sody na zdrowie ryb?trudno będzie odpowiedzieć,raczej nikt tutaj tego nie sprawdzał.
Skały wapienne w akwa i grys koralowy w filtrze bedą spełniały rolę bufora:)
Andrzej

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Gru 2007 00:34 
Wydaje mi się że z czasem nasze pciechy i tak się przyzwyczajają do naszej kranówy jaka by ona nie była... Grunt to nie robić nagłych/gwałtownych zmian...
Znam takich co z powodzeniem chohują rybcie nie mając nawet testów, jak i takich co aparature mają z typowej morszczyzny czyli high-end... wg mnie wspólnym mianownikiem w obydwu wypadkach jest... brak gwałtownych zmian-to jest klucz wg mnie...
Ja cobym nie wrzucał do baniaka to i tak daje krótkotrwały efekt, owszem wrzucam to regularnie (sól morska oraz zatwardzające preparaty) ale i tak powyżej 7,8-8,0 ph nie jestem w stanie przeskoczyć... także stabilość przedewszystkim:)

JAcek

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Gru 2007 09:34 
Wydaje mi się że z czasem nasze pciechy i tak się przyzwyczajają do naszej kranówy jaka by ona nie była... -w sumie masz rację,ale większośc ludzi w kranach
wodę prawie idealną do tanganiki,stąd takie osobyZnam takich co z powodzeniem chohują rybcie nie mając nawet testów,
Ja cobym nie wrzucał do baniaka to i tak daje krótkotrwały efekt, owszem wrzucam to regularnie (sól morska oraz zatwardzające preparaty) ale i tak powyżej 7,8-8,0 ph nie jestem w stanie przeskoczyć... -i takie ph zabirowi wystarczyłoby:)
także stabilość przedewszystkim:) -stabilność jest rzeczywiście ważna,ale w zakresie ph odpowiednim dla danych ryb,z twojego postu Jacku może ktoś zrozumieć ,że PH 6 aby tylko nie ulegało wachaniom też będzie dobre dla xen:)
Andrzej

Autor artkras12379
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Gru 2007 09:54 
Witaj ZABIR na forum ;-)))
Wg mnie, doskonałym preparatem (o którym na tym forum wypowiadałem się co najmniej już 2 razy i który stosuję w hodowli moich pupilków z powodzeniem) jest sól firmy Aquarium Systems INSTANT CICHLID Tanganyika - Malawi. Jest to specjalna sól do hodowli pielęgnic afrykańskich z jezior: Wiktoria, Malawi i Tanganika. Żeby przygotować wodę do tego ostatniego jeziora, soli sypie się najwięcej, około 36-40g na 100 litrów wody (oczywiście w zależności od jej wyjściowych parametrów).
Osobiście bazuję na przewodności elektrycznej. Woda tak przgotowana ma około 600-640 mikrosimensów. Przygotowanie wody powinno się odbyć co najmniej 24 godz przed podmianą.
pzdr
Artur

Autor topik
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Gru 2007 11:29 
Witam
Arturmozesz podac gdzie kupujesz te sol bo szukalem na necie i znalazlem tylko aqua dur JBL-a

Robert

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Gru 2007 12:15 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Mozesz znalezc ja np. tu:
http://szort.pl/xc6p8
Pzdr.
Fazi64

Autor zabir
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Gru 2007 12:51 
Witam,
zabir
Czy Twoje dane nt. parametrow wody w kranie, to efekt pomiarow wlasnych, czy masz kwit z np. z "wodociagow" z oficjalnymi parametrami?
Pzdr.
Fazi64


Pierwszego posta zaczynalem pisac na podstawie danych testowych zoolka, nastepnie zadzwonilem do miejsciej oczyszczalni sciekow, ktora ma rowniez wglad w dane miejskiego ujscia wody i z ich informacji wynik ze woda waha sie pomiedzy 6,5-7,2 ph.

Sam kiedys pracowalem w oczyszczalni sciekow i wiem ze woda zazwyczaj byla 6,8-7,2.

Z tym ze chcialbym zaznaczyc ze czasami zdarzalo mi sie kilka lat temu jak mialem SA ze woda potrafila miec odczyn 5,5.

W chwili obecnej rowniez zauwazylem prawidlowosc ze w okresie letnim odczyn wody w moim kranie jest zawsze bardziej zasadowy niz w okresie zimowym, w lecie woda dochodzi nawet do 7,6, te dane opieram tylko i wylacznie na podstawie testow akwarystycznych.

Pozdrawiam Krzysiek

Autor artkras12379
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Gru 2007 13:13 
WITAM
Fazi64 uprzedził mnie, ale to dobrze, ja sprowadzałem z Colisy a teraz skorzystam z propozycji Faziego - taniej ;-)))

Krzysztofie, moja woda ma około 6,6-7pH. Na wejściu wody do domu mam pozakładane filtry m.in. z węglem aktywowanym, może poniekąd i to jest przyczyną - ale nie ważne.

Po zastosowaniu soli, pH podnosi się do 8 a może i więcej. Istotne jest jeszcze to, że w filtracji mam około 30 kg grysu koralowego, który też zapewne dokłada się do "takiego" stanu rzeczy.

pzdr
Artur

Autor zabir
Użytkownik
#19 - Posted: 30 Gru 2007 14:00 
no, ale czy dla xenotilapi nie powinno sie zapewnic wode ph 8,6?

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 30 Gru 2007 14:25 
czy dla xenotilapi nie powinno sie zapewnic wode ph 8,6?

wedlug mnie woda powinna miec takie same parametry fizyko- chemiczne jak w przypadku innych gatunkow z Tanganiki.
Ryby mozna stopniowo przyzwyczaic do nieco (tzn. o niewielkich odsteptwach od wymaganych) innych parametrow wody jakie powinny miec, ale dla ryb szkodliwe i czasami zabojcze sa skoki tych parametrow w wodzie.

Autor zabir
Użytkownik
#21 - Posted: 30 Gru 2007 15:17 - Edytowany przez: zabir 
ja to wszystko wiem, bo mysle ze mimo tego iz ryby z Tanganiki, sa moze mniej odporne niz ryby z Malawi, to i dla moich pyszczakow jakiekolwiek wahni ie s wskazane, przekonalem sie o tym 2 lata temu, gdy po moich zabiegach i probach rybki padly, o parametrach wody w zakresie akwarystyki slodkowodnej od tamtego czasu dowiedzialem sie sporo, ale pewnie jeszcze i tak dluga droga i wiele wiadomosci przede mna.

Kiedys wyczytalem artykul, w ktorym autor opisywal jak pyszczaki z Malawi z pokolenia na pokolenie przyzwyczajal do inych parametrow wody, tzn po tarle samica zostawal przeniesiona do akwarium z innym ph nastepnie matka wracala do akwrium ogolnego a maluchy wychowywaly sie w akwarium doswiadczalnym, w ten sposob autor rozmnozyl pyszczaki z malwi przy PH 7

przez ten przyklad chcialbym pokazac, ze ryby maja dosc duza skale przyswajalnosci parametrow wody, jezeli sa one stopniowe, ale mi nie chozi o to by ewetualne moje xeny byly przystosowywane, mi zalezy na zdrowych rybach i jak najbardziej naturalnych ich warunkach bytu, jezeli okaze sie ze xeny nie sa w moim zasiegu to odpuszcze, bo meczenie ryb "z pasji" jest niepowazne

Autor tooold
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Gru 2007 15:43 
no, ale czy dla xenotilapi nie powinno sie zapewnic wode ph 8,6

moim zdaniem nie trzeba sie kurczowo trzymać konkretnej wartości
ważne jest aby pH było powyżej 7,5 do np 8,0

jednak jeśli masz wodą o pH 6 to moim zdaniem gra nie warta świeczki - masz świetną wodę do hodowli innych ryb i proponuję Ci abyś to zrobił, będziesz miał lepsze efekty, ryby zdrowsze i koszty duzo niższe

Autor zabir
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Gru 2007 17:51 
Ryby z Ameryki południowej juz przerabialem, azja nigdy mnie nie interesowala odnosnie ryb, ale bardzo mnie pociaga afryka, szczegolnie wielkie jeziora, jezeli nie moge sobie pozwolic na Tanganike i xeny to zostane przy swoich P.Saulosi

Autor duch
Użytkownik
#24 - Posted: 30 Gru 2007 18:40 
jezeli nie moge sobie pozwolic na Tanganike i xeny -dlaczego nie możesz?A spróbowałeś preparować wodę ?Oj szybko się poddajesz kolego:).W takim razie ja też nie mogę trzymać dysków mając w kranie ph 7,8 i twardości pod 20.:)
A jednak od miesiąca pływają u mnie w wodzie ph 6,6 tww 3 two 5:)
Na Twoim miejscu popróbowałbym:)
Andrzej

Autor tooold
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Gru 2007 19:29 
ale bardzo mnie pociaga afryka, szczegolnie wielkie jeziora, jezeli nie moge sobie pozwolic na Tanganike i xeny to zostane przy swoich P.Saulosi

niekoniecznie, moim zdaniem łatwiej będzie hodować ryby z Malawi i Wiktorii - mają mniejsze wymagania odnośnie wody , bo w naturze ph tam jest niższe niż w Tanganice

Autor zabir
Użytkownik
#26 - Posted: 30 Gru 2007 19:45 
dlaczego nie możesz?A spróbowałeś preparować wodę

Teraz obecnie preparuje wode w moim Malawi ryby jak narazie sa w bardzo dobrej kondycji.

moim zdaniem łatwiej będzie hodować ryby z Malawi

Obecnie mam wlasnie Malawi i mimo ze jestem zakochany w tamtejszych rybkach, a szczegolnie z grupy mbuna, to chcialbym sprobowac Tanganiki, cale te nsze rozwazania to jest i tak kwestia teoretyczna, jak poswstanie akwrium jak w poscie tytulowym, to wtedy zdecyduje na 100% co tam wpuszcze

Autor tooold
Użytkownik
#27 - Posted: 6 Sty 2008 22:41 
Przygotowanie wody powinno się odbyć co najmniej 24 godz przed podmianą.

zastanawiam się czy jest sposób na szybką wersję preparowania wody

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Xenotilapia a preparowanie wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®