Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

CYPHOTILAPIA FRONTOSA BLUE ZAMBIA FO - 15cm

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor Seweryn_S
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Sty 2008 20:04 - Edytowany przez: Seweryn_S 
Witam. Posiadam akwarium 450l (150x50x60).
Wyposażenie : filtr tetra, dobre napowietrzenie, żwirek, piasek, kamienie - ułożone 3 jaskinie, rośliny : anubias i spiralis.
Ph 8,0, twardosc ogólna 17-18, temp 24-25.
Ryby maja do mnie przyjechac na dniach. pochodza z odłowu. Jest ich 11 szt i maja po 15cm 3/8. Akwarium 1 gatunkowe.
W zwiazku z tym , że pierwszy raz mam doczynienia z F0 prosze o rady :
1) Czym najlepiej karmić : mrożonki, płatki, pałeczki, żywy ( boję się o infekcje), mintaj - czy chodzi tu o rybę mrożoną mintaja ze sklepu czy jak ?
2) Na co zwrócić uwagę, czy są jakieś problemy z F0
Dodam ze rybki sa w Polsce u dostawcy i sa nauczone jesc od miesiaca krewetki, mrozonki i pałeczki - czyli chodzi o to ze sa juz przystosowane do pobierania pokarmu w niewoli.

Prosze o wszystkie rady.

Autor duch
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Sty 2008 20:13 
Witam.
Posiadam akwarium 450l (150x50x60). -masz zdecydowanie za małe akwa dla tych ryb
Jest ich 11 szt i maja po 15cm 3/8-a na dodatek aż tylu sztuk
Są żródła zalecające do takiego szkła 1+3-4,ale to żę tak powiem starsza literatura:)
Miałem w zbiorniku o takim dnie 2+4 wielkości 15-25 cm i powiem tylko tyle-PORAŻKA.
W zwiazku z tym , że pierwszy raz mam doczynienia z F0 prosze o rady :
1) Czym najlepiej karmić : mrożonki, płatki, pałeczki, żywy ( boję się o infekcje), mintaj - czy chodzi tu o rybę mrożoną mintaja ze sklepu czy jak ?
2) Na co zwrócić uwagę, czy są jakieś problemy z F0
Dodam ze rybki sa w Polsce u dostawcy i sa nauczone jesc od miesiaca krewetki, mrozonki i pałeczki - czyli chodzi o to ze sa juz przystosowane do pobierania pokarmu w niewoli.
-nie masz złej kocepcji odnośnie karmienia:),mintaj zapewnie filety odpowiednio rozdrobnione:)
Mam jednak obawy o to czy roby będą się dobrze czuły aby mieć apetyt z powodu j.w.
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 28 Sty 2008 20:34 
Niestety wiedzę, że dostawca ryb koniecznie chciał Ci je sprzedać - taka ilość może być , ale w 1500l zbiorniku, a nie w 450l.

Marta

Autor Seweryn_S
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Sty 2008 21:10 - Edytowany przez: Seweryn_S 
jeszcze nie zapłaciłem, ryby kupuje od pana z Rybnika koło Krakowa , firma aqua-tech, mogę jeszcze zmienić ilośc kupionych ryb. Wiec co proponujecie, z tego co piszecie wg. mnie optymalna ilośc to 1samiec i 3 samice, ale wole kupić może 2 więcej , może 6 rybek aby potem prawidłowo dobrać samice do samca. Jak uważacie, prosze o rady. Napisze jeszcze tylko , że w życiu hodowałem przeróżne rybki od podstawówki, obecnie mam 27 lat. Ostatnio trzymałem pyszczaki - Malawi, dawniej miałem pielęgnice pawiookie, skalary i inne zwyczajne rybki.


dzwoniłem przed chwilą do dostawcy, zapewnił mnie , że na razie rybki mogą pływać w takim akwarium , za 2-4 lata trzeba je przemieścić do większego. rzecz jasna jest, że rybki najlepiej by się czuły w akwarium 700l, a czemu nie w 1000l itd, dla mnie nie jest to problem, myślę , że w przeciągu roku zapewnie im nowe 1200l lokum.

Autor duch
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Sty 2008 21:34 
jeszcze nie zapłaciłem, ryby kupuje od pana z Rybnika koło Krakowa , firma aqua-tech-poczytaj regulamin:)forum:)
Wiec co proponujecie,-zrezygnować z frontosy w takim zbiorniku
z tego co piszecie wg. mnie optymalna ilośc to 1samiec i 3 samice-przeczytaj uważnie:) wyrażnie zaznaczyłem iż podają takie bzdury w starszej literaturze:)
dzwoniłem przed chwilą do dostawcy, zapewnił mnie , że na razie rybki mogą pływać w takim akwarium , za 2-4 lata trzeba je przemieścić do większego. rzecz jasna jest, że rybki najlepiej by się czuły w akwarium 700l, a czemu nie w 1000l itd, dla mnie nie jest to problem, myślę , że w przeciągu roku zapewnie im nowe 1200l lokum.-nie skomuntuję słów dostawcy:),ale jak znam życie ryby raz wpuszczone do małego akwa dożywają w nim swojego żywota.Odpuść sobie,w takich waruunkach za 2 lata dochowasz się przecudnych KARŁÓW a nie pieknej dorodnej Frontsy:)

Autor Seweryn_S
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Sty 2008 21:41 
więc będzie trzeba jeszcze w tym roku pomyśleć o nowym zbiorniku, kwestia finansowa nie jest problemem, miejsce mam, a obecny zbiornik wykorzystam do hodowli innych rybek, nie patrzcie na mnie czarno, o rybki dbam i dbałem zawsze, dlatego między innymi zawitałem do was o oipinię i wiem jak sprawa wygląda, obiecuje ze bedzie jeszcze w tym roku i to na lato większy zbiornik.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 28 Sty 2008 21:46 - Edytowany przez: admin 
Proponuję spytać sprzedawcy ile jeszcze można tam dodać trofeusów. Albo innych ryb. Sprawdziłbym co odpowie :-)

Robert

P.S.
A czemu pytasz tutaj a nie wierzysz sprzedającemu?

Autor duch
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Sty 2008 21:52 
nie patrzcie na mnie czarno-nawet tak nie pomyślałem.Poprostu znam życie i wiem z autopsji jak to jest.Dlatego poprostu szczerze odradzam zakup ryb do tego akwa.Myślę,żę ten zbiornik może stać się ich domem na dłużej,zawsze znajdą się ajkieś wymówki aby póżniej postawić ten docelowy.Dla dobra ryb proponuję najpierw postawić odpowiednie szkłó a dopiero póżniej zakupić ryby.
Andrzej.

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Sty 2008 22:06 - Edytowany przez: timus 

Autor MaciejMichalak
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Sty 2008 23:11 
Zbiornik będzie zdecydowanie za mały. Kolega ma 5 ryb w akwa 150/50/50 i widać że im ciasno. Odradzam trzymanie takiego stada w takim akwarium.

Autor bernard
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Sty 2008 00:15 
Według mnie stawiacie sprawę zbyt ostro (tylko proszę bez linczu :)

Niejaki Ad Konings jako minimum dla Frontosy wskazuje zbiornik 400 litrów o długości 150 cm i proponuje trzymac je w grupach składających się z co najmniej 5 osobników.
Seweryn ma zbiornik 450 litrowy. Jak dla mnie trochę za mały, ale koncepcja, aby wpuścić tam np. 6 ryb nie jest, jak dla mnie, jakaś absurdalna. Osobiście mam zbiornik ledwie 100 litrów większy i pływa w nim 12 sztuk C. Frontosa Blue Zambia. W tym składzie ryby pływają prawie rok i wiem, że jak na ten zbiornik stado jest o jakies 4 sztuki za duże. Dlatego teraz przenoszę je do akwarium 700-litrowego. Pomimo zbyt małej przestrzeni ryby regularnie się rozmnażają.

Seweryn, o ile masz rzeczywistą możliwość postawienia sporo większego akwarium, wg mnie możesz wpuścić to stado do swojego zbiornika, ale nie dłużej niż na kilka miesięcy. Sam szybko zauważysz, że rybom jest po prostu za ciasno. Te ryby nie osiągnęly jeszcze swoich docelowych rozmiarów i jesli będziesz je trzymał w tym akwarium zbyt długo nigdy ich nie osiągną. Jeśli nie masz szans, aby tak szybko postawić nowe akwarium odpuść sobie te ryby.

dostawcy, zapewnił mnie , że na razie rybki mogą pływać w takim akwarium , za 2-4 lata trzeba je przemieścić do większego
2-4 lata to zdecydowanie za długo!

Czym najlepiej karmić
Przeczytaj w temacie sprzed kilku dni (Gibberosa Mikula)

Wyposażenie : filtr tetra, dobre napowietrzenie, żwirek, piasek, kamienie - ułożone 3 jaskinie
Nie wiem co to za filtr, ale wg mnie jeden to za mało. Musisz dodać jeszcze mocny filtr wewnętrzny, a najlepiej dodatkowo drugi kubeł.
Uważaj na konstrukcje skalne - Frontosa to duża i płochliwa ryba - w panice może poprzewracać kamienie i będzie katastrofa.
Zwróć uwagę na umiejscowienie zbiornika. Frontosa z odłowu to bardzo nerwowa ryba (zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy), więc jeśli akwarium stoi w miejscu, obok którego często chodzą ludzie możesz mieć kłopot.
Pokarm suchy zawsze porządnie namocz przed podaniem.

Pozdrawiam
Bernard

PS jeśli będziesz mial jakieś pytania możesz do mnie pisać - berchaz@wp.pl

Autor duch
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Sty 2008 07:17 
Niejaki Ad Konings jako minimum dla Frontosy wskazuje zbiornik 400 litrów o długości 150 cm i proponuje trzymac je w grupach składających się z co najmniej 5 osobników. -masz rację i wspomniałem o tym w pierwszym poście,ale są to poglądy conajmniej sprzed kilku-kilkunastu lat a wtedy zalecano też karmienie tropheusa ochotką:):):)
Seweryn ma zbiornik 450 litrowy.-litraż jedno,a powierzchnia dna drugie:),a 150-50 to za małe
U mnie 6 sztuk miało za ciasno przy takiej powierchni dna,a chyba celem jest zapewnienie rybom optymalnych warunków a nie wegetacji?
Andrzej

Autor MaciejMichalak
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Sty 2008 11:38 
Byc może akwarium to będzie dobre dla ryb gdy będą jeszcze młode ale i tak wydaje mi się , że będą się męczyły. Ryby maja po 15 cm...może narazie taki zbiornik wystarczy ale wydaje mi się, że nie będzie w nim dobrych warunów. Proponuje póki co trzymać je w tym zbiorniku jeśli nie ma innego ale docelowo zorganizowac akwa dużo większe może nie koniecznie chodzi o litraż a o powierzchnię dna. Proponuje chociaż 180/60 i 40 wysokie powinno wystarczyć...

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Sty 2008 13:26 
Moim zdaniem wrzucenie pieciu frontoz do 375 (450) litrow to tak jak wrzucenie tropheusow do 240l. Trzymac sie to od biedy da. Moga sie nawet rozmnazac. Warunek dosc podstawowy (podobnie jak przy trofach w takim z biorniku) to wiedza. Poczatkujacy moze nie zareogawac w odpowiedni sposob na jakis czynnik, doprowadzajac do tragedii. Inna kwestia jest rozmiar do jakiego dorosnie taka frontoza i warunki w jakiej przyjdzie jej egzystowac, ale to pozostawiam rozwazaniom osoby ktora sie na cos takiego zdecyduje.

dostawcy, zapewnił mnie , że na razie rybki mogą pływać w takim akwarium , za 2-4 lata trzeba je przemieścić do większego
Wiesz u mnie roczna frontoza ma okolo 20cm, (zdjecia w innym watku). Oczywiscie ciagle rosnie. Ty po czterech, czy nawet dwoch latach trzymania tam ryby z odlowu mialbys fajnego 20 cm karla.

Bernard
Akurat powolywanie sie na Koeningsa w niektorych kwestiach nie ma sensu. W tej ksiazce jest masa bzdur (to jest IMO jedna z nich). Sam czesto z niej korzystam, ale informacje podane przez autora traktuje "przez palce". Apropos nie wiem czy wiesz, ale Koenings do dzisiaj nie uznaje gibberossy jako osobnego gatunku ;)

Przemek

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Sty 2008 14:16 - Edytowany przez: marti 
Właściwie wszystko juz zostało powiedziane, więc nie chcę powtarzać tego co inni napisali.
Powtórzę tylko to co napisałem w innym wątku:
uważam że moje akwarium - dno 200x50 jest za małe dla tych ryb, a mam tylko 6 sztuk.
Dlatego myślę nad większym zbiornikiem... :)

Autor bernard
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Sty 2008 14:28 
Przemku, generalnie się z Tobą zgadzam, choć o taką ocenę Koningsa bym się nie pokusił. Niezależnie od tego, że jest to autor .... lekko "komercyjny" chciałbym mieć za sobą taki bagaż doświadczeń jak on. Już samo to dawałoby mi (i jak sądzę daje jemu) wiedzę wielokrotnie większą niż moja. Stąd niezależnie od niektórych jego poglądów (z którymi się nie zgadzam, jak np. ten dotyczący wielkości akwarium dla Frontosy) nie sądzę, aby tak radykalna ocena była sprawiedliwa.

Co do rozróżnienia Frontosy i Gibberossy to myślę, że choć naukowo wydaje się być dość oczywiste, to dla 99 % akwarystów różnica jest niezauważalna i nieistotna.

Cóż, nie da się ukryć, że Frontosa to b. duża ryba, która wymaga przestrzeni. Dla osobników z odłowu nawet 1000 l na 1 rybę to niewiele. Im większe akwarium tym lepiej.

Bernard

Autor bernard
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Sty 2008 14:31 
celem jest zapewnienie rybom optymalnych warunków a nie wegetacji?

Andrzeju to w 100 % prawda. Jednak uważam, że to co proponujemy rybom w akwarium to niemal zawsze wegetacja (lepsza lub gorsza). Optymalne warunki to ma stado neonów w 1000 litrowym akwarium....

Bernard

Autor marti
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Sty 2008 14:35 - Edytowany przez: marti 
Proponuję spytać sprzedawcy ile jeszcze można tam dodać trofeusów. Sprawdziłbym co odpowie :-)

Tak, to byłby ciekawy test , chyba że on też śledzi to forum :)

Autor duch
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Sty 2008 16:08 
Jednak uważam, że to co proponujemy rybom w akwarium to niemal zawsze wegetacja (lepsza lub gorsza). -jednak zawsze lepiej jak warunki tej wegetacji:) są lepsze dla ryb:)niż gorsze:)
Optymalne warunki to ma stado neonów w 1000 litrowym akwarium.... -oj:)nie wiem czy to też będzie tak można nazwać:):):):):)
Wiem,że możemy popaść w paranoje,ale są mniej więcej określone przez akwarystów rozsądnie i poważnie traktujących ryby wielkości zbiorników dla danego gatunku.Zbiorników,w których ryba już nie wegetuje a czuje się jak w domu:)

Autor Seweryn_S
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Sty 2008 19:14 
dziękuję za rady, i tak chcę mieć w domu 2 akwa, mam domek - więc miejsca pod dostatkiem - na lato bedzie cos okołóo 1000l,
dziś dokupiłem 2 filtr wewnetrzny UV z wydajnością 1000l na godzine firmy UNI FILTER 1000UV, a filtr podstawowy to kubełek - tetra ex 1200.
dzis robiłem badania wody - Ph 8,0 , twardość węglanowa 9,0, twardość ogólna 11,0. W wodzie sa kamienie - wapienie, które z czasem zaczną ulegać rozpuszczaniu i parametry te zmienią sie, Ph moze spadnie do 7-7,5 i twardość wzrośnie.
Skałki są tak ułożone , że nie ma możliwości ich zwalenia, wymaga to już ludzkiej siły,
zakupiłem pokarmy : mrożonki : kryl, krewetki, artemia, serca wołowe, stynka - poprosze o wasze spostrzeżenia - co dobre, co złe.
pokarm suchy : Tropica - Cichlid Arowana.

pozdrawiam.

Autor tasma
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Sty 2008 19:15 
Bernard
Ja nie mam zamiaru deprecjonowac Pana Koeningsa, jego wiedzy i bagazu doswiadczen. Fakt jest jednak taki, ze nad jeziorem byl ledwie dwa razy, pozy tym zdecydowanie bardziej lubi Malawi - to akurat sam powiedzial.
Poza tym Pan Koenings podjal sie opisu prawie 200 gatunkow ryb (mowie o "Back to the nature"). Chyba nie jest mozliwe, ze hodowal je wszystkie, tym bardziej ze specjalizuje sie w Malawi. Mozna domniemywac, ze opieral sie na opisach innych, bez moziwosci weryfikacji tych informacji. Jednak to on podpisuje sie pod ta ksiazka. Z obu ksiazek Koeningsa korzystam dosc czesto. Szczegolnie jesli musze znalesc informacje o jakims rzadkim gatunku. Z informacji tam zawartych korzystam jednak z dystansem. A podzial pielegnic z Tanganiki w "Pielegnice - moja pasja" to prawdziwy majstersztyk.
Jeszcze raz podkreslam ze szanuje dorobek Pana Koeningsa. Jednak jesli staje na przeciw takim osobom jak Panowie Kobmuller czy Takahashi, ktorzy swoje twierdzenia opieraja na dowodach jakby to powiedziec, bardziej naukowych, wierze tym ostatnim.

Pozdrawiam
Przemek

Autor duch
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Sty 2008 21:20 
dziś dokupiłem 2 filtr wewnetrzny UV -może to tylko moje zdanie,ale sądzę iż używanie UV w tanganice jest zbędne.Niepotrzebnie sterylizuje się wodę co osłabia odporność ryb.
W wodzie sa kamienie - wapienie, które z czasem zaczną ulegać rozpuszczaniu i parametry te zmienią sie, Ph moze spadnie do 7-7,5 i twardość wzrośnie. -dlaczego sądziśz,że PH spadnie a twardości wzrosną?Nawet teoretycznie nie jest to możliwe.Jeżeli twardości wzrastają wzrasta PH.A wapień w wodzie stosuje się właśnie w celu podwyższenia PH.zakupiłem pokarmy : mrożonki : kryl, krewetki, artemia, serca wołowe, stynka - poprosze o wasze spostrzeżenia - co dobre, co złe.
pokarm suchy : Tropica - Cichlid Arowana.
-wszystkie są odpowiednie,ale sam będziesz musiał sprawdzić co ryby będą jadły ze smakiem,a co mniej chętnie.Dlatego karm nowym pokarmem malutkimi porecjami ,obserwując jak ryby jedzą:)

Autor duch
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Sty 2008 21:44 
dzis robiłem badania wody - Ph 8,0 , twardość węglanowa 9,0, twardość ogólna 11,0.-wrócę jeszcze do tych pomiarów:),pomijając fakt,że kompletnie nie wiem dlaczego chciałbyś mieć ph mniejsze?Wiesz jakie potrzebujesz ph dla ryb z tanganiki?,nie pasuje mi ph do twardości i odwrotnie.
Któraś watośc jest mierzona błednie.Przy takim ph twardości powinny być wyższe i odwrotnie,przy takich twrdościach ph powinno być niższe(mniej więcej 7,2-7,4.
Jakimi testami robiłeś te pomiary?
Andrzej.

Autor marti
Użytkownik
#24 - Posted: 29 Sty 2008 22:26 
Dokładnie , duch dobrze prawi, coś jest nie tak z tymi danymi

Autor Seweryn_S
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Sty 2008 16:19 
PH robiłem Tetra, Twardosci Zoolek. Ten test na twardosc wg mnie jest dziwny, dodaje sie po jednej kropli i liczy je az do uzyskania okreslonej barwy - nie wem czy to dokładny test, ale nie mogłem u mnie kupić innego. Moze coś doradzicie jesli ten jest zły - to kupię na internecie.
Co do twardości to sam się dziwiłem, że taka niska , mam 4 kamienie wapienne o łącznej wadze około 70-80kg.
Z kranu mam wodę o PH 7,5 - dziś z ciekawości mierzyłem.
Dzis byłem w sklepie pytać się o akwaria duże - czy robią, robią wszystkie i te nawet po 1000l i większe. Prosze was o określenie wymiarów przywoitego dla 11 szt frontos blue zambia. Nie będe czekał, tylko już zamawiam wg waszych zaleceń. Jutro przyjeżdżają do mnie rybki, wiem , że jutro nie należy ich karmić, jak coś jeszcze proszę pisać.

dzięki.

Autor bernard
Użytkownik
#26 - Posted: 30 Sty 2008 16:52 
nie ma ograniczeń - kup takie akwarium na jakie cię stać i jakie jesteś w stanie oporządzić (pamiętając o filtracji). Najlepiej jakbyś oprócz długości mógł postawić akwarium szerokie (np. 80 cm to byłaby rewelacja).
Zbiornik 220/80/60 byłby idealny, choć oczywiście jak masz możliwość postaw jeszcze większy. Nie rób jednak akwarium zbyt wysokiego (wyższego niż 70 cm), żebyś mógł spokojnie czyścić dno.
No i pomyśl o filtracji. Przy takim dużym akwarium warto byłoby porobić jakieś bajery. Na forum jest kilku specjalistów w tym zakresie :)

Bernard

Autor Seweryn_S
Użytkownik
#27 - Posted: 30 Sty 2008 17:08 
na bajerach sie nie znam, pomoc mile widziana, pomoc w sprawie filtracji do takiego baniaka także.

Autor duch
Użytkownik
#28 - Posted: 30 Sty 2008 17:40 
Twardosci Zoolek-do tych testów nie mam zaufania:),potrafiły mi pokazać twardości okołó 10 w wodzie z osmozy:),kiedyś były lepsze.Powiem tak.Teraz posługuję się samym PH-metrem elektronicznym i nie poszukiwałem innych testów na twrdośc.Myślę ,żę odczyt PH który zrobiłeś powinien być wiarygodny.Nie kombinuj nic z wodą,ph 8 jest oki i nie liczyłbym na to ,że wapienie ją jeszcze za dużo podniosą.
Dzis byłem w sklepie pytać się o akwaria duże - czy robią, robią wszystkie i te nawet po 1000l i większe-jakjuż Bernard napisał.Im wiecej tym lepiej:),poszukaj poczytaj i sam zdecyduj.Na tym i innych forach i w literaturze znajdziesz wiele ciekwych pomysłów rozwiązania systemu filtracyjnego.Polecam zwłaszcza rozwiązanie Artura(nick:artkras)Jutro przyjeżdżają do mnie rybki, wiem , że jutro nie należy ich karmić, jak coś jeszcze proszę pisać. -musisz obserwować ryby! nie jest powiedziane,że tylko jeden dzień,pamiętaj też o podawaniu pokarmu malutkimi porcjami dopóki nie przekonasz się,że pokarm jest chętnie zjadany .

Autor marti
Użytkownik
#29 - Posted: 30 Sty 2008 18:26 
Ryby maja do mnie przyjechac na dniach. pochodza z odłowu. Jest ich 11 szt i maja po 15cm

Tak się zastanawiam, teoretycznie, czy to możliwe żeby ktoś sprzedawał ryby z odłowu długości 15 cm i to 11 sztuk ???
Przecież złowić 11 sztuk o mniej więcej tych samych rozmiarach "młodzieżowych" jest bardzo trudno. Wiem że sieci itp. Ale chyba już łatwiej o dorosłe okazy z odłowu.
I dalej tak się zastanawiam , czy to nie hodowla przyjeziorna (w najlepszym wypadku).
Co sadzicie o tym ?

Autor Seweryn_S
Użytkownik
#30 - Posted: 30 Sty 2008 22:51 
było ich więcej, tylko ktoś resztę kupił i zostało ostatnie 11 szt i kupiłem, bo i tak więcej mi nie potrzeba i nie można.

mam jeszcze pytanie odnośnie tego filtra uv 1000 - czy jest to złe rozwiązanie, mam go usunąć ?

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / CYPHOTILAPIA FRONTOSA BLUE ZAMBIA FO - 15cm Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®