Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

A. Compressiceps - jak długo samica nie wychodzi z muszli podczas tarła?

Autor kapewu
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Sty 2008 09:19 
Witajcie,
mam pytanie:
Moje Compresie chyba pierwszy raz udanie podeszły do tarła - wcześniej zabierały się za to kilka razy w specjalnie dla nich wyrzeźbionej szczelinie skalnej, ale zawsze płoszył je glonojad, który w końcu też tam złożył ikrę ;-). Przy okazji - dobry układ - glonojadów jest 3 (samiec+2 samice) i rozmnażają się jak szalone - co 2 tygodnie jest kilkadziesiąt maluchów, które wzbudzają wielkie zainteresowanie Compresi - może to brutalne, ale naturalne - jest zawsze świeży pokarm...
Wracają do tarła - ryby poza jednym chyba razem całkowicie ignorowały muszle (takie większe czerwonawe jak wszyscy polecają), a w końcu wybrały... ceramiczny korzeń, który w moim zamyśle miał być właśnie dla glonojadów.
Widziałem najpierw jak samiec zaganiał tam samicę, a potem samica zniknęła - przez pierwsze 2 dni widywałem czasem jej ogon - teraz od następnych 7-8 dni nie widziałem jej ani razu.

Czy tak właśnie może być? Niestety nie mam możliwości zajrzenia do środka - wylot korzenia jest odwrócony do tylnej ściany akwa...


Widziałem na forum informację, że w czasie 3 tygodni do wypłynięcia maluchów samica wychodzi jednak 1-2 razy w tygodniu na jedzenie. Oczywiście mogłem tego nie zauważyć, ale...
Samiec cały czas pływa koło korzenia, jest strasznie bojowy - wystarczy że zbliży się inna ryba/ślimak i od razu jest przeganiany. Przy porządkach w akwarium ugryzł mnie w palec ;-) A jak zbliżam się do szyby to cały się stroszy i chce mnie przegonić.

Napiszcie jakie są Wasze doświadczenia, bo stresuję się trochę, że jednak samicy mogło coś się stać.

Aha - ryby są z Tropheusa, z odłowu - dorosłe.

Pozdrawiam,
Krzysiek

Autor sue
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Sty 2008 13:24 - Edytowany przez: sue 
Witam!

Nie denerwuj się :) To zupelnie normalne. Świadczy o tym zarówno zachowanie samca jak i samicy.

Samica obawia sie o ikrę, a później o narybek i dlatego bardzo rzadko wychodzi z muszli. Przez cały ten okres niemal nie pobiera pokarmu. Szkoda, ze nie możesz jej "podglądnąć", bo z pewnością mógłbyś zobaczyc jak wachluje płetwami, kierując natlenioną wode do wnętrza szczeliny/muszli.
Samiec patroluje teren wokół kryjówki samicy i atakuje każdego kto śmie sie do niej zbliżyć, nawet Ciebie ;) w ten sposób dba o samice i maluszki.
Niestety nie trwa to wiecznie...

Pozdrawiam i gratuluje udanego tarła Twoich compressicepsów!

Magda

Autor kapewu
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Sty 2008 13:28 
no to uzbrajam się w cierpliwość i czekam, echhhh, jeszcze z 2 tygodnie...

samiec zdecydowanie się zmienił - do tej pory zazwyczaj był taki trochę "pierdołowaty" ;-) jakby bał się własnego cienia. Porównując do o wiele mniejszych ocellatusów nie prezentował się wcale jak władca akwarium - teraz to coś zupełnie innego.

K.

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Sty 2008 13:41 
Ładnie to określiłeś "pierdołowaty" ;-). Muszę przyznać, że moje obserwacje w tej kwestii są identyczne.

Czy trzymasz compressicepsy z ocellatusami w jednym akwarium? Bo jeżeli tak to możesz mieć duży problem z zobaczeniem maluszków...

Magda

Autor kapewu
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Sty 2008 13:44 
Domyślam się, że ciężko będzie coś odchować, ale zobaczymy - w razie co mogę na pewien czas postawić akwa 60 l dla maluchów.

K.

Autor sue
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Sty 2008 13:54 
Właśnie, właśnie :)

Tylko pamiętaj, żeby pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej - parametry wody! No i pamiętaj o zakupie larw artemii do wylęgu, żeby maluszki nie pozdychały z głodu.

Magda

Autor marti
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Sty 2008 13:57 - Edytowany przez: marti 
Równiez gratuluję !
Taak.. compresie to dobrzy rodzice, pilnie strzegą terenu.

No i pamiętaj o zakupie larw artemii do wylęgu, żeby maluszki nie pozdychały z głodu.
ewentualnie też cyklop

A nie myślałeś o pozbyciu się glonojadów i pozostawieniu tylko ryb z Tanganiki ?

Autor kapewu
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Sty 2008 13:57 
Woda byłaby przelana z dużego akwa i nie filtrowana, tylko napowietrzana i codziennie podmieniana w niewielkiej ilości. Kłopotliwe, ale nie mam niestety innej opcji...

Autor kapewu
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Sty 2008 14:04 
Co do glonojadów - sentyment - to były pierwsze ryby w tym akwarium. Chcę je oddać, ale w dobre ręce... A rodzice od roku odkładają założenie akwarium, więc mogę jeszcze chwilę poczekać.

Autor kapewu
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Sty 2008 20:56 
No i pokazała się - przed chwilą 2 razy widziałem czubeczek ogona ;-)

Autor kapewu
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Lut 2008 19:06 
Odświeżając wątek - od kilku dni po akwarium śmiga gromadka (50? 100?) maleńkich compresi :-))) - wczoraj i dzisiaj zaczęły już nawet wyraźniej odrywać się od dna (do tej pory tylko skakały).

Samiczka nie zniosła tego najlepiej - jest bardzo osłabiona, uszkodziła sobie górną szczękę i w miejscu zranienia dostała pleśniawki - dziś już chyba ok (po krótkiej kuracji SERA Omnipur i podkarmieniu witaminami), mam nadzieję, że szybko wydobrzeje.

Maluchy podczas kilkudniowego braku samiczki rozbiły się na dwie grupy - jedna przebywa w pobliżu miejsca urodzenia, druga przy skałkach z drugiej strony akwarium. Co ciekawe samiec wyraźnie opiekuje się pierwszą (broni), a zbliżając się do drugiej zachowuje się, jakby chciał zapolować...

K.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / A. Compressiceps - jak długo samica nie wychodzi z muszli podczas tarła? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®