Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

85x35 A. Compressiceps czy mozna cos dodac?

Autor eent
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Kwi 2008 13:55 
Mam pytanie czy moge cos dodac do pary A.Compressiceps w baniaku o powierzchni dna 85x35 np. moze pare Julidochromis transcriptus lub ornatus albo lelupki?

Autor Sendog
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Kwi 2008 14:55 
spróbuj z naskalnikami. compressicepsy dobrze się komponują z większością ryb mięsożernych. Choć to akwarium nie jest szczytem marzeń dla compressicepsów.

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Kwi 2008 22:45 
moim zdaniem lepiej nic nie dodawac w takim zbiorniku

Autor Sendog
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Kwi 2008 11:42 
Obecnośc innych ryb dobrze wpłynie na płochliwe compressicepsy.

Autor marti
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Kwi 2008 13:53 - Edytowany przez: marti 
Kiedyś byłem zmuszony podczas przeprowadzki do trzymania przez 2 tygodnie pary Alto w podobnym litrażu (90x40x40).
Było to okropnie stresujące dla nich.
Przez cały czas siedziały w kącie przestraszone i zszokowane tak małą przestrzenią.
Praktycznie nie pobierały pokarmu i właściwie nie pływały.
Uważam że kategorycznie nie powinno się trzymać Alto w tak małym akwarium .

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Kwi 2008 19:16 
Obecnośc innych ryb dobrze wpłynie na płochliwe compressicepsy

z jednej strony masz racje, ale z drugiej strony to dośc mały zbiornik - faktycznie to płochliwe ryby , zastanawiam sie co można im dodać , małe muszlowce będą dla dużych Alto raczej pokarmem, duże muszlowce będą ich stresowały , ale dorosła para L. ornatipinnis chyba byłaby ok

Autor 09kk
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Kwi 2008 19:18 
[i]Uważam że kategorycznie nie powinno się trzymać Alto w tak małym akwarium .[/i]

To ile litrów dla pary Alto tysiąc?
Mam parę Calvusów i parę J. Dickfelda w standardowej 112(80x35x40) obie pary się wycierają regularnie i według mnie mają sie dobrze

Autor Sendog
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Kwi 2008 19:26 
No właśnie. 09kk dał dobry przykład. jeżeli ryby mają dużo schronień i dekoracje dają im możliwość ukrycia się to obecność innych ryb pomaga innym mieszkańcom zminimalizować stres. Ornatipinnis według propozycji tooolda to też dobre połaczenie.

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Kwi 2008 13:09 
To ile litrów dla pary Alto tysiąc?
09kk napewno lepszy byłby tysiąc niż 112.
Są osoby, które trzymają rybki w kuli i też się obrażają, gdy im się to wytyka.
Opisałem swoje doświadczenia z trzymania Alto w małym zbiorniku powyżej i daltego odpowiadając konkretnie, uważam że 240 L to minimum.

Autor bernard
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Kwi 2008 13:41 
Ja również uważam, że 112 l dla tych ryb to stanowczo za mało. Nie oznacza to, że w takim akwarium padną, czy nie będą się rozmnażać. Dobrana para rozmnoży się pewnie i w 50 l, tylko czy o to chodzi ???

Myślę, że zachowanie, które opisał marti (przestraszone Alto w małym akwa) wynikało raczej nie z tego, że zbiornik jest zbyt mały, ale ze stresu związanego z przenosinami i brakiem towarzystwa. Te ryby potrzebują innych ryb, aby nie siedzieć po kątach (choć wyjątki się zdarzają).

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Kwi 2008 14:06 
bernard dokładnie tak.
Ten stres był wynikiem przenosin do gorszych warunków.
Gdybym je wpuścił do dużego zbiornika, zamieszkałego przez inne, dobrze czujące się w nim ryby, sytuacja była by z pewnością inna.
Co oczywiście nie zmienia faktu, że 240 to minimum.

Autor 09kk
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Kwi 2008 17:31 
Moje Calvusy pływają w 112l od roku kupiłem je jako 3-4cm maluchy w tej chwili samiec ma 12 cm , samica 7cm i od ok 2 miesięcy podchodzą do tarła.
Nie wiem czy im dobrze czy źle bo ciężko mi się z nimi dogadać ale z zachowania widzę, że chyba nie narzekają.
To są moje własne doświadczenia z tymi rybami , nie książkowe teorie.

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Kwi 2008 18:07 - Edytowany przez: marti 
Uważam trzymanie tych ryb w tak małym akwarium za smutny fakt i raczej bym się tym nie chwalił :(

Autor duch
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Kwi 2008 18:51 
Nie wiem czy im dobrze czy źle bo ciężko mi się z nimi dogadać ale z zachowania widzę, że chyba nie narzekają. -ton Twojej wypowiedzi jest conajmniej kpiący.Widzę,że uważasz się za znawcę tematu bo udaje Ci się utrzymać ryby przy życiu w 112 litrach.Nie masz się czym chwalić,oprócz tego,że katujesz zywe stworzenia :(:(:(.Czy miałeś sznasę podziwiać te ryby w zbiorniku 200-50-50,???? a w takim miał je Marti,przed opisaną przeprowadzką???U mnie jedna para odkupiona od Martiego pływa też w baniaku 500 litrów.Miałeś je w poważnym zbiorniku???,Miałeś sznase podziwiać te ryby w pełnej okazałości?Z Twoich wypowiedzi wnioskuję,że nie! i dlatego uważam,że nie powinieneś swoich doświadczeń forsować jako odpowiednie dla tych ryb.Oprócz Twoich wypowiedzi padły też opinie osób,które dały tym rybom bardzo dobre warunki,a nie wegetację jak Ty.To są moje własne doświadczenia z tymi rybami , nie książkowe teorie.-tak mogę powiedzieć także ja,Marti,Bernard i jeszcze parę innych osób:):):):)
Andrzej

Autor bemben
Użytkownik
#15 - Posted: 7 Kwi 2008 00:10 
Cześć,

W artykule Jarka Grejczyka Wielkość akwarium, a jakość życia ryb jest napisane, że w 240l można hodować 2 pary Compressicepsów. Pytanie czy od klasycznej 240tki (120x40x50) nie byłoby lepsze mniejsze, ale szersze 100x50x40?

Co myślicie?

pozdrawiam

Krzysiek

Autor marti
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Kwi 2008 01:01 
To już są dywagacje w stylu wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.
100x50x40 takie akwarium myślę, że już od biedy się nadaje dla Alto.
Z tym że nie dal dwóch par.
Uwazam też, że 2 pary w klasycznej 240 też się będą męczyć.
A właściwie nie tyle pary się będą męczyć, co zrobi się z nich układ 1+2 oraz zdominowany samiec.
Jestem pewny, że przy małej ilości miejsca, silniejszy samiec na tyle zdominuje słabszego, że będzie odbywał tarła na zmianę z obydwoma samicami, a słabszy będzie zaszczuty przesiadywał w ukryciu.

Autor bemben
Użytkownik
#17 - Posted: 7 Kwi 2008 09:20 
Zastanawiałem się bardziej czy w 240 l wysokość zbiornika 50cm jest potrzebna. Czy nie wystarczy 40 cm. Moje Compressicepsy w klasycznej 240 raczej na górze zbiornika nie pływały.

pozdrawiam

Krzysiek

Autor bernard
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Kwi 2008 10:24 
Te ryby rzeczywiście nie podpływają do powierzchni wody, więc dnia nich zawsze lepszy będzie zbiornik 100x50x40 niż 100x40x50 - a jeszcze lepiej, gdy będzie to 100x50x50 :)

Autor marti
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Kwi 2008 10:43 
Te ryby rzeczywiście nie podpływają do powierzchni wody, więc dnia nich zawsze lepszy będzie zbiornik 100x50x40 niż 100x40x50 - a jeszcze lepiej, gdy będzie to 100x50x50 :)

Istotnie wysokość ma drugorzedne znaczenie.

Pytanie czy od klasycznej 240tki (120x40x50) nie byłoby lepsze mniejsze, ale szersze 100x50x40?

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, chodzi o wybór między klasyczną 240, a 200 L ?
Powierzchnia dna jest minimalnie większa przy wymiarach 100x50 niż 120x40.
Ale gdybyś zdecydował się na dołączenie innych ryb, oczywiście większy litraż byłby lepszy.
Wszystko zależy co tego jaką dokładnie obsadę planujesz i ewentualnych zmian w przyszłości.

Autor bemben
Użytkownik
#20 - Posted: 7 Kwi 2008 10:58 
Dzięki za posty,

Myślałem o dwóch parach jednej odmiany Compressiceps lub 1 parze Compressiceps i 1 parze Calvusów. Rozumiem, że radzicie raczej jako drugą parę naskalniaki.

Co do wysokości 50cm nie podobała mi się wizualnie górna pusta część akwarium.
pozdr.
Krzysiek

Autor marti
Użytkownik
#21 - Posted: 7 Kwi 2008 13:19 
Myślałem o dwóch parach jednej odmiany Compressiceps

to rozwiązanie odradzam w tym akwarium z powodu, o którym napisałem wyżej :
zrobi się z nich układ 1+2 oraz zdominowany samiec.
Jestem pewny, że przy małej ilości miejsca, silniejszy samiec na tyle zdominuje słabszego, że będzie odbywał tarła na zmianę z obydwoma samicami, a słabszy będzie zaszczuty przesiadywał w ukryciu.


Drugi wariant jest już znacznie lepszy :
lub 1 parze Compressiceps i 1 parze Calvusów

ale też prawdopodobnie będą walki międzi samcami i jeden może zbierać mocne lanie ze względu na małe rozmiary terytorium dominanta.

radzicie raczej jako drugą parę naskalniaki. - to jest chyba zdecydowanie najlepsze wyjście w tym litrażu.

Pozdrawiam , Marcin.

Autor bemben
Użytkownik
#22 - Posted: 7 Kwi 2008 13:31 
dzięki Marti i Bernard,

pozdr. Krzysiek

ps. obecnie hoduje tropheusy ale cały czas jestem fanem Alto. Może już wkrótce zrealizuję pomysł.

Autor bernard
Użytkownik
#23 - Posted: 7 Kwi 2008 14:51 
Naprawdę warto :)

A jeśli b. chcesz mieć 2 pary to zrób tak jak napisał Marti, czyli Calvus + Compressiceps. U mnie samce tych ryb praktycznie nie wchodzą sobie w drogę, ale mam 2-metrowy zbiornik. Natomiast samiczki często chcąc odpocząć od swoich partnerów siedzą razem w małej grocie, co wygląda dosyć zabawnie

B.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / 85x35 A. Compressiceps czy mozna cos dodac? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®