Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus - zbiornik dla 2 par

Autor bemben
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Kwi 2008 16:07 
Cześć,

Myślałem dużo o zbiorniku z mięsożerną Tangą. Muszlowce są super – wielkie dzięki za wcześniejsze rady ale duże Altolamprolongusy podobają mi się najbardziej. To co chodzi mi po głowie do zbiornik z parą Compressicepsów Gold i Calvusów Black. Słyszałem od doświadczonych hodowców, że ten układ może się nie sprawdzić. Prośba o wasze doświadczenia i rady. Zbiornik, o którym piszę będzie miał 100x50x40, to już wiecie : ).

Dzięki za cierpliwość

Krzysiek

Autor Sendog
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Kwi 2008 18:05 - Edytowany przez: Sendog 
mam taki układ w akwarium 120x40x50. niestety samiec compressicepsa jest stale nękany przez samca calvusa. Co więcej calvus znowu odbył teraz pseudotarło z samicą compressicepsa. Pilnuje muszli w której ona przesiaduje od kilku dni. Samiec compressicepsa siedzi w grocie na drugim końcu zbiornika.
twój zbiornik jest na pewno za mały na dwie dorosłe pary ryb z tego rodzaju.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 12 Kwi 2008 18:15 
Krzyśku

Jakie odmiany calvus i compressiceps odbywają niby tarło. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z Przemkiem,ale ja nie pamietałam co to jest?

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Kwi 2008 21:47 
Dzięki, chyba w końcu zrozumiałem . Czasami trudno zrezygnować ze swoich pomysłów.
Toold pisał, że dla pary Compressiceps dobrym towarzystem może być L. ornatipinnis. Czy jest jeszcze jakiś muszlowiec, który dałby sobie radę?

Krzysiek

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 13 Kwi 2008 07:07 
Myśle, że równiez Lamprologus brevis nie pozwoli sobie w "kaszę dmuchać" i poradzi sobie z alto.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 13 Kwi 2008 08:41 - Edytowany przez: marti 
Alto. wbrew pozorom to dość spokojne ryby.
Wg. mnie, poza umiarkowaną agresją wewnątrzgatunkową, agresja skierowana do przedstawicieli innych gatunków występuje w bardzo małym stopniu. Dlatego myśle, że jest dość duża grupa muszlowców i szczelinowców, które mozna by z nimi połączyś z sukcesem.
Trzeba tyko dopilnować , żeby nie było zbyt dużej różnicy w wielkości łączonych ryb.
Z tym, że moje doświadczenia opieram o obserwacje w 500 i 600 litrowych zbiornikach. W Twoim 200 L może być troche inaczej.
Wracając do 200 L, myślę że można spróbowac 1 parkę Alto lub 1 samca i 2 samice. Ewentualnie do tego jakieś naskalniki jeśli bardzo chcesz ale pod warunkiem odpowiedniej ilości kryjówek.

Autor Sendog
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Kwi 2008 12:32 
Jakie odmiany calvus i compressiceps odbywają niby tarło. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z Przemkiem,ale ja nie pamietałam co to jest?
Samica compressiceps Gold i samiec Calvus black. Dzisiaj samica nadal siedzi w muszli.
Krzysiek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 13 Kwi 2008 13:11 
Czy to Krzyśku są odłowy?

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#9 - Posted: 13 Kwi 2008 21:11 
Compressicepsy tak - calvusy to ryby urodzone w niewoli. Gdybym tak mógł zaglądnąć do muszli czy jest tam rozwijająca się ikra...



Krzysiek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 13 Kwi 2008 21:20 
Wiesz - bardzo mnie to intryguje, zresztą chyba innych takze. Dwa odrębne gatunki i taki numerek:)0

Marta

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Kwi 2008 22:34 
Gdybym tak mógł zaglądnąć do muszli czy jest tam rozwijająca się ikra...
Chyba by mnie skręciło z ciekawości.
Trochę cierpliwości trzeba wykazać, pewnie z miesiąc zanim wypłyną.
Krzysiek, napisałeś że : calvus znowu odbył teraz pseudotarło z samicą compressicepsa .
A jak się sprawy potoczyły poprzednim razem ? tzn. jak wyglądał finał ?
Domyślam sie, że narybku w efekcie nie było, bo była by to "głośna sprawa" :)

Autor Sendog
Użytkownik
#12 - Posted: 13 Kwi 2008 22:52 
Mnie skręca :)
Poprzednio finał był taki, że samica wypłynęła z muszli po okresie "opieki" nad ikrą ( lub pseudoopieki). Maluchów nie widziałem. Nie wiem czy były czy ikra obumarła - mlecz calvusa mógł nie zapłodnić ikry.
Jest jeszcze jedna opcja. W zbiorniku jest sporo ryb które mogły wyjeść młode. Czekam dalej..
Krzysiek

Autor bemben
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Kwi 2008 10:21 
Dzięki za opinie i rady. Spróbuję z parą Compressiceps Gold Head i brevisami.
Czy dobrze zrozumiałem, że brevisy Karilani są haremowe?
Może mógłbym mieć z 4 szt.
Pozdr.
Krzysiek

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 14 Kwi 2008 11:27 
brevisy Karilani są haremowe


Tak przynajmniej na razie wygląda, to bardzo male brevisy i wg mnie 2 pary mogłyby byc.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Kwi 2008 15:42 
Maluchów nie widziałem. Nie wiem czy były czy ikra obumarła - mlecz calvusa mógł nie zapłodnić ikry.
Wydaje mi się, że to jest odpowiedź.

Autor bemben
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Gru 2008 20:25 
Cześć,

W końcu założyłem 120x40x40. Mam w nim 2 pary Brevis Karilani i od tygodnia parę Compressiceps Orange Fin. Obie pary Brevisów mają regularnie młode. Alto się na razie aklimatyzują. Dzięki za wszystkie rady.
pozdr, k

w linku kilka zdjęć:
http://picasaweb.google.pl/krzysztof.bambynek/200l CompressicepsOrangeFinBrevisCarliani#

Autor bemben
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Maj 2012 18:15 - Edytowany przez: bemben 
Witam,
Zamieszczam kilka zdjęć mojego nowego zbiornika 100x50x50 z tłem z wapienia.

https://picasaweb.google.com/magdalena.bambynek/No wyZbiornikNaForum?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNrlpeX LzsSCAg&feat=directlink

pozdrawiam
Krzysiek

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 6 Maj 2012 08:59 - Edytowany przez: admin 
Widzę, że zmiany idą w kierunku zmniejszania zbiornika. Czy same alto są teraz w zbiorniku? Może warto zrobić na tylnej szybie czarne lub granatowe tło, wtedy wapień będzie ładnie widoczny, i zmieni się także przestrzeń?

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Maj 2012 10:07 
Zmniejszyłem zbiornik, ale jestem dużo bardziej zadowolony z jego wyglądu niż wcześniej. Tło rzeczywiście się przyda, pomyślę o czarnym. Co do obsady Alto są razem z Obscurusami, ale myślę o pozostawieniu ich samych tak żeby utrzymać maluchy.
pozdrawiam
Krzysiek

Autor jaosh
Użytkownik
#20 - Posted: 6 Maj 2012 14:19 
Witam,

Wczoraj zrobiłem małe przemeblowanie w moim baniaczku. dołożyłem kilka "grot" dla moich sexfasciatusów. Ku mojemu zaskoczeniu, po przesunieciu kilku kamieni zobaczyłem chmarę małych obscurusów. Wiedziałem o istnieniu kilkunastu maluchów, ale wczorajsza ich mnogość mnie zaskoczyła. Były też wśród nich małe calvusy, dwie może trz sztuki. Uchowały się w ogólnym. Może nie wyławiaj obscurusów? Małe sobie poradzą jeżeli będą miały gdzie się schować.

A co się tyczy powyższych postów dotyczących zapładniania ikry przez calvusa. U mnie też do tego dochodziło ale efektów nie było

Autor bemben
Użytkownik
#21 - Posted: 6 Maj 2012 22:10 
Pomyślę jaosh,

Obscurusy strasznie kopią, budują u mnie kopiec do 15 cm wysokości na środku akwarium, który wygląda dość dziwnie. Już raz odciągnąłem sporo piasku, ale ciągle go gdzieś znajdują :) odkrywając dno.
Druga sprawa to zastanawiam się czy przypadkiem w akwarium z wyłącznie altolamprologusami, ze względu na brak sąsiadów, nie zwiększy się agresja samca do samicy.
pozdr, k

Autor jaosh
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Maj 2012 23:34 
Druga sprawa to zastanawiam się czy przypadkiem w akwarium z wyłącznie altolamprologusami, ze względu na brak sąsiadów, nie zwiększy się agresja samca do samicy.

wielce prawdopodobne choć mój samiec A. compressiceps jest o niebo łagodniejszy dla swojej samicy niż A. calvus dla swojej. Wydaje mi się, że calvusy są bardziej agresywne niż A. compressicepsy zarówno u samców jak i samic ( przynajmniej u mnie) co nie znaczy, że samica będzie mieć spokój. Jak chłopakowi zechce się amorów to ona, będąc z nim sam na sam, będzie mieć przekichane.


Obscurusy strasznie kopią, budują u mnie kopiec do 15 cm wysokości na środku akwarium, który wygląda dość dziwnie.

takich kopców to ja mam trzy czyli tyle co samiczek :D sześciu centymetrowa warstwa piasku z dna akwarium znajduje się w trzech miejscach choć wczoraj poniszczyłem kopce podczas przemeblowania to od rana samice znowu zaczęły usypywać nowe.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus - zbiornik dla 2 par Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®