Jak zapewne pamiętacie
X. bathyphila zamieszkuje obszar calego jeziora w strefach mulistych, piaszczystych i czasami wchodzi w obszary skalne na głębokościach ponizej 30 m. Cechami charakterystycznymi tego gatunku jest: wydłużony kształt ciała przypominający
X. ochrogenys, wielkość do około 10 cm i wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy, samice są szare, samce mają bardzo charakterystyczne niebieskie wargi i intensywna niebieską poświatę na głowie i tułowiu.
Półtora roku temu udało mi się sprowadzic kilka sztuk
X. bathyphila Mtoto. Niestety z pięciu sztuk przeżyły tylko dwa osobniki tych delikatnych ryb, które szybko sie wytarły i wydały potomstwo w ilości 21 sztuk. Maluchy od samego początku pływały same w zbiorniku. Udało im się wszystkim przeżyć i w ten sposób stworzyły niezłe stado. Wczoraj po raz pierwszy wytarły sie pierwsze samice. Ryby są już całkiem dorosłe maja około 8-10 cm. Stado stanowi kilka samców i samice. Dominują obecnie dwa samce, które cały czas mają wspaniałe kolory. Tarło ma charakterystyczny przebieg. Dominant zagarnia gotową do tarła samice i nie budując budowli godowych tańczy taniec. Wygląda to tak jakby skłaniał głowę przed samicą i ocierał sie w kolistych ruchach o jej ciało. Wielokrotnie oddaje "pokłony " samicy, która w tym czasie składa ziarna ikry. Samiec polewa je mleczem, a samica zbiera do pyska. Samiec w tym czasie odgania inne osobniki od miejsca tarła, prężąc się i wydywając skrzela. Kolory stają sie bardzo intensywne nie tylko na jego ogłowie i tułowiu, ale także na wszystkich płetwach.
Marta