Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Obsada do 170x50x60

Autor mediez
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Cze 2008 15:31 - Edytowany przez: mediez 
Hello
Na poczatek wypadaloby sie przywitac, no wiec... serdecznie witam forumowiczow :)

Mam maly problem z obsada i chcialbym prosic was o pomoc. Posiadam zbiornik 170x50x60 i wypadaloby go jakos urzadzic oraz zarybic.
Na poczatku myslalem o trofeusach jednak pomysl zostal odrzucony i padlo na... muszlowce. Zastanawialem sie nad Lamprologus multifasciatus lub Neolamprologus meleagris. Teraz pojawia sie pytanie...
Co moglbym z nimi trzymac? Czy xenotilapie wchodza w gre? Jesli nie to moze szczelinowce? Jesli tak to w jakiej ilosci?

Z gory dzieki za pomoc :)

Pozdrawiam

Autor michal132
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Cze 2008 18:01 
Cześc :)

Ja bym ci polecał szczelinowce w jeziorze Tanganika jest wiele ciekawych i interesujących odmian tych ryb a pond to świetnie prezentuja sie w akwa.
W tak dużym akwarjum mugłbyś trzymac sporo tych ryb ja w akwa 150*50*50 trzymam 3 szt.neolamprologus sexfasciatus 5.szt księżniczek ale ja odradzam ponieważ atakują muszlowce mam jeszcze 5szt naskalniaka regena myśle nad dorzuceniem kilku sztuk leleupi.

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Cze 2008 18:26 - Edytowany przez: marti 
W tak dużym akwarjum mugłbyś trzymac sporo tych ryb...neolamprologus sexfasciatus

Dokładnie. Akwarium masz dość spore, wiec masz spore mozliwości, tym bardziej że chcesz szczelinowce, to dobry wybór.

Ja również, tak jak michal132 polecam Neolamprologus sexfasciatus(Gold lub Blue).
Ewentualnie, jeśli uda Ci się dostać N. Tretocephalus. W ostatnim nr Magazynu Tanganika był ciekawy artykuł o tym gatunku, polecam.
Masz też duży wybór Julidochromisów oraz Altolamprologus compressiceps lub calvus. Akwarium jest dośc wysokie, wiec możesz też dołączyć stadko cyprychromini w toni i na góre zbiornika. Z tym, że przy większych gatunkach Neolamprologus, lepsze będą większe, czyli Cyprichromis leptosoma jumbo ...

Czy xenotilapie wchodza w gre?

Z tego co wiem, to złe połączenie.
Są to na tyle delikatne ryby, że z tak awanturniczymi rybami jak muszlowce, nie trzyma się ich.

A myślałeś o ocellatusach Gold ?

Autor mediez
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Cze 2008 19:54 
Dziekuje wam za tak szybkie odpowiedzi :)

Fakt, sexfasciatusy wygladaja super.
J.Ornatus lub regani tez wydaja sie ok.
Jesli chodzi o A.Compressiceps/Calvus czytalem,ze sa dosyc plochliwe i moga miec problemy z silnie terytorialnymi rybami.

A co myslicie o polaczeniu dwoch, trzech gatunkow muszlowcow + Chalinochromis brichardi ?

Pozdrawiam :)

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 10 Cze 2008 08:08 
W takim zbiorniku super wyglądałoby stado cyprichromisów, a do tego coś ze szczelinowców. W ten sposób zapełniłbyś toń.


Nie łączyłam chalinochromisów z muszlakami więc nie powiem czy uklad taki ma możliwosć powodzenia.


Marta

Autor mediez
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Cze 2008 11:00 
Cyprichromini odpadaja, nie podobaja mi sie w ogole.

W takim razie co powiecie na :

N.Sexfasciatus
N.Brevis
A.Compressiceps
J.Transcriptus?

Za duzo tych gatunkow? Jesli nie to w jakich ilosciach powinienem je trzymac?

Pozdrawiam

Autor marti
Użytkownik
#7 - Posted: 10 Cze 2008 15:18 
Gatunków nie za dużo, pod warunkiem, że odpowiednio urządzisz dno.
Tak, żeby "dla każdego co miłego", tzn. żeby każdy mógł obrać rewir dla siebie.
Musisz też uwzględnić wielkość zakupowanych ryb.
Sexfasciatusy nie powinny być zdecydowanie największe, bo i tak najszybciej rosną.
Najlepiej by było, gdyby compresie były największe, bo są stosunkowo nieagresywne, przynajmniej do innych gatunków.

Co do ilości ryb, to zależy jakiej wielkości planujesz kupić.
Jesli dorosłe, to w pojedynczych parach, bo wszystkie te gatunki, wykazują agresję wewnątrzgatunkową.
U altusów jest ryzyko, że dominujący samiec, przepędzi rywala i będzie odbywał tarła z dwoma samicami na zmianę.
Zdominowany, będzie siedział gdzieś w kącie i powoli dogorywał.
Chyba że od razu nastawisz się na 1 samca i 2 samiczki.
U mnie sexfasciatusy są jeszcze dość młode (7-9 cm), ale mają już ustaloną hierarchię i nie toczą zajadłych bójek.
Czytałem, że zawyczaj pozostaje w oresie tarła, tylko dobrana para. Zobaczymy, na razie są 4 sztuki, akwarium spore, więc jakoś sobie wszystkie dają radę.
O brevisach, może Marta, Vepsik lub ktoś, kto je miał dłużej się wypowie.
A nie myślałeś, żeby brevisy zastąpić ocellatusami gold ?
Moim zdaniem sa ładniejsze i ciekawsze w obserwcji (może dlatego, że brevisów nie miałem ;).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 10 Cze 2008 16:14 
O brevisach, może Marta, Vepsik lub ktoś, kto je miał dłużej się wypowie.

Brevisy są bardzo zadziorne, podobnie jak i ocellatusy. Wg mnie i jedne i drugie warto jest obserwować. Mniej najbardziej podoba się jak samiec "brewis" wpycha samicę do muszli. To tak jakby mówił: ty tam masz siedzieć bo to moja muszla, a ty tez jesteś moja:))


Marta

Autor Vepsik
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Cze 2008 16:17 
N. brevis można pomyśleć o 2 parach. Trochę miejsca masz. Nie mniej jednak polecam wpuszczenie przynajmniej 6 młodych osobników i pozwolenie na dobranie się pary. Co do potomstwa - zależy jaką strategię przyjmą brewisy - możesz coś wyprowadzić.

Autor mediez
Użytkownik
#10 - Posted: 10 Cze 2008 16:21 
Muszlowcow tylko jedna para/harem? Myslalem o conajmniej 2-3 haremach. Wydaje mi sie,ze beda sie ciekawiej zachowywaly jesli bedzie ich wiecej. Akwarium jest dosyc dlugie, wiec kazdy powinien znalezc dla siebie miejsce (?).

Zastanawiam sie nad ukladem skal i piachu w zbiorniku. Myslalem o ulozeniu ich tak aby z przodu byl piach a z tylu kamloty no i tlo strukturalne albo od prawej do lewej. Powiedzmy lewa polowa akwa zawalona dosyc mocno kamieniami i tam mieszkalyby sobie Calvusy i Transcriptusy a prawa strone zostawilbym bardziej odslonieta, powkladal sporo muszli i ewentualnie zrobil jakies sztucze granice, aby muszlowce mialy mniejszy problem z ustalaniem terytoriów.

Myslalem tez o posadzeniu vallisnerii. Mlode mialyby wieksze szanse na przezycie.

Autor michal132
Użytkownik
#11 - Posted: 10 Cze 2008 16:42 
mediez musisz pamiętac że calvusy też chętnie rozmnażają się w muszlach!!!!

Michał

Autor mediez
Użytkownik
#12 - Posted: 10 Cze 2008 16:59 
Tak jest, czytalem o tym.

W takim razie jeszcze wiecej muszli... :)

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 10 Cze 2008 17:00 
Powiedziałabym nawet, że altolamprologusy w zbiornikach chętniej wykorzystują muszle niż szczeliny skalne do rozmnażania.

Marta

Autor mediez
Użytkownik
#14 - Posted: 10 Cze 2008 17:04 
Do tarla zostalo jeszcze troche czasu.
Dzisiaj prawdopodobnie wlewam wode, a ryby wpuszcze jakos na poczatku sierpnia.
Co sadzicie o ukladzie kamieni, ktory opisalem wyzej? Moze byc?
Rozumiem,ze na podloze tylko i wylacznie piasek?

Pozdrawiam

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Cze 2008 18:33 - Edytowany przez: marti 
Rozumiem,ze na podloze tylko i wylacznie piasek?

Tak będzie najlepiej (żadnego żwirku).

Co sadzicie o ukladzie kamieni, ktory opisalem wyzej? Moze byc?

W sumie może. Jednak zastanowiłbym się nad tym tłem.
Strukturalne zabierze sporo przestrzeni i dużo dna, a zbiornik jest wąski (tylko 50cm). Ja na Twoim miejscu, dałbym tło na zewnątrz. Moze być to które masz, ale do środka go nie wsadzaj. Może być też inne, np niebieska lub czarna folia samoprzylepna na tylną szybę od zewnątrz.

Valisneria to dobry pomysł.

Autor Vepsik
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Cze 2008 18:59 - Edytowany przez: Vepsik 

Autor mediez
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Cze 2008 15:56 - Edytowany przez: mediez 
Jak juz pisalem mam bialy zwir, przed chwila zrobilem pare zdjec. Mysle,ze jest zbyt duzy, ale zerknijcie prosze :)

zwir

i

zwir


W leroy merlin znalazlem Piasek kwarcowy


Czy to jest TEN piasek o ktorym czytam na forach? :) 7,20zl za 25kg to calkiem niezla cena.

PS. Akwa zalane, narazie stoi stabilnie. Filtr pracuje. Prawdopodobnie dokupie jeszcze jeden kubelek oraz dwie glowice atmana.

Autor marti
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Cze 2008 16:08 
Czy to jest TEN piasek o ktorym czytam na forach? :) 7,20zl za 25kg to calkiem niezla cena.
Cena faktycznie bardzo atrakcyjna.
Najprawdopodobniej to jest dobry piasek, ja mam inaczej pakowany i niestety droższy :(

Chociaż Twój żwirek wygląda całkiem ładnie tzn. dekoracyjnie.
Ma jednak ostre krawędzie.
Wiele gatunków ryb z Tanganiki lubi przesiewać piach przez skrzela, a ostry żwir może powodować zranienia i w konsekwencji ból, a nawet infekcje i złą kondycję.

Myślę, że ten piasek będzie zdecydowanie lepszy od tego żwirku.

Autor mediez
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Cze 2008 16:15 
W takim razie kupie ten piasek. Dzieki za pomoc :)

A tak przy okazji... Wie ktos moze gdzie w okolicach trojmiasta znajde zdrowe i w miare tanie muszlowce i szczelinowce?

Pozdrawiam

Autor michal132
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Cze 2008 19:36 
W celu kupienia ryb najlepiej wybrac sie do Krakowa:)

Autor mediez
Użytkownik
#21 - Posted: 11 Cze 2008 20:22 
Racja, tak byloby najlepiej, ale taka opcja odpada. Nie bede sie tlukl z rybami pociagiem tyle godzin. Bede musial znalezc cos na miejscu :(

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Obsada do 170x50x60 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®