Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Limnochromis auritus

Autor lusingu
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Lip 2008 11:15 
Witam,

od pewnego czasu bardzo interesuje mnie ta rybka, niestety w internecie niewiele da sie znalezc na jej temat. To co bylo juz na forum przyswoilem i zastanawia mnie pewien fakt, a mianowicie czy dosc spora ryba ( bo jak podaje Konings 19-16 cm ) moze spokojnie koegzystowac w grupie w akwarium o wymiarach 120x40x50 ??

Jestem rowniez ciekawy czy auritusy podobnie jak Triglachromis otostigma kopia "podziemne" korytarze, czy moze jednak sa to glebokie kratery na "wzor" Cyathopharynx?

Mam akwarium o wym 120x40x60 i nie mam pomyslu czym je zasiedlic ;/ . Tropheusy raczej sobie odpuszcze gdyz nie wiem czy w najblizszym czasie zmienie akwarium na wieksze ( 160x60x60 ) bo mam problemy z taka szafka i troche z miejscem a nie chce ryb meczyc gdyby nic z tego nie wyszlo. W najgorszym przypadku byloby 150x50x60, ale kiedy co i jak stoi pod znakiem zapytania (?) ... Myslalem wiec nad miesozerna Tanganika vel auritusami i ? wlasnie ... pomyslow brak

Gdybyscie mogli pomoc w bylbym wdzieczny.

Pozdrawiam Krzysztof.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 3 Lip 2008 11:57 
od pewnego czasu bardzo interesuje mnie ta rybka, niestety w internecie niewiele da sie znalezc na jej temat. To co bylo juz na forum przyswoilem i zastanawia mnie pewien fakt, a mianowicie czy dosc spora ryba ( bo jak podaje Konings 19-16 cm ) moze spokojnie koegzystowac w grupie w akwarium o wymiarach 120x40x50 ??


Wg mnie zupełne nieporozumienie. Ryby te są bardzo aktywne, wymagają sporego akwarium wg mnie minumim 150 cm długiego i sporego dna.

U nas nigdy ryby te nie kopały w podłożu, wykorzystują raczej schowki (rurki, doniczki, groty skalne). Nie są agresywne, ale są bardzo ruchliwe. Bardzo lubią jeść. Wyraźnie potrzebują własnego towarzystwa.

To niesamowiecie przyjacielskie ryby, niekonfliktowe.

Marta

Autor lusingu
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Lip 2008 12:16 
No wlasnie ... ta powierzchnia i wymagania. Dlatego wolalem zapytac, bo nawet "u nas" pisze o 2 parach tych ryb w 120x50x50 J.Grejczyk "Wielkosc akwarium, a jakosc zycia ryb". Jednak obserwacje to cos wiecej niz przewidywanie ;)

Jestem wiec w kropce.

Dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam Krzysztof

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 3 Lip 2008 12:36 
Zwróć jednak uwagę na powierzchnię dna - 120 x 50 cm to zupełnie coś innego niz 120x 40 cm. Dwie pary...może i tak, ale co będzie jak podrosną? Nasz ryby, nigdy nie miały więcej niz 12 cm, ale literatura podaje rózne rozmiary tych ryb: fishbase - do 13 cm, Konings 16-19, Smith 20 cm. Gdzie jest prawda?

Ponadto jak podaje literatura ryby te w naturze kopią tunele do 1 m długości w piaszczysto/mulistym podłożu, tam odbywa się tarło. W akwarium trzeba zapewnic im odpowiedniej długości rurki. W małym zbiorniku jest to raczej słabo wykonalne.

Marta

Autor lusingu
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Lip 2008 12:42 
Rozumiem Marto, 10cm tez robi roznice i to nawet wielka jezeli chodzi o szerokosc. Hmm .. a jesli chodzi o wielkosci jakie ryby osiagaja swietnie to ujelas, bo rozbierznosci sa ogromne, bo od 13 do 20 cm !!

Napewno wszystkie te informacje, a napewno wiekszosc wynika ze slabego poznania tych ryb i ich niestety malej jeszcze popularnosci, a szkoda.

Pozdrawiam Krzysztof

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 3 Lip 2008 13:00 - Edytowany przez: admin 
Tutaj możesz znaleźć swietni opis Boulengera i artykuł o L. auritus
http://www.destin-tanganyika.com/Articles-especes- Tanganyika/limnochromis-auritus.htm

Polecam
Marta

Autor lusingu
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Lip 2008 13:09 
To akurat juz czytalem, bo byl ten watek poruszany wczesniej na forum ( na szczescie po angielsku mozna bylo to przeczytac) . Rzeczywiscie brdzo ciekawe.

Pozdrawiam Krzysztof

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 3 Lip 2008 13:17 
na szczescie po angielsku mozna bylo to przeczytac)


Tak ten jezyk jest bardziej "zjadliwy":))

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Limnochromis auritus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®