Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

210l obsada

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor sengir
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Lip 2008 11:01 - Edytowany przez: sengir 
Witam.
Zakładam zbiornik 210l do którego próbuję dobrać obsadę.
Akwarium firmy wromak, narożne , typu delta 85x85x50.
Takie akwarium narożne nie jest wyjątkowo popularne, dlatego ciężko wpasować mi się w wytyczne zamieszczone w artykule, który polececie przy okazjie tego typu tematów.
Trochę brakuje do standardowej 240l, ale jest już zdecydowanie więcej niż opisywana 112l.
Najpierw trochę o tym jak jest przygotowany zbiornik:
1. filtracja - jbl cp500 + "prefiltr" z gąbki
2. oświetlenia - 2x24W t5 (10k aqua medic)
3. dekoracje - tło wewnętrzne ceresit cr65, masywne otoczaki,muszle winniczków, piasek zwykły zmieszany z grysem dolomitowym. Łącznie dekoracje zajęły jakieś 50l. Należy jednak podkreślić, że tło zabrało sporo litrów w górnej części akwa, poprzez stworzony nawis skalny.
4. urządzenie - przy frontowej ścianie akwarium ułożyłem sporą piaszczystą przestrzeń i rozsypałem luzem muszle winniczków (28 sztuk).
Z tyłu ukształtowałem nasyp skalny z 3 dużych otoczaków. Wraz z tłem wewnętrznym i nawisem zasłaniającym instalacje umieszczone w narożu, powstało mnóstwo szczelin o różnych rozmiarach oraz wiele kryjówek przyciemnionych.

I przyszedł czas na dobór obsady.
Bez wątpienia w akwarium zagości l.multifasciatus. To właśnie dla niego przygotowane zostały muszelki oraz piaszczyste dno.
Jako towarzystwo chciałbym dodać 1parę jakiegoś większego gatunku.
I tu zaczynają się pytania.
Moim marzeniem jest para Altolamprologus calvus “white”. Z przeczytanych opini sugestia jest jasna: calvus = min 240l.
Ale moje akwarium przy frontowej szybie ma 120cm długości jak standardowa 240. W głębi pozostaje duża przestrzeń skalista na którą muszlowce raczej się nie zapędzą. Kształt skał i tła zapewnia mnóstwo ktyjówek, zacienionych miejsc i tuneli, którymi można szybko uciec i się ukryć. Myślicie, że to by przeszło i zapewniło komfort rybie?
Kolejną sprawą jest start z multifasciatusami. 1,2 czy 3 pary? Zakładam , że warunki będą na tyle dobre, że uda im się skutecznie odbyć tarło a marzeniem byłoby odchowanie młodych.
Czy multifasciatusy z calvusami są w stanie funkcjonować? Czy są w stanie przy dużej ilości muszli i kryjówek odchować potomstwo?Lub wręcz przeciwnie - czy alto są w stanie przy multifascjatusach odchować swoje?
Czy obecność dużego drapieżnika nie będzi stresować takich muszlowców?
Jeżeli odradzicie mi calvusa to co proponujecie jako alternatywę na skalistą część akwarium? Nie przepadam za naskalnikami. Nie chciałbym też wprowadzać innych gatunków muszlowców.

Multifasciatusy będą w zbiorniku na 100%. Uwielbiam jak te maluchy przenoszą w pyszczku świderki, które zapędziły się w obszar stworzonych przez nie konstrukcji.
Calvusy też będą napewno gdy będę zakładał kolejny większy zbiornik, ale strasznie korci, żeby już teraz spróbować z parką.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 23 Lip 2008 14:59 - Edytowany przez: admin 
Witaj na forum

Gratuluję pomysłu zbiornika, szkoda tylko, że nie wstawiłeś zdjęcia. Bardzo mnie intryguje nawis skalny, który skonstuowaleś:))

Multifasciatusy to wspaniali budowniczowie i faktycznie jest co obserwować. Przemeblowania jakie wykonują są bardzo imponujące. Ja włożyłabym 3 pary, u nas w takiej grupie nieźle funkcjonują, a zbiornik nie jest mały. Co do A. calvus - nie wiem jak czułyby się w takim zbiorniku, ja zwykle trzymam je w minimum 240l, a najczęściej w 375l w grupie. Jezeli w najbliższym czasie planujesz zbiornik drugi możesz zaryzykować takie połączenie, ale pod tym tylko warunkiem, ze będzie mozliwosć ich w mairę szybkiego pzreniesienia. Co prawda jedna para jak sie dobierze nie zajmuje zbyt wiele miejsca, bo często sie wyciera i pilnuje muszli.

A może na poczatek jakieś inne ryby: telmatochromisy, mniejsze julidochromisy byłyby lepsze?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Lip 2008 15:52 
Akwarium jest w trakcie przygotowywania. Mam pełną dokumentację fotograficzną z prac przy tle i aranżacji. Aktualnie zalene jest próbnie w celu rozpuszczenia wszystkiego co mimo dokładnego płukania jeszcze pozostało. I tak jest nieźle, bo woda nie jest mętna ani nie tworzą się naloty o których wspomina wielu twórców tła z cr65. Nie wsypałem jeszcze piachu, żeby nic się do niego nie przedostało i nie leżał w niefiltrowanej wodzie. W dalszej kolejności woda zostanie wylana, filtr zamontowany, dojdzie piasek i odpalam zbiornik. Wtedy wstawię fotki bo będzie już pełen obraz aranżacji.
Następnie dam sporo czasu na dojrzewanie zbiornika i regulację parametrów wody. Seria pomiarów, konfiguracja złoża w filtrze i gdy będę usatysfakcjonowany wynikami (ewentualnie jakiś tester) to będziemy mieli przyjemność się poznać, bo przyjadę na zakupy :)
W pierwszej kolejności pojawią się muszlowce. A potem jeszcze się zastanowię.

Co do calvusa to muszę przyznać , że jest to nieprawdopodobnie imponująca ryba i jeżeli miałaby się męczyć w moim zbiorniku to napewno nie będę go na siłę trzymał tylko dlatego, że żyje i nie zdycha.
Zastanawiam się jednak, co dla A.calvus jest najważniejsze w zbiorniku.
Próbując sobie na to odpowiedzieć zrobiłem porównanie:
1. Przestrzeń:
w 240l najczęściej ma do dyspozycji 120cm długości akwarium i 40cm szerokości. Te 120cm skraca się z jednej strony przez obecność filtra, który najczęściej dodatkowo obudowany jest aranżacją skalną.
40cm szerokości zmniejsza się po wstawieniu wewnętrznego tła. Jeżeli to tło nie ma odpowiedniej faktury i głębi skał, to prawdopodobnie ryba rzadziej bedzie wypływać w toń wodną - ale jest to tylko moje przypuszczenie.
W efekcie można stwierdzić, że A.calvus dysponuje w takim układzie rurą do płuwania o długości 100-110cm i szerokości 35cm.

W moim akwarium litraż jest mniejszy. Ale kształt stwrza nieco inne możliwości. W przedniej części jest dokładnie 120cm długości akwarium.
Dalej oczywiście się zwęża. W tej zwężającej się części miałem możliwość ukształtowania kryjówek. Niektóre z nich można uznać za głębokie. Jest stworzona jaskinia z wieloma wejściami i kilka mniejszych szczelin. Nawis dodatkowo rzuca cień. Robiąc tą strukturę nie zakłuciłem wogóle frontowej otwartej przestrzeni.

Dlatego mam pytanie. Jak wygląda zachowanie A.calvus w 240l? Czy pływa swobodnie po całym akwarium? Czy trzyma się głównie jakiegoś rewiru? Czy wypływa wysoko w toń wodną?
Częściowo odpowiadasz na te pytania, bo piszesz, że w okresie tarła zmniejszają rewir do okolic muszli. Ale mam głód szczegółów przed podjęciem decyzji. Tarło w muszli? Jak duże są te a.calvus o których piszesz, lub jak duża jest ta muszla :)?

2. Towarzystwo:

Tutaj moje akwarium nie budzi już rzadnych kontrowersji. 375l z grupą a.calvus to dla mnie obecnie nierealne. W moim akwarium ewentualna jedna para mogłaby liczyć jedynie na towarzystwo muszlowców.
Czy obserwujesz duże różnice w zachowaniu pojedyńczej pary w 240l w stosunku do par, które potworzyły się w zbiornikach 375l?

Ostateczną decyzję będę pewnie podejmował dopiero po odwiedzinach w waszym sklepie.
Rzeczywiście nie skreślam julidochromis. Nie budzą we mnie takiej sympatii jak a.calvus, ale przy tak rozbudowanej aranżacji skalnej troszkę szkoda przeznaczyć zbiornik tylko dla muszlowców.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 23 Lip 2008 16:27 
Zadałeś mnóstwo interesujących pytań, na które spróbuję odpowiedzieć.

Pamietaj jednak, że ryby u nas pływają w zbiornikach zwykle z kilkoma małymi kamieniami, bo wyławianie osobników z urządzonych akwariów nie jest dobrym pomysłem. Nie prowadzimy też hodowli ryb, więc nie są to typowe akwaria do rozmnażania. Generalnie u nas altolamprologusy pływają w grupach minimum 10 osobników. Najczęściej w 375 l , ale są też w dużych zbiorniakch nawet 1000l z innymi rybami. Mamy je w towarzystwie Cyphotilapia, Bathybates, Lobochilotes, Greenwoodochromis, oczywiście w rożnych akwariach. W takich dużych zbiornikach zawsze pływają w całej toni i w całej dlugości. Zarówno robią to samce jak i samice. Sprawa zmienia się gdy dobierze się para, wtedy samica zajmuje muszlę, a samiec broni tego terenu. Wtedy ryby stają się mniej ruchliwe, bardziej skupione na obronie terenu (samiec), bo samica siedzi w muszli.

Samiczki są zwykle małe od 5-7-8 cm, samce - maksymalne rozmiary jakie miałam to 12-15 cm właśnie u A. calvus White. Muszla jaką stosujemy dla tych ryb to muszla slimaka morskiego



a samica chowa się do niej tak jak na tym zdjęciu Magdy



Marta

Autor sengir
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Lip 2008 18:33 
Dzięki wielkie za wszystkie informacje. Mam jeszcze sporo do przemyślenia.

A oto fotki:
1. tło pokryte ceresitem, akwa jeszcze suche:

2. nawis skalny:

3. całość, jeszcze bez piasku i nieułozone odpowiednio kamienie:


Tło jeszcze nie wygląda rewelacyjnie, ale powinno nabrać bardziej naturalnego wyglądu jak porośnie glonem. Jest to moje pierwsze tło cr65 i teraz wykonałbym je inaczej. Ale jeszcze będzie szansa.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 23 Lip 2008 19:19 
Jak widać zbiornik ma swój klimat, bardzo jestem ciekawa efektu ostatecznego. Tak jak napisaleś ten rodzaj tła jednak sporo ograniczył wielkość zbiornika dla ryb. Ale efekt jest niezaprzeczalny:))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Lip 2008 20:15 - Edytowany przez: sengir 


Porównanie powierzchni akwa 240 i 210 delta.
Zgadzam się, że tło zajęło sporo miejsca. Na zdjęciu wygląda to bardzo masywnie. Wypukła szyba przednia działa jak szkło powiększające.
W rzeczywistości grubość tła przy dnie to średnio 3-5cm. Jedynie dwa głazy wysunięte na niemal 10 cm. Ale w jednym zrobiłem jaskinię, a drugi wykorzystuję do zrobienia wąskiej,przesklepionej szczeliny.
Efekt ostateczny to jeszce około 2 miesięcy :)

Dla porównania wrzucam jeszcze rysunek z obrysem tła wewnętrznego w poziomie około 10cm od dna:

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 23 Lip 2008 20:22 
Zgadzam się, że tło zajęło sporo miejsca. Na zdjęciu wygląda to bardzo masywnie. Wypukła szyba przednia działa jak szkło powiększające.


Ale przyznasz, że na fotkach to tło wygląda jakby zajmowało co najmniej pół zbiornika:))

Ja bym jednak spróbowała z Alto i to nie dla tego, że mnie przekonałeś ostatnim rysunkiem, ale wg mnie taka aranżacja przy dobranej parze może dać sukces:))

Jak zrobisz sobie drugi duzy zbiornik to zobaczysz jak inne są zachowania tych ryb w "dużej wodzie".

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Lip 2008 20:29 
Spróbuję z alto z 3 powodów:
1. Zrobiłem aranżację, przy której aż mnie skręca z ciekawości jak będą się ryby zachowywać i jak ważne są dla nich skały a jak ważny litraż.
2. W razie czego mam dla alto miejsce w znacznie większym zbiorniku u znajomych.
3. Twoje dzisiajsze wskazówki dają mi odrobinę więcej pewności :)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 25 Lip 2008 07:42 
I jak prace nad zbiornikiem? Jakieś postępy:))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Lip 2008 10:05 
Narazie wszystko wyczyszczone i przygotowane.
Na początku sierpnia ostatnie zakupy sprzętu i zalanie docelowe.
Potem już tylko testy parametrów, dojrzewanie i gdy będzie ok to jadę po ryby.
Z Wrocławia do Krakowa jest kawałek, więc też będzie to trudna operacja.

Pozdrawiam
Ryszard Miśków

Autor sengir
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Sier 2008 22:11 - Edytowany przez: sengir 


gotowe

No i zmiana planów co do obsady. Będzie:
6x Lamprologus multifasciatus
2x Julidochromis transcriptus
Po długich eksperymentach stwierdziłem, że calvus pozostanie marzeniem ,które zrealizuję przy okazji kolejnego znacznie większego akwarium.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 12 Sier 2008 15:00 
Co to jest za oświetlenie? Trochę mroczno i trudno dokładnie podziwiać zbiornik?

Głębia akwarium wg mnie jest nieźle oddana.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Sier 2008 15:23 - Edytowany przez: sengir 
Oświetlenie mam jeszcze za mocne !!
2x 10k T5 aqua medic 2x 24W.
Mroczny efekt jest wynikiem zabawy aparatem. Przy okazji robię testy, jakie oświetlenie docelowo chciałbym uzyskać. Narazie trafiam ze skrajności w skrajność. Na zdjęciach pokazanych wcześniej widać w miarę rzeczywiste światlo (może trochę zbyt niebieski odcień). Na tym zdjęciu chciałem uchwycić właśnie bardziej mroczny klimat. Ale to też nie najlepsze wyjście. Będę szukał czegoś pośredniego.
Niestety moja wiedza jest tu skromna. Może reef white 10k+ marine glo?

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 12 Sier 2008 15:40 - Edytowany przez: admin 
A możesz "wrzucić" kilka efektów tej zabawy z aparatem? Ciekawa jestem tego:))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Sier 2008 15:41 - Edytowany przez: sengir 

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 13 Sier 2008 07:41 
Powiem szczerze, takie zestawienie robi wrażenie i ułatwia decyzję co do zastosowania oświetlenia. Zbiornik wygląda fajnie:))

Ciekawa jestem jak ostatecznie zadecydujesz z oswietleniem?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#18 - Posted: 13 Sier 2008 08:47 
Teraz mam coś pomiędzy fotografią 5 i 6. Niestety te świetlówki są połączone szeregowo. Tak więc albo świecą się obie, albo żadna.
Rozważam narazie kilka opcji:
1. Rozmontować belkę, odciąć jedną świetlówkę i pozostawić tylko 1x24W reef white. Wtedy zbiżę się do zdjęcia nr.4. Ale tył akwarium stanie się bardzo mroczny.
2. Wymienić jedną świetlówkę na marine glo. Wtedy zbliżyłbym się bardziej do zdjęcia nr3.

Autor bemben99
Użytkownik
#19 - Posted: 13 Sier 2008 09:04 
Witam.
Fajna sprawa takie porównania oświetlenia. Mój typ to czwarte zdjęcie od góry. Też eksperymentowałem z oświetleniem w swoim zbiorniku. Miałem sporo niebieskiego przy T.Duboisi. Niebieskie światło to zawsze efekt lekko mętnej wody. Każdy nalot na szybie też daje taki efekt. Niektóre ryby w takim świetle wyglądają najlepiej ale po jakimś czasie ten efekt nieprzejżystości wody zaczyna denerwować. Jeśli zakładać niebieskie to tak aby nie świeciło w kierunku przedniej szyby a raczej na tło.

Powodzenia.

Tomek

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 13 Sier 2008 09:15 
To oczywiscie kwestia gustu i tego jak wygląda zbiornik "na żywo". Mnie bardziej w tym momencie podoba sie 5.

Fajny pomysł z tymi zdjęciami:) nie wpadłabym na to, że tak prosto mozna sobie pomóc.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#21 - Posted: 13 Sier 2008 09:47 
Wymienilem 1(tylną) reef white na flora glo. Dała przyjemne ciepłe światło na tylną część akwarium. Dodatkowo pod nią umieściłem membranę z papieru do pieczenia, co zmniejszyło intensywność oświetlenia w środkowej częśći akwarium, ale pozostawiło ostre światło w górnej partii kamieni. Teraz uzyskałem efekt pomiędzy 4 a 5.
Dodatkowo przesuwając ramkę z papierem do pieczenia mam możliwość w pewnym zakresie regulować intensywność światła :)

Autor marti
Użytkownik
#22 - Posted: 13 Sier 2008 10:11 
Witam .
Naturalne i ciekawe akwarium.

Moje typy oswietlania to również 4 i 5

A co z obsadą ? Wybrałeś już ostatecznie ?
Kiedy planujesz zasiedlić ?

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 13 Sier 2008 10:17 
Dodatkowo przesuwając ramkę z papierem do pieczenia


Czy mówisz o tym brązowym papierze, czy o białym?

Jak juz całkiem odpalisz zbiornik, to powinienieś zrobić listę produktów "nieakwarystycznych", które zastosowałeś. Lista może wyglądać ciekawie :))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#24 - Posted: 13 Sier 2008 10:29 - Edytowany przez: sengir 
Papier do pieczenia ciast PACLAN. Jest o tyle lepszy , że pokryty został warstwą silikonu. Dlatego przypadkowe chlapnięcia wody nie zaszkodzą mu tak bardzo.
Temperaturę świetlówek wytrzymuje bez problemu, ale narazie go obserwuję, jak wytrzyma 11h światła.

Narazie ustawiłem 11 godzin światła, ale jak już będą ryby to muszę to przemyśleć. W planach jest, żeby włączało się około godziny 11, kiedy w pokoju jest stosunkowo jasno. Natomiast wyłączenie chyba koło 21. Zobaczymy.

Marti - obsadę wybrałem:
Lamprologus multifasciatus - 3 pary
Julidochromis transcriptus Kapampa - 1 para

Obsadę kupię prawdopodobnie we wrześniu jeżeli parametry będą ładnie się układać. Po pierwszych dniach jest całkiem przyzwoicie. Tło całkiem fajnie ustaliło parametry wody a i kranówkę mam świetną. Pod koniec sierpnia wpuszczę może coś do stestowania.

Autor sengir
Użytkownik
#25 - Posted: 14 Sier 2008 13:18 - Edytowany przez: sengir 
Parametry wody:
Kranowa według MPWiK

Ph - 7,7; GH- 13,7; NO3 - 6,23 mg/l; przewodnictwo - 569 microS/cm

Kranowa według pomiaru

Ph - 7,8; GH- 11,33 ; KH - 10; NO2 - 0mg/l ; NO3 - 5,243 mg/l; NH3 -0mg/l

Woda w akwarium na 4 dzień po zalaniu

Ph - 8,1; GH- 13,00 ; KH - 12 ; NO2 - 0/mg/l ; NO3 - 2,255 mg/l; NH3 - 0mg/l

Czynniki wpływające na parametry:
Tło - alit i CaCO3
Muszle w akwarium, koral w filtrze - kalcyt, aragonit
Grys dolomitowy w podłożu
Deszczownica - O2
Bio starter - serra nitrivec

Docelowo KH zwiększę. Czekam jednak najpierw na ustabilizowanie TwO.
Jeszcze pewnie będę musial wyczyścić osady krystaliczne z szyby :)
W ciągu tygodnia w całości powinien przereagować alit zawarty w tle i zacznie się stabilizacja. GH podskoczy jednorazowo do poziomu wody twardej lub mocno twardej, ale zrobię podmianę ze zmiękczeniem lekkim wody i potem będzie już ok. PH poszło ładnie w górę i chyba nie będzie problemu utrzymać na tym poziomie lub jeszcze trochę podnieść.

Dlatego Marto mam prośbę. Patrzyłem się na waszą krakowską wodę(według wskazań wodociągów) i macie dość zróżnicowane parametry w zależności od zakladu uzdatniania. Jaki zakład obsługuje wasz rejon?
Prosilbym też w skrócie, w jaki sposób przygotowujecie wodę do akwarii z naskalnikami i muszlowcami? Jak bym jeszcze wiedział jakie macie parametry wody w tych akwariach, to już wogóle miałbym komplet informacji :)
W ten sposób, będę mógl się w miarę przygotować, żeby zminimalizować skutki przeprowadzki.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 14 Sier 2008 13:27 
Ujęcie z Raby - w tabeli chyba pierwsza kolumna:)) Jak widzisz marne twardości.

To zacytowałam dwa dni temu.
Zbiornik - z trofciami: Twardosc ogólna od dluższego czasu waha sie miedzy 12-14, twardość węglanowa tylko 5-7 kH, pH 7,7-8,0.

Wodę uzdatniam Cichlids Instant i solą morską. Dodaję generalnie przy kazdej podmianie niewielki ilości. podmieniam co 2-3 dni gora 10-15 % wody. U nas naskalniki zyja w 400l zbiornikach. Dodaję takze tzw. wodę dolomitową (własnej produkcji). W zbiornikach są najczęsciej dolomity i muszle - latwo zobaczyc jak się rozpuszczają:))

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#27 - Posted: 14 Sier 2008 14:04 
A jak przygotowujesz wodę dolomitową? Bo to ciekawe :)

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 14 Sier 2008 14:28 
Mam specjalny żwir dolomitowy - taki zalewam wodą i takie mleczko wlewam do zbiornika.

Dolomit przywióżl mi kiedyś JacekK:)) Jest bardzo "pylisty"

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#29 - Posted: 14 Sier 2008 16:07 
We Wrocławiu mam ten dolomit, o którym Jacek K. pisał w artykule w jednym ze sklepów zoologicznych. Jeden woreczek o granulacji 1-2mm zmieszałem z podłożem w obszarze pod filtrem. I to chyba wystarczy.
Macie wodę bogatą w Ca i ubogą w Mg, więc taki zabieg napewno wypada u was bardzo korzystnie.

Ja mam znacznie bogatrzą w minerały wodę w kranie niż u was. Niestety nie wszystkie są pożądane. Mam wysokie stężenia SO4 i Cl. Dlatego zdecydowanie muszę ostrożniej postępować z solami. Twardość u mnie oparta jest głównie na wapniu a w mniejszym stopniu na magnezie.
Przygotowanie średnio twardej wody opartej na magnezie nie jest takie trudne, więc mogę coś wymyśleć.

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 14 Sier 2008 16:13 
Przygotowanie średnio twardej wody opartej na magnezie nie jest takie trudne, więc mogę coś wymyśleć Pomyśl, pomyśl, ja nawet myślałam o dozowaniu magnezu, ale to nie jest takie proste w kontrolowaniu parametrów w tylu zbiornikach. Dlatego dolomit i woda dolomitowa i skały jakoś to wyrównują. Ale ...moze coś jeszcze mozna zrobić?

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / 210l obsada Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®