Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Obsada naskalniki dickfelda i co pomocy!!!!!!

Autor wacek667
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Wrz 2008 22:08 
tak jak wspomniałem w temacie posiadam naskalniki dickfelda moje akwa to 180L jakie muszlowce będą pasowały do tych naskalników chciałbym by kolorystycznie były całkiem inne. I jeszcze jedno pytanko mam. Jakie sumiki z Tangi będą pasowały do mojej obsady chciałbym by sumiki nie kopały w podłożu.

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Wrz 2008 07:18 
Hej,

masz fote baniaka?

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 2 Wrz 2008 08:38 
wacek667


A ile masz tych naskalników, jakiej są wielkości? Jaką masz aranżację zbiornika?

O jakich sumach myślisz? Obawiam się, ze dopasowywanie kolorystyczne w takim zbiorniku nic nie da:))

Marta

Autor wacek667
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Wrz 2008 17:42 
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e8319fc73f9549 d6.html tak to się prezentuje. 11 naskalników ja wiem już dorosłe są myśle że tak 8-10 cm mają. Sumy z Tangi w sumie interesuje mnie każda ryba buszująca po dnie w tym jeziorku.

Autor marti
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Wrz 2008 17:44 
Nie jestem pewny, czy pomysł z opieraniem takiej sterty kamieni o szybę jest dobry.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 2 Wrz 2008 19:18 - Edytowany przez: admin 
I chcesz je wszystkie zostawić w zbiorniku? Dla mnie nie jest to trafny pomysł:))

Marta

Autor wacek667
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Wrz 2008 22:25 
O szybę opiera się tylko kilka małych kamyków reszta jest oparta na dnie lub na filtrze którego nie widać. To jakie polecacie mi ryby zostawić same naskalniki czy dodać muszlowce czy sumiki

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 3 Wrz 2008 06:38 
Czy chcesz cała grupe dorosłych naskalników zostawić? Czy nie ma utarczek, czy podchodziły juz do tarła?
Dla mnie ten zbiornik nie jest odpowiedni do takiej grupy naskalników. Mimo, ze dickfeldi uważa sie za spokojne, to jednak gdy będą tarła to i rozpoczną się utarczki i to spore.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Wrz 2008 07:24 
No to kilka moich uwag i rad:
1. Stworzona konstrukcja skalna jest niebezpieczna. Nawet jeżeli tylko kilka kamyków styka się z szybą to parcie przekazywane jest na nie z całego skalnego usypiska. Wytrzymałosc szyby jest duża, ale pamiętaj że szkło to nie drewno i nie stal. Tu nie będziesz widział niepokojących objawów dających czas na reakcję. Tu zniszczenie, jeżeli nastąpi, będzie natychmiastowe. Przemyśl reorganizację tej konstrukcji.
2. Obsada jest przegęszczona. 180l pomniejszone o piasek i dekoracje, daje ci zaledwie kilkanaście litrów na rybę. Dodatkowo atrakcyjny teren dla naskalników zajmuje tylko połowę akwarium. W tej sytuacji ryby nie są w stanie wyznaczyć rewirów. Jeżeli podchodzą do tarła to jest to dla nich duży stres i raczej przedsięwzięcie skazane na niepowodzenie.
Agresja w tym wypadku może nie mieć zgubnych skutków.
Przy takim przegęszczeniu samiec musi oszczędzać siły na wielu przeciwników przebywających stale w rewirze. To go też strasznie stresuje i wykańcza.
Nie będziesz miał tutaj tragedii, ale odbierasz sobie możliwość obserwowania prawdziwego piękna tych ryb. Przemyśl redukcję. Może to zabrzmi dla ciebie strasznie ale ja bym przy tej aranżacji zostawił tylko 1 parę. Jeżeli natomiast zmieniłbyś aranżację wydzielając 2 strefy skalne przedzielone piaszczystą łachą to wtedy 2 dobrane pary.
3. Sumiki to nie najlepszy pomysł. Są to duże ryby , które najlepiej czują się w stadzie. 3 sztuki to takie marne minimum. Dodatkowo aranżacja akwarium jest dla nich nie najlepsza. Sumiki lubią pływać pod skałami w pozycji odwróconej brzuchem ku skale. Oznacza to, że tutaj musiałyby wejść w terytorium naskalników, ale tam też byłoby im ciasno, szczególnie jak podrosną. A rosną dość szybko.
Dodatkowym problemem jest, że jeżeli kupisz ryby w sklepie, to masz ogromne szanse trafić na czeskie hybrydy. A zachowania tych mogą już być nieprzewidywalne, nawet po skrajną agresję.
4. Pomijając fakt przegęszczenia naskalników, to dla muszlowców jest tu ładna przestrzeń. Musisz liczyć, że piszczysta połowa akwarium to właśnie to miejsce a więc nie aż tak dużo powierzchni.
Tu można ładnie wkomponować jakąś parę muszlowców jak np.:
-Neolamprologus brevis
-Lamprologus ocellatus
-Altolamprologus compressiceps shell Sumbu
itp.
Lub kilka osobników:
-Neolamprologus similis
-Neolamprologus multifasciatus
Ale pamiętaj, że muszlowce ładnie przekopują dno robiąc aranżację po swojemu. Twoja fontanna bąbelków może być zagrożona w takiej sytuacji.

Pozdrawiam.

Ps. Pamiętaj, że utrzymanie ryb przy życiu to nie jedyny możliwy sukces akwarystyczny. Skoncentruj się na stworzeniu dla ryb warunków, dających możliwość obserwacji maksymalnie naturalnych zachowań.
Zapewniam Cię, że bedziesz zarówno ty jak i ryby znacznie bardziej zadowoleni. Bo w tej chwili wyobrażam sobie , że masz w akwarium 11 ukrytych wśród kamieni, niewidocznych ryb, co skłania cię do myślenia o powiększeniu obsady.

Autor worton
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Wrz 2008 09:10 
3. Sumiki to nie najlepszy pomysł. Są to duże ryby , które najlepiej czują się w stadzie. 3 sztuki to takie marne minimum. Dodatkowo aranżacja akwarium jest dla nich nie najlepsza. Sumiki lubią pływać pod skałami w pozycji odwróconej brzuchem ku skale. Oznacza to, że tutaj musiałyby wejść w terytorium naskalników, ale tam też byłoby im ciasno, szczególnie jak podrosną. A rosną dość szybko.

Hej :)

naskalnikow duzo za duzo. Oddaj kilka albo wszystkie. Akwarium idealne na rozrod sumikow!
Z sumikow przejrzyj rodzaj lophiobagrus i phyllonemus :)

http://www.planetcatfish.com/catelog/genus.php?gen us_id=108#2053

http://www.planetcatfish.com/catelog/genus.php?gen us_id=140#2108

Pozdrawiam.

Autor sengir
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Wrz 2008 09:42 
No tak, ja myślałem głównie o synodontah, dla których widziałbym znacznie większy zbiornik.
Ale w kwestii sumików to raczej polegałbym na twojej opini :)
Przy okazji, może napisałbyś kilka uwag na co maożemy trafić w handlu w przeciętnym sklepie. Bo jest to chyba zdecydowany problem, przy tych gatunkach. Co najczęściej jest "fałszywym" sumikiem, a co możemy kupować bez obaw.

pozdrawiam.

Autor Sendog
Użytkownik
#12 - Posted: 3 Wrz 2008 09:46 
Co to jest "fałszywy" sumik?

Krzysiek
Pozdrawiam

Autor worton
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Wrz 2008 09:54 
Hej,

Co to jest "fałszywy" sumik?

taki bez wasow :)))))))))

W sklepach nie ma tanganickich sumikow. Przy hybrydach synodontisow trzeba po prostu uwazac na wszystko. Jezeli nie jestes pewien co to za gatunek to go nie kupuj :).

Pozdrawiam.

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Wrz 2008 09:55 - Edytowany przez: sengir 
W sklepach można trafić na ryby za młodu wyglądające bardzo podobnie do np. Synodontis multipunctatus. W rzeczywistości są to hybrydy i z tego co czytałem w czechach produkcja tego typu gatunków jest bardzo popularna. A wiadomo, że nasze sklepy, szczególnie w marketach, sporo gatunków z tamtąd sprowadzają.

O pisałem jednocześnie :)

Autor wacek667
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Wrz 2008 21:14 
macie jakieś ciekawe linki z fotami z jeziora Tanganika

Autor marti
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Wrz 2008 23:20 - Edytowany przez: marti 
Sporo fotek z jeziora jest w tym temacie w kilku linkach :

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=9&topic=2562

W sklepach nie ma tanganickich sumikow.

Daniel , zidentyfikowałeś może te sumiki, o których Ci pisałem ?

Autor worton
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Wrz 2008 15:46 
Hej,

nie bo ostatnio czesto spie rzadko :)

Autor wacek667
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Wrz 2008 22:18 
gałęzatka CLADOPHORA AEGAGROPILA- ma ktoś takie cudo do sprzedania

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Obsada naskalniki dickfelda i co pomocy!!!!!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®