Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Triglachromis otostigma

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next »  
Autor makami
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Wrz 2008 17:52 
Dla miłośników tych arcyciekawych ryb dwa filmiki dostępne tutaj: http://www.muszlowce.pdg.pl/video.html
oraz zdjęcia 300 litrowego zbiornika tutaj: http://www.muszlowce.pdg.pl/g6.html

Pozdrawiam Marcin

Autor marti
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Wrz 2008 19:34 
Gratulacje !
Piękne rybcie.
Podoba mi się równiaż bardzo estetyczna strona www i sam baniaczek.

Pozdrawiam.

Autor makami
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Wrz 2008 19:45 
Witam!

Dziekuję marti. Ryby mam dopiero od 2 dni i "straciłem" już parę godzin na niesamowie obserwacje.

Pozdrawiam Marcin

Autor marti
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Wrz 2008 20:02 
Ryby mam dopiero od 2 dni i "straciłem" już parę godzin na niesamowie obserwacje

Nie dziwię się ;)
Na Twoim filmie widać próbke ich "możliwości"
Ciekawe jak będzie wyglądało dno za kilka dni ...

Widziałem te rybki kilka razy, ale u Ciebie prezentują się wyjątkowo ładnie.

Autor makami
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Wrz 2008 20:15 - Edytowany przez: makami 
Witam!

Jeszcze raz dzięki:). 6 sztuk ryb z odłowu, kupionych wiadomo gdzie:). 3 na 3. Z pierwszych obserwacji wynika, że to ryby stadne. Najlepiej czują się w grupie. Główny samiec patroluje wloty rur pcv, gdzie się chowają, jeżeli stwierdzi, że niebezpieczeństwa nie ma wypływają dwa samce a później samice. Najmniejszy ruch w pokoju, chowają się. Aktywne nad ranem i wieczorem. Na razie słabo jedzą. Kopią zawzięcie, odkrywają rury, szczególnie z tyłu przy tle, usypując wał z piasku przy bocznej ścianie. W słońcu po prostu przepiękne.

Autor sengir
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Wrz 2008 09:45 
Piękne akwarium. Gratulacje.
Minimalistyczny , funkcjonalny wystrój i proszę jaki efekt :)

Autor makami
Użytkownik
#7 - Posted: 10 Wrz 2008 10:20 
Witam!
Dziękuję sengir za uzanie i jeszcze raz za pomoc w sprawie wody. Wzorowałem się trochę na zbiorniku A. Fitora, zdjęcia dostępne na CRC forum.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 10 Wrz 2008 11:21 
Dla mnie najbardziej fascynującym zjawiskiem u tych ryb jest ich ciągłe modelowanie dna. W jeden dzień budują wał przy szybie głównej, na następny przekopują wszystko i zmieniają cały wygląd zbiornika. U mnie nigdy pary nie oddzielały się pomiędzy sobą konstrukacjami.

Nieco podobnie zachowuja sie u mnie i Gnathochromis permaxillaris i Limnochromis staneri. Oba te gatunki z upodobaniem modelują dno i kopią dołki w piasku.

Marta

Autor makami
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Wrz 2008 11:42 - Edytowany przez: makami 
Dla mnie najbardziej fascynującym zjawiskiem u tych ryb jest ich ciągłe modelowanie dna. W jeden dzień budują wał przy szybie głównej, na następny przekopują wszystko i zmieniają cały wygląd zbiornika

Zgadza się. Wczoraj kopały wał po prawej stronie akwarium, dzisiaj już po lewej. Genialne. Natomiast mnie fascynują ich zachowania stadne. Pływaja razem , razem kopią, coś jak spółdzielnia:)). Fascynujący jest samiec, który pilnuje grupę. I te pyski a jakie kolory:))
Marcin

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 11 Wrz 2008 16:35 
Ciekawa jestem jak jest teraz w zbiorniku. Czy stale przekopują go?

Marta

Autor makami
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Wrz 2008 17:37 - Edytowany przez: makami 
Cały czas coś się dzieje. Usypały wał z piasku po lewej stronie akwarium i odkryły do połowy rury. Mają spokój jak jesteśmy w pracy więc ciężko pracują. Ciekawe co zastanę jutro. Najważniejsze, że zaczynaja jeść. Na kryla sie rzuciły. Wrzuciłem na strone 3 film można obejrzeć dno.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 11 Wrz 2008 19:58 
Filmik rewelacyjny. Jak widać odkopały wyloty rur. U mnie dokładnie też tak robiły.

Marta

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 15 Wrz 2008 14:00 
No i stało się....zobaczcie inkubujące triglachromisy na fantastycznych fotkach Benoit- http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =2008&start=40



Co za widok:))

Marta

Autor makami
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Wrz 2008 14:54 
Witam!

Zdjęcia rewelacyjne. Gratulacje dla Benoit.

Autor makami
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Paź 2008 16:02 
Dla zainteresowanych film z karmienia tych niesamowitych ryb.
http://pl.youtube.com/watch?v=oC7znW3frBI lub http://www.muszlowce.pdg.pl/video.html

Marcin

Autor worton
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Paź 2008 21:16 
Hej,

a juz myslalem, ze to nasze lubelskie sie do roboty wziely ;).

Dobrze wiedziec, ze apetyt maja :)

Pozdrawiam.

Autor Gulunek
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Lis 2008 20:39 
Super Ryby. Jestem pod wrażeniem, ewentualne młode zamawiam ;-)))) Pozdrawiam. Marek

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 19 Lis 2008 21:26 
ewentualne młode zamawiam ;-

Mam nadzieję, ze Twoje marzenie uda się zrealizowac:)) Wielu myśli o tym by rozmnozyć te ryby, a udało sie to na razie nielicznym.

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Lis 2008 21:40 
Mam nadzieję, ze Twoje marzenie uda się zrealizowac

Macie je czasem u siebie ;-)))) Szkoda że mam tak daleko, ale kto wie może w wakacje się po blue zair moba do Was wybiorę ;-))) Marek

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 19 Lis 2008 21:43 
Mamy często, ale tylko odłowy, a rozmnożenie to jeszcze, jak na razie, nieudany etap w hodowli tych ryb w Polsce. Mam nadzieję, ze szybko to się zmieni.

Z Malborka nie jest tak znowu daleko do Krakowa:))

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#21 - Posted: 19 Lis 2008 21:58 
A Frontozę blue zair moba macie na " bieżąco" ??? Na wiosnę prawdopodobnie pojadę na maraton do Krakowa to kto wie..... Marek

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 19 Lis 2008 21:59 
Nie obecnie nie mamy, mamy koncówkę Mikula - ten sam region:))

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#23 - Posted: 19 Lis 2008 22:02 
Ale do wiosny daleko to pewnie się pojawią ;-))) Pozdrawiam. Marek

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 19 Lis 2008 22:04 
Obawiam się, ze walki w DRC nie pozwolą na ich odłowienie w najblizszym czasie. Wojna tam trwa na całego:((

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Lis 2008 22:17 
Więc będę musiał poszukać..... ;-(( Pozdrawiam

Autor sue
Użytkownik
#26 - Posted: 2 Gru 2008 12:24 
Teraz pojawiły sie już zdjęcia maluszków (strona 2 i 3).
Niesamowite...
http://www.cichlidsforum.fr/2-vt20317.html?postday s=0&postorder=asc&&start=50

A jak tam starania polskich akwarystów?

Magda

Autor makami
Użytkownik
#27 - Posted: 2 Gru 2008 13:26 
Witam.

Zdjęcia przepiekne.

A jak tam starania polskich akwarystów?

Cóż.... Jestem dobrej myśli.

Marcin

Autor sengir
Użytkownik
#28 - Posted: 23 Kwi 2009 12:07 
Wracam do tego wątku.
Aktualny numer TM, wystąpienie Marcina na spotkaniu, oraz liczne dyskusje, które miały tam miejsce dały nam sporą dawkę informacji o tym niezwykłym gatunku. Ciągle jest sporo kontrowersji i temat zdecydowanie jest jeszcze otwarty.
Dlatego mam pewne pytanie:
Brian Wilson opisując w swoim artykule obserwacje z rozmnozenia Triglachromis otostigma wskazuje, że pH w jego akwarium wynosiło 7,5.
Magnus Mattiasson, który też opisuje udany rozród, informuje o pH z zakresu 6,9-7,4 (!!!)
Czy możliwe jest, że znacznie obniżone pH w stosunku do oczywistych wartości przyjmowanych dla naszych ryb, może mieć wpływ na zachowania rozrodcze tych ryb?

Kolejna rzecz: Marcin wykazywał, że u dojrzałych osobników płeć można rozróżnić po czarnych pierwszych promieniach płetwy grzbietowej u samców. Jednak na jednym zdjęciu w TM ryba o wyraźnie czarnych promieniach opisana jest jako samica. Błąd w podpisie, czy może nie jest to do końca roztrzygające stwierdzenie?

Inną sprawą jaką chciałbym poruszyć w dyskusji jest kwestia łączenia Triglachromis otostigma z innymi gatunkami w akwarium.
Moim zdaniem próby tego typu są błędem. Nawet jeżeli dobierzemy gatunek z którym nie będzie fizycznych starć to możemy spowodować, że zmusimy Triglachromis otostigma do "większej odwagi". Po prostu ryba nauczy się, że musi szybko i bez wrodzonej lękliwości wypływać do pokarmu, żeby odnaleźć się w konkurencji z towarzyszącym gatunkiem.
Może to odebrać nam przyjemność z obserwowania naturalnych zachowań obronnych tego gatunku, co w sumie stanowi kwintesencję ich piękna.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? W sumie to jest szerszy temat, który mógłby tyczyć się także innych gatunków.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#29 - Posted: 23 Kwi 2009 13:56 - Edytowany przez: rambowskixx 
Kolejna rzecz: Marcin wykazywał, że u dojrzałych osobników płeć można rozróżnić po czarnych pierwszych promieniach płetwy grzbietowej u samców. Jednak na jednym zdjęciu w TM ryba o wyraźnie czarnych promieniach opisana jest jako samica. Błąd w podpisie, czy może nie jest to do końca roztrzygające stwierdzenie?

No właśnie jak to jest z tą płcią. Ja również pozazdrościłem Wam triglachromisów i od niedzieli mam 4 sztuki F0. Teoretycznie miały byc dwa samce i dwie samice ale mam pewne wątpliwości. Dwie ryby zajęły jedną rurkę a drugą jedna natomiast trzecia z nich jest przeganiana przez pozostałe osobniki i na dzień dzisiejszy siedzi schowana za filtrem.

Co do Ph to u mnie w baniaczku z tymi rybami jest 7,5 stąd też nie wiem czy podnosic czy zostawic na tym poziomie?.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 23 Kwi 2009 14:09 
Co do rozrózniania plci polecam

by sidguppy » Thu Feb 22, 2007 2:04 pm

Too bad Babelfish doesn't do Swedish to English, otherwise it'd be dead easy.

FWIW male Triglachromis have black spines up front in the dorsal, females lack these or they're only hinted at.
but it's very hard to see when having just one fish. if you can watch a group it's much easier.

This can only be used with (almost) fully grown adult fish; young Trigs ALL have dark spines in the dorsal, or the differences are too random to spot.

females have a bigger, deeper body and usually it's a bit more pale; the length of the male and female fish is equal. This too is only obvious if you can see a group of (sub)adults.

I cały wątek http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =2008

To zroznicowania jest wyraźnie widoczne kiedy ma się ryby dorosle i kilka osobnikow w akwarium dla porównania.

Marta

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Triglachromis otostigma Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®