Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Triglachromis otostigma

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor rambowskixx
Użytkownik
#31 - Posted: 23 Kwi 2009 14:25 
Według zdjęc sprawa wygląda dosyc podobnie jak u tropheusów aczkolwiek ryby mam dopiero od 4 dni więc nie będę im fundował dodatkowego stresu. Niestety przy wpuszczaniu triglachromisów nie wpadłem na ten pomysł gdyż sądziłem, że rozróżnienie płci po brodawkach płciowych nie jest tutaj sprawą prostą no a artykuły w Magazynie Tanganika miałem okazję przeczytac dopiero wczoraj stąd też chyba na razie pozostaje mi tylko obserwacja przynajmniej jesli chodzi o kwestię płci;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor sengir
Użytkownik
#32 - Posted: 23 Kwi 2009 14:32 
Jakby w punktach w których dostępne w sprzedaży są Triglachromis otostigma oprócz ryb prezentowano także te fotografie M.Fitora, to myślę że sprzedaż wzrosłaby kilkukrotnie :)
Rewelacyjny materiał i już wiem o co chodzi.
Pozostaje kwestia pH.

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 23 Kwi 2009 14:36 
Trzeba wyraźnie podkreślić, ze różnice w ubarwieniu są widoczne dopiero gdy ryby są dorosle a najlepiej gdy dobierają sie w pary. Wtedy u samców pojawia sie to bardzo charakterystyczne zabarwienie promieni w płetwie grzbietowej. Wcześniej różnice są niezauważalne. Zresztą w artykułach w V TM widać zgodność wielu autorów co do hodowli tych ryb.

Dla mnie to rewelacyjne ryby do obserwacji. Uczą pokory i cierpliwości:))

Marta

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 23 Kwi 2009 15:58 
Teraz dopiero zwrociłam uwagę na to, co mnie oburzało mnie jak czytałam u autorów artykułów, a mianowicie na niskie pH.

Wyraźnie występowanie triglachromisów ogranica sie do miejsc mulistych o duzej zawartości materii organicznej i do ujść rzek. Może w tych miejscach pH jest znacznie nzisze niż sądzimy, może to jest kluczem do ich rozmnazania?

Ryśku i Arturze- co o tym sądzicie?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#35 - Posted: 23 Kwi 2009 18:45 
Właśnie tym samym tokiem myślałem. Te dwa artykuły są pewną sugestią, że tak właśnie może być.
Ale to za mało przypadków, żeby być pewnym i już wyciągać wnioski.
Musiałby ktoś spróbować. Bardzo delikatnie oczywiście :)
Materia organiczna, muł, woda z rzek, słabsze natlenienie, wolniejszy przepływ wody - jak dla mnie to wystarczające czynniki, żeby pH się obniżyło. Ale jak to potwierdzić lub obalić?

Autor admin
Admin
#36 - Posted: 23 Kwi 2009 18:52 
Ale jak to potwierdzić lub obalić?


Evert nie bada pH tylko temperaturę wody, więc chyba nie będzie umiał odpowiedzieć. Zapytam go.

Może gdzieś uda sie coś przeczytać o tym typie siedlisk i parametrach wody. Sprawa jest niezwykle interesująca.

Marta

Autor makami
Użytkownik
#37 - Posted: 23 Kwi 2009 19:24 - Edytowany przez: makami 
Witam

Jak czytam dyskusje to serce mi się raduje:) Im więcej osób się tym gatunkiem interesuje tym lepiej. Może wyciągniecie z obserwacji wnioski, które nam nie przyszły do głowy i uda się je w końcu rozmnożyć. Suuuper !!!

Rambowskixx życzę powodzenia. Obserwuj, obserwuj i podziwiaj bo warto.

Pozdrawiam Marcin "Makami"

PS co do ph to może Evert odpisze Marcie.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#38 - Posted: 23 Kwi 2009 20:44 
Rambowskixx życzę powodzenia. Obserwuj, obserwuj i podziwiaj bo warto.

Planowałem te ryby już od jakiegoś czasu ale miała to być raczej końcówka tego roku. Splot pewnych wydarzeń sprawił jednak, że ryby "rzutem na taśmę" trafiły do mnie można powiedzieć z dnia na dzień. Trudno jest mi się na razie dzielić jakimiś obserwacjami po 4 dniach obcowania z tym gatunkiem. Rzecz, która mnie najbardziej cieszy to fakt, że nie muszę już czekać na ryby a ich zachowanie jest tak ciekawe, że nawet 4-ro dniowa obserwacja wprawia mnie w osłupienie.

P.S. Po przeczytaniu artykułów oraz różnych wypowiedzi postanowiłem, że pozostawię ph na poziomie 7,5.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor worton
Użytkownik
#39 - Posted: 23 Kwi 2009 22:46 
Hej,

a nikt sie nie odwazy spuscic ph ponizej 7 (tak ze 6.5 po bardzo obfitym karmieniu i podmianach?) ;)
Sumom przy takim nic nie jest ;).
Ja w razie czego umywam rece od jakiejkolwiek odpowiedzialnosci ale bym sprobowal na Waszym miejscu .

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#40 - Posted: 24 Kwi 2009 06:19 
Panowie:))

Dyskutowałam z Evertem

Chituta Bay - pH 8,8 ( muliste podłoże)

Isanga Bay = ph 8,8 (muliste podłoże)

Polecił mi poszukać danych dla rzeki Malagarasi i ujścia i oto one: http://www.geo.arizona.edu/nyanza/pdf/chororoka.pd f

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#41 - Posted: 24 Kwi 2009 07:04 
Czyli po prostu gatunek ten ma szeroki zakres adaptacji, ale pH nie powinno mić wpływu, a przynajmniej nie obniżone.
Autorzy artykułów mieli sporo szczęścia, że ryby nie są specjalnie wrażliwe i wytrzymały 6,9-7,5 bez problemu.
Autorzy artykułów mają pełne prawa co do ich treści, ale przy takich wątpliwościach możnaby pokusić się o przypis od redakcji :)
Na szczęście większość czytelników magazynu odwiedza również to forum.
Rozważyłbym umieszczenie wyjaśnienia jak powyżej w następnym numerze.
Dziękuję Marto za zainteresowanie i szybkie wyjaśnienie watpliwości :)

Teraz możemy przejść do rozważań na temat obsady. Bardzo interesuje mnie wasze spojrzenie na to zagadnienie. Akwarium jedno lub wielogatunkowe - za i przeciw?

Pozdrawiam
Rysiek

Autor admin
Admin
#42 - Posted: 24 Kwi 2009 07:27 - Edytowany przez: admin 
Rozważyłbym umieszczenie wyjaśnienia jak powyżej w następnym numerze.

Wiesz w wypadku Wilsona i Mattiasona nie mieliśmy chyba do czynienia z rybami z odłowu. Zapytam Magnusa o to. A w tym wypadku to chyba jest najważniejsze. Wg mnie w tym moze tkwić problem.

Ponadto trudno negować to co piszą autorzy, bo nie jest to wykroczenie poza normy. Wilson rozmnozył ryby pod koniec lat dziewiećdziesiątych XX wieku, a Magnus rok czy dwa temu.

Nie mogę dyskutować z nieżyjącym autorem (Wilson). Z Magnusem tak, ale to doświadczony hodowca:))


Marta

Autor makami
Użytkownik
#43 - Posted: 24 Kwi 2009 08:43 
Witam!

Dziękuje Marto za te szczegółowe wyjaśnienia odnośnie ph, bo rano pojechałem do sklepu po wodę destylowaną:)) Pójdzie w kwiatki.

Pozdrawiam Marcin "Makami"

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 24 Kwi 2009 18:29 
Magnus miał F1 Triglachromis zakupione w Niemczech.

Marta

Autor Lenek
Użytkownik
#45 - Posted: 4 Maj 2009 13:38 
No i rozmnożyły się ! :)))

Samiec nosi pomarańczową ikrę. Obserwowałem samo tarło. Przed tarłem ryby są bardzo aktywne samiec i samica intensywnie stroszą się i trzepią do siebie. Samo tarło odbywało się tak, że samiec siedział w rurce a samica co chwila wpływała i wypływała do środka. Po chwili zobaczyłem samca z pyskiem pełnym ikry :D ! Teraz tylko czekam żeby doniosły. :D

Autor Lenek
Użytkownik
#46 - Posted: 4 Maj 2009 14:10 - Edytowany przez: Lenek 
Przepraszam za jakość, ale słabe warunki oświetleniowe













Autor admin
Admin
#47 - Posted: 4 Maj 2009 15:07 - Edytowany przez: admin 
Lenek gratuluję:))

Może jednak napisz więcej szczegółów? Wielkość ryb? jak rozpoznajesz, że to pierwszy samiec inkubuje itp. Dokładnie może opisz tarło? To bardzo ciekawe chyba dla wielu osób.

Marta

Autor Lenek
Użytkownik
#48 - Posted: 4 Maj 2009 15:30 - Edytowany przez: Lenek 
Dokładnie opisać nie mogę bo samo tarło odbyło się w rurce. Wielkość ryb samiec 8-9cm, samica 10-11. Ryby z odłowu. Samca odróżniam po tym, że pierwszy promień płetwy grzbietowej ma czarny, a i cały jest ciemniejszy od samicy. Wracając do tarła to przechodząc obok akwarium zaciekawiło mnie zachowanie ryb. Stały się bardzo aktywne, pływały obok wlotu do rurki strosząc się przy tym i trzepiąc do siebie. Samiec wpłynął do rurki i pozostał tam, po czym samica co chwile wpływała i wypływała przez jakieś 2minuty. Już po wszystkim zobaczyłem samca z pyskiem pełnym pomarańczowej ikry :) Co do warunków w akwarium to tak jak w opisach osób które je rozmnożył - nic szczególnego - piasek, rurki. Wczoraj podmieniałem wodę w akwarium, ale nie wiem czy ma to związek z tarłem. Ryby są w akwarium miesiąc 2sztuki + kilka niedobitków muszlowców.

Jeszcze jedna fotka

Autor admin
Admin
#49 - Posted: 4 Maj 2009 15:41 
Czy ryby teraz wymieniają sie ikrą?

P.s. Michelle odpisała mi jak odławia się triglachromisy. Zarzuca się sieć i nagania do niej ryby. Potem dokonuje sie selekcji - czyli to co jest zamówione poddaje się dekompresji - zgodnie z głebokością odłowienia, pozostale ryby się wypuszcza.

Marta

Autor Lenek
Użytkownik
#50 - Posted: 4 Maj 2009 15:43 
Jeszcze nosi samiec, zobaczę co będzie jutro.

Autor Sendog
Użytkownik
#51 - Posted: 4 Maj 2009 16:30 
Gratulacje
To wyjątkowe wydarzenie. Wydaje się, że chyba decydujące znaczenie ma jednak dobrana para. Musiałeś świetnie trafić.

Jeszcze raz gratuluję

Autor worton
Użytkownik
#52 - Posted: 4 Maj 2009 17:45 
A skad miales ryby Lenku?

Autor Lenek
Użytkownik
#53 - Posted: 4 Maj 2009 17:52 
z Gorzowa.

Autor Lucek1987
Użytkownik
#54 - Posted: 4 Maj 2009 17:54 
Lenek, super, naprawdę szczere gratulację!:)
Łukasz

Autor admin
Admin
#55 - Posted: 5 Maj 2009 13:19 
Lenek

Jakieś zmiany? Coś sie ciekawego stało? Jak zachowują sie ryby?

Marta

Autor Lenek
Użytkownik
#56 - Posted: 5 Maj 2009 16:22 
Samica normalnie przyjmuje pokarm, modeluje podłoże. Samiec nadal (?) inkubuje. Ryby stroszą się wobec siebie. Nie wiem czy ryby te wymieniają się ikrą co parę godzin,czy może co dzień lub dłużej, ale nie zauważyłem jeszcze żeby samica nosiła.

Cyknąłem parę fotek.

Stroszenie się:




Samica



Autor admin
Admin
#57 - Posted: 5 Maj 2009 16:54 
Lenek

Możesz prowadzic zapisy co i kiedy dzieje, jak często ryby wymieniają sie narybkiem i relacjonować nam to?

Czym karmisz ryby? jak często?

Marta

Autor Lenek
Użytkownik
#58 - Posted: 5 Maj 2009 18:10 
Oczywiście będę wszystko relacjonował. Ryby karmię dwa, trzy razy dziennie pokarmami takimi jak: Hikari Cichlid Excel (ten szczególnie sobie upodobały), Spirulina Tropical, O.S.I granulat spirulina, tropical supervit granulat, Tetra diskus gran, mrożonki: artemia, wodzien. Karmię z przewagą roślinnych. Oprócz zwykłych karm staram się urozmaicać dietę raz na tydzień syfami z filtra wew.

Autor sue
Użytkownik
#59 - Posted: 5 Maj 2009 20:18 
Ogromne gratulacje Lenek!!!

Trzymam kciuki za owocne obserwacje i happy end w postaci maluszkow :) Fajnie słyszeć, że zastosowałeś kilka pomysłów/ sugestii zawartych w wykładzie Marcina Kamińskiego (świetnym zreszto... ;)) oraz w najnowszym "Tanganika MAGAZYN" :)

Powodzenia!
Pozdrawiam
Magda

Autor Lenek
Użytkownik
#60 - Posted: 5 Maj 2009 20:20 
Dziękuję :) Artykuły na prawdę wiele pomogły.

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Triglachromis otostigma Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®