Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Frontosa. Pytanie w sprawie wody ?

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor Michas
Użytkownik
#31 - Posted: 19 Wrz 2008 20:44 
Czy przy podmianach lać wode prosto z kranu czy wlewać Antychlor ?

Autor marti
Użytkownik
#32 - Posted: 19 Wrz 2008 22:08 - Edytowany przez: marti 
NO2-jest w porządku kolor żółty czyli wszystko ok
NO3-ok 15mg/l

Co z tymi podmianami mam 450l ile podmieniać i co jaki czas ?
Coś z NO3 jest nie tak dlaczego i jak to poprawić ?


Czy przy podmianach lać wode prosto z kranu czy wlewać Antychlor ?

Jeśli NO3 jest takie jak podałeś, to nie ma tragedii, chociaż mogłoby byc lepiej.
NO2 co prawda nie podałeś, ale jeśli "żółty" to nie jest źle (żółty ma kilka odcieni, może być nawet 0,3 , a to już niedobrze by było).
Co do wlewania wody z kranu, zasada jest dość prosta.
Dowiesz się czy lać z kranu, jeśli zmierzysz parmetry wody w Twoim kranie, oraz tak jak napisał sengir zasięgając informacji na stronie wodociągów. Zobacz jak duże jest stężenie chlorków i choru wolnego i wszystko będzie jasne. Sprawdź też inne parametry.
Jeśli parametry Twojej wody są odpowiednie, woda nadaje sie do lania prosto z kranu.
Jeśli jakieś parametry są złe, to najpierw, przed wlaniem powinieneś te parametry wody poprawić.

Parametry mojej wody wyglądają tak (ujęcie Sławinek) :
http://www.mpwik.lublin.pl/www/tech/1_table.htm
Ja leje wodę prosto z kranu.
Możesz porównac ze swoim ujęciem.

Autor Michas
Użytkownik
#33 - Posted: 19 Wrz 2008 22:33 
Jakbym jeszcze mógł prosić o porade w sprawie ile wody podmieniać.

Autor marti
Użytkownik
#34 - Posted: 20 Wrz 2008 10:25 - Edytowany przez: marti 
wg. mnie, ilość wody jaką należy podmieniać, ściśle należy dopasować do idywidualnych cech i parametrów danego zbiornika.
Jak wiemy, chodzi głównie o to, żeby pozbyć się azotowych produktów przemiany materii, które wdalają ryby.
Wszystko zależy od wielkości i gęstości obsady ryb, filtracji, gatunku ryb, rodzaju pokarmu i sposobu karmienia, obecności i ilości roślin w zbiorniku, a nawet rodzaju i ilości podłoża, oświetlenia i wielu innych czynników.
Ogólna zasada, że podmieniamy 10% na tydzień u Ciebie jest realizowana, jak napisałeś.
Jednak widocznie jakiś element powoduje, że nie jest ona wystarczająca.
Moim zdaniem chodzi o zbyt częste ingerowanie w zawarość filtrów zewnętrznych.
Ale powodem może również być to, że np woda z Twojego kranu ma niedobre parametry (np. NO3 na wysokim poziomie, wynoszącym np. 15, co czasem się zdarza).

Autor sengir
Użytkownik
#35 - Posted: 20 Wrz 2008 10:41 
Podmiany wody robisz po to, żeby zmniejszyć stężenie azotanów. Jeżeli u ciebie jest 15 mg/l to jest to całkiem przyzwoity wynik, czyli teoretycznie podmiany są wystarczające (ale nie koniecznie). Oczywiście zależy jeszcze to od tego w którym momencie cyklu podmian robiłeś ten test. Czy jesteś dzień po podmianie czy np. tydzień.
Są sposoby, żeby jeszcze bardziej obniżać poziom azotanów. Ale według mnie nie można przesadzać, bo zbyt niskie stężenie azotanów może doprowadzić do dziwnych sytuacji z glonami, o czym ja się ostatnio przekonałem.
Z danych, które podałeś wynika, że z parametrami wody nie ma tragedii.
Trochę niskie masz pH. Możesz je powoli korygować, ale z użyciem specjalnych soli np. jbl aquadur tanganika/malawi, lub robić mleczko dolomitowe. Nie zmieniaj na siłę parametrów sodą oczyszczoną. To jest dobra substancja do przeprowadzenia delikatnej korekty. Ale nadmiar jest nie wskazany, tak jak i NaCl.
Z tego co opisujesz możesz mieć spory niedobór magnezu, dlatego mleczko dolomitowe byłoby najlepsze.
TWO > TWW mimo dodawanej sody.
Można to rozumieć na dwa sposoby:
1. masz dużą twardość niewęglanową, a co za tym idzie sposre stężenie siarczanów itp w wodzie kranowej.
2. bufor węglanowy spada, czyli coś zakwasza wodę.

Na twoim miejscu zrobiłbym tak:
1. Podmiana wody z dodatkiem mleczka dolomitowego.
2. Nie czyścić tak często filtra kubełkowego. Jeżeli spada w nim za bardzo przepływ wody, to załóż gąbkę na końcówkę zasysającą i tylko ją czyść częściej.
3. Rozważyłbym wymianę kaskady na wewnętrzny mechaniczny.
4. Do podmienianej wody dodałbym aqua safe tetry. Po pierwsze nie znasz jeszcze składu mineralnego kranówki. Po drugie w aqua safe masz jeszcze witaminy które uspokajają ryby i wspomagają gojenie się tkanek.
5. Podałbym rybom witaminy, urozmaicił dietę (choć nie napisałeś czym i jak często karmisz)
6. Koniecznie zdobyłbym skład mineralny wody z wodociągów i przedstawił tu na forum :)
7.Przez cały cykl od podmiany do podmiany, codziennie mierzyłbym azotany i TWW. To pozwoli wyciągnąć wnioski o tym co się dzieje i dobrać sensowny charmonogram podmian.

Autor Michas
Użytkownik
#36 - Posted: 22 Wrz 2008 15:32 
Dziękuje wszystkim za porady, u mnie wszystko w baniaku wraca do normy
po podmianach wody, ryby czują się dużo lepiej.

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Frontosa. Pytanie w sprawie wody ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®