Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Niesamowite !!!

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Sendog
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Paź 2008 19:08 - Edytowany przez: Sendog 
Cześć
Pisałem nieraz o próbach tarła pomiędzy samicą compressicepsa i samcem calvusa. Wydawało mi się że jest to niemożliwe. Ale dzisiaj zobaczyłem przy muszli, którą znów pilnują narybek. Poniżej zdjecie. Fotografia nie jest moja mocną stroną ale wyraźnie widać małą pojedynczego osobnika przy muszli.

Co Wy na to?



Pozdr
Krzysiek

Autor sengir
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Paź 2008 19:41 - Edytowany przez: sengir 
Myślisz, że się odchowa? Ciekawe co z tego wyrośnie :)
Narazie widać że to ryba i że ma oczy :)

Pozdrawiam
R.M.

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Paź 2008 19:50 
Faktycznie niesamowite.
Jesteś pewny że to z tej "pary" ?
Jakie jeszcze ryby znajdują się w tym zbiorniku ?

Autor Sendog
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Paź 2008 19:56 
W zbiorniku są jeszcze samica calvusa i samiec compressicepsa. w tej chwili obie te ryby są przegonione przez samca calvusa w najdalszy kąt akwarium. samica compressicepsa również agresywnie traktuje samca swego gatunku. Tarła nie widziałem ale to już 4 czy 5 raz kiedy ta mieszana para pilnuje wspólnie muszli. pewny więc nie mogę być.

Musze odłwoić samca compressicepsa i wtedy sprawdzić efekty tarła mieszanej pary.

Autor kulus12
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Paź 2008 08:28 
Bardzo ciekawe, ale czy nie powinieneś w takim razie rozdzielić tych ryb aby się nie krzyżowały?
Wszak jest to nie zgodne z naturą.
Osoby, które trzymają krzyżujące się tropheusy są napiętnowani i umieszczani w poście jak nie powinno się robić, a jeśli zamieścili by jeszcze posta o hybrydzie to zostali by pożarci żywcem.
Ps. przyznaję, iż moja wiedza o twoich rybciach jest niewielka więc może nie mam racji i nie chciał bym abyś odebrał moją wypowiedź negatywnie

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Paź 2008 09:33 
Krzysiek

na zdrowy rozum jest to wbrew temu co uczyli nas na lekcjach biologii i temu co Marta i moja zona wykladaja.
Kiedys myslalem ze to niemozliwe zeby dwa gatunki zamieszkujace ten sam obszar mogly sie skrzyzowac i zeby powstalo z tego zywe potomstwo. Bylo to do momentu kiedy wyciagneliscie z Marta ta publikacje o gniezdzie calipterusa gdzie dzieja sie dantejskie sceny. Majac na uwadze jak rozne ryby tam ze soba "figluja" taka sytuacja u alto wydaje sie byc jak najbardziej mozliwa.
Teraz zakladajac ze samiec compres nie podrzucil jakos w nocy mleczu, kiedy konkurent spal i majac na uwadze ze jednak zyja w tych samych miejscach w jeziorze, musi istniec jakis mechanizm nie pozwalajacy sie tym rybom mnozyc. Ciekawe co to bedzie. Ja osobiscie stawiam na bezplodnosc.
Jeszcze jedna wracajac do niecki. Tam do zaplodnienia dochodzi w sposob niezamierzony. Tutaj z tego co piszesz jest odwrotnie.
Wychowuj chlopie te ryby bo moze byz z tego niezla sensacja.

Pozdrwiam
Przemek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 29 Paź 2008 09:59 
Przemek ma rację

Dziwne sytuacje zdażaja się i w przyrodzie _ niecka_ i w sztucznych warunkach. Co jest tego mechanizmem nie wiem? ale wg mnie potomstwo międzygatunkowe powinno być bezpłodne.

Marta

Autor bernard
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Paź 2008 13:24 
wg mnie potomstwo międzygatunkowe powinno być bezpłodne.

oby....

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 29 Paź 2008 14:27 
Taka jest nauka i dotychczasowa wiedza - gatunki nie mogą sie ze sobą krzyzować i wydawać płodnego potomstwo. No chyba, że calvus i compressiceps nie są gatunkami?

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Paź 2008 20:13 
kulus12
Nie łączyłem tych ryb celowo aby krzyżować a co wiecej hodować i sprzedawać młode ryby. Podaję ten przykład jako zjawisko. Sam nie wiem do końca czy to jest krzyzówka czy rzeczywiście samiec compressicepsa zapłodnił ikrę i dlatego np. tak mało jest młodych ryb. zastanawia mnie w tym jednak fakt że samica traktuje go bardzo wrogo i nie kaceptuje jako partnera do rozrodu (jest niewiele od niej wiekszy i znacznie mnijeszy od samca calvusa).

Nie odławiam małych ryb zostawie je w głównym akwarium natomiast zastanawiam się nad odłowieniem z niego innych ryb i obserwacją domniemanych rodziców.

pozdr
Krzysiek

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Paź 2008 22:20 
natomiast zastanawiam się nad odłowieniem z niego innych ryb i obserwacją domniemanych rodziców.

To byłoby ciekawe.
Chociaż z tego co napisałeś odnośnie dotychczasowego ich zachowania można wnioskować , że będa zachowywać się jak typowa para Alto przy gnieździe z młodymi...

Autor RAV
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Paź 2008 23:37 
Witam
A ja sie zastanawiam czy możne nie jest tak ze to samiec compressicepsa normalnie wytarł swoja samiczkę a później został przepędzony przez samca calvusa. I to teraz ten właśnie natręt calvus pilnuje młodych razem z samica compressicepsa. Jak sam napisałes samica zachowuje się wobec niego wrogo. Ta wypowiedz potraktujcie jako czysto hipotetyczną. Niestety nie mam i nie miałem doświadczenia z tymi rybami(niestety) wnioskuję to z wypowiedzi Sendoga.
Pozdrawiam
Rafał

Autor karlos
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Paź 2008 18:08 - Edytowany przez: karlos 
Takie rzeczy się zdarzają.
U siebie miałem kiedyś krzyżówkę naskalnika Dickfielda z wężogłowym.
Samo zjawisko jest dość ciekawe, potomstwo było oczywiście bezpłodne.
Próba dyskusji na temat tekich krzyżówek niestety nie powiodła się na forum. A może szkoda :(.
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=1825&page=0

Samych takich przypadków nie obawiałbym się za bardzo, tak jak mówie, w moim przypadku potomstwo było bezpłodne, więc teoretycznie nie zagraża czystości danego gatunku.
Możemy być natomiast świadkami kolejnego cudu natury i tego jak ona sama potrafi się bronić przed nieprzewidzianymi skutkami krzyżówek międzygatunkowych.
Sam nie jestem biologiem więc do czegoś takiego podchodze bardziej jako ciekawostki niż do zjawiska o szerszym znaczeniu.

Autor Sendog
Użytkownik
#14 - Posted: 31 Paź 2008 15:23 
RAV
Nie zrozumiałeś mnie- samica traktuje wrogo samca swojego gatunku.

Autor Gulunek
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Lis 2008 19:13 - Edytowany przez: Gulunek 
Nie chowaj bastardów kolego, potem w sklepach jest pełno nie wiadomo czego..... Pozdrawiam

Autor Sendog
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Lis 2008 20:15 
Przed nikim ich nie chowam kolego. Dziwi mnie że nie zrozumiałeś sensu tego tematu.

Autor marti
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Lis 2008 21:13 
A skoro już temat został odświerzony... Krzysku, czy coś wyszło z tych maluchów, tzn. czy przeżyły ?

Autor Sendog
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Lis 2008 21:29 
Tak już są w sklepie :)
A tak poważnie to nie odławiałem młodych.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 18 Lis 2008 21:31 
Krzyśku

Czyli wszystkie zostały zjedzone, tak?

Ciekawe byłoby jednak obserwowanie tych bastardów. Ale moze i lepiej...potem tylko same problemy. A jak dalej rodzice, stale mają sie ku sobie?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#20 - Posted: 18 Lis 2008 21:38 
Ciekawe byłoby jednak obserwowanie tych bastardów.

Też tak myślę.
Ciekawe jak by wyglądały i jak by się zachowywały.
Z pewnością byłyby niepłodne (zgodnie z definicją gatunku).
To i tak cud że się wylęgły...

Autor Sendog
Użytkownik
#21 - Posted: 19 Lis 2008 08:55 
No właśnie nie iwem czy z pewnoscią byłyby niepłodne. Są dowody na to że krzyżówki są niepłodne ale też są dowody na płodne krzyżówki dwóch gatunków - osobniki te są jednak mniej żywotne i słabsze. gatunki które w naturze nie tworzą krzyżówek udaje się skrzyżować w niewoli i otzrymuje się od nich potomstwo.
Sam już nie wiem co by z tego wyrosło :)
para dalej jest razem. Partnerzy tych samcyh gatunków są przeganiani.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 19 Lis 2008 09:01 
para dalej jest razem. Partnerzy tych samcyh gatunków są przeganiani.

Mało romantyczni jesteście Panowie - to miłość "od pierwszego wejrzenia" i na "dokładkę do grobowej deski". Tylko pozazdrościć.

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#23 - Posted: 19 Lis 2008 10:22 
Marta dokładnie takie samo mam wrażenie ichtiologiczny mezalians :)

Autor Gulunek
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Lis 2008 21:45 
A tak poważnie to nie odławiałem młodych
całe szczęście ;-)))
Ciekawe obserwowanie bastardów..... no comment. Marek

Autor sengir
Użytkownik
#25 - Posted: 20 Lis 2008 07:15 - Edytowany przez: sengir 
Widzisz jest różnica gdy bastardy są wynikiem błędu akwarysty a sytuacji gdy pojawienie się bastardów burzy cały dotychczasowy pogląd na temat tych gatunków. Dlatego obserwacje mogłyby być jednak ciekawe.
Choćby dla ustalenia czy rzeczywiście powstała krzyżowka genetyczna, czy może jednak jest to jedynie anomalia w zachowaniach opiekuńczych, a jaja zapłodnione zostały przez właściwego gatunkowo samca "z partyzantki" :)
Takie obserwacje mogłyby stanowić w przyszłości przestrogę dla innych akwarystów przy doborze obsady z tych gatunków lub przy użądzaniu wystroju akwarium dla tych gatunków.

Autor Gulunek
Użytkownik
#26 - Posted: 20 Lis 2008 18:46 
Wolę obserwować "czyste" ryby, no chyba że się nie ma innego wyboru, ale to już nie jest akwarystyka - życzę powodzenia, owocnych i niesamowitych obserwacji......

Autor sengir
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Lis 2008 12:18 
Nie chcę już zakładać nowego tematu. Ale jeżeli już mówimy o krzyżówkach, to może kogoś zainteresuje artykuł:
http://www.biomedcentral.com/1471-2148/7/7/

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 22 Lis 2008 12:43 
To o tym artykule stale romawiamy. Tam są zdjęcia krzyżowek powstających w naturze w niecce.

Krzysiek Haja pisał o tym w przedostatnim numerze TM

Marta

Autor worton
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Lis 2008 12:53 - Edytowany przez: worton 
E tam,

wychodzi na to, ze gdyby nie roznice w poziomie wody to i tak nic by z tych naturalnych hybryd nie bylo ;).

Gulunek - tez nie popieram hybryd ale po pierwsze nie jest pewne, ze to byly hybrydy. Po drugie jezeli juz sa to obserwacja co z tego wyrosnie i jak beda sie "oryginalne" ryby wzgledem hybryd zachowywac moze byc bardzo ciekawa. A bardzo watpie zeby Sendog poszedl do sklepu i sprzedal ewentualne bastardy :]. Skoro da sie wyprodukowac hybrydy z tych dwoch gatunkow to wczesniej czy pozniej w sklepach sie pojawia. Ja np. chcialbym wowczas wiedziec jak wygladaja. Ale spoko mozna byc zawsze na nie i siedziec na stalym poziomie wiedzy lub jej braku prawda?
Skad masz pewnosc, ze masz same "czyste" ryby?

Pozdrawiam.

Autor Sendog
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Lis 2008 14:03 - Edytowany przez: Sendog 
sengir ten artykuł jest rzeczywiście genialny i to on mnie zainspirował do opisania tego w moim artykule o muszlowcach obligatoryjnych. Ilość ryb zamieszkujących gniazda callipterusów jest na tyle zagęszczona iż w pewnych określonych ale wyjątowych sytuacjach może dojść do zapłodnienia ikry obcego gatunku ale zupełnie nieświadomie. Temat jest rzeczywiście pasjonujący. Sa to jednak pojedyncze przypadki. Ciekawi mnie tylko czy te hybrydy sa płodne.

wychodzi na to, ze gdyby nie roznice w poziomie wody to i tak nic by z tych naturalnych hybryd nie bylo
Co masz na myśli Danielu? czy mówisz o powstawaniu nowych gatunków?

Sytuacja w moim akwarium diametralnie sie w ciągu ostatnich dni zmieniła. Otóż nici z dalszego eksperymentu ponieważ samiec calvusa padł dwa dni temu. nie wiem dlaczego. pozostałe ryby mają się dobrze. ma wrażenie że coś utknęło mu w pysku. Jedyne co mi przychodzi do głowy to nowe pałeczki które zacząłem im podawać. Ale co dalej.. otóż samiec cpompressicepsa natychmiast przejął terytorium i to on teraz rządzi. Diametralnie zmieniło się podejście samicy do niego. Jest uległa i nastawia bok stając na ogonie w opdpowiedzi na jego rozwarty pysk. Przypuszczam ze teraz "wrócą do siebie" bo kiedyś były już parą. Myślę, że decydująca w całym tym zajściu była obecność w zbiorniku prawie dwukrotnie większego od samca compessicepsa samca calvusa. Ryby na tyle silnej że zajęła terytorium. Samice altolamprologusów znacznie lepiej akceptują wyrośnięte samce znacznie większe od siebie. narazie zobaczę czy znów zaczną się rozmnażać.

I tak muszę teraz kupić samca calvusa bo ostała się samotna samica.

pozdr
Krzysiek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Niesamowite !!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®