Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Niesamowite !!!

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor sengir
Użytkownik
#31 - Posted: 22 Lis 2008 16:17 - Edytowany przez: sengir 
Marto, nie sądziłem, że uda mi się zamieścić artykuł, który w jakiejś formie nie przeszedł kiedyś przez wasze ręce :)
Raczej wstawiłem to tutaj z myslą o osobach, które spłycają temat do stwierdzenia "bastardy...no comment".

A powiem szczerze, że artykuł Krzyśka był jednym z czynników przekonujących mnie do L.callipterusa :)

Co do hybryd to ostatnio we Wrocławiu w zoologicznych pojawiło się mnóstwo brevisów. Ale po dokładniejszym przyjrzeniu się, stwierdziłem że jest tam też sporo calliurusów i czegoś co wygląda jak forma pośrednia.
Czyżby czesi znowu coś stworzyli?

Autor admin
Admin
#32 - Posted: 22 Lis 2008 16:40 
Ryśku,

My zawsze staramy się być na topie:))

A tak na serio- możesz napisac coś szerzej o rybach, które widziałes w Zoo?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#33 - Posted: 22 Lis 2008 18:27 
Hej,

Sendog - tak wlasnie chodzi o ustabilizowanie populacji nowo powstalych hybryd. Zastanawiam sie jak to jest (chyba, ze cos zle zrozumialem) skoro hybrydy maja byc bezplodne to jaki wplyw ich pojawianie sie w naturze moglo miec na tworzenie ewentualnych nowych gatunkow. Nawet jezeli zalozymy, ze hybrydy zostaly jakos oddzielone od swoich pierwowzorow (powiedzmy obnizenie poziomu wody) to mimo wszystko przeciez nie moglo byc mowy o ustabilizowaniu populacji przez osobniki nieplodne?
Dobrym przykladem mogly by byc N. multifasciatus i N. similis. Chociaz nie jestem pewien czy do konca dobrze zrozumialem powyzsze opracowanie :). To imho duzo znaczniejsze bylo pewnie pozbawienie pierwowzoru dostepu do muszli i przystosowanie sie do wychowu mlodych w szczelinach (jak N. similis).
Jakos nigdy nie mialem glowy do genetyki :))

Pozdrawiam.

Autor Sendog
Użytkownik
#34 - Posted: 23 Lis 2008 20:54 
skoro hybrydy maja byc bezplodne
to zalezy od stopnia pokrweieństwa krzyżujących się ryb - bastardy nie muszą być bezpłodne, a czasem wręcz nie są! ich wpływ na powstawanie nowych gatunków może byc znacząćy jeśli hybryda nie krzyżuja się ze swoimi rodzicami. hybryda ma tym większy wpływ na populację im mniejsza i bardziej izolowana jest populacja z której się wywodzi.
nie moglo byc mowy o ustabilizowaniu populacji przez osobniki nieplodne?
to jest błąd założeniowy - nie mozemy zakładać że hybrydy są bezpłodne.

W przypadku dużych altolamprologusów myślę, że w naturze istnieje zbyt wiele barier czasowo-przestrzennych, które nie dopuszcają do krzyzówek tych ryb. np. czas rozrodu, miejsce rozrodu i siedlisko w którymwystępują.
Akwarium stawia je w sytuacji zgoła odmiennej od naturalnej. Tu tak naprawdę ryby sie spotykają !, może dojść do porozumienia aktywnych płciowo ryb! oraz akurat w tym przypadku ich komórki mogą się połączyć ze względu na bliskie pokrewieństwo!
Jeżeli łączy się komórka callipterusa i calliurusa, czemu nie mają się połączyć komórki dwóch altolamprologusów?

Autor sengir
Użytkownik
#35 - Posted: 24 Lis 2008 07:53 - Edytowany przez: sengir 
W zoologicznych (kilku) pojawiły się ryby sprzedawane jako brevis.
Sprzedawcy oczywiście nie mieli zielonego pojęcia co to dokładnie jest i nie byli chętni powiedzieć od kogo to sprowadzili.
Część ryb wyglądała jak klasyczny brevis. Część wyglądała jak klasyczny calliurus.
Ale wśród tego wszystkiego pływały też takie osobniki:



Może nieco jaśniejsze niż ten na zdjęciu. Ale taki sam kształt głowy i uberwienie krawędzi płetw.

Autor sengir
Użytkownik
#36 - Posted: 27 Lis 2008 13:05 - Edytowany przez: sengir 
No i ostatnio na innym forum chłopak prezentował swoje akwarium z brevisami. I właśnie trafił mu się taki osobnik:

http://img153.imageshack.us/img153/6114/dsc06243hr 4.jpg

brevis? calliurus? hybryda?

Autor admin
Admin
#37 - Posted: 27 Lis 2008 13:47 
Niestety nie jestem specem od odróznianuia tych gatunków, ale pyskk nie jest pyskiem brevisa, wydlużone płetwy wskazywałyby na callirusa, ale.....???

http://www.cichlidae.com/gallery.php?genus=Neolamp rologus

Może Krzysiek coś dopowie

Marta

Autor marti
Użytkownik
#38 - Posted: 27 Lis 2008 16:17 
Widzę, że Sendog'owi rośnie konkurencja w temacie muszlowców ;)

Autor Sendog
Użytkownik
#39 - Posted: 28 Lis 2008 08:50 
cześć rzeczywiście ciekawe te ryby. w pierwszym przypadku postawiłbym na calliurusa gdyby nie te pionowe paski na ciele i zdeformowany pysk, natomiast drugie zdjęcie to raczej brevis - zastanawia mnie jedynie ta dziwna płetwa ogonowa. Może istnieją formy brevis a z lirowatym ogonem. pasek na górnej krawędzi ogona świadczy na korzyść brevisa...

Może macie jakieś inne pomysły?
Hmmm
jedno jest pewne - nie hodowałbym narybku od tych ryb.

Autor Topielec
Użytkownik
#40 - Posted: 8 Kwi 2009 10:24 

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Niesamowite !!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®