Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Muszlowce wielopręgie

Autor majusia10
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Lis 2008 20:57 
Witam!

Posiadam akwa od ponad miesiąca. Obecnie mieszka w nim 3 muszlowce wielopręgie. Oto ich domek:



Muszlowce zachowują się wg mnie w dziwny sposób. Cały czas przebywają w okolicach swoich muszli, poza okresami karmienia praktycznie nie opuszczają swoich małych rewirków. Podczas zbliżania do akwa dość łatwo się płoszą (to akurat chyba normalne zachowanie). Praktycznie przez większość czasu są koloru ciemno-brązowego. Wydawało mi się, że może to wynikać z niskiego poziomu pH 7,0-7,5, dlatego też dokonałem małych zmian. Otóż dodałem skałę wapienną i zwiększyłem praktycznie o 100% ilość grysu dolomitowego w akwa. Po tym zabiegu pH zwiększyło się nieznacznie, natomiast zachowanie ryb pozostaje niezmienne. Jedyne co zauważyłem, to "sklejanie" się ich płetw. W momencie kiedy nie pływają (stoją w miejscu) płetwy jakby się sklejały, spłaszczały (mam nadzieję, że wiadomo mniej więcej o co chodzi :) ).

Z zachowania wnioskuje, iż posiadam 3 samce. Planuje dokupienie jeszcze dwóch sztuk, jednak są ogromne problemy z ich dostępnością. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Kakadu z Wrocka sprowadzi mi kilka sztuk.

Jest jeszcze jeden problem - karmienie. Czy Wasze muszlowce również jedzą niezbyt chętnie? Mam wrażenie, że duża część pokarmu pozostaje niezjedzona :( Po jednodniowej głodówce rybcie podpływają nawet do lustra wody po pokarm, jednak przy codziennym karmieniu czekają, aż pokarm pojawi się w okolicach ich rewirków - dopiero wtedy go konsumują. Czy to normalne? Karmię je mrożoną artemią, oczlikiem i płatkami - Tanganika i Kryll Tropicala.

Proszę o porady, gdyż zaczynam się dość mocno martwić.

Parametry akwa:
Wymiary - 60x30x30
Filtracja - Hagen AquaClear 30 (150)
Oświetlenie - Kompakt Philips Master PL-L 36W (za kilka dni 11W Narva)
Ogrzewanie - Weipro 75W
Parametry - pH 7,5, temp. 25-26 st. C

Pozdro :)
Marcin

Autor Zimek
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Lis 2008 21:28 
Witaj,
Twoje muszlowce wielopręgie zachowują się jak każde inne - pilnują one swoich rewirów, samiec 'alfa' krąży nad wszystkimi muszlami i broni przed ewentualnymi natrętami. Multiki są z reguły bardzo płochliwe, mogą się po jakimś czasie przyzwyczaić, ale nigdy nie będą Ci z ręki jadły.
W pierwszym miesiącu moje multiki też słabo jadły - wystarczyło że podnosiłem pokrywy a one już hop! do muszli, i weź tu ich człowieku nakarm. Syp małe ilości pokarmu, gdyż muszlowce niechętnie podnoszą pokarm z podłoża. Nie martw się - z czasem ryby się zaaklimatyzują i będą coraz chętniej jadły. Moje teraz, po około roku hodowli, jak widzą że otwieram pokrywę żeby nakarmić, wypływają do samej góry żeby złapać coś dla siebie :) Wina nie leży w pokarmie który dajesz, bo moje muszlowce z ochotą jedzą płatki kryla i Tanganyika Tropicala. Cierpliwości :)
Mówisz że masz 3 samce - nieciekawie. Będą się odpędzać, ale większej szkody poza straszeniem sobie nie zrobią. Patrząc na Twoje akwarium już mogę powiedzieć że jeden samiec z kilkoma samicami wyemigruje za te czarne (lawa?) kamienie i stworzy tam swój mały przytulny kąt. 3 samiec najlepiej jakby odpadł z tego akwarium, ale sam sobie ostatecznie poradzi.
Powodzenia w hodowli!

Autor majusia10
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Lis 2008 21:49 
3 samce, to tylko moje przypuszczenia... nie znam ich zachowania, stad nie wiem czy tak sie wlasnie zachowuja samce... jednak mysle, ze gdybym mial jakas samice, to przebywala by czesciej w poblizu samca.... co do walk to zauwazylem tylko podczas karmienia lekkie "uszczypywanie" sie dwoch sztuk :)

Autor Zimek
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Lis 2008 22:41 
Też u siebie coś takiego obserwowałem - wydaje mi się że 1 miesiąc to za mało żeby samce sobie ustawiły jasną hierarchię, toteż każde wpłynięcie innego samca budzi niepokój u tego drugiego. A że podczas karmienia takie sytuacje się zdarzają, to cóż poradzić :P U mnie już nie ma takich podszczypywań, że któryś wpłynął na rewir innego - jak już napisałem wszystkie (nawet maluchy) lecą do góry za pokarmem, i mają już w nosie oponentów, bo i tak ich później rozstawią po kątach - prawo dżungli jednym słowem :)
Pozdrawiam

Autor majusia10
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Lis 2008 17:35 
Witam!

W poniedziałek do moich 3 muszlaków dołączyły kolejne dwa - kupione od hodowcy. Stare muszlowce dość surowo przywitały nowych mieszkańców, skubiąc je, przeganiając z każdego miejsca. Doszło nawet do bitwy na pyski - ryby w ucisku pyskami obkręcały się na boki. Zareagowałem przestawiając w akwa muszle - ograniczyło to ich agresję.

Obecnie dwa nowe muszlowce zajmują muszle przy skrajnych szybach akwa, wychodzą z nim dużo częściej niż wcześniej. Dziś również zmniejszyłem oświetlenie z 36W (w 54l) do 11W - ryby stały się dużo mniej płochliwe, nie uciekają do muszli jak się obok nich przechodzi. (P.S. Jak długo oświetlać akwa?)

Mam pytanko - dwa nowe muszlowce są dużo jaśniejsze od starych, które są wręcz ciemno-brązowe - czy może to wynikać z ich samopoczucia i słabej pozycji w akwa? Czy też może to być wyróżnikiem płci? I jeszcze jedno - czy podczas dobierania się ryb w pary występuje wśród nich jakakolwiek agresja, podskubywanie itp.?

Z góry dzięki za odpowiedzi i... przepraszam za chaos :D
Pozdro
Marcin :)

Autor Lenek
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lis 2008 19:02 
Witam.

Też posiadam muszlowce wielopręgie. Zaczynałem tak jak Ty - 54l jednak sam do tego doszedłem i zmieniłem im lokum na większe, teraz mieszkają w 120x40 a obserwacje są rewelacyjne. 54l to nie jest dobry domek dla nich, zwłaszcza dla takiej liczby jaką posiadasz. Gdy ryby podrosną zaczną się ostre walki i będziesz musiał powiększyć akwarium. U mnie w 112l ciężko mi było utrzymać 8szt.- były ciągłe walki o rewiry. Jasna barwa może wynikać ze stresu.

Autor _cezary_
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Lis 2008 15:02 
To co koledzy napisali wyżej to prawda.
Zimek moje maluchy Fx gdzie x należy do nieskończoności jedzą prawie z ręki:)
Gdy miałem 2 samców i 3 samice, to właśnie niedominujący samiec dostawał w pierdziel od samic:p

CIERPLIWOŚCI!
W moim przypadku samiec przez kilka godzin leżał bokiem, udawał nie żywego po wpuszczeniu do akwarium.
Ogólnie u mnie ryby się aklimatyzowały przez miesiąc. Samiec dominujący nic nie jadł przez 3 tyg. Mielił w pyszczku i wypluwał pokarm sztuczny.
Roboty budowlane:) w akwarium będą sygnałem że ryby już powoli się aklimatyzują w akwarium.

Pozdrawiam

Autor majusia10
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Lis 2008 16:02 
dzieki cezary za info :)

Autor Gulunek
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Lis 2008 20:32 - Edytowany przez: Gulunek 
Jakie ryby polecacie do wspólnego akwa 120 cm z muszlowcami wielopręgimi ???
Marcin mam nadmiar wielopręgich, jak będziesz w Malborku zwiedzać zamek to daj znać ;-) Pozdrawiam . Marek

Autor Lenek
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Lis 2008 14:28 
ja mam calvusy, jak masz wysokie akwa to mogą być mniejsze paracyprichromisy.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 28 Lis 2008 14:30 
Gulunek


Mozesz zrobic w takim akwarium nieckę. Opis jest na forum i w TM III.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Muszlowce wielopręgie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®