Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Moje compressicepsy Nangu Black

Autor Sendog
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Lis 2008 10:56 - Edytowany przez: Sendog 
Parka która się bardzo przyjęła w moim akwarium i jest moim pupilem w akwarium które mam w pracy.




Autor sengir
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Lis 2008 11:03 
Śliczne.
Jakie mają wymiary?
Co to za kmienie w tle?

Autor Sendog
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Lis 2008 11:13 
Samiec ma około 12 cm a samiczka około 7 cm.

Kamienie to jakaś forma lawy wulkanicznej kupiona na składzie z kamieniem ogrodowym.

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Lis 2008 11:39 
Krzyśku,

Altolamprologusy to wspaniałe ryby, nie dziwię się, że to Twoi pupile.

Czy to te same ryby, które kiedyś fotografowałam u Marty? Samiec ma zupełnie inne kolory od tych które pamiętam. Czy dobrze widzę, że jest brązowo-żółty i nie ma wyraźnie zaznaczonych pionowych pasów na ciele? Czy to stałe ubarwienie tego osobnika? Czy odchowałeś jakieś młode tej pary? A jeżeli tak, to czy też były brązowe? Czy w tym zbiorniku pływają jeszcze jakieś inne ryby czy tylko ta para?

Pozdrawiam
Magda

Autor Sendog
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Lis 2008 11:54 
Cześć Madziu
Nie wiem czy to te same osobniki ale bardzo możliwe. To są stałe ubarwienia tych ryb. Jedynie w okresie tarła samica jest ciemniejsza.
para wielokrotnie się rozmnażała ale nigdy nie odchowywałem młodych. w pracy nie mam na to warunków a ryby nie są same w zbiorniku.

Bardzo łatwo dają przychówek. są mało płochliwe i zachowują się czasem jak oswojone.

pzodr
Krzysiek

Autor sue
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Lis 2008 12:05 
Cześć :)

Pytam o ubarwienie Twoich pupili, bo mi z kolorem brązowym zawsze kojarzył się raczej wariant z Chumbu, a Nangu z "black" czyli kolorem czarnym, a w zasadzie ciemnoszarym oraz mocno zaznacoznymi pionowymi pasami na ciele.

Co jeszcze pływa w Twoim firmowym baniaczku?

Pozdrawiam
Magda

Autor Sendog
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Lis 2008 12:25 
Chumbu jest chyba bardziej jasno popielaty. Przynajmniej tak mi się wydaje.

W moim baniaczku są jeszcze Telmatochromis vittatus i 3 gatunki haplochromisów

Autor sengir
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Lis 2008 12:38 
A wrzuciłbyś fotkę całego baniaka?
Interesuje mnie kompozycja, bo skały na zbliżeniu wyglądają bardzo ciekawie.

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Lis 2008 12:58 - Edytowany przez: marti 
Podobne skałki widziałem na Allegro i to w sporej cenie :
http://www.allegro.pl/item451803708_451803708.html #gallery
Czy to taki rodzaj kamienia ?

A wracając do tematu ryb, czy samiec ma już swoje lata ?
Pytam, bo daje się zauważyć lekko wypadającą szczękę.
U mojego samca z odłowu, też dało się zauważyć po około roku, podobny objaw (od kilku tygodni).
Ciekway jestem czy to wypadanie spowodowane jest wiekiem , czy może inną przyczyną ?
Nie wiem czy ma to jakiś związek, ale ten objaw pojawił się u niego , gdy został w zbiorniku bez innych samców, przestał "ziewać" i "prężyć się".
Generalnie skapcaniał w sielance i lenistwie ;)
Co sadzicie o tym ?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 17 Lis 2008 13:10 
Marcinie

Nie wiem jaki jest mechanizm takiej wypadajacej szczęki, ale u mnie obecnie 3 samce maja uszkodzoną szczekę, nie wyglądają na stare ryby i w dodatku ma to miejsce tylko u A. calvus: Black, Yellow. Są w każdym przypadku w grupie innych samców. Jednemu "stało się" to w czasie wystawy w Krakowie w czerwcu ( żyje nadal i pobiera pokarm mimo, ze ma bardzo zniekształcony pysk). Dwa samce Yellow - nie wiem dlaczego?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lis 2008 17:07 - Edytowany przez: marti 
u mnie obecnie 3 samce maja uszkodzoną szczekę

Nie mam pewności Marto, czy mamy na myśli ten sam defekt.
Mi raczej nie chodzi o uszkodzenie mechaniczne, ale o wysunięcie na stałe "warg" w ten sposób , że widoczna jest "szpara" między górną wargą a nozdrzami.
Tak jakby wysunięty pysk nie wrócił całkowicie na sw3oje miejsce, ale został nieco wysunięty. W tym połozeniu już tak pozostaje.
Widać to na zdjęciu samca powyżej.
Czy pisałaś o tym samym ?

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 17 Lis 2008 17:14 
Mnie raczej także o to chodzi, tylko jeszcze bardziej pogłębione niż na zotce powyżej. Wtedy pysk jest jakby wyciągnięty w dziób. To nie jest raczej wynik mechanicznego uszkodzenia, bo taki znam przy np. połykaniu zbyt duzego kęska. To chyba jest wynik stresu, albo przynajmniej z tym związany. Bardzo mnie ten problem nurtuje. Próbowalam coś zadziałać, ale jest to zupełnie niemożliwe.

Co o tym sądzisz?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 17 Lis 2008 17:32 - Edytowany przez: marti 
Właśnie, też się z tym spotkałem i nie mam pojęcia jaka jest etiologia tego niemiłego dla oka zjawiska.
Myślę że samej rybie, to aż tak bardzo nie przeszkadza żeby ujemnie wpływało na stan zdrowia , czy uniemożliwiało pobieranie pokarmu.
Przynajmniej do znanego mi stopnia zaawansowania.
Kiedyś rozmawialiśmy o "ziewaniu", pamiętasz ?
Napisałaś wtedy że Twoim zdaniem ma to związek.
Też mi się wydaje , że gdy przestają ziewać, albo ziewają znacznie rzadziej, wówczas wypadanie nasila się.
Wydaje mi sie też że występuje głównie u samców.
Czy obserwował ktoś to zjawisko u samic ?
Marto czy wspomniane przez Ciebie wyżej A. calvus Black i Yellow były wraz z innymi samcami w zbiornikach, czy same , bez innych samców - rywali ?

Autor sue
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Lis 2008 17:59 
W naszym zbiorniku zjawisko "wysunięcia szczęki" pojawiło się u samca "Gnathochromis" pfefferi. Jest ono raczej nieodwracalne. Prosiłam Przemka żebyśmy spróbowali go złapać i mu "pomóc", ale w naszym zbiorniku nie jest to możliwe. Wiem, że Marta kiedyś próbowała, ale znie wiem z jakim skutkiem??? Samiec normalnie pobiera pokarm, podchodzi do tarła.

Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 17 Lis 2008 18:07 
Marto czy wspomniane przez Ciebie wyżej A. calvus Black i Yellow były wraz z innymi samcami w zbiornikach, czy same , bez innych samców - rywali ?


Te obie odmiany były i są nadal w grupie. Black ma jeszcze dwóch rywali, a Yellow około 4.

Nie potrafię powiedzieć jak często teraz "ziewają" - ryby są w zbiornikach w firmie i nie mam mozliwości aż tak częstych obserwowacji. Dlatego liczę na Wasze sugestie. Czy wg Ciebie rodzaj pokarmu moze mieć wpływ na to? Chodzi mi nie o wielkosć kawałków, ale skład pokarmu. Czy to moze mieć raczej inne podłoże? Mnie zastanowił jeden z samców, który nabawił się tego na wystawie. Dla mnie był to wyraźnie wynik stresu, bo nigdy wtedy nie karmię ryb.

W obu przypadkach ryby są w grupie. Black z Paracyprchromis, a Yellow z frontozami.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Lis 2008 18:08 
A wracając do tematu ubarwienia samca Nangu, pływającego w Krzyśka zbiorniku, zauważyłam, że pionowe pasy na jego ciele stały sie mniej wyraźne, a całe ciało jakby zciemniało. To samo zjawisko obserwuję u naszych Goldów (niedawno Przemek pokazywał porównanie zdjęć), a także u Red Finów, które kiedyś pływały u Marty. Myślę, że zmiany te są wynikiem "upływu czasu".

Krzyśku czy haplochromisy pływają w tym samym baniaczku? To jakieś nowe podejście do tematu? ;)))

Magda

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 17 Lis 2008 18:18 
Krzyśku czy haplochromisy pływają w tym samym baniaczku? To jakieś nowe podejście do tematu? ;)))


Madziu

Jesteś nieco "do tyłu". Krzyśkiek oszałał na punkcie ryb z Haplochromini. Wkłada je wszędzie, gdzie może. Tak Ma:))

Bardzo ciekawe są obserwacje związane z kolorystyką alto. Wygląda na to, że compressicepsy mają wraz z wiekiem bardziej jednolite ubarwienie. Tego chyba nie obserwuje sie u calvusów, prawda?

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Lis 2008 08:51 
Hej
marti To są kamienie chyba takie jak podałeś na aukcji ale róznica w cenie znaczna - pąłciłem po 0,70 zł za kg :)

Rzeczywiście samcowi pwoloutku zaczyna obsuwać się górna szczęka. około miesiąc temu zauważyłem to. narazie nie ma jakiegoś zancznego postępu.

Krzyśkiek oszałał na punkcie ryb z Haplochromini. Wkłada je wszędzie, gdzie może. Tak Ma:))

Martusiu to duże uproszczenie tematu :) jestem poprostu w trakcie zmiany obsady i w dużej części zmiany biotopu. Z Tanganiki na pewno zostają u mnie Altolamprologusy i Telmatochromisy.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 18 Lis 2008 09:03 
Krzyśku

Wiem, ze jesteś w trakcie zmiany obsady i wiem, ze nie bardzo masz miejsce na nowe ryby, dopiero dokonujesz ruchy:)))

Ważne jest, że Tanganika u Ciebie nadal będzie gościła. Juz sie martwiłam, że całkiem nas porzucisz....

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Moje compressicepsy Nangu Black Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®