Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus .....?

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor rufus1
Użytkownik
#31 - Posted: 19 Sty 2006 19:33 
Witam!!!
Jacku teraz nie rozumiem do końca o co chodzi z tymi zębami. Rozumiem że, pisząc o argumentacji miałeś na myśli mój post. Myślałem że wyjaśniłem dlaczego moim zdaniem zęby Alltolamprologusa służą do przetrzymywania ofiary, a może byłem mało precyzyjny. W późniejszym Twoim poście piszesz : „Patrzac na zeby omawianej ryby bardziej sie skuszam do teorii ze sa to zeby do przytrzymania .
Ale nie jestem ichtiologiem tylko akwarysta i to tylko me zdanie z ktorym ktos sie moze nie zgodzic . Lizce tylko ze niezgadzajac sie z nim przedstawi swa argumentacje w tym temacie.”
Naprawdę nie wiem jak to rozumieć? Bo jak dobrze zrozumiałem tu się zgadzamy. Jeżeli chodzi o zooplankton to również się wypowiedziałem.
Ponawiam prośbę do Ciebie Jacku dotyczące występowania dużych krewetek.
Przyglądając się postom Pani Marty i tooold’a mam pytanie: jak zakwalifikować duże krewetki? Pojawiło się pojęcie peryfiton. Może coś więcej na ten temat.
Jeżeli chodzi o nazewnictwo to zgadzam się z toooldem że jest to sprawa bardzo umowna i tak jak napisała Pani Marta czasami wielce mylące.
Pozdrawiam Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#32 - Posted: 19 Sty 2006 21:49 
Tak wiem ale używanie w takim razie pojęć tych jest bardzo mylące, bo nikt nie precyzuje czego dotyczy to nazewnictwo.

Mam dowody na to, ze szczelinowiec leleupa jest fakultatywnym muszlowcem. Jak to wtedy określić?


No cóż oczywiście,że jest mylące. Weźmy na ten przykład Lamprologus kungweensis. Jest to ryba kopiąca jamy w dnie.W akwarium może wykorzystać do rozrodu muszlę. Czyli patrząc na naturalne warunki to wcale nie jest muszlowiec.

Albo LAmprologus callipterus - a propos przepraszam za zwłokę, mam kłopoty ;-). Przeciez obserwując ten gatunek możemy stwierdzić, że tylko samice są muszlowcami ;-)

Nie tylko Neolamprologus leleupi w akwariach może skorzystać z muszli do rozrodu. TAkże duże Altolamprologusy robia to czasem, w naturze raczej preferują szczeliny skalne z tego co pamiętam.
Ponieważ zaś znajomy hodowca rozmnażał je w doniczkach proponuję nazwę - doniczkowce ;-) Przepraszam za żart .

Człowiek lubi sobie wszystko systematyzować i układać. Z organizmami żywymi to się nie uda.Zwłaszcza jeśli stwarzamy im w akwariach inne warunki niz maja w naturze - bo nie ma akwarium odzwierciedlającego naturalny biotop niestety.

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 20 Sty 2006 06:55 - Edytowany przez: admin 
Wiesz co ciekawego zauważyłam z calliptrusami? Samice rzadko siedzą w muszli. Jak na razie się nie rozmnażają, ale one "posiadują" na podłożu. Niekiedy tylko wchodzą do muszli. I co ciekawe one słabo pływaja, tak jakby miały "trudności" z pływaniem. Samce to typowe drapiezniki, szybki ruch, szybkie reakcje w akwarium.

Czy słyszałeś cos o tym co opisałam?

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#34 - Posted: 20 Sty 2006 08:33 
tooold:
zainteresowala mnie kwestia doniczek w rozmnazaniu altolamprologusow. Konkretnie chodzi mi o rozmiar i ksztalt wejscia do doniczki. Ja robie to "tradycjnie" w muszlach. Mimo ze w akwarium jest doniczka to "mieszka" w niej samiec compressiceps.
Marto:
Widzialem (bo czytalem to za duzo powiedziane) jakis czas temu artykul o calipterusach, pisany w jezyku holenderskim. Udalo mi sie zrozumiec raptem sens kilka zdan. Z tego co pamietam ten ktos pisal ze samice sa raczej planktonozercami, a samce drapieznikami. Tak to zreszta wyglada u Ciebie.
Przemek

Autor JacekK
Użytkownik
#35 - Posted: 20 Sty 2006 09:56 - Edytowany przez: JacekK 
Leszku wyjasnienia dotyczyly nie twego postu tylko zebow i argumentacja nie byla w twym kierunku .
PS. Mysl o tym spotkaniu.

Too Old wiec moze czas juz zrobic pierwsze kroki w tym aby zapomniec o szczelinowcach i muszlowcach. A w nazewnictwie uzywac slow przyswaja.odbywa tarlo ,chowa sie .... wiem przyzwyczajenie,wygoda ..ale robi zamet bo idac tym sladem dalej mozemy mowic o muszlowcach to dlaczego nie o piaskowcach /Xenotilapie/..itd ....... tylko pytam czy to juz nie czas nie mieszac akwarysta w glowie.

I kwestia szczelin jeziorze ..jesli ktos ma w glowie obraz popekanych skal i w nich szczelin to mi sa znane tylko dwa takie miejsca .... tzw szczeliny to przerwy miedzy kamieniami w skupiskach kamiennych roznej wielkosci /ale jesli dociera tam slonce to na terenach tych prym wioda Tropheusy,Petrochromisy...itd inaczej mowiac rybcie ktore przepadaja za glonami,sinicami/ a znajac ich tendecje terytorialne...szczeliny w jeziorze to odstepy miedzy wielkimi glazami .
Wiec skad ta nazwa szczelinowce ..bo nasze ryby ploc, karp,okon rowniez sie chowaja w takie miejsca ale nikt nigdy ich nie nazwal szczelinowcami.
To nie atak to pytanie .
Serdecznie pozdrawiam

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus .....? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®