Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

identyfikacja gatunku

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor sengir
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Gru 2008 07:36 
Witam
Mam ogromną prośbę.
czy moglibyście ocenić cóż to za stworzenie :)
Zdjęcie niestety słabej jakości.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 9 Gru 2008 09:13 
A czy możesz podać wielkość ryb i potwierdzić, ze kolor oczu jest niebieski?

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Gru 2008 12:18 
IMO to jakis mlody osobnik ktoregos z rzadkich gatunkow z lamprologini, ale nie jestem w stanie dopasowac nazwy.
Przyrownujac go otworow w wapieniu filipinskim ma na oko 3 cm, ale to moze byc zludzenie.

Przemek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 9 Gru 2008 12:29 
Pzremku

Dla mnie to młody osobnik albo zestresowany - coś od Lepidiolamprologus meeli lub hecgui albo przypominajacy te grupę.

Cóz czekamy na innych

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Gru 2008 13:26 
Raczej na pewno nie jest to hecgui - ta ryba żyje tylko w jednej lokalizacji i jest rzadka a zwłaszca w Polsce. Nie sądzę żeby ktoś miał ją w polskich zbiornikach.

Stawiam na L. meeli, bardzo podobny do boulungeri ale mniej żółto-brązowy.


konings nie wydziela L. meeli lecz kwlifikuje je do L. boulungeri. To co według niego jest "meeli Kipilli" to duza ryba z dwiema kropkami czarnymi na bokach. nie spotykana w niewoli w Polsce.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 9 Gru 2008 15:23 
Przeglądam własnie Koningsa i...na zdjęciach Lepidiolamprologus boulengeri z Kigoma osobniki maja wyraźnie zółte obrzeżenie płetwy grzbietowej. Na zdjęciach L. hecqui z Isanga mają wyraźnie czarne obrzeżenie tej płetwy, a pod nim białą obwódkę. Konings dla "hecqui"podaje nazwę handlową "meeli". Co za bałagan

Oglądajac tutaj boulengeri http://www.cichlidae.com/gallery.php?genus=Lepidio lamprologus mozna to samo zauważyć.

L. meeli http://www.cichlidae.com/gallery.php?genus=Lepidio lamprologus

L. hecqui http://www.cichlidae.com/gallery.php?genus=Lepidio lamprologus

Co Ty na to Krzyśku?))

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Gru 2008 15:36 - Edytowany przez: Sendog 
na cichlidae wydaje mi sie że mają dość nieświeży ten temat :) A że bałagan jest to prawda. Temat małych lepidilamprologusów jest podobny do Ornatipinnisów. Nikt tego nie doprowadził do końca.

Ja na pewno nie czuje się na siłach hahahah
To tak jak z haplochromisami dla Afrykanów to furu dla białych haplochromis, xystichromis, astatotilapia, pyxichromis itp. itd. ale nikt nie wie jak je podzielić.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 9 Gru 2008 16:08 

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Gru 2008 20:25 
Wielkość 5cm i dominujący osobnik 6-7cm. Mają niebieskie oczy.
Myślałem już o gatunkach, które wspominacie i najbardziej pasowałby L.meeli. Ale te oczy nie specjalnie mi się zgadzają ze znalezionymi opisami.
Jak będę miał okazję jeszcze raz na nie spojrzeć, to zrobię lepsze fotki i może wtedy uda się coś ustalić, bo z tego zdjęcia może być trudno.

Dzięki za pomoc :)

Rysiek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 9 Gru 2008 20:55 
Tak - oczy niebieskie chyba nie pasują do podanych gatunków. Czy jesteś pewien, ze te ryby są juz dorosłe?

Marta

Autor Topielec
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Gru 2008 22:15 
Abstrahując od dyskusji, muszę zauważyć, że ryba ta jest bardzo ładna.

Autor sengir
Użytkownik
#12 - Posted: 10 Gru 2008 07:10 - Edytowany przez: sengir 
Nie jestem pewien, że są już dorosłe. Jeżeli to jakiś gatunek podobny do L.meeli to rzeczywiście nie są to już dzieci. Ale jeżeli to coś innego, większego, to wtedy raczej mogą to być młode.

Ryba jest ładna, spokojna, ciekawska. Ładnie się prezentuje w akwarium a pomiędzy 4 osobnikami nie ma jakiejkolwiek agresji.
Jeden osobnik jest większy, 3 mniejsze.

Autor Sendog
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Gru 2008 07:53 
Czy macie jakieś inne typy poza L. meeli?

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 10 Gru 2008 08:02 
L.meeli ma charakterystyczną żółtą obwódkę na górnej części gałki ocznej.
Te osobniki tego nie mają choć mają wyraźnie inną tknkę w tej części oka (ciemniejszą). L.hecqui już bardziej mi pasuje porównujac do niektórych fotografii, ale też 100% pewności nie mam. Na zdjęciu słabo to wyszło, ale mają wyraźne czarne obwódki płetw i biały pasek pod nimi.
L.boulangeri o ile można odrożnić od L.meeli to głównie ostrością i intensywnością barw. Z tego względu jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że to ten gatunek.
Innych typów jak narazie nie mam.

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Gru 2008 09:41 
Ryba jest ładna, spokojna
L.boulangeri o ile można odrożnić od L.meeli to głównie ostrością i intensywnością barw. Z tego względu jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że to ten gatunek.


Też myśle, że nie bardzo pasuje. Kiedyś miałem L.boulangeri i pamiętam, że była to dość agresywna ryba, szczególnie wzgledem osobników własnego gatunku.
Poza tym moje były znacznie ciemniejsze, ale to oczywiście może być bardzo zmienna cecha.

Autor Sendog
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Gru 2008 09:54 
sengirL. hecqui ma zdecydowanie krótszą szczękę od meeli i krótszą głowę. Ta rybya to na pewno nie jest hecqui.

Autor sengir
Użytkownik
#17 - Posted: 10 Gru 2008 10:06 
Czyli największa sznasa, że L.meeli.
Może jeszcze jakieś pomysły?

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 10 Gru 2008 10:57 
Mnie tylko bardzio intryguje kolor oczu: niewiele gatunków w Tanganice ma niebieskie oczy. Ta cecha wg mnie może być ważna. Nie wiem jak jest z meeli bo tutaj jest haos z systematyką ryb. By c mzoe s a formy o niebieskich oczach.

Np. Tropheus annectens (polli) - zaleznie od ujęcia systematycznego ma: na wschodnim wybrzeżu oczy niebieskie, na zachodnim innego koloru.

Znam kilka gatunków o oczach niebieskich to np. : Neolamprologus marunguensis, N. caudopunctatus, N. fasciatus.

Marta

Autor Topielec
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Gru 2008 17:37 
i z tego co widziałem w galerii to L. Multifasciatus:)

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 11 Gru 2008 17:49 
Tak oczywiscie one takze, nie wymieniłam wszsytkich gatunków.

Nadal nie mam pojęcia co to jest:)) Coś jak krzyżowka fasciatus i meeli:)

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#21 - Posted: 11 Gru 2008 18:16 
:) Chyba przesadzacie :) To na 99,9% L. meeli

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 11 Gru 2008 19:16 
Krzyśku

Ok, dla mnie to meeli - tylko co za wariant ma niebieskie oczy?

Przeglądnęłam wszystko co mam i internet i....nie znalazłam wariantu z niebieskimi oczami i to najbardziej w tym mnie denerwuje...gdzie takie coś pływa?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#23 - Posted: 11 Gru 2008 20:06 
Moze przez fote wyszly niebieskie?

U ketfiszow to czesty efekt.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 11 Gru 2008 20:11 
Ale Sengir potwierdził, że mają niebieskie oczy:)) On widział je na żywo


Marta

Autor sengir
Użytkownik
#25 - Posted: 11 Gru 2008 23:39 
Aktualna fotka:


Porównując do:
http://www.israquarium.co.il/Fish/FishIndex/Neolam prologus%20meeli.html

Można stwierdzić, że to jednak jest meeli i nie jest to pierwszy przypadek niebieskich oczu.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 12 Gru 2008 06:37 
Można stwierdzić, że to jednak jest meeli i nie jest to pierwszy przypadek niebieskich oczu.


Sęk w tym, ze nadal nie wiemy skąd jest wariant i o to chodzi:)) Może z DRC okolic Moba?

Marta

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 12 Gru 2008 15:01 


To z okolic Chituta Bay - fot. Evert:))

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#28 - Posted: 12 Gru 2008 16:07 
czy Evert jest pewny? Jakoś mi to nie wygląda na meeli...

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 12 Gru 2008 16:29 
Czy pewny, tego nikt nie jest pewny?. Ale rozwazali to z Smithem - sklaniaja sie to meeeli lub hecgui. Wiesz jak ma sie tylko fotki to nie zawsze zwłaszcza na tej głębokości (w tym wypadku 30 m) mozna trafnie oznaczyć.

Marta

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 12 Gru 2008 16:37 
Na stronie 58 w Lake Tanganyika Cichlids M. Smitha są dwa zdjęcia L. meeli - z Kalumbie (DRC) i drugie Lepidiolamprologus sp. meeli z centralnego wybrzeża DRC. Dla mnie zupelnie inne ryby:))

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / identyfikacja gatunku Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®