Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

cyphotilapia frontosa - kilka pytań.

Autor pawel_wrl
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Lut 2009 07:34 
Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem na tym forum, ale czytam posty już od dłuższego czasu. Najpierw, jak frontosa znalazła się u mnie w domu.. ten gatunek zwrócił moją uwagę już parę lat temu, jednak nie miałem możliwości zapewnić im warunków, o których dużo mówi się w sieci. W sklepie akwarystycznym pojawiły się maluchy, takie po 4cm. Obserwowałem je długo. Po 6 miesiącach nie znalazły właściciela a w standardowym akwa sprzedażowym góra 60l pływało 5 sztuk, największy osobnik (samiec) ganiał inne, które po tym czasie mają może 7 cm. Zrobiło mi się żal tych pięknych ryb, stwierdziłem, że u mnie będą miały na pewno lepsze warunki. Odpaliłem największe akwarium, jakie mam, czyli 160x40x40, parę salvini przeniosłem do innego. Zbiornik przygotowałem pod tangę, drobny, jasny żwirek, lawa wulkaniczna i wapienie. Musiałem dodać trochę chemii, żeby uzyskać odpowiednie parametry wody. Do filtrów dolałem bakterii i wspomogłem mieczykami, jako biostarter. Codziennie kontrolowałem wodę testami. Po 9 dniach stężenie jonów amonowych było na dobrym poziomie w stosunku do ph, no2 - 0, no3 - 20, ph 8.3, tw. ogólna 16, węglanowa 17, temperatura 26. Dziesiątego dnia mieczyki zostały zastąpione fronciami. Teraz kilka pytań:

1.Jaki rozmiar powinny mieć w normalnych warunkach po 6 miesiącach hodowli, jeśli na wejściu miały 4 cm?

2. Czy wg opisu powyżej mogą być już skarłowaciałe?

3. Wyrównywanie temperatury w workach, stopniowe mieszanie wody trwało godzinę, dodałem po 3 krople costa-med, w celu odkażenia. Po 2 dniach w akwarium czasami któraś przytrze się o kamień, nie jest to nagminne, ryby nie są apatyczne ani nazbyt aktywne. Sprawdzałem parametry wody, są takie, jak w opisie wyżej. Czy to normalne przy aklimatyzacji frontos? Jutro chcę podmienić 30l wody, żeby zbić azotany, jeszcze przez cztery dni będę dodawał bakterii nito do filtra.

4. Karmię suchym dla Frontoz, wodzieniem, mrożonymi krewetkami, jak pojawi się młodzież mieczyków, to również takimi podrostkami, będę obserwował ich tempo wzrostu, apetyt mają duży.

p.s. Mam świadomość, że jeśli nic nie jest stracone i zaczną szybko rosnąć - muszę zorganizować im większy zbiornik. Pusta ściana już czeka..

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 13 Lut 2009 09:07 
Witaj

1. Trudno okreslic jaki powinny mieć rozmiar, bo zależy to od wielu czynników: zbiornika, pokarmu, cech osobniczych

2. Ja na razie trudno powiedzieć, przez ten czas wg Ciebie jednak urosły

3. Ja nie używam leków w celu odkażenia - profilatycznym.
Parametry mogą się zmieniać wolno, ponadto jednak przygotowałeś zbiornik - z tego co rozumiem: stare filtry, mieczyki...bakterie. Stabilizacja w takim zbiorniku przebiega raczej bezproblemowo

4. Ryby staraj się karmić głównie naturalnymi pokarmami. Nie wiem co to jest pokarm suchy dla frontoz?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Lut 2009 09:08 - Edytowany przez: marti 
1.Jaki rozmiar powinny mieć w normalnych warunkach po 6 miesiącach hodowli, jeśli na wejściu miały 4 cm?

Gdy niegdyś trzyamłem przez rok frontozy od rozmiaru 3cm w akwarium 200x50x50cm, urosły mi przez te 12 mcy do 14-15cm maksymalnie (największa), inne miały 12, 10, 8cm.
Czyli nie rosły w zastraszającym tempie.
Wiele też zależy od pokarmu.

Karmię suchym dla Frontoz - a co to takiego ????

Oprócz tego co wymieniłeś wyżej, czyli krwetek i wodzienia, możesz też podawć im gammarus, artemię, dafnię, małże i mięso ryb.
Moje chętnie jedzą też rosnącą Valisnerię. Mniej więcej raz na miesiąc kupuję kępką valisnerii i sadzę w dnie, frontozy skubia ją sobie z upodobaniem. Po kilku tygodniach zostają same korzenie. Skubią też glony z kamieni.
Wynika z tego, że potrzebują też nieco pokarmu roślinnego.
Próbowałem podawać im spirulinę w płatkach, jednak nie chcą jeść żadnych płatków (są to ryby z odłowu).
Ostatnio podawłem posiekaną ośmiorniczkę z mrożonki, bardzo chetnie jadły.

2. Czy wg opisu powyżej mogą być już skarłowaciałe?

Miejmy nadzieję że nie :)
Większosc gatunków ryb rośnie całe życie. Nawet całkiem dorosłe osobniki nieco zwiększają swoje rozmiary.
Oczywiscie im młodsza ryba tym wzrost jest szybszy.
Skoro Twoje są jeszcze młodziutkie, na pewno urosną jeszcze ;)

Autor pawel_wrl
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Lut 2009 09:40 
Dziękuję za odpowiedzi, na niektórych forach za podanie firmy i produktu można dostać po głowie, ale:
- wodę uzdatniam aquasafe tetry
- raz w tygodniu dodaję tetra balance
- do kwarantanny - sera costa-med
- bakterie sera
- testy jbl na jony nh4/ paskowe 5 in 1

p.s.1. pokarm suchy: jbl dla drapieżnej tangi
p.s.2. Marta, użyłem stare gąbki, ceramika nowa, dlatego szczepię bakterie i użyłem żyworódek. Do startu dodałem także trochę wody z "mieczykarium".
p.s.3. Na to ocieranie dałem profilaktycznie costa-med. Uderza głównie w pierwotniaki, może część bakterii przeżyje.
p.s.4. Jutro podmieniam 30-40l wody, dodam bakterii, filtracja to kaskada 600 l/h (biologia), wewnątrz turbina 800l/h (gąbka). Jestem w trakcie robienia filtra wewn. panelowego ok 12l, gąbka/ceramika/bioballe/ głowica 600l/h. Relację z budowy przedstawię.

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Mar 2009 17:11 
jbl dla drapieżnej tangi

probowalem dawac ten pokarm, on nie jest tonacy, lepiej go nie dawac z powierzchni.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / cyphotilapia frontosa - kilka pytań. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®